بهترین دانشگاه های بلژیک برای تحصیل

کسانی که دوست دارند تحصیلات دانشگاهی خود را در دانشگاه های بین المللی دنیا بگذرانند دغدغه ای همیشگی دارند: بهترین دانشگاه های دنیا کجاست؟ جدای از اینکه اسم یک سری از دانشگاه ها به خاطر نوع آموزش و امکانات سر زبان ها افتاده، در دنیا دانشگاه های خوب زیادی هست که می شود برای تحصیلات دانشگاهی روی آن ها حساب کرد. تا به حال دانشگاه های برتر چندین و چند کشور را بررسی کردیم امروز هم به سراغ کشور دیگری می رویم: بلژیک.

به گزارش حرف تازه به نقل از الی گشت، خیلی از دانشگاه های بلژیک برای داشتن دانشجوهای بین المللی برنامه ریزی می کنند از طرفی جایگاه های خوبی هم در رنکینگ های جهانی دارند. ۸ تا از دانشگاه های بلژیک در سال ۲۰۱۸ در لیست رنکینگ QS بودند که از این تعداد ۷ تا از آن ها جزو ۳۵۰ دانشگاه برتر دنیا بوده اند. در ادامه الی گشت را همراهی کنید تا تعدادی از بهترین دانشگاه های بلژیک را معرفی کنیم.

دانشگاه های بلژیک

بهترین دانشگاه های بلژیک برای تحصیل

تحصیلات دانشگاهی در بلژیک با توجه به زبان آموزش به دو دسته تقسیم می شود: دانشگاه هایی که در آن به زبان هلندی تدریس می شود و دانشگاه های فرانسوی زبان. به غیر از فرانسوی و هلندی، آلمانی هم از زبان های رسمی این کشور است هرچند که درصد کمی از جمعیت این کشور به این زبان حرف می زنند. آن هایی که زبانشان آلمانی است معمولا دانشگاه های فرانسوی را برای تحصیل انتخاب می کنند و یا راهی آلمان می شوند. با اینکه در بیشتر دانشگاه های بلژیک  به زبان های فرانسوی و هلندی آموزش داده می شود اما رشته های بین المللی زیادی هم هست که تدریس در آن ها به  زبان انگلیسی است. در بلژیک موسسات تحصیلات عالیه شامل دانشگاه ها، کالج ها، کالج های هنری، موسسات معماری و آکادمی نظامی سلطنتی هستند. مثل بیشتر کشورهای اروپایی در بلژیک هم گرفتن مدرک لیسانس معمولا ۳ سال طول می کشد و برای گرفتن مدرک فوق لیسانس هم باید یک تا دو سال وقت بگذارید. بعد از گرفتن مدرک فوق لیسانس می توانید روی پروژه های تحقیقاتی کار کنید و زمینه را برای گرفتن مدرک دکترا آماده کنید.

دانشگاه کاتولیک لون (Katholieke Universiteit Leuven)

شاید برای تحقیق در مورد دانشگاه های بلژیک یکی از اولین سوال هایی که در ذهنتان نقش می بندد بهترین دانشگاه این کشور باشد،  دانشگاهی که برای خودش اسم و رسمی داشته باشد و خیلی ها به دنبالش باشند! دانشگاه کاتولیک لون با رتبه جهانی ۷۱ بهترین دانشگاه بلژیک است . از طرفی لقب اولین دانشگاه بلژیک را هم باید به همین دانشگاه داد چون در سال ۱۴۲۵ تاسیس شد و هر چند که در عصر ناپلئون مدتی بسته بود اما دوباره در سال ۱۸۳۴ باز شد. در سال ۲۰۱۵ حدود ۵۷,۳۰۰ نفر در این دانشگاه ثبت نام کردند تا در بین دانشگاه های دیگر بیشترین تعداد دانشجوها را داشته باشد. با اینکه کیفیت آموزشی در این دانشگاه خیلی خوب است اما هزینه هایش نسبت به دیگر دانشگاه ها آنقدر کم است که در هنگام ثبت نام حسابی غافلگیرتان می کند. با اینکه در این دانشگاه زبان اصلی تدریس هلندی است اما هر روز که می گذرد تعداد برنامه های انگلیسی زبان بیشتر و بیشتر می شود. این دانشگاه ۶ سایت در شهرهای مختلف دارد و دانشکده پزشکی اش در بروکسل است.

دانشگاه کاتولیک لون

دانشگاه گنت (University of Ghent)

این دانشگاه که در شهر گنت قرار دارد به عنوان اولین دانشگاه هلندی زبان بلژیک در سال ۱۸۱۷ تاسیس شد و رتبه جهانی ۱۲۵ ام را دارد هر چند که از نظر علوم زندگی جزو ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا و از نظر دامپزشکی جایگاه بیستم دنیا را دارد. دانشگاه خنت از دانشگاه های بزرگ بلژیک است و حدود ۴۱ هزار دانشجو و ۱۱ دانشکده شامل دانشکده های حقوق، هنر و فلسفه، علوم، پزشکی و علوم بهداشت، مهندسی و عمران، اقتصاد و مدیریت کسب و کار، دامپزشکی، روان ‌شناسی و علوم تربیتی، مهندسی زیست فناوری، علوم سیاسی و اجتماعی و علوم دارویی دارد.

دانشگاه گنت

دانشگاه کاتولیک لوون (Université Catholique de Louvain)

این دانشگاه در ۳۰ کیلومتری شهر بروکسل در شهر Louvain-la-Neuve  قرار دارد و بزرگ ترین دانشگاه فرانسوی زبان کشور است. این دانشگاه که در سال ۱۴۲۵ ساخته شده در ابتدا در شهر لوون بود اما از آنجایی که شهر لوون در بخش هلندی بلژیک قرار داشت و این دانشگاه فرانسوی زبان بود دانشگاه به دو قسمت تقسیم شد و بخش فرانسوی آن به شهر دیگری منتقل شد. هر دوی این دانشگاه ها امروز از بهترین و پرطرفدارترین دانشگاه های بلژیک هستند. رتبه جهانی این دانشگاه ۱۵۳ است و در الاهیات رتبه ۱۷ دنیا را دارد.

دانشگاه کاتولیک لون

دانشگاه وریج بروکسل (Vrije Universiteit Brussel)

رتبه جهانی این دانشگاه ۱۸۲ است و زمانی باز شد که دانشگاه آزاد بروکسل در سال ۱۹۷۰ به دو بخش تقسیم شد. شما هم کار بر روی پروژه های تحقیقاتی را دوست دارید و درس خواندن بدون تحقیق برایتان خسته کننده است؟ در این دانشگاه فعالیت های تحقیقاتی زیادی انجام می شود و تیم های تحقیقاتی آن در رشته های پایه ای در دنیا شناخته شده است.

دانشگاه وریج بروکسل

دانشگاه آزاد بروکسل (Universite Libre de Bruxelles)

رتبه جهانی این دانشگاه ۲۰۵ است و در میان دانشگاه های بلژیک بیشترین تعداد دانشجوهای بین المللی را دارد چون ۱/۳ دانشجوها و اساتیدش از خارج آمده اند. این دانشگاه در سال ۱۸۳۴ افتتاح شده و با داشتن سه جایزه نوبل، یک مدال فیلدز، سه جایزه ولف و دو جایزه ماری کوری از بهترین دانشگاه های تحقیقاتی دنیاست.

دانشگاه آزاد بروکسل

دانشگاه آنتورپ (University of Antwerp)

این دانشگاه در سال ۲۰۰۳ از ترکیب سه دانشگاه کوچکتر در شهر آنتروپ تاسیس شد و امروز از دانشگاه های مهم کشور است. این دانشگاه ۹ دانشکده اقتصاد کاربردی، علوم مهندسی کاربردی، هنر، حقوق، طراحی علوم، علوم پزشکی و بهداشت، علوم کاربردی، علوم اجتماعی، داروسازی و دامپزشکی دارد که در همه آن ها دوره دکترا هم موجود است به طوری که تعداد دانشجوهای این دوره اش به ۱۶۰۰ نفر می رسد.

دانشگاه آنتورپ

University of Liège

این دانشگاه در سال ۱۸۱۷ تاسیس شد و تنها دانشگاه عمومی در بخش فرانسوی زبان بلژیک است که محدوده کاملی از دوره های دانشگاهی لیسانس و فوق لیسانس را ارائه می دهد. این دانشگاه ۱۰ دانشکده فلسفه، قانون، علوم، داروسازی، علوم کاربردی، دامپزشکی و … دارد.

University of Liège

دانشگاه مونس (University of Mons)

این دانشگاه در شهر مونس در استان فرانسوی زبان Hainaut در نزدیکی مرز فرانسه قرار دارد. دانشگاه مونس چهارمین دانشگاه فرانسوی زبان بلژیک است و ۵,۷۰۰ دانشجو دارد که در ۲۵ رشته مختلف در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا در حال تحصیل هستند.

منبع: topuniversities.com