بهترین فیلم های گریس کلی | بازیگری که ملکه شد

گریس برای نقش آفرینی اش در فیلم «موگامبو» (Mogambo) نامزد دریافت جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل زن شد. اما یک سال بعد بود که جایزه اسکار واقعاً نصیبش شد. او این جایزه را به خاطر بازی اش در فیلم «دختر روستایی» (The Country Girl) دریافت کرد.

به گزارش حرف تازه، روزیاتو نوشت: افسانه ای هست که می گوید ژنرال شارل دوگل، رئیس جمهور سابق فرانسه، قصد داشت به کشور کوچک موناکو حمله کند، اما تصمیمش عوض شد چون می دانست محبوب تر از گریس کلی نیست. زندگی حیرت انگیز این بازیگر موفق و بعدها پرنسس، شبیه به یک افسانه بود و هنوز هم الهام بخش مردم سراسر دنیا است.

حقیقت زندگی گریس کلی آن چیزی نبود که در تصاویر نشریات به نظر می رسید. در ادامه به ماجرای زندگی این ستاره ی زیبای هالیوودی خواهیم پرداخت.

جوجه اردک زشت

گریس کلی

گریس کلی در خانواده ای بسیار سختگیر بزرگ شد که رعایت ادب و نزاکت اهمیت بالایی در آن داشت. مادر گریس در جوانی مدلی موفق بود و بعدها مربی ورزش شد. پدر گریس در کار ساخت و ساز بود و او هم البته ورزشکار بود. در واقع پدر گریس سه بار در رشته ی قایقرانی قهرمان المپیک شده بود. گریس با همه ی اعضای خانواده اش فرق داشت. او برخلاف دو خواهر و برادرش، خجالتی، کمی بدریخت و تپل بود. به همین خاطر پدر و مادر خوش چهره و خوش اندام گریس واقعاً تصور می کردند دخترشان یک جوجه اردک زشت است و هیچ وقت شوهری پیدا نمی کند. امید آن ها بیشتر به فرزندان دیگرشان بود. یکی از دوستان خانوادگی شان ظاهر گریس را اینگونه به خاطر می آورد: «گریس همیشه یک دستمال گردن می بست، عینک می زد و یک پلیور تنش بود. هیچ چیز مسحور کننده ای در او وجود نداشت.»

وقتی ستاره ی آینده ی هالیوود در امتحان ورودی دانشگاه رد شد، پدر و مادرش دیگر مطمئن شدند که نباید از او انتظاری داشته باشند. اما گریس گفت که می خواهد به آکادمی هنرهای نمایشی آمریکا برود و پدرش با اینکه ابتدا با این تصمیم مخالف بود، اما بعداً با آن موافقت کرد. گریس به کمک عمویش برای تحصیل وارد آکادمی شد.

ستاره شدن در تقدیرش بود

گریس در ۱۸ سالگی به دختری زیبا بدل شد، به همین خاطر وقتی به نیویورک رفت، به یک آژانس مدلینگ رفت تا مدل عکس شود. چیزی نگذشت که نماینده های نشریات مختلف به دنبالش آمدند و از او دعوت کردند مدل عکس هایشان شود.

در همان زمان، گریس در تست های بازیگری نمایش های مختلف شرکت می کرد و حتی موفق شد نقشی در تئاتر برادوی بگیرد. بعد از ۲ سال، زمانی که ۲۰ سال داشت از او برای بازی در یک فیلم دعوت شد. طولی نکشید که نظر کارگردان های معروف هم به او جلب شد و آن ها از او برای بازی در آثار خود دعوت کردند.

بهترین فیلم های گریس کلی

گریس برای نقش آفرینی اش در فیلم «موگامبو» (Mogambo) نامزد دریافت جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل زن شد. اما یک سال بعد بود که جایزه اسکار واقعاً نصیبش شد. او این جایزه را به خاطر بازی اش در فیلم «دختر روستایی» (The Country Girl) دریافت کرد.

تقریباً در همین زمان بود که نظر آلفرد هیچکاک، کارگردان مشهور به گریس جلب شد و او در سه پروژه ی هیچکاک حضور پیدا کرد که دو تای آن ها یعنی «پنجره پشتی» (Rear Window) و «میم را به نشانه مرگ بگیر» (Dial M for Murder) را از بهترین کارهای هیچکاک می دانند.

دوران فعالیت سینمایی گریس کلی بسیار کوتاه بود و تنها ۴ سال از ۱۹۵۲ تا ۱۹۵۶ طول کشید. با این وجود، بنیاد فیلم آمریکا او را در فهرست انتخابی خود از بهترین ستاره های تاریخ سینما قرار داده است. گریس در این فهرست ۵۰ تایی رتبه ی سیزدهم را دارد.

ملاقات سرنوشت سازی که همه چیز را تغییر داد

گریس با رینیه سوم، شاهزاده ی موناکو، در جریان یک جشنواره ی سینمایی در شهر کن فرانسه آشنا شد. قرار بود آن ها باهم فوتوشوت داشته باشند که به گفته ی برخی، گریس به خاطر فشردگی برنامه هایش سعی داشت از آن طفره رود.

در واقع انگار آن روز همه چیز دست به دست هم داده بود تا این ملاقات صورت نگیرد. هم گریس هم رینیه به خاطر اعتصابات کارگرها در ترافیک مانده بودند. به همین خاطر گریس دوست نداشت کسی او را با آن حال و روز ببیند و رینیه هم دل و دماغ نداشت. اما وقتی شاهزاده او را دید همه ی مشکلاتش را از یاد برد.

بعد از آن ملاقات، آن ها شروع به رد و بدل کردن نامه با یکدیگر کردند و ۶ ماه بعد شاهزاده به آمریکا رفت تا گریس را از پدر و مادرش خواستگاری کند. او درست پیش از کریسمس از گریس خواستگاری کرد و به او یک حلقه ی کوچک داد که در نهایت آن را با یک حلقه ی الماس نشان ۱۰ قیراطی جایگزین کرد.

طبیعتاً وصلت این دو چهره ی مشهور نقل محافل شد و بسیاری از اطرافیان شاهزاده می خواستند تا جایی که بشود از این اتفاق پولی به جیب بزنند. کشور موناکو در میانه ی قرن بیستم شهرت امروزش را نداشت. در آن زمان موناکو یک کشور کوچک بود که نه ثروت زیادی داشت و نه محبوبیت زیادی در میان گردشگران. یکی از دوستان نزدیک شاهزاده، میلیاردری به نام ارسطو سقراط اوناسیس، به او گفت که بهترین راه برای جلب توجه ها به موناکو ازدواج با کسی مثل مریلین مونرو یا گریس کلی است. پیش بینی او درست بود؛ این وصلت تا چندین دهه برای موناکو شهرت به دنبال آورد. سیل عظیمی از گردشگران روانه ی موناکو شدند و میلیاردرها در آنجا شروع به خرید ملک کردند.

تعجبی ندارد که این شایعه هم میان مردم درگرفت که شاهزاده فقط برای جلب توجه ها به موناکو با گریس ازدواج می کند.

پدر و مادر گریس هم از این وصلت استقبال کردند چون راه را برای ورود آن ها به جمع افراد تراز اول جامعه هموار می کرد. در هر حال، آن ها وقتی با شاهزاده ملاقات کردند فکر کردند او اهل موروکو (مراکش) است نه موناکو. شاهزاده خانم آینده مجبور شد هم آزمایش باروری دهد هم یک آزمایش باکرگی غیر رسمی. آزمایش باروری گریس نشان داد او مشکلی برای بچه دار شدن ندارد و نتیجه ی آزمایش باکرگی هم برای آن ها واقعاً اهمیت نداشت.

شاهزاده خانم گریس

مراسم ازدواج گریس کلی و رینیه سوم به حق «واقعه ی قرن» نام گرفت. طبق برخی ارزیابی ها، این رویداد که یک هفته ی تمام به طول انجامید از مراسم عروسی ملکه الیزابت دوم و شاهزاده فیلیپ پرهزینه تر بود. طبق سنت دو مراسم برگزار شد: یک عروسی کلیسایی با حضور کشیش و یک عروسی غیر کلیسایی.

عروس خانم با یک کشتی شگفت انگیز خود را به موناکو رساند. وقتی قدم به اسکله گذاشت و با داماد ملاقات کرد بارانی از گل های میخک قرمز و سفید بر سرشان بارید. مراسم عروسی آن ها، بر اساس برخی ارزیابی ها، چیزی بین  ۴۵ میلیون تا ۵۵ میلیون دلار خرج برداشت که بیشتر آن را شرکت رسانه ای مترو گلدوین مایر پرداخت، شرکتی که با گریس همکاری داشت و حق پخش مراسم ازدواج آن ها از تلویزیون را در اختیار داشت.

در تزئین لباس عروسی مشهور گریس از مروارید و تور مرغوب براسلز استفاده شده و حتی جلد کتاب دعای عروسی کلیسایی اش با مروارید و تور تزئین شده بود. اما عروس خانم خود این همه توجهی که به سویش جلب شده بود را نمی خواست. گریس یک بار اذعان کرده بود گرچه از بازیگری لذت می برد اما حضور در انظار عمومی را دوست ندارد و از توجه زیاد خبرنگاران خسته شده.

این ازدواج برای گریس بسیار گران تمام شد. از آن لحظه به بعد تنها نقشی که او می توانست ایفا کند همسر حاکم موناکو بود. آلفرد هیچکاک از این اتفاق ابراز خوشحالی کرد. او گفته بود خیلی خوشحال است که گریس چنین نقش خوبی برای خود پیدا کرده است.

چند سال بعد وقتی هیچکاک به گریس پیشنهاد کرد در فیلم جدیدش بازی کند، او سعی کرد این قانون را زیر پا بگذارد. همسرش مخالفتی با این امر نداشت ولی مردم موناکو به شدت مخالف بودند. به همین دلیل گریس دنبالش را نگرفت. او دیگر نمی توانست به دنیای هنر بازگردد و این برای او یک مصیبت واقعی بود.

بعد از آن او به احساساتش غلبه کرد و خود را در دل مردم موناکو جا کرد. او زندگی جدیدی را در آنجا آغاز کرد.

قفس طلایی

زندگی مشترک آن ها بی نقص به نظر می رسید. شاهزاده مرد فوق العاده ای بود. شاهزاده خانم هم که یک ستاره ی هالیوودی اسکار گرفته و زنی بسیار زیبا بود. اما بعدها مردم پی بردند ازدواج مستحکم گریس و رینیه فقط در ظاهر بی نقص بود. گریس شرایط بسیار سختی داشت چون خانه ی جدیدش نه بهشت، بلکه یک قفس طلایی بود. او نمی توانست بازیگری را ادامه دهد و در موناکو همه ی فیلم هایش ممنوع بودند. شاهزاده خانم تصمیم گرفت با آوردن بچه شادی گمشده اش را پیدا کند. او صاحب سه فرزند شد: کرولاین، آلبرت دوم که شاهزاده ی فعلی موناکو است و استفانی.

گریس ابتدا برای پنهان کردن بارداری اولش از عکاس های مزاحم، بیشتر اوقات یک کیف برند هرمس نزدیک شکمش نگه می داشت. این کیف بعدها به جزء مهمی در ظاهر گریس تبدیل شد و برند هرمس هم این کیف خود را به افتخار او «کلی» نامگذاری کرد.

اینطور که گفته شده گریس عشق و توجه زیادی به فرزندانش داشت و از قرار معلوم آن ها را لوس هم بار آورد. آن ها اصلاً به حرف پدر و مادرشان گوش نمی دانند که از این جهت شباهت زیادی به جوانی خود گریس داشتند.

با این حال، گریس کلی و همسرش زندگی مشترک بی عیب و نقصی نداشتند. با گذشت زمان معلوم شد آن ها تفاوت زیادی باهم دارند. بسیاری از مردم فکر می کردند گریس زن سردی است. این تصویر اما از زمانی از گریس شکل گرفت که او عضو خاندان سلطنتی موناکو شد. پیش از آن او زن بسیار خونگرمی بود. آلفرد هیچکاک او را «آتشفشان پوشیده از برف» خطاب می کرد. رینیه سوم هم مرد بسیار آرامی بود. برنامه هایی که گریس ترتیب می داد بیشتر اوقات برای او حوصله سر بر بودند و او سرگرمی های گریس را تمسخر می کرد. این تصویر زن کامل و بی عیب و نقص برای رینیه هم دشوار بود.

شایعاتی هست که در این دوره گریس دوستی نزدیکی با یک کارگردان استرالیایی به نام رابرت دورنهلم داشت که ۱۸ سال از او کوچک تر بود. اینطور که گفته می شود او در صورت تمایل امکان جدایی از شاهزاده را نداشت چون نمی توانست فرزندانش را با خود ببرد. گریس در اواخر عمرش آپارتمانی در پاریس و خانه ای ییلاقی هم در مناطق کوهستانی موناکو داشت.

سانحه رانندگی

روز ۱۳ سپتامبر ۱۹۸۲ گریس کلی و دخترش استفانی سوار بر ماشین بودند. اینطور که گفته می شود جر و بحثی میان آن ها درمی گیرد و گریس سکته ی مغزی می کند. گریس پشت فرمان بود به همین خاطر ماشین شان از جاده خارج شد. در این سانحه استفانی جراحات زیادی از جمله ی شکستگی گردن دید، اما متأسفانه گریس جانش را از دست داد، با اینکه حاذق ترین پزشکان برای نجات جانش تلاش کردند.

مرگ گریس کلی تکان دهنده بود. او فقط ۵۲ سال داشت. کمی بعد از این اتفاق شایعه شد سانحه رانندگی برنامه ریزی شده بود، اما هرگز هیچ مدرکی مبنی بر آن پیدا نشد.

میلیون ها نفر به سوگ مرگ گریس کلی نشستند و سلبریتی هایی از اروپا و آمریکا برای شرکت در مراسم تشییع پیکرش به موناکو آمدند. شاهزاده ی موناکو دیگر هرگز ازدواج نکرد. بعد از مرگ گریس، او یک باغ گل رز در موناکو بنا کرد که هر کسی می توانست از آن بازدید کند؛ گریس عاشق گل بود. حالا در این باغ مجسمه ای از گریس وجود دارد که با چهار هزار گل رز احاطه شده است.

قصه ی عشق گریس کلی و رینیه سوم سنگ بنای فیلم های زیادی بوده چون هنوز هم به یک افسانه می ماند، حتی با اینکه این قصه پایان خوشی نداشت.

بهترین فیلم های گریس کلی

۱پزشک  نوشت: گریس کلی ‏(زاده ۱۲ نوامبر ۱۹۲۹ – درگذشته ۱۴ سپتامبر ۱۹۸۲)، مدل، بازیگر مشهور هالیوود و برنده جایزهٔ اسکار و سپس با ازدواج با رینیهٔ سوم، حُکم‌ران شاهزاده‌نشین موناکو، ملکهٔ آن کشور و ملقب به عنوان سلطنتی گریس موناکو شد.

انجمن فیلم آمریکا وی را از جملهٔ بزرگترین بازیگران زن تمامی دوران‌ها می‌داند. وی در فیلم‌های زیادی از آلفرد هیچکاک از جمله پنجره پشتی، ام را به نشانه مرگ بگیر، گرفتن یک دزد بازی کرده‌است که بیشتر شهرت خود در سینما را از این راه به دست آورده‌است.

گریس کلی در سال ۱۹۲۹ در فیلادلفیا پنسیلوانیا به دنیا آمد. پدرش جان بی. کلی قهرمان المپیک و فرزند مهاجری ایرلندی و میلیونری خودساخته بود و مادرش مارگریت کاترین دختر مهاجری آلمانی بود. دو خواهر و یک برادر داشت.

گریس کلی در دوازده سالگی در یکی از نقش‌های اصلی نمایشنامه‌ای ظاهر گشت. تحصیلات خود را در آموزشگاه راوینهال و مدرسه استیونس و آموزشگاه هنرهای دراماتیک نیویورک به پایان برد. مدتی به عنوان مدل مشغول کار شد. در سال ۱۹۴۷ به برادوی راه یافت و در نقش دختر ریموند ماسی در نمایش پدر اثر عمویش جرج کلی به روی صحنه رفت. در نمایش‌هایی چندی به ایفای نقش پرداخت و در چند نمایش تلویزیونی بازی کرد.

موفقیت‌های گریس کلی در نمایش‌های تلویزیونی سبب شد تا در سال ۱۹۵۱ در اولین فیلمش چهارده ساعت به کارگردانی هنری هاتاوی در نقش کوچکی ظاهر شود. سال بعد در نقش ایمی کین در فیلم وسترن ماجرای نیمروز و در کنار گری کوپر و کارگردانی فرد زینه‌مان حضوری برجسته یافت و به بازیگری محبوب تبدیل گشت. در سال ۱۹۵۳ بازی در فیلم موگامبو در کنار کلارک گیبل و اوا گاردنر و کارگردانی جان فورد بر شهرت و محبوبیت او افزود. در سال ۱۹۵۴ در فیلم ام را نشانه قتل بگیر به کارگردانی آلفرد هیچکاک بازی کرد. بازی در فیلم دختر روستایی در سال ۱۹۵۴ جایزهٔ اسکار را برای او به ارمغان آورد. در سال ۱۹۵۵ در دو فیلم گرفتن یک دزد و پنجره پشتی به کارگردانی هیچکاک بازی کرد.

گریس کلی با ازدواج با شاهزادهٔ موناکو در ۱۹ آوریل سال ۱۹۵۶ بازی در فیلم را کنار گذاشت. برای سال‌ها، نمایش و پخش فیلم‌های گریس کلی در قلمروی شاهزاده‌نشین موناکو، ممنوع بود.

گریس کلی در ۱۳ سپتامبر ۱۹۸۲ در حادثهٔ اتومبیل به‌شدت مجروح شد. او یک روز بعد و در سن ۵۲ سالگی در بیمارستانی که بعدها نام بیمارستان مرکزی شاهدخت گریس را بر آن نهادند، درگذشت.

بهترین فیلم های گریس کلی


– فیلم Rear Window

۱۹۵۴ | زمان ۱۱۲ دقیقه | معمایی, هیجانی

۸.۴

کارگردان: Alfred Hitchcock | ستارگان: James Stewart,گریس کلی ,Wendell Corey

یک عکاس خبری (جیمز استوارت) که با پای شکسته مجبور است روی یک صندلی چرخدار باقی بماند از روی بیکاری به تماشای حرکات همسایه‌های آن طرف حیاط آپارتمانی که در گیتیچویلج دارد مشغول می‌شود که …

– فیلم Dial M for Murder

۱۹۵۴ | زمان ۱۰۵ دقیقه | جنایی, فیلم نوآر-کلاسیک, هیجانی

۸.۲

کارگردان: Alfred Hitchcock | ستارگان: Ray Milland,گریس کلی ,Robert Cummings

یک تنیس باز بی‌پول (ری میلاند) نگران علاقه همسر ثروتمندش (گریس کلی) به یک نویسنده است. او تصمیم به قتل همسرش می‌گیرد و با تهدید یک سابقه دار او را مجبور به همکاری در جرم می‌کند. او باید گریس کلی را به قتل برساند و همزمان ری میلاند در یک کلوپ شبانه خودش را نشان بدهد که مدرک بی‌گناهی‌اش باشد. اما همه چیز طبق نقشه پیش نمی‌رود و …

– فیلم High Noon

۱۹۵۲ | زمان ۸۵ دقیقه | هیجانی, وسترن

۷.۹

کارگردان: Fred Zinnemann | ستارگان: Gary Cooper,Thomas Mitchell,Lloyd Bridges

پس از مراسم ازدواج ویل کین کلانتر شهر هادلی ویل، هنگامی که به قصد ایجاد زندگی جدیدی همراه زن زیبایش خیال ترک شهر را در سر دارد، خبردار می‌شود که فرانک میلر تبهکاری که چند سال پیش به زندان فرستاده با قطار نیمروز و به قصد انتقام از او به آن شهر خواهد آمد. دوستانش می‌کوشند تا وی را ترغیب به ترک شهر نمایند، اما او فرار را چاره کار نمی‌داند و تصمیم می‌گیرد تا با آن فرد و هم دستانش مواجه شود و…

– فیلم To Catch a Thief

۱۹۵۵ | زمان ۱۰۶ دقیقه | معمایی, رمانتیک, هیجانی

۷.۴

کارگردان: Alfred Hitchcock | ستارگان: Cary Grant,گریس کلی ,Jessie Royce Landis

جان رابی » دزد حرفه‌ای سابقه دار امریکایی، پس از خدمت قهرمانانه در نهضت مقاومت فرانسه، دوران بازنشستگی‌اش را در «کوت دازور» می‌گذراند و به «گربه» مشهور شهرت دارد.

– فیلم The Country Girl | بهترین فیلم های گریس کلی

۱۹۵۴ | زمان ۱۰۴ دقیقه | درام, موسیقی

۷.۳

کارگردان: George Seaton | ستارگان: Bing Crosby,گریس کلی ,William Holden

“فرانک الگین” بازیگر و خواننده‌ای که در کار خود موفقیتی حاصل نکرده پس از پیشنهاد “برنی داد” کارگردان برای بازی در فیلم موزیکال جدیدش فرصتی برای مطرح کردن خود بدست می‌آورد. اما “فرانک” که بسیار متزلزل بوده و به الکل روی آورده حتی از کوچکترین مسئولیت‌هایش شانه خالی کرده و آن‌ها را به عهده همسرش “جورجی” می‌گذراد…

– فیلم Home Stories

۱۹۹۰ | زمان ۶ دقیقه | کوتاه

۷.۱

کارگردان: Matthias Müller | ستارگان: Lauren Bacall,Doris Day,Sandra Dee

– فیلم High Society

۱۹۵۶ | زمان ۱۱۱ دقیقه | کمدی, موزیکال, رمانتیک

۷

کارگردان: Charles Walters | ستارگان: Bing Crosby,گریس کلی ,Frank Sinatra

“دکتر هون” آهگساز محبوب جازی است که در خانه‌ای نزدیک به املاک خانواده همسر سابقش “تریسی لرد” زندگی می‌کند. او در آستانه ازدواج با مردی متعد‌تر از “دکس” است اما او می‌خواهد بار دیگر قلب “ترسی” را به دست بیاورد و…

– فیلم The Bridges at Toko-Ri

۱۹۵۴ | زمان ۱۰۲ دقیقه | درام, رمانتیک, جنگی

۶.۷

کارگردان: Mark Robson | ستارگان: William Holden,گریس کلی ,Fredric March

“ستوان هاری بروبیکر” (هولدن)، خلبان با تجربه‌ای است که با هم قطارانش در جنگ کره، برای بمباران مواضع دشمن ‌می‌روند و فرمانده‌شان، “دریادار جرج تارانت” (مارچ) که آنان را برای مأموریت‌های خطرناک می‌فرستد، هر بار که ناقوس مرگ به صدا در می‌آید، اندوهگین می‌شود. “نانسی بروبیکر” (کلی) همسر دوست‌داشتنی و همیشه منتظر “هاری” است که در توکیو به ملاقاتش می‌آید. پل‌های توکو ـ ری نقاطی کلیدی در کره‌شمالی هستند که “هاری” و هم‌قطارانش باید آن‌ها را بمباران و نابود کنند تا تحرک دشمن را مختل سازند. خلبانها کارشان را خوب انجام می‌دهند، اما جان‌شان را بر سر این مأموریت می‌گذارند…