بهترین کتاب های فانتزی در بازار کتاب ایران

کتاب‌های فانتزی همیشه و همواره طرفداران خاص خود را داشته‌اند. این کتاب‌ها که معمولا نیز پر از جزئیات ریز و درشت هستند، چه درباره‌ی دنیایی تخیلی و چه کمی به واقعیت نزدیک‌تر باشند، جذابیت‌های خود را حفظ کرده‌اند. بسیاری از کتاب‌های فانتزی در یک جلد نمی‌گنجند و داستان بسیاری از آن‌ها نیز در یک جلد خلاصه می‌شود.

به گزارش حرف تازه، کتاب‌های فانتزی در میان کتاب‌های ترجمه‌شده به زبان فارسی نیز همیشه از جایگاه پرطرفداری برخوردار بوده‌اند، اما بسیاری از افراد برای خواندن این کتاب‌ها نمی‌دانند که دقیقا باید از کجا و از کدام کتاب‌ها شروع کنند. در این مطلب به معرفی تعدادی از بهترین کتاب‌های فانتزی ترجمه‌شده به فارسی می‌پردازیم.

بهترین کتاب های فانتزی در بازار کتاب ایران

مجموعه‌کتاب‌های هری پاتر

مجموعه‌‌کتاب‌های هری پاتر، مجموعه‌ای متشکل از هفت رمان فانتزی به نویسندگی نویسنده‌ی بریتانیایی، جی‌کی رولینگ است. این رمان‌ها زندگی جادوگر جوانی به نام هری پاتر و دوستانش هرمیون گرنجر و ران ویزلی را روایت می‌کند که همگی دانش‌آموزان مدرسه‌ی جادوگری هاگوارتز هستند. داستان اصلی مربوط به درگیری هری با لرد ولدمورث است، یک جادوگر شوم که قصد دارد جاودانه شود و هدفش سرکوب کردن افراد غیرجادوگر (مشنگ‌ها)، تحت فرمان درآوردن دنیای جادوگران و نابود کردن تمام کسانی است که به نوعی در مقابل او ایستاده‌اند.

ایده‌ی داستان‌های هری پاتر در سال ۱۹۹۰ در حالی که رولینگ منتظر یک سفر قطار با تاخیری ۴ ساعته از منچستر به لندن بود، به ذهن رولینگ رسید. ذهن او ناگهان غرق در ایده‌های پسری شد که در مدرسه‌ی ‌جادوگری درس می‌خواند. او در آن زمان خودکاری به همراه نداشت، بنابراین مدام در مورد آن فکر می‌کرد و به محض این که به آپارتمان خود رسید، بلافاصله به نوشتن این داستان نشست.

رولینگ در مجموع ۷ کتاب را تحت عنوان مجموعه‌کتاب‌های هری پاتر منتشر کرد: هری پاتر و سنگ جادو در سال ۱۹۹۷، هری پاتر و تالار اسرار در سال ۱۹۹۸، هری پاتر و زندانی آزکابان در سال ۱۹۹۹، هری پاتر و جام آتش در سال ۲۰۰۰، هری پاتر و محفل ققنوس در سال ۲۰۰۳، هری پاتر و شاهزاده‌ی دورگه در سال ۲۰۰۵ و نهایتا هری پاتر و یادگاران مرگ در سال ۲۰۰۷٫ گفتنی است که نسخه صوتی کتاب‌های هری پاتر این مجموعه در ایران با صدای آرمان سلطان‌زاده منتشر شده است.

کافکا در کرانه

کافکا در کرانه نام رمانی اثر هاروکی موراکامی است. این رمان، موراکامی را که یکی از داستان‌نویسان بزرگ جهان محسوب می‌شود، در اوج قدرت خود به نمایش می‌گذارد.

در این رمان ما با پسر نوجوانی به نام کافکا تامورا که در حال فرار است و ناکاتا، فرد ساده‌لوح و سالخورده‌ای که به دلایلی که نمی‌تواند درک کند به سمت کافکا کشیده می‌شود، مواجه هستیم. در حالی که مسیرهای آ‌نها به یکدیگر نزدیک می‌شود، نویسنده‌ی تحسین‌شده، هاروکی موراکامی، خوانندگان را در دنیایی محاصره می‌کند که در آن گربه‌ها صحبت می‌کنند، ماهی ها از آسمان سقوط می‌کنند و ارواح از بدن‌ها برای عشق‌ورزی یا ارتکاب قتل بیرون می‌لغزند. این رمان به طور کامل یک سفر شگفت‌انگیز محسوب می‌شود.

مجموعه‌کتاب‌های ارباب حلقه‌ها

ارباب حلقه‌ها نام مجموعه‌رمانی حماسی و فانتزی، اثر نویسنده و محقق انگلیسی جی‌آر‌آرآر تالکین است. داستان رمان‌ها در سرزمین میانه می‌گذرد، مکانی مانند زمین و تا حدودی مدت‌ها پیش در زمان‌های گذشته. این مجموعه به عنوان دنباله‌ای بر کتاب کودکان تالکین که در سال ۱۹۳۷ تحت عنوان هابیت نوشته شده بود آغاز شد، اما در نهایت به یک اثر بسیار بزرگ‌تر تبدیل شد. مجموعه‌ی ارباب حلقه‌ها که طی سال‌های ۱۹۳۷ تا ۱۹۴۹ نوشته شده، یکی از پرفروش‌ترین مجموعه‌هایی است که تاکنون نوشته شده است و بیش از ۱۵۰ میلیون نسخه در سراسر جهان به فروش رفته است.

عنوان این مجموعه به ضدقهرمان اصلی داستان، ارباب تاریکی، سائورون اشاره دارد که در دورانی قبل، حلقه‌ای واحد را برای حکومت بر حلقه‌های قدرت دیگر که به مردان، کوتوله‌ها و الف‌ها داده شده بود، در لشکرکشی خود برای تسخیر تمام افراد سرزمین میانه ساخت. داستان از ابتدا در شایر، سرزمین هابیت‌ها که یادآور حومه‌های انگلیسی است آغاز می‌شود و در سرتاسر سرزمین میانه، به دنبال تلاش برای از بین بردن حلقه‌ی واحد ادامه پیدا می‌کند و عمدتا از دید هابیت‌هایی به نام فرودو، سام، مری و پیپین ادامه پیدا می‌کند.

مجموعه‌ی ارباب حلقه‌ها یکی از رمان‌های پرطرفدار جهان و در اصل متشکل از سه جلد است: یاران حلقه (۱۹۵۴)، دو برج (۱۹۵۴) و بازگشت شاه (۱۹۵۵).

هابیت

هابیت یکی از دوست‌داشتنی‌ترین و لذت‌بخش‌ترین داستان‌ها در زبان انگلیسی است که به زبان فارسی نیز ترجمه شده است و در واقع پیش‌زمینه‌ای برای داستان مجموعه‌ی ارباب حلقه‌ها محسوب می‌شود. داستان هابیت نیز مانند داستان ارباب حلقه‌ها در دنیای خیالی سرزمین میانه رخ می‌دهد و توسط جی‌آرآر تالکین نوشته شده است.

هابیت یکی از ماندگارترین و محبوب‌ترین رمان‌های جهان است. در این رمان، بیلبو بگینز هابیتی است که از یک زندگی راحت و غیرجاه‌طلبانه لذت می‌برد و به ندرت پای خود را از محدوده‌ی امن خود بیرون می‌گذارد. اما زمانی که گندالف جادوگر و گروهی از کوتوله‌ها روزی به آستان او می‌رسند تا او را به ماجراجویی بکشانند، آسایش او مختل می‌شود. آنها نقشه‌ای را برای حمله به گنجینه‌ای که توسط یک اژدهای بزرگ و بسیار خطرناک محافظت می‌شود، راه‌اندازی کرده‌اند. بیلبو با اکراه به جست‌و‌جوی آنها می‌پیوندد، غافل از اینکه در سفر خود به کوه تنها با یک حلقه‌ی جادویی و یک موجود ترسناک به نام گولوم روبه‌رو می‌شود.

هابیت که در ابتدا برای فرزندان خود تالکین نوشته شده بود، اکنون میلیون‌ها نسخه در سراسر جهان به فروش رفته و خود را به عنوان یک نمونه از ادبیات کلاسیک مدرن تثبیت کرده است.

پرستیژ

پرستیژ، نام کتابی فانتزی و اثر کریستوفر پریست است. این کتاب برنده جایزه جهانی کتاب‌های فانتزی شده و همچنین الهام‌بخش فیلمی به کارگردانی کریستوفر نولان با بازی هیو جکمن و کریستین بیل با همین نام بوده است.

داستان پرستیژ در سال ۱۸۷۸ رخ می‌دهد، در حالی که دو جادوگر جوان، در جریان یک جلسه‌ی تقلبی با هم درگیر شده‌اند. از این لحظه به بعد، زندگی آن‌ها به شبکه‌ای از فریب و افشاگری تبدیل می‌شود، زیرا آن‌ها برای گول زدن و لو دادن یکدیگر به رقابت می‌پردازند.

رقابت این دو جادوگر آن‌ها را به قله‌های حرفه‌ای مد نظرشان می‌رساند، اما این مسیر با عواقب وحشتناکی همراه است. در مسیر رقم زدن ویرانی یکدیگر، آن‌ها تمام فریبکاری را به کار خواهند برد که مهارت‌های جادوگری‌شان می‌تواند فرمان دهد، مهارتی که با بالاترین جهت‌گیری نادرست و تاریک‌ترین علم‌ها همراه است.

کتاب‌های فانتزی معرفی‌شده در این یادداشت در ایران ترجمه شده و در بازار کتاب یافت می‌شوند. پیشنهاد می‌کنیم اگر قصر خرید یا دانلود کتاب با تخفیف ا دارید، سری به سایت طاقچه بزنید.