برگزیدگان بخش‌های مختلف جشنواره تئاتر فجر معرفی شدند

تی تی خبر : مراسم اختتامیه سی و چهارمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر شامگاه دوشنبه ۱۲ بهمن‌ماه در تالار وحدت برگزار شد و بخش‌های مختلف جشنواره برگزیدگان خود را شناخت. این مراسم با حضور علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، حجت‌الاسلام ابوترابی نائب رئیس مجلس شورای اسلامی و علی مرادخانی معاون هنری وزیر ارشاد […]

تی تی خبر : مراسم اختتامیه سی و چهارمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر شامگاه دوشنبه ۱۲ بهمن‌ماه در تالار وحدت برگزار شد و بخش‌های مختلف جشنواره برگزیدگان خود را شناخت.
این مراسم با حضور علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، حجت‌الاسلام ابوترابی نائب رئیس مجلس شورای اسلامی و علی مرادخانی معاون هنری وزیر ارشاد با قرائت آیاتی از کلام‌الله مجید و پخش سرود ملی جمهوری اسلامی ایران با تأخیری ۳۰ دقیقه‌ای در تالار وحدت آغاز شد. مجید رجبی‌معمار مدیرعامل خانه هنرمندان ایران و مهدی شفیعی مدیرکل هنرهای نمایشی از دیگر مدیران حاضر در این مراسم بودند.
در بین حاضران چهره‌هایی چون هادی مرزبان، اسماعیل خلج، ایرج راد، پرویز پورحسینی، مهدی سلطانی، حسین مسافرآستانه، هرمز هدایت، پری صابری، اردشیر صالح‌پور، قادر آشنا مدیرکل سابق هنرهای نمایشی، فریبا متخصص، هرمز هدایت، محمد امیریاراحمدی، آزاده صمدی، رضا گوران، هوشنگ گلمکانی، جلال تهرانی، ایوب آقانی و کاظم هژیرآزاد از جمله مهمانان حاضر در مراسم اختتامیه سی و چهارمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر هستند که به همراه کاندیداهای بخش‌های مختلف جشنواره سی و چهارم، در تالار وحدت حضور داشتند.
اجرای این مراسم نیز بر عهده محمد سلوکی بود.

3035247-4801235
در بخشی از این مراسم سعید اسدی دبیر سی و چهارمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر نیز روی صحنه حضور پیدا کرد و پیام خود را قرائت کرد.
در پیام دبیر جشنواره سی و چهارم چنین آمده است:
«خانم‌ها، آقایان، بزرگواران
سلام. خوش آمدید
اجازه بدهید به‌یاد بیاوریم که خداوند با جَماعت است. افتخار دارم لحظاتی را روی این صحنه، در آخرین دقایق سی‌و‌چهارمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر در خدمت شما باشم.
گرامیان
قرابت جشن و تئاتر در ضرورت حضور همگان است، حضوری که سازنده اجتماع انسانی است با محور اندیشه و کرامت انسانی و البته در هیئت نیکوی هنر و فرهنگ.
همین کافی است تا تئاتر ما را در سلامت و صلح گرد هم آورد. دقایقی که دور از هیاهو و فارغ از هر تفاوت و تمایزی در کنار هم به صحنه‌های نمایش خیره می‌شویم و جهانی در حضور ما خلق می‌شود.
همین کافی است تا فرهنگ عالی ما را گرد هم آورد، آن‌چه که ما ساخته‌ایم و آن‌چه ما را می‌سازد.
همین کافی است که در این جهان هنر، همچنان، زیستن را بهتر از پیش برایمان ممکن می‌کند. فضایی که فضای زندگی را جست‌وجو می‌کنیم، زوایای آشکار و پنهانش را می‌کاویم و همچنان هنر، جهانِ شفاف‌شده را در ادراک ما تازه می‌کند و از نو سامان می‌دهد.
اما هنوز رخدادی در راه است که پس از این جشن رخ می‌دهد. معرفت از هستی و ذهن و زبان ما، در منش و کنش و رفتار ما، در تداوم عمل فرهنگی و اجتماعی ما، در زندگی هر روزه ما.
امشب تحویل سال تئاتر ایران است. این سنت را سال‌هاست که جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر بنا نهاده است. این چنین که پس از هر جشنواره سال تازه‌ای برای این هنر شریف در این سرزمین کهن آغاز می‌شود.
سی‌و‌چهار، امشب به سی‌و‌پنجمین تحویل می‌شود، همچون آغاز سالی نو که در لحظه پراحساس تحویل‌اش قلب‌ها و دیده‌ها باید دگرگون شود، احوال به نیکویی تغییر کند، حال‌ها به بهترین احوال برسد و امید به آینده‌ای بهتر چون خورشید در افق نگاه و زندگی ما بدرخشد.

3035247-4801262
این مسیر نیست، مگر هم‌افزون اراده‌ی خلاقِ فرهنگیِ کسانی که در این هنر عزیز برای آینده می‌کوشند و البته از تجارب گذشته می‌آموزند.
این جشنواره مرهون حضور و تلاش عزیزان بسیاری، مردمی که تئاتر را برای بالندگی فرهنگی می‌خواهند و با اشتیاق می‌بینند، هنرمندانی ایثارگر که با هر تنگنایی مردمان مشتاق را از دیدار انسان و کرامتش بر صحنه‌ها محروم نمی‌کنند و مدیرانی که مسئولیت را برای پروراندن فرهنگ جامعه و تأمینِ شرایطِ بهبودِ کار و احوال هنرمندان به جان می‌خرند.
این جشنواره، حاصل کوشش بسیاری انسان شریف است. از صدر تا ذیل گرامیان کوشنده در وزارت محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی در سراسر ایران زمین، کوشش عزیزان در اداره‌کل هنرهای نمایشی و انجمن هنرهای نمایشی ایران و به ویژه همکاران سخت‌کوشم در دبیرخانه سی‌و‌چهارمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، کسانی که همدلی را به من آموختند و خستگی‌ناپذیری را. دست‌مریزاد دوستان.
ما کوشیدیم تا اتفاق درست رخ دهد. اگر کاستی بود بر من ببخشایید و اگر توفیقی، همه هنرمندان و همکاران مرا به تشویقی جانانه بدرقه کنید.
عزت زیاد»
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در مراسم اختتامیه سی و چهارمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر یادآور شد که تئاتر همچنان در اولویت سبد حمایتی دولت در بخش فرهنگ و هنر قرار دارد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در صحبت هایی ضمن تبریک ایام فجر انقلاب اسلامی و همزمانی این ایام با جشنواره تئاتر فجر عنوان کرد: جشنواره سی وچهارم ویژگی های برجسته ای داشت که نمی توان به راحتی از آن گذشت. بیشتر آثار حضور یافته در جشنواره قبلا به صحنه رفته بودند و از این نظر امکان رقابت هنرمندان شهرستانی نیز فراهم می شد. ۷۷ اثر صحنه ای از ۴ نسل در جشنواره حضور داشت که حضور این ۴ نسل از کارگردانان ایرانی نشان داد پیشکسوتان و جوانان در عین تنوع سلایق هنری در کنار هم کار می کنند که این امر نویدبخش انتقال بیش از شش دهه هنر نمایش به نسل های مختلف است.

3035247-4801265
وی با اشاره به اینکه آثار خیابانی در این دوره به دلیل محتوای اجتماعی شان مورد استقبال واقع شدند ادامه داد: امسال حضور آثاری با مضمون انقلاب اسلامی و دفاع مقدس در جشنواره نشان دهنده این بود که نه تنها ارزش های انقلاب کم رنگ نشده اند بلکه توجه بیشتری به این ارزش ها وجود دارد.
جنتی با اشاره به اینکه تئاتر در اولویت دولت است یادآور شد: تئاتر همچنان در اولویت سبد حمایتی دولت در بخش فرهنگ و هنر قرار دارد. امیدوارم تبادلات فرهنگی هنری در دوران پساتحریم با کشورهای صاحب تئاتر دنیا افزایش یابد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی متذکر شد: وزارت ارشاد در سال جاری اهتمام اصلی خود را معطوف به حل مشکلات تئاتر کرد و از این پس نیز این مسیر را تا کاهش و یا رفع این مشکلات ادامه می دهد.
وی با اشاره به اینکه امسال از جانب دولت سال تئاتر نامیده شده است، بیان کرد: به دلیل اهمیت هنر نمایش امسال را سال تئاتر اعلام کردیم که هدف از این نامگذاری این بود که در جهت گسترش فضاهای نمایشی و همچنین حمایت از هنرمندان، حمایتی صورت بگیرد. نمونه آن هم بازسازی تئاتر شهر است که همین بازسازی و مرمت در سالن های برخی از شهرستانها هم انجام گرفته است.
جنتی در پایان صحبت هایش اضافه کرد: البته کارهایی که در طول امسال انجام شده به هیچ وجه برای ما راضی کننده نبوده است چون دولت در حال حاضر در وضعیت نامناسب اقتصادی قرار دارد. در پایان برای تمامی هنرمندان هنر ریشه دار نمایش آرزوی توفیق و تعالی دارم.
یکی دیگر از بخش‌های مراسم اختتامیه جشنواره سی و چهارم اختصاص به تجلیل از خانواده‌های ۲ شهید هنرمند سیدجواد خلیلی و سیدحسن حسینی داشت.
در ادامه این مراسم نیز با حضور حجت‌الاسلام ابوترابی، مؤذنی نماینده بنیاد شهید و علی مرادخانی جایزه اداره‌کل هنرهای نمایشی برای پرداختن به موضوعات انقلاب اسلامی و ایثار و شهادت به ایوب آقاخانی کارگردان «تکه‌های سنگین سرب»، نیما دهقان کارگردان «جانگز» و کوروش زارعی کارگردان «اروندخون» اهدا شد.
یکی دیگر از بخش‌های مراسم اختتامیه این دوره از جشنواره نیز اختصاص به معرفی برگزیدگان بخش طراحی پوستر و بروشور تئاتر‌های به صحنه رفته در بخش‌های مسابقه تئاتر ایران، بخش نسل نو و مسابقه تئاتر بین‌الملل، تئاتر خیابانی، مسابقه تئاتر ایران و مسابقه تئاتر بین‌الملل داشت که به شرح ذیل معرفی شدند:
مسابقه‌ طراحی بروشور و پوستر تئاتر بین‌الملل
طراحی بروشور:
رتبه‌ اول: علی‌ آق حسین‌پور برای طراحی بروشور نمایش ترانه‌ای برای تو به کارگردانی امین ابراهیمی
طراحی پوستر:
رتبه‌ اول: ماتئو دیزایلی برای طراحی پوستر نمایش هیولاها به کارگردانی لارنت فرانی
مسابقه‌ طراحی بروشور و پوستر تئاتر ایران
طراحی بروشور:
رتبه‌ اول: امین وطنی برای طراحی بروشور نمایش کات به کارگردانی صاحب آهنگر
طراحی پوستر:
رتبه‌ اول: جواد علی‌خوئیان برای طراحی پوستر نمایش تاریکی به کارگردانی عبداله برجسته
طراحی بروشور و پوستر بخش نسل نو
طراحی بروشور:
رتبه‌ اول: سعید خالقی برای طراحی بروشور نمایش خواب طولانی انارآباد به کارگردانی آلما گشتاسب
طراحی پوستر:
رتبه‌ اول: علی گل‌احمر برای طراحی بروشور نمایش به یادآر مرا به کارگردانی فائزه رخ‌فیروز
بخش تئاتر خیابانی
موسیقی
نامزدها:
– محمد اسلامی برای موسیقی نمایش خیابانی «بودن یا نبودن در میدان جنگ» از دهلران
– سجاد حقگو برای موسیقی نمایش خیابانی «فیگور» از تهران (تقدیر)
-گروه موسیقی «خوشه برنج» برای موسیقی نمایش خیابانی «خوشه برنج» از آمل (برگزیده)
طراحی فضا
نامزدها:
– محسن اردشیر برای طراحی فضای نمایش خیابانی «خوشه برنج» از آمل (تقدیر)
– مجتبی خلیلی برای طراحی فضای نمایش خیابانی «فیگور» از تهران
– روح الله سنایی برای طراحی فضای نمایش خیابانی «کسی فشنگ ها را نمی شمارد (۲)» از ورامین (برگزیده)
بازیگری مرد
نامزدها:
– مصطفی کولیوندی برای بازی در نمایش خیابانی «بودن یا نبودن در میدان جنگ» از دهلران (تقدیر)
– علی محمد رادمنش برای بازی در نمایش خیابانی «نوازش جوجه تیغی» از تهران (برگزیده)
– محمد رسائلی برای بازی در نمایش خیابانی «مین بال» از رشت
– محمد صمدیان برای بازی در نمایش خیابانی «خانه» از اراک
– خداداد خدام برای بازی در نمایش خیابانی «خانه» از اراک
بازیگری زن
نامزدها:
– دلارام ترکی برای بازی در نمایش خیابانی «بودن یا نبودن در میدان جنگ» از دهلران (تقدیر)
– رستا رضوی برای بازی در نمایش خیابانی «کسی فشنگ ها را نمی شمارد (۲)» از ورامین (تقدیر)
– فاطمه رادمنش برای بازی در نمایش خیابانی «نوازش جوجه تیغی» از تهران (برگزیده)
– آرزو علیپور برای بازی در نمایش خیابانی «فیگور» از تهران
طرح و ایده
نامزدها:
– علی محمد رادمنش برای طرح و ایده نمایش خیابانی «نوازش جوجه تیغی» از تهران
– اصغر خلیلی برای طرح و ایده نمایش خیابانی «فیگور» از تهران (تقدیر)
– محسن اردشیر برای طرح و ایده نمایش خیابانی «خوشه برنج» از آمل (برگزیده)
– سعید خیرالهی برای طرح و ایده نمایش خیابانی «بودن یا نبودن در میدان جنگ» از دهلران
جایزه ویزه:
تقدیر از یکتا توکلی بازیگر نقش «جوجه» در نمایش «نوازش جوجه تیغی»
کارگردانی
نامزدها:
– محسن اردشیر برای کارگردانی نمایش خیابانی «خوشه برنج» از آمل (تقدیر)
– فاطمه رادمنش برای کارگردانی نمایش خیابانی «نوازش جوجه تیغی» از تهران
– مجتبی خلیلی برای کارگردانی نمایش خیابانی «فیگور» از تهران
– امیرحسین شفیعی برای کارگردانی نمایش خیابانی «کسی فشنگ ها را نمی شمارد (۲)» از ورامین (برگزیده)
بخش مسابقه تئاتر ایران
طراحی گریم
– «مجید ادراکی» و «فرانک صبایی» برای طراحی گریم نمایش «ادامه مطلب» (تقدیر)
– «فریدا صفاییان» برای طراحی گریم نمایش «راه مهر، راز سپهر»
– «سیداحمد نگهبان» برای طراحی گریم نمایش «طپانچه خانم»
– «ثمین سالک» برای طراحی گریم نمایش «داستان های میان رودان» (برگزیده)
– «فریبا نورشعاع حسینی» برای طراحی گریم نمایش «دو روی روایت نادری»
موسیقی
– «سعید ذهنی» برای موسیقی نمایش «ترور» (برگزیده)
– «مجید کوچکی» برای موسیقی نمایش «ساده با تو یک ترانه»
– «آرش عزیزی» برای موسیقی نمایش «طپانچه خانم»
– «احسان آنالویی» برای موسیقی نمایش «چِر»
– «سهند تاکی» برای موسیقی نمایش «دو روی روایت نادری» (تقدیر)
طراحی لباس
– «ادنا زینلیان» برای طراحی لباس نمایش «ترور» (تقدیر)
– «پریدخت عابدین نژاد» برای طراحی لباس نمایش های «هیچ کس نبود بیدارمان کند» و «طپانچه خانم» (برگزیده)
– «داریوش پیرو» برای طراحی لباس نمایش «دو روی روایت نادری»
– «فرانک صبایی» برای طراحی لباس نمایش «ادامه مطلب»
طراحی صحنه
– «عبدالله برجسته» برای طراحی صحنه نمایش «تاریکی» (تقدیر)
– «سهیل میرسپاسی» و «حمیدرضا زمزم» برای طراحی صحنه نمایش «اروند خون»
– «سعید یزدانی» برای طراحی صحنه نمایش «طپانچه خانم»
– «رضا مهدی زاده» برای طراحی صحنه نمایش های «ترور» و «هیچ کس نبود بیدارمان کند» (برگزیده)
بازیگری مرد
– «حمیدرضا آذرنگ» برای بازی در نمایش «هتلی ها»
– «کاظم هژیرآزاد» برای بازی در نمایش «راه مهر، راز سپهر»
– «فرید قبادی» برای بازی در نمایش «ترور» (تقدیر)
– «محمدرضا صولتی» برای بازی در نمایش «تاریکی» و «تب سرد روی پیشانی داغ» (برگزیده)
– «سام کبودوند» برای بازی در نمایش «هتلی ها»
– «بهرنگ علوی» برای بازی در نمایش «زبان اصلی» (تقدیر)
بازیگری زن
– «نسیم ادبی» برای بازی در نمایش «هتلی ها» (تقدیر)
– «حدیث زارع نژاد» برای بازی در نمایش «کات»
– «فریبا متخصص» برای بازی در نمایش های «طپانچه خانم» و «هیچ کس نبود بیدارمان کند» (برگزیده)
– «کمند امیرسلیمانی» برای بازی در نمایش «هتلی ها»
– «گیتی قاسمی» برای بازی در نمایش «عامدانه، عاشقانه، قاتلانه»
– «آزاده صمدی» برای بازی در نمایش «زبان اصلی» (تقدیر)
نمایشنامه نویسی
– «مسعود هاشمی نژاد» برای نگارش نمایشنامه «یک زندگی بهتر»
– «جواد اشکذری» برای نگارش نمایشنامه «شرم و دغدغه»
– «ساناز بیان» برای نگارش نمایشنامه های «عامدانه، عاشقانه، قاتلانه» و «هتلی ها» (برگزیده)
– «محمد امیریاراحمدی» برای نگارش نمایشنامه «هیچ کس نبود بیدارمان کند» (تقدیر)
کارگردانی
– «حمیدرضا آذرنگ» برای کارگردانی نمایش «هتلی ها»
– «شهاب الدین حسین پور» برای کارگردانی نمایش «طپانچه خانم» (برگزیده)
– «جواد نوری» برای کارگردانی نمایش «دو روی روایت نادری» (تقدیر)
– «حمیدرضا نعیمی» برای کارگردانی نمایش «ترور» (تقدیر)
– «مهدی شایان» برای کارگردانی نمایش «ادامه مطلب»
بخش مسابقه بین‌الملل
طراحی گریم
وفا مظفری برای طراحی گریم نمایش «مجلس قربانی سنمار» از ایران
ماریا حاجیها برای طراحی گریم نمایش «جنایت و مکافات» از ایران (برگزیده)
ثمین سالک برای طراحی گریم نمایش «وقتی ما مردگان برمی خیزیم» از ایران
موسیقی
علی سینا رضانیا برای موسیقی نمایش «رقص مرگ» از ایران
گروه موسیقی برای موسیقی نمایش «مجلس قربانی سنمار» از ایران (برگزیده)
آنکیدو دارش و یاشار مومن زاده برای موسیقی نمایش «جنایت و مکافات» از ایران
طراحی لباس
سوده شرحی برای طراحی لباس نمایش «جنایت و مکافات» از ایران
روح الله امامی برای طراحی لباس نمایش «ترانه ای برای تو» از ایران
احسان فلاحت پیشه برای طراحی لباس نمایش «سفر به نهایت دور» از ایران (برگزیده)
طراحی صحنه
محمد مساوات برای طراحی صحنه نمایش «بیضایی» از ایران
رضا گوران برای طراحی صحنه نمایش «شب آوازهایش را می خواند» از ایران (برگزیده)
ایمان افشاریان برای طراحی صحنه نمایش «جنایت و مکافات» از ایران
بازیگری مرد
امین ابراهیمی برای بازی در نمایش «ترانه ای برای تو» از ایران
نوید محمدزاده برای بازی در نمایش «شب آوازهایش را می خواند» از ایران
صادق ملک برای بازی در نمایش «ازدواج آقای می سی سی پی» از ایران
مهدی اعتماد سعید برای بازی در نمایش «وقتی ما مردگان برمی خیزیم» از ایران
لارس آی دینگر برای بازی در نمایش «هملت» از آلمان (برگزیده)
بازیگری زن
نینا وکس هالت برای بازی در نمایش «هدا گابلر» از نروژ
باران کوثری برای بازی در نمایش «شب آوازهایش را می خواند» از ایران
سوده شرحی برای بازی در نمایش «جنایت و مکافات» از ایران (برگزیده)
آرزو نبوت برای بازی در نمایش «سفر به نهایت دور» از ایران
نمایشنامه نویسی
سالومه یوگلیدزه برای نگارش نمایشنامه «من مده آ» از گرجستان
امین ابراهیمی برای نگارش نمایشنامه «ترانه ای برای تو» از ایران (برگزیده)
محمد میرعلی اکبری برای نگارش نمایشنامه «سفر به نهایت دور» از ایران
کارگردانی
امین ابراهیمی برای کارگردانی نمایش «ترانه ای برای تو» از ایران
ایمان افشاریان برای کارگردانی نمایش «جنایت و مکافات» از ایران (برگزیده)
رضا گوران برای کارگردانی نمایش «شب آوازهایش را می خواند» از ایران
جایزه ویژه
برگزیده:گروه «بیِن» برای نمایش «وقتی ما مردگان برمی­خیزیم» به کارگردانی جناب آقای «شهاب آگاهی» از ایران
جایزه بزرگ
برگزیده: «کمپانی شائوبونه برلین» برای نمایش «هملت» به کارگردانی جناب آقای «توماس اوستر مایر» از آلمان
معرفی سعید اسدی به عنوان دبیر سی و پنجمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، تجلیل از ۳ هنرمند تئاتر، تقدیر از فرهاد ناظرزاده کرمانی و رونمایی از ۳ جلد کتاب «ایمان‌گرایی در ادبیات نمایشی» که به سفارش اداره‌کل هنرهای نمایشی توسط ناظرزاده کرمانی نگارش شده است از دیگر بخش‌های مراسم اختتامیه سی و چهارمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر در تالار وحدت بود. سی و چهارمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر با دبیری سعید اسدی از ۱ تا ۱۲ بهمن‌ماه برگزار شد.

منبع : مهر

  • 3035247-4801260
  • 3035247-4801259
  • 3035247-4801256
  • 3035247-4801261
  • 3035247-4801263
  • 3035247-4801266