بیوگرافی علی نصیریان | اسطوره ای از نسلی طلایی

علی نصیریان از بازیگران پیشکسوت و برجسته تئاتر، سینما و تلویزیون است که فعالیت هنری خود را ۱۳۲۹ در حوزه نمایش آغاز کرد. در این مقاله قصد داریم تا به بیوگرافی علی نصیریان؛ اسطوره‌ای تکرار نشدنی از نسلی طلایی تاریخ هنر کشورمان بپردازیم.

به گزارش حرف تازه به نقل از پلازا، استاد نصیریان هم نسل بازیگرانی بزرگی چون زنده‌یاد عزت‌الله انتظامی، مرحوم جمشید مشایخی، مرحوم محمدعلی کشاورز و بسیاری از بزرگان دیگر تاریخ تئاتر ایران به شمار می‌رود که کارنامه‌ای درخشان در عرصه بازیگری و نمایشنامه‌نویسی دارد. این بازیگر در کارنامه هنری خود برای آثاری فاخری چون گاو، آقای هالو، ستارخان، پستچی، دایره مینا و بسیاری دیگر از فیلم‌های ماندگار سینمای ایران نقش‌آفرینی داشته است. علی نصیریان در حوزه نمایشنامه‌نویسی هم آثاری درخشان در تئاتر نظیر بلبل سرگشته دارد. وی در سال ۱۳۸۰ به‌ عنوان چهره ماندگار ایرانی در رشتهٔ بازیگری انتخاب شد و نشان درجه یک هنری را دریافت نمود. چنانچه مایلید تا با ابعاد پنهان در زندگی نامه علی نصیریان و کارنامه هنری این بازیگر، نمایشنامه‌نویس و کارگردان سینما، تئاتر و تلویزیون بیشتر آشنا شوید، در ادامه مقاله پیش‌رو همراه ما باشید.

اطلاعات شخصی و بیوگرافی علی نصیریان

 • نام و نام خانوادگی: علی نصیریان (Ali Nassirian)
 • تاریخ تولد: ۱۵ بهمن ۱۳۱۳ ‏
 • محل تولد: تهران – میدان شاهپور خیابان مهدی‌خان
 • پیشه: بازیگر، نمایشنامه‌نویس و کارگردان تئاتر و تله تئاتر- بازیگر، فیلنامه‌نویس سینما و تلویزیون
 • نقش‌های شاخص: مش اسلام در فیلم گاو، آقای هالو، ستارخان، تقی پستچی، مظفرالدین شاه در فیلم کمال‌الملک، ابوالفتح صحاف در هزاردستان و مستر فرهان در ناخدا خورشید.
 • شروع فعالیت هنری: سال ۱۳۲۹ در سن ۱۶ سالگی هم‌زمان با دوران دبیرستان در کلاس جامعه باربد در خیابان لاله‌زار
 • تحصیلات: دیبلم هنرستان هنرپیشگی
 • دوره هنری: شرکت در کلاس‌های جامعه باربد زیر نظیر مرحوم اسماعیل مهرتاش
 • قد علی نصیریان: ۱۷۳ سانتی‌متر
 • وضعیت تاهل: متاهل
 • همسر علی نصیریان: فاطمه بیات ( ۱۳۹۷-۱۳۳۶)
 • تاریخ فوت همسر علی نصیریان: ۱۳ بهمن ۱۳۹۷
 • تعداد فرزندان: سه فرزند پسر به نام‌های برمک، باربد، بابک
 • صفحه اینستاگرام علی نصیریان: ندارد.

زندگی خصوصی علی نصیریان

در این بخش از مقاله بیوگرافی علی نصیریان (Ali Nassirian) با زندگی شخصی از زمان تولد تا روابط کاری‌ و خانوادگی این بازیگر پیشکسوت و برجسته ایرانی همراه شما مخاطبان محترم پلازا هستیم‌.

از کودکی تا ایام جوانی

از کودکی تا ایام جوانی

استاد نصیریان در پانزدهمین روز از ماه بهمن سال ۱۳۱۳ و در اواسط فصل سرد زمستان این سال در در میدان شاهپور خیابان مهدی‌خان زاده دیده به جهان گشود. پدرش بسیار مذهبی و اهل ذوق بود که او را با خودش به تماشای تعزیه می‌برد. وی در ایام کودکی به واسطه تماشای تعزیه به هنر نمایش علاقمند گردید. کم‌کم هم شیفتهٔ هنرهایی مثل معرکه‌گیری، پرده‌خوانی، نقالی، خیمه‌شب‌بازی و نمایش‌های تخت حوضی شد. در سال ۱۳۲۶ نصیریان به دبیرستان پیرنیا در چهار راه گمرک رفت که در آنجا با بازیگران بزرگ آینده کشور چون زنده‌یاد جمشید لایق، مرحوم اسماعیل داورفر و مرحوم مهدی فتحی همکلاس شد.

علی نصیریان در سال ۱۳۲۹ هم‌زمان با دوران دبیرستان، در کلاس جامعه باربد در خیابان لاله زار که مرحوم اسماعیل مهرتاش آن را در سال ۱۳۰۵ دایر کرده بود و در آنجا موسیقی، تئاتر و ادبیات تدریس می‌شد؛ ثبت‌نام کرد. وی در سال ۱۳۳۰ کتاب هنر تئاتر را مطالعه نمود و در کلاس‌های تئاتر سعدی که همسر زنده‌یاد عبدالحسین نوشین، خانم لرتا آن را مدیریت می‌کرد، شرکت نمود.

در پی کودتای ننگین ۲۸ مرداد ۱۳۳۲، متاسفانه تئاتر سعدی به آتش کشیده شد و نصیریان در هنرستان هنرپیشگی که در آن مقطع زمانی تنها مدرسهٔ تئاتر ایران بود، ثبت‌نام کرد. او به واسطه شرکت در آزمون ورودی و کسب نمره قبولی، وارد دوره سه ساله این هنرستان شد. وی در سن ۱۹سالگی از طریق مرحوم فهیمه راستکار با زنده یاد شاهین سرکیسیان آشنا شد که نقطه عطفی در زندگی نصیریان محسوب می‌شود. وی همراه با سرکیسیان زندگی من در هنر اثر کنستانتین استانیسلاوسکی را صفحه به صفحه مرور و تمرین نمودند.

علی نصیریان پس از اتمام سه ساله دوره تحصیلی بالاخره در سال ۱۳۳۵ در سن ۲۲ سالگی نخستین نمایشنامه خودش به نام به نام افعی طلایی را نوشت. در واقع مضمون این نمایشنامه از قصه داش آکل نوشته زنده‌یاد صادق هدایت بود؛ که سال بعد خودش آن را روی صحنه کارگردانی کرد. در سال ۱۳۳۶ یعنی از ۲۳ سالگی نصیریان به استخدام اداره هنرهای زیبا درآمد و همچنین سرپرستی یکی از گروه‌های اجراکننده را به عهده گرفت.

ازدواج با فاطمه بیات

ازدواج با فاطمه بیات

فاطمه بیات در سال ۱۳۳۶ توسط یکی از اقوام دور به علی نصیریان معرفی شد. همسر علی نصیریان طی یک مصاحبه در باره این آشنایی اذعان داشت که: در ابتدای آشنایی همراه با خانواده اطلاع نداشتیم که علی نصیریان در کدام بخش از وزارت ارشاد کار می‌کند، اما در کل شخصیت اداری وی برای ما خوشایند بود. پس از اینکه آشنایی‌مان بیشتر شد با جزئیات بیشتری از کار او آشنا شدم. زمانی که ازدواج کردیم هیچ چیزی نداشتیم و برعکس الان هم که سطح توقعات بالا رفته، با همان شرایط زندگی خوبی را آغاز کردیم. نصیریان در ابتدا مایل بود که من هم همراه او وارد عرصه بازیگری شوم، اما به مرور و با حضور بچه‌ها در زندگی شرایط این گونه رقم خورد که درمنزل باشم. ما ۳ پسر داریم و ۴ نوه داریم که درخارج از کشور زندگی می‌کنند، اما اخیراً موفق شدیم پسرکوچک‌مان را به ایران بیاوریم و از این جهت بسیار خوشحالیم که او در ایران و درکنار ما زندگی می‌کند.

متاسفانه فاطمه بیات همسر استاد علی نصیریان در روز ۱۳ بهمن سال ۱۳۹۷ در گذشت. با عکسی از مراسم ترحیم زنده‌یاد فاطمه بیات به بررسی کارنامه هنری علی نصیریان می‌پردازیم.

بیوگرافی علی نصیریان

زندگی شغلی علی نصیریان

همان‌طور که در مطالب بالا اشاره شد، علی نصیریان فعالیت هنری خود را از سال ۱۳۲۹ در کلاس جامعه باربد در خیابان لاله‌زار آغاز نمود. در ادامه با آتش زدن تئاتر سعدی پس از کودتای ننگین ۳۲، در هنرستان هنرپیشگی ثبت‌نام کرد. نصیریان طی دوره سه ساله این هنرستان با مرحوم فهیمه راستکار، مرحوم جعفر والی، مرحوم عباس جوانمرد، مرحوم رفعت هاشم پو، مرحوم حسین کسیبیان و زنده‌یاد بیژن مفید همدرس بود که در سال ۱۳۳۵ نخستین نمایشنامه زندگی‌اش را نوشت.

علی نصیریان از نصیریان ۱۳۳۰ در نمایش‌های حرفه‌ای، به بازیگری و نویسندگی مشغول بود و از اعضای آغازین گروه هنر ملّی هم محسوب می‌شد. این گروه از سال ۱۳۳۵ تا حدود ۱۳۵۷ رسماً فعالیت داشتند و نمایش‌های زیادی را که اغلب از نویسندگان آن ایرانی بودند، به روی صحنه می‌بردند. سرپرستِ گروهِ هنرِ ملّی زنده‌یاد عبّاس جوانمرد بر عهده داشت. نصیریان بیش از ده نمایشنامه نوشت و در کنار بزرگانی چون بهرام بیضایی، مرحوم اکبر رادی، اسماعیل خلج، زنده‌یاد غلامحسین ساعدی و چند نمایشنامه‌نویس دیگر، از برجستگان نمایشنامه‌نویس ایرانی محسوب می‌شود. وی در سال ۱۳۳۵ جایزه نخستین مسابقه نمایش‌نامه‌نویسی را جهت نمایش بلبل سرگشته دریافت نمود.

سال ۱۳۳۶ اداره هنرهای نمایشی و سپس تلویزیون در کشور تأسیس شد و نصیریان هم به استخدام این اداره درآمد. او در ادامه گروه تئاتر مردم را با مرحوم عزت الله انتظامی، مرحوم جعفر والی، مرحوم رکن الدین خسروی و زنده‌یاد عباس جوانمرد تشکیل داد که به اجرای نمایشنامه‌هایی برای تلویزیون پرداختند. در سال ۱۳۴۴ با افتتاح تماشاخانه سنگلج نصیریان به همراه گروه خود در آنجا به اجرای تئاتر پرداختند.

در ادامه با عکسی از این بازیگر در کنار زنده یاد پرویز فنی‌زاده و مرحوم فخری خورش برای نمایش تلویزیونی دست بالای دست، نوشته ‌‌مرحوم غلامحسین ساعدی به بررسی کارنامه هنری علی نصیریان در حوزه سینما می‌پردازیم.

فعالیت در سینما با فیلم گاو

فیلم گاو اثر زنده‌یاد داریوش مهرجویی بر اساس قصه‌ای با همین نام از کتاب عزاداران بَیَل نوشته مرحوم غلامحسین ساعدی در سال ۱۳۴۸ ساخته شد. این فیلمی از جمله آثار موج نوی سینمای ایران محسوب می‌شود و جز نخستین فیلم‌های کشورمان بود که در غرب و اروپا بسیار مورد توجه و تحسین قرار گرفت. فیلم گاو در سال ۱۹۷۱ میلادی جایزهٔ فیپرشی را در جشنواره فیلم ونیز از آن خود کرد.

فعالیت در سینما با فیلم گاو

علاوه بر علی نصیریان در فیلم گاو هنرمندان بزرگی چون زنده‌یاد عزت‌الله انتظامی، مرحوم جمشید مشایخی، مرحوم جعفر والی، محمود دولت آبادی، مرحوم خسرو شجاع‌زاده، عزت‌الله رمضانی‌فر و زنده‌یاد پرویز فنی‌زاده به ایفای نقش پرداختند.

نصیریان در سال بعد دومین همکاری خود با مرحوم مهرجویی را با فیلم آقای هالو تجربه نمود. داستان این اثر سینمایی درباره آقای هالو است که از شهرستان، عازم تهران می‌شود تا همسر مناسبی اختیار نماید، ولی در همان بدو ورود، در گاراژ تهران، چمدان وی ربوده می‌شود. در واقع این فیلم در سال ۱۳۴۹ بر اساس نمایشنامه هالو اثری از علی نصیریان توسط استودیو کاسپین ساخته شد.

بیوگرافی علی نصیریان

در سال ۱۳۵۱ علی نصیریان در فیلم‌هایی چون ستارخان (زنده‌یاد علی حاتمی) و پستچی (مرحوم مهرجویی) به ایفای نقش پرداخت. در کار زنده‌یاد علی حاتمی، نصیریان در نقش ستارخان ظاهر شد و بازی بسیار درخشانی از خود ارائه داد. نکته جالب درباره فیلم ستارخان اینجاست که برای ساخت سکانس‌های نبرد میان مشروطه خواهان و نیروهای دولتی، بهره‌مندی از شگردهای جلوه‌های ویژه در نظر گرفته شده بود که در آن مقطع زمانی کمتر به کار گرفته می‌شد. از دیگر بازیگر این اثر فاخر سینمای ایران می‌توان به  زنده‌یاد عزت‌الله انتظامی، پرویز صیاد، عنایت‌بخشی، مرحوم جلال پیشواییان، مرحوم محمدعلی کشاورز، مرحوم صادق بهرامی، مرحوم عبدالعلی همایون اشاره کرد.

بیوگرافی علی نصیریان

فیلم سینمایی پستچی محصول سال ۱۳۵۱، چهارمین اثر مرحوم مهرجویی بود که در زمان خودش یکی از موفق‌ترین ساخته این کارگردان در محافل جهانی به شمار می‌رفت. نصیریان در این فیلم با نقش تقی پستچی مقابل دوربین مهرجوییی قرار گرفت و بار دیگر بازی بسیار درخشانی از خود ارائه داد. داستان فیلم درباره تقی پستچی است در خانهٔ اربابیش با همسر زیبای خود زندگی می‌نماید. او که به خاطر ناتوانی جنسی شخصیت عصبی و نامتعادل دارد، زیر نظر یک دکتر دامپزشک در حال معالجه است تا با داروهای گیاهی درمان شود.

بیوگرافی علی نصیریان

علی نصیریان تا پیش از انقلاب ۵۷ در چندین اثر سینمایی به ایفای نقش پرداخت. وی سال ۱۳۵۹ در فیلم مدرسه‌ای که می‌رفتیم دوباره با زنده‌یاد مهرجویی همکاری داشت. نصیریان از دهه شصت و تا هفتاد در آثار فاخری چون کمال‌الملک، ناخدا خورشید، شیر سنگی و روز باشکوه به نشق‌آفرینی پرداخت. از دهه فتاد به بعد تا حال حاضر استاد نصیریان بسیار گزیده کار شد و از کارهای اخیر وی می‌توان به فیلم مسخره‌باز اثری از همایون غنی‌زاده اشاره کرد.

استاد نصیریان با نقش کاظم خان در فیلم مسخره‌باز به ایفای نقش پرداخت که برای نخستین‌بار پس از چندین سال تجربه بازیگری برنده جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل مرد از سی و هفتمین دوره جشنواره فیلم فجر شد.

بیوگرافی علی نصیریان

از دیگر آثار این بازیگر توانمند و پیشکسوت ایران می‌توان به نوروز، هفت بهار نارنج، لامینور و خورشید اشاره کرد. در ادامه به بررسی کارنامه هنری علی نصیریان برای حوزه سینما می‌پردازیم.

فیلم های علی نصیریان

علی نصیریان (Ali Nassirian) در کارنامه هنری خود برای حوزه سینما تا کنون با کارگردان‌های بزرگی چون زنده‌یاد داریوش مهرجویی، مرحوم علی حاتمی، مرحوم فریدون گله، ناصر تقوایی، کیانوش عیاری، حسن فتحی و مجید مجیدی همکاری دارد.

سالنام فیلمنقشکارگردان
۱۳۴۸گاومش اسلامزنده‌یاد داریوش مهرجویی
۱۳۴۹آقای هالو (نویسندگ مشنرک با مهرجویی)آقای هالوزنده‌یاد داریوش مهرجویی
۱۳۵۱ستارخانستارخانزنده‌یاد علی حاتمی
۱۳۵۱پستچیتقی پستچیزنده‌یاد داریوش مهرجویی
۱۳۵۳دایره مینااسماعیلزنده‌یاد داریوش مهرجویی
۱۳۵۴مهرگیاهعلی عزت‌فخارمرحوم فریدون گله
۱۳۵۵سرایداررحمانمرحوم خسرو هریتاش
۱۳۵۹مدرسه‌ای که می‌رفتیمامیر پازوکی (ناظم)زنده‌یاد داریوش مهرجویی
۱۳۶۰فصل خونعمو ترابمرحوم حبیب کاووش
۱۳۶۰بندغلامحسین طاهری دوست
۱۳۶۰آفتاب نشینهاسید حسینی‌نژادمهدی صباغ‌زاده
۱۳۶۱جایزهاحمد مزرورقیعلیرضا داوودنژاد
۱۳۶۳کمال الملکمظفرالدین شاهزنده‌یاد علی حاتمی
۱۳۶۴کفشهای میرزانوروزمیرزا نوروزمحمد متوسلانی
۱۳۶۴جاده‌های سردآقای موسویمسعود جعفری جوزانی
۱۳۶۴دزد و نویسندهنویسندهکاظم معصومی
۱۳۶۵ناخداخورشیدمستر فرهانناصر تقوایی
۱۳۶۵شیر سنگیمسعود جعفری جوزانی
۱۳۶۵ترنجاحمد استادکارمرحوم محمدرضا اعلامی
۱۳۶۷سالهای خاکستریمهدی صباغ‌زاده
۱۳۶۷روز باشکوهکیانوش عیاری
۱۳۶۸پول خارجیمرتضی الفترخشان بنی‌اعتماد
۱۳۷۰عشق من شهر منقدیرعلی قوی‌تن
۱۳۷۱شعله‌های خشمحاج همتحمیدرضا آشتیانی‌پور
۱۳۷۴بوی پیراهن یوسفدایی غفورابراهیم حاتمی کیا
۱۳۷۴برج مینوابراهیم حاتمی کیا
۱۳۸۰زندانی ۷۰۷حبیب‌الله بهمنی
۱۳۸۱دیوانه‌ای از قفس پریدفراستاحمدرضا معتمدی
۱۳۸۲شاه خاموش
۱۳۸۲جزیره آهنیمحمد رسول اف
۱۳۸۷پستچی سه بار در نمی‌زندصولت الدولهحسن فتحی
۱۳۸۸شکارچی شنبهپرویز شیخ‌طادی
۱۳۹۳ایران برگرامرالله خانمسعود جعفری جوزانی
۱۳۹۵حکایت دریاهوشنگ گلشیریبهمن فرمان آرا
۱۳۹۵مستند آن معلم بی استادمصاحبه درباره علی حاتمیسید وحید حسینی
۱۳۹۵مپراطور جهنمریاضپرویز شیخ طادی
۱۳۹۷مسخره بازکاظم خانهمایون غنی زاده
۱۳۹۸خورشیدمجید مجیدی
۱۳۹۸لامینورزنده‌یاد داریوش مهرجویی
۱۴۰۰روشناییکامشاد کوشان
۱۴۰۱هفت بهار نارنجآقا شمسفرشاد گل‌سفیدی
۱۴۰۲نوروزسهیل موفق

فیلم های علی نصیریان

سریال های علی نصیریان

علی نصیریان بازیگری در قاب تلویزیون را پیش‌تر با تله تئاتر از سال ۱۳۳۹ تجربه نموده بود. وی بازی در رسانه تلویزیون را با نقش ابوالفتح صحاف یک مشروطه خواه وطن‌پرست در سریال هزاردستان کاری از زنده‌یاد علی حاتمی آغاز نمود. این مجموعه تلویزیونی در سال‌های ۱۳۵۸ تا ۱۳۶۶ به صورت سریال ساخته شد و طرح اولیه آن در سال ۱۳۵۴ با نام جادهٔ ابریشم به ذهن مرحوم حاتمی آمد که پس از تغییراتی اساسی ماهیت کلی کار عوض شد. نکته جالب اینجاست که سریال هزاردستان در روز جهانی میراث دیداری و شنیداری در فهرست ملی برنامه حافظه جهانی یونسکو به ثبت رسید. در این مجموعه تلویزیونی ماندگار و خاطره‌انگیر بزرگان دیگری چون زنده‌یاد جمشید مشایخی، مرحوم داوود رشیدی، مرحوم محمد علی کشاورز، زری خوشکام (زهرا حاتمی)، حسین گیل، مرحوم جعفر والی، زنده‌یاد پرویز پورحسینی، مرحوم محمد مطیع، مرحوم جمشید لایق و زنده‌یاد عزت‌الله انتظامی به ایفای نقش پرداختند.

سریال های علی نصیریان

نصیریان در همان سال‌ها با نقش قاضی شارع در سریال تاریخی سربداران کاری از محمدعلی نجفی به ایفای نقش پرداخت. بازی درخشان و گیرای استاد نصیریان در این اثر بسیار مورد توجه مخاطبان قرار گرفت. از دیگر باریگران سریال سربداران می‌توان به زنده‌یاد امین تارخ، سوسن تسلیمی، مرحوم محمدعلی کشاورز، مرحوم فیروز بهجت‌محمدی، زنده‌یاد جمشید لایق، افسانه بایگان، محمد ابهری، عنایت‌الله بخشی، مرحوم فتحعلی اویسی، اسماعیل محرابی، علی‌رضا شجاع‌نوری، چنگیز وثوقی، مینو ابریشمی اشاره کرد.

بیوگرافی علی نصیریان

علی نصیریان سال ۱۳۶۵ با نقش حکیم برای سریال گرگ‌ها مقابل دوربین داود میرباقری قرار گرفت. داستان این سریال از ماجرای محکومیت مردی به نام صفدر آهنگر آغاز می‌شود که محکوم به اعدام شده و حکیم شهر، مردی متقی و پرهیزگار، به سبب این حکم به مقابله با حاکمیت وقت برمی‌خیزد. در این مجموعه تلویزیونی علاوه بر استاد نصیریان بازیگرانی دیگری چون  زنده‌یاد داوود رشیدی، ثریا قاسمی، مرحوم محمدعلی کشاورز، سیاوش طهمورث،، مرحوم جهانگیر صمیمی فرد، بهرام شاه محمدلو، بهزاد فراهانی، زنده‌یاد آتیلا پسیانی، اکبر رحمتی، ژاله علو، راضیه برومند، مرحوم منوچهر حامدی، رسول نجفیان، مرحوم منصور والامقام به ایفای نقش پرداختند.

بیوگرافی علی نصیریان

از دیگر نقش‌های شاخص علی نصیریان در قاب تلویزیون می توان به حاج یونس فتوحی در سریال میوه ممنوعه اثری از حسن فتحی اشاره کرد. این مجموعه تلویزیونی در سال ۱۳۸۶ ساخته شد که در آن بازیگرانی دیگری چون هانیه توسلی، گوهر خیر اندیش، امیر جعفری، طناز طباطبایی، هرمز هدایت، عمار تفتی، نیما رئیسی، شبنم فرشادجو، جواد انصافی، مرحوم احمد علامه دهر، مرحوم صدیقه کیانفر، کیانوش گرامی و کاظم بلوچی به نقش‌آفرینی پرداختند.

بیوگرافی علی نصیریان

سالنام سریالنقشکارگردانشبکه پخش
۱۳۵۹-۱۳۶۴هزار دستانابوالفتح صحافمرحوم علی حاتمیشبکه یک
۱۳۶۰-۱۳۶۲سربدارانقاضی شارعمحمدعلی نجفیشبکه یک
۱۳۶۵-۶گرگ‌هاحکیمداوود میرباقریشبکه یک
۱۳۷۰خیرالله صندوقچه اسرار (ماشالله پسر شمشیر)ماشاللهداریوش مؤدبیانشبکه یک
۱۳۷۴عیارانکاظم بلوچیشبکه یک
۱۳۷۷آژانس دوستیمهمان یک قسمتمسعود جعفری جوزانیشبکه یک
۱۳۷۷زیر گنبد کبودمرحوم بهمن زرین‌پورشبکه تهران
۱۳۷۸زمان شوریدگیمحمدعلی نجفیشبکه یک
۱۳۷۸ثقهالاسلام تبریزی (۱۲ روز از تاریخ مشروطه)حجت قاسم‌زاده اصلسیمای آذری شبکه جهانی سحر
۱۳۷۸روشن‌تر از خاموشیمیردامادحسن فتحیشبکه یک
۱۳۷۹همسایه‌هاآقای فردوسمحمدحسین لطیفیشبکه سه
۱۳۸۰تصمیم نهاییاسماعیل کلانیمحسن شاه‌محمدیشبکه یک
۱۳۸۱روزهای بیادماندنیمرحوم همایون شهنوازشبکه یک
۱۳۸۲مهر و ماهفیاض موسویشبکه یک
۱۳۸۵پرواز در حبابسیروس مقدمشبکه سه
۱۳۸۶مستند سریال روزنه ی آبیخودش مصاحبه درباره تئاترفرزاد ‌فره‌وشی
۱۳۸۶میوه ممنوعهیونس فتوحیحسن فتحیشبکه دو
۱۳۸۷شیخ بهاییشیخ بهایی (کهنسالی)شهرام اسدیشبکه دو
۱۳۸۷بهشت و بهارجمشید بیات‌ترکشبکه یک
۱۳۸۸تله‌فیلم درخت چشمهمحسن تربیت‌دوستشبکه سه
۱۳۸۸خسته دلانسیروس الوندشبکه یک
۱۳۸۸زمین انسان‌هاابوالحسن داوودیشبکه تهران
۱۳۸۹تله فیلم ارتباط خانوادگینادر مقدسشبکه چهار
۱۳۸۹-۹۰تله‌فیلم قلب دومبهنام بهزادی
۱۳۹۱رؤیای گنجشک‌هاراما قویدلشبکه دو
۱۳۹۳تله‌فیلم در آغاز یک روزبهرام توکلیشبکه چهار
۱۳۹۳قاب خاطرهحجت ذیجودیشبکه آی‌فیلم
۱۳۹۷برادرجانکریم بوستانمحمدرضا آهنجشبکه سه

در ادامه با عکسی از علی نصیریان در سریال برادرجان این بخش از مقاله را به اتمام می‌رسانیم.

بیوگرافی علی نصیریان

تئاترهای علی نصیریان

همان‌طور که در مطالب بالا عنوان شد، علی نصیریان فعالیت در تئاتر را از سن ۱۶ ساگی آغاز نمود و تا کنون در آثار زیادی نقش‌آفرینی داشته است. از کارهای اخیر این بازیگر توانا و پیشکسوت در حوزه تئاتر می‌توان به کنسرت نمایش سی‌صد به کارگردانی امیر جدیدی در سال ۱۴۰۱ اشاره کرد. در این نمایش بازیگرانی دیگری چون جواد عزتی، امیر جدیدی، طناز طباطبایی، مهران غفوریان، دلنیا آرام، منوچهر علیپور، عرفان ناصری، نیما سکوت و رضا کیانیان به ایفای نقش پرداختند.

تئاترهای علی نصیریان

در ادامه به معرفی کارنامه کاری علی نصیریان در حوزه نمایش می‌پردازیم.

سالنام نمایشکارگردانمحل اجرا
۱۳۳۷بلبل سرگشته (بازیگر و نویسنده)عباس جوانمرد
۱۳۳۹امیرارسلان (بازیگر)به کارگردانی خود
۱۳۴۰پدر (بازیگر)مهدی فروغاهواز، آبادان و مسجد سلیمان
۱۳۴۰سلطان و سیاه (بازیگر)به کارگردانی خود
۱۳۴۱بازرس (بازیگر)به کارگردانی خود
۱۳۴۳کاپیتان قراگز (بازیگر )مرحوم داود رشیدی
۱۳۴۴چوب بدست‌های ورزیل (بازیگر)مرحوم جعفر والی
۱۳۴۵سگی در خرمن جا (بازیگر)مرحوم عباس جوانمرد
۱۳۴۶لونه شغال (بازیگر و نویسنده)به کارگردانی خود
۱۳۵۷آگهی ازدواج (بازیگر)مرحوم هادی اسلامی
۱۳۷۳هفت شب با میهمان ناخوانده (بازیگر)فرهاد آئیش
۱۳۷۷سلطان سیاهنویسنده و کارگردان
۱۳۷۸سلطان و سیاه (بازیگر)کارگردان هنریآلمان و آمریکا
۱۳۸۴پنجره‌ها (بازیگر)فرهاد آئیشتئاتر شهر
۱۳۹۰بازیگر و زنش (نویسنده)محسن معینیفرهنگسرای نیاوران
۱۳۹۰آدم خوابش میگیره بازیگر (نویسنده)محسن معینیفرهنگسرای نیاوران
۱۳۹۱هفت شب با میهمانی ناخوانده در نیویورک (بازیگر)فرهاد آئیشتئاتر شهر
۱۳۹۳تانگوی تخم مرغ داغ (بازیگر)هادی مرزبانتالار وحدت
۱۳۹۶اعتراف (بازیگر)شهاب حسینیتئاتر شهر
۱۴۰۱کنسرت نمایش سی صد ( بازیگر بخش مپینگ)امیر جدیدیکاخ سعد آباد

با عکسی از این بازیگر در نمایش تانگوی تخم مرغ داغ به بررسی فعالیت‌های علی نصیریان در حوزه تله تئاتر می‌پردازیم.

تانگوی تخم مرغ داغ

علی نصیریان در تله تئاتر

در این بخش از مقاله بیوگرافی علی نصیریان، کارنامه هنری این بازیگر در حوزه تله تئاتر را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

سالنام تله تئاترسمتکارگردان
۱۳۳۹تله‌تئاتر مارگریتبازیگر  و کارگردانعلی نصیریان
۱۳۳۹تله‌تئاتر افعی طلاییبازیگر، نویسنده و کارگردانی مشترک علی نصیریان، مرحوم عباس جوانمرد
۱۳۳۹تله‌تئاتر وظیفهٔ پزشکبازیگر، کارگردانعلی نصیریان
۱۳۳۹
تله‌تئاتر خودکشی
بازیگر، کارگردان
علی نصیریان
۱۳۳۹تله‌تئاتر ده و سه دقیقهبازیگرمرحوم جعفر والی
۱۳۳۹تله‌تئاتر در منطقهٔ جنگیبازیگرمرحوم عباس جوانمرد
۱۳۳۹تله‌تئاتر بعد از سی سالبازیگر، کارگردانعلی نصیریان
۱۳۳۹تله‌تئاتر اسب سیرکبازیگرمرحوم جعفر والی
۱۳۳۹تله‌تئاتر خانهٔ اجاره‌ایبازیگرمرحوم عزت‌الله انتظامی
۱۳۳۹تله‌تئاتر شب شومبازیگرمرحوم عباس جوانمرد
۱۳۳۹تله‌تئاتر پزشک دهکده کوکونیانبازیگر، کارگردانعلی نصیریان
۱۳۳۹تله‌تئاتر غرور زندگیبازیگر، کارگردانعلی نصیریان
۱۳۳۹تله‌تئاتر ویلای یوکابازیگرمرحوم عباس جوانمرد
۱۳۳۹تله‌تئاتر متهمبازیگر، کارگردانعلی نصیریان
۱۳۳۹تله‌تئاتر شام خصوصیبازیگر، کارگردانعلی نصیریان
۱۳۴۰تله‌تئاتر عروسی جناب میرزابازیگر، کارگردانعلی نصیریان
۱۳۴۰تله‌تئاتر طلسمبازیگر، کارگردانعلی نصیریان
۱۳۴۰تله‌تئاتر بن‌بستبازیگر، کارگردانعلی نصیریان
۱۳۴۰تله‌تئاتر تابستان طولانیبازیگر
۱۳۴۰تله‌تئاتر رستاخیزبازیگر، کارگردانعلی نصیریان
۱۳۴۰تله‌تئاتر شیدوش و ناهیدبازیگر، کارگردانعلی نصیریان
۱۳۴۰تله‌تئاتر ترانهٔ شادینویسندهمرحوم جعفر والی
۱۳۴۱تله‌تئاتر بازگشتی نیستبازیگرمرحوم عزت‌الله انتظامی
۱۳۴۱تله‌تئاتر آتشکدهکارگردانعلی نصیریان
۱۳۴۱تله‌تئاتر مارتیکارگردانعلی نصیریان
۱۳۴۲تله‌تئاتر سیاهنویسنده و کارگردانعلی نصیریان
۱۳۴۲تله‌تئاترپنجرهبازیگرمرحوم جعفر والی
۱۳۴۲تله تئاتر افعی طلایینویسنده
۱۳۴۲تله‌تئاتر سیسیل یا مکتب پدرانبازیگرمرحوم جعفر والی
۱۳۴۲تله‌تئاتر دشتباننویسنده و کارگردانعلی نصیریان
۱۳۴۲تله‌تئاتر هالونویسنده و کارگردانعلی نصیریان
۱۳۴۲تله‌تئاتر کنار جادهبازنویسی متنمرحوم عزت‌الله انتظامی
۱۳۴۲تله‌تئاتر بیگانه در خانهنویسنده و کارگردانعلی نصیریان
۱۳۴۲تله‌تئاتر ابرام آقابازیگر و کارگردانعلی نصیریان
۱۳۴۲تله‌تئاتر عروسک‌های گوشتیبازیگر و کارگردانعلی نصیریان
۱۳۴۳تله‌تئاتر مرداببازیگر و کارگردانعلی نصیریان
۱۳۴۳تله‌تئاتر روشنایی‌های خانه مابازیگرمرحوم عزت‌الله انتظامی
۱۳۴۳تله‌تئاتر پهلوان کچلنویسنده، کارگردانعلی نصیریان
۱۳۴۳تله‌تئاتر گوهر شب‌چراغنویسنده، کارگردانعلی نصیریان
۱۳۴۳تله‌تئاتر یک کلاغ، چهل کلاغبازیگر
۱۳۴۴تله‌تئاتر جعفرخان از فرنگ برگشتهبازیگر و کارگردانعلی نصیریان
۱۳۴۴تله‌تئاتر گاوبازیگرمرحوم جعفر والی
۱۳۴۵تله تئاتر لولو سر خرمنبازیگر و کارگردانعلی نصیریان
۱۳۴۵تله‌تئاتر رعد در خیابانبازیگر و کارگردانعلی نصیریان
۱۳۴۵تله‌تئاتر سیزده به‌درنویسنده، کارگردانعلی نصیریان
۱۳۴۵تله‌تئاتر مجسمهٔ جانداربازیگرمرحوم عزت‌الله انتظامی
۱۳۴۶تله‌تئاتر خانه روشنیبازیگر و کارگردانعلی نصیریان
۱۳۴۵تله‌تئاتر مرد کوته‌فکربازیگر
۱۳۵۴تله‌تئاتر استعمال دخانیات ممنوعنویسندهمرحوم خسرو شجاع‌زاده
۱۳۶۳تله‌تئاتر سوزنبانانبازیگرداریوش مؤدبیان
۱۳۷۴تله‌تئاتر پرده عجایببازیگرداریوش مؤدبیان
۱۳۷۷تله‌تئاتر نیرنگ‌بازی‌های آقای اسکابنبازیگرداریوش مؤدبیان

علی نصیریان در تله تئاتر

علاوه بر فهرست مذکور علی نصیریان در حوزه تئاتر تا کنون نگارش آثار زیر را به عهده داشته است:

 • افعی طلایی
 • بلبل سرگشته
 • لونه شغال
 • بنگاه تئاترال
 • سیاه
 • رویا
 • نگار
 • سلطان و سیاه
 • آقای هالو
 • آدم خوابش می‌گیره

علی نصیریان در شبکه نمایش خانگی

در این بخش از مقاله بیوگرافی علی نصیریان به بررسی فعالیت‌های این هنرپیشه پیشکسوت کشورمان در حوزه نمایش خانگی م‌پردازیم. از نقش‌های مانداگار این بازیگر در شبکه نمایش خانگی می‌توان به بزرگ‌آقا دیوان‌سالار در فصل اول سریال شهرزاد کاری از حسن فتحی اشاره کرد. بازی درخشان و قدرتمند استاد نصیریان در این مجموعه نمایشی بسیار توجه مخاطبان را به خود معطوف کرد. در سریال شهرزاد بازیگرانی دیگری چون ترانه علیدوستی، شهاب حسینی، مصطفی زمانی،   پریناز ایزدیار، ابوالفضل پورعرب، دکتر مهدی سلطانی، محمود پاک‌نیت، هومن برق‌نورد، غزل شاکری، امیرحسین رستمی، مینا وحید، نسیم ادبی، رامین ناصرنصیر، فریبا متخصص، امیرحسین فتحی، سهیلا رضوی به ایفای نقش پرداختند.

علی نصیریان در شبکه نمایش خانگی

سالنام اثرکارگرداننقش
۱۳۹۳سریال شهرزادحسن فتحیبزرگ‌آقا دیوان‌سالار
۱۳۹۹برنامه همرفیقشهاب حسینیمهمان

جوایز و افتخارات علی نصیریان

استاد نصیریان به عنوان یکی از بازیگران پیشکسوت کشورمان تا کنون افتخارات زیادی بدست آورده و در عرصه‌های مختلف خوش درخشیده است. در جدول زیر شما می‌توانید جوایز و افتخارات این هنرمند توانمند و اطلاعات مربوط به آن‌ها را مشاهده نمایید.

جوایز و افتخارات علی نصیریان

سالعنواننام جشنواره
۱۳۵۰برنده جایزه بهترین سناریو فیلم آقای هالوسومین جشنواره سینمایی سپاس
۱۳۶۵کاندید سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد برای فیلم شیر سنگیپنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر
۱۳۶۷کانددید سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد برای فیلم سال‌های خاکستر =هفتمین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر
۱۳۸۰نشان چهره ماندگار برندهفرهنگستان‌های چهارگانه ایران
۱۳۸۴برنده نشان درجه یک شخصیت‌های برجسته فرهنگی و هنرینشان دولتی از رئیس‌جمهور ایران
۱۳۹۵برنده تندیس حافظ بهترین بازیگر مرد درام برای سریال شهرزادجشن دنیای تصویر
۱۳۹۷برنده سیمرغ بهترین بازیگر نقش مکمل مرد برای فیلم مسخره بازسی و هفتمین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر
۱۳۹۸برنده تندیس شایستگی بهترین بازیگر نقش مکمل مرد برای فیلم مسخره بازانجمن منتقدان و نویسندگان سینمای ایران
۱۴۰۱برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد برای فیلم بهار نارنجچهل و یکمین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر

شایعات و حواشی علی نصیریان

به‌ طور کلی امروزه چه در ایران یا جهان همواره بازیگران و چهره‌های مشهور همواره در معرض حواشی مختلفی خواه کذب یا درست قرار گرفته‌اند، که بازیگری بزرگی چون استاد علی نصیریان نیز از این قاعده مستثنی نیست.

آشتی با مهرجویی

علی نصیریان در سال ۱۳۹۸ پس از سی و هشت سال، دوباره با زنده‌یاد داریوش مهرجویی برای فیلم لامینور همکاری کرد. البته مجاری قهر و آشنی این دو هنرمنده تنها خبری کذب بود و این ماجرا به خاطر عدم بازی نصیریان در فیلم اجاره نشینها ایجاد شد. در سال ۱۳۶۵ مهرجویی پیش از مرحوم انتظامی، نصیریان را برای فیلم اجاره نشینها انتخاب کرده بود. اما استاد نصیریان در آن زمان با ناصر تقوایی برای فیلم ناخدا خورشید قرارداد داشت که این امر موجب دلخوری مهرجویی شد.

آشتی با مهرجویی

بدون شک در این بخش از مقاله، مایلید تا با ابعاد پنهان در زندگی نامه علی نصیریان بیشتر آشنا شوید، پس در ادامه با ما همراه باشید.

نقش مش قاسم در سریال دایی‌جان ناپلئون

سریال دایی‌جان ناپلئون یکی از آثار بسیار موفق و پر مخاطب قبل از انقلاب است که در آن بازیگران بزرگی به ایفای نقش پرداختند. در ابتدا قرار بود عزت‌الله انتظامی نقش دایی جان و علی نصیریان نقش مش قاسم را بازی کنند. اما در قرارداد به خاطر عدم توافق برای دستمزد، تقوایی از همکاری با این دو بازیگر انصراف داد و مرحوم غلامحسین نقشینه و زنده‌یاد پرویز فنی زاده را برای این نقش‌ها انتخاب کرد.

علاوه بر موارد مذکور مرحوم محمدعلی کشاور توسط استاد نصیریان به گروه تئاتر ملی ملحق شد. جالب است بدانید که از نزدیکترین دوستان بازیگر استاد نصیریان می‌توان به مرحوم عزت‌الله انتظامی، داریوش مؤدبیان و فرهاد آئیش اشاره کرد.

آلبوم عکس های علی نصیریان

کلام آخر

استاد علی نصیریان از پیشکسوت‌ترین و بهترین بازیگران مرد ایرانی است که فعالیت هنری خود را از سن ۱۶ سالگی در عرصه تئاتر آغاز نمود. وی پس از گذراندن دوره چهار ساله کارآموزی کارگاهی در گروه تئاتری زنده‌یاد شاهین سرکیسیان در عرصه نمایش مشغول به فعالیت شد. علی نصیریان تا کنون نقش‌هایی ماندگار از خود در آثار فاخر سینما، تئاتر و تلویزیون به یادگار گذاشته است.

امید است مقاله بیوگرافی علی نصیریان؛ اسطوره‌ای تکرار نشدنی از نسلی طلایی برای شما مخاطبین محترم مفید بوده باشد. لطفا پس از مطالعه کامل این مقاله نظرات خود را درباره این بازیگر پیشکسوت و دوست‌داشتنی با ما به اشتراک بگذارید.