بیوگرافی مانی صادقی کارگردان، نویسنده و بازیگر

در این مطلب با بیوگرافی مانی صادقی و بخشی از صحبت های او درباره سوابق و تجاربش در سینما همراه شما هستیم.

حرف تازه – رپورتاژ آگهی: مانی صادقی، فارغ التحصیل لیسانس گرافیک و کارگردانی از کانون سینماگران جوان است. در این مطلب با بیوگرافی مانی صادقی و بخشی از صحبت های او درباره سوابق و تجاربش در سینما همراه شما هستیم.

مانی صادقی

بیوگرافی مانی صادقی نویسنده و کارگردان

نام اصلی: مانی صادقی

متولد: ۱۲ شهریور ۱۳۵۱ امیدیه (استان خوزستان)

زمینه فعالیت: سینما

پیشه: نویسندگی، کارگردانی

مدرک تحصیلی: لیسانس گرافیک، فارغ التحصیل رشته کارگردانی از کانون سینماگران جوان

سالهای فعالیت: از ۱۳۷۱ تاکنون

قد :۱۷۰سانتیمتر

اینستاگرام: manisadeghi.12

خانواده و اصالت

مانی صادقی هستم. در شهرستان امیدیه در استان خوزستان به دنیا آمدم. پدرم کارمند شرکت نفت بود که بعد از بازنشستگی در سال ۱۳۶۶ تصمیم به مهاجرت گرفت و به کرج هجرت کردیم.

مانی صادقی

شروع بازیگری

درست به خاطر نمیارم دقیقا چه سالی بود ولی تا جایی که ذهنم یاری میکند دوره دوم کارگاه بازیگری مرحوم جناب استاد امین تارخ بود که با تشویق خانواده و دوستان تصمیم گرفتم برای تست بازیگری مراجعه کنم و خوب خدا رو شکر در اولین تست قبول شدم اما متاسفانه بخاطر وضعیت اون موقع خانواده شرایط پرداخت هزینه کلاس ها رو نداشتم و به همین خاطر مجبور شدم از این موقعیت طلایی کناره گیری کنم که خوب توی زمان خودش خیلی برای من و خانواده ام این قضیه سنگین تمام شد و کلا مسیر زندگی من عوض شد.

مانی صادقی

بعد از آن اینقدر به رشته بازیگری علاقه مند شدم که دیگه نتونستم از فکرش بیرون بیام.

سال ۱۳۷۱ با آقای علیرضا رجایی مقدم که در حال حاضر از مدیران درجه یک فیلمبرداری کشور هستند و از جمله کارهای درخشانشان سریال های ماتادور، آسپرین، گاندوی یک و… است آشنا شدم و سعادت دوستی با ایشان را تا به همین امروز دارم.

تجربه تئاتر

در همان سال ۱۳۷۱ تصمیم گرفتم که بدون دوره ای خاص یک تئاتر کار کنم که با همکاری دوست عزیزم جناب رجایی مقدم و تعدادی از دوستداران بازیگری و نویسندگی نمایشنامه توسط خواهر زاده ام آقای امین صادقی که در آن زمان مشغول آماده شدن برای ورود به دانشگاه و کنکور بود و در حال حاضر هم ایشان دکترای حقوق دارند و بنده در فیلمنامه های جدیدم از مشاوره های حقوقی ایشان بهره میبرم ، یک سالن واقع در گوهردشت کرج اجاره کردم و برای جور کردن پول سالن تئاتر در آن زمان خیلی اذیت شدم ولی به لطف خدا جور شد و شروع کردیم به تمرین.

واقعا اونجا بود که مطمئن شدم استعداد و علاقه من به فعالیت در این رشته به حدی ذاتا وجود دارد که در نهایت به نقل از تماشاچیان در آن زمان کار از لحاظ متن و کیفیت بسیار دیدنی از آب در اومد.

مانی صادقی و علیرام نورایی

مانی صادقی و علیرام نورایی

سفر به فرانسه و بازگشت به ایران

سال ۱۳۸٠ یه سفر توریستی به کشور فرانسه داشتم که بصورت تصادفی با چند تا از دوستان برادرم که ساکن پاریس میباشند آشنا شدم که از بچه های رشته هنر در زمینه تئاتر و سینما بودند و دوستی با آنها باعث شد که دوباره شوق این رشته بی نظیر و دوست داشتنی در من پدیدار شود.

بعد از بازگشت به ایران در سال ۱۳۸۱ عضو انجمن سینمای جوان ایران شدم و پس از یک دوره اولین فیلم کوتاه خودم رو با کمترین و فرسوده ترین امکانات اون زمان ساختم که جا داره یک مثال بزنم سه پایه دوربین ما،  یکی از پایه هایش شکسته بود و یکی از دوستان نقش پایه سوم دوربین رو بعهده گرفت و با این شرایط دشوار فیلم کوتاه  “جایی برای گریستن”  را با مبتدی ترین افراد کار کردم ولی اینقدر که همه با دل و جان مایه گذاشتند کمتر کسی باور میکرد که اولین تجربه سینمایی من به عنوان نویسنده و کارگردان بود.

مانی صادقی و آتش تقی پور

مانی صادقی و آتش تقی پور

دوره کارگردانی

در آموزشگاه هفت هنر گوهردشت کرج یک دوره کارگردانی گذراندم و یک نمایش برای کودکان به صحنه بردم و از بچه های رشته بازیگری همون آموزشگاه کمک گرفتم که جا داره همین جا به تک تکشون سر تعظیم فرود بیارم برای همکاری بی نظیری که داشتن و یک فیلم کوتاه هم اضافه کردم به کارنامه پایان کارم در آموزشگاه هفت هنر با مدیریت آقای ثابت عزیز.

مانی صادقی

ادامه فعالیت هنری در پاریس

روز به روز علاقه من بیشتر میشد و در سفرهایم به کشور فرانسه که دیگه مدت اقامتم کم کم طولانی و طولانی تر میشد، باعث شد که با حمایت و کمک دوستان عزیزم در آنجا در این رشته فعالیت زیادی داشته باشم و در واقع بیشترین دستاورد بنده در رشته بازیگری در فرانسه و شهر پاریس بود.

تحصیل در انگلیس

پس از آن به کشور انگلستان سفر کردم و در یکی از کالج های لندن در رشته گرافیک مشغول به تحصیل شدم و در لابلای وقتهای اضافه ای که بوجود می آمد،  بجای استراحت سعی میکردم از فرصتها استفاده کنم و تمریناتی با دوستان هنری خودم در آنجا داشته باشم البته بخاطر هزینه های زندگی و کالج مجبور بودم بیشتر اوقات تا نیمه های شب کار کنم و هشت صبح کالج باشم و به همین خاطر متاسفانه فرصت چندانی باقی نمی موند. در سال ۱۳۸۸ به ایران بازگشتم برای دیدار خانواده و در طول اقامتم در ایران پدر عزیز تر از جانم بیمار شد و متاسفانه ایشان فوت شدن و همین مسئله باعث شد که من مدتی ماندگار شوم و به مادرم خدمت رسانی کنم.

مانی صادقی

عشق به سینما

در این مدت با دوست عزیزم آقای مقدم سر پروژه های مختلف میرفتم و در پشت صحنه فعالیتهایی داشتم هر کاری میکردم، کمک به بچه های زحمت کش عوامل فیلمبرداری، بچه های زحمت کش و شریف تدارکات، مشاوره دادن به کارگردان و بازیگران، دستیاری چهارم، سوم و… هر کاری که میشد انجام میدادم ولی بیشتر برای یادگیری و اینکه حال دلم خوب میشد میرفتم. وقتی سر صحنه حاضر میشم زندگی متوقف میشه و فقط دنیای سینما برای من در جریانه،  واقعا به جرات میگم که من عاشق این کار هستم و تا عاشق نباشی نمیتونی در این زمینه بجایی برسی.

فیلم کوتاه

در سال ۱۳۹۳ یک فیلم کوتاه به نام ستاره ساختم که با همکاری جناب علیرضا رجایی مقدم بعنوان مدیر فیلمبرداری، جناب رضا اردلان مدیر تصویر برداری،  سرکار خانم سولماز حصاری بعنوان بازیگر توانمند و با اخلاق که خوشایند ترین کاری بود که انجام دادم.

مانی صادقی و خشایار راد

مانی صادقی و خشایار راد

تحصیلات و فارغ التحصیلی کارگردانی

سالهاست کاملا گرایشم به پشت دوربین کشیده شده و در این سالهای اخیر تمام تلاشمو برای این کار گذاشتم و تمام فکر و ذهنم درگیر پیشرفت در این زمینه شده و تصمیم گرفتم یک دوره جامع کارگردانی رو بگذرانم و به لطف خداوند منان در سال ۱۴٠٠ فارغ التحصیل رشته کارگردانی از کانون سینماگران جوان شدم که جا داره همین جا از اساتید بزرگوارم و مدیریت محترم کانون جناب صاحبی عزیز کمال تشکر را داشته باشم.

در حال حاضر مشغول نگارش یک تله فیلم هستم که به امید خدا بعد از اتمام فیلمنامه برای پیش تولید آماده میشویم.

مانی صادقی