با آغاز مطالعات باغ گل رشت موافقت شد

تی تی خبر (حرف تازه)  : جلسه کمیسیون بهداشت، محیط زیست و خدمات شهری همزمان با کمیسیون برنامه و بودجه و کمیسیون فرهنگی برای بررسی بودجه سازمان‌های ادغام شده پارک‌ها و فضای سبز و زیباسازی برگزار شد‌.(گزارش تصویری) این دو سازمان با ادغام در یکدیگر سازمان سیما و منظر و فضای سبز شهری نامیده می‌شوند. فاطمه […]

تی تی خبر (حرف تازه)  : جلسه کمیسیون بهداشت، محیط زیست و خدمات شهری همزمان با کمیسیون برنامه و بودجه و کمیسیون فرهنگی برای بررسی بودجه سازمان‌های ادغام شده پارک‌ها و فضای سبز و زیباسازی برگزار شد‌.(گزارش تصویری)

این دو سازمان با ادغام در یکدیگر سازمان سیما و منظر و فضای سبز شهری نامیده می‌شوند. فاطمه شیرزاد، امیرحسین علوی و مظفر نیکومنش، عباس صابر و مجید رجبی اعضای حاضر جلسه امروز بودند.

فاطمه شیرزاد رئیس کمیسیون محیط زیست، بهداشت و خدمات شهری با تبریک روز معلم و کار و کارگر یاد و خاطره شهید مطهری و ۸ هزار شهید گیلان را گرامی داشت. وی همچنین از تلاش‌های سپاه برای برگزاری کنگره ملی شهدا تشکر کرد.

درخواست برای پرداخت حق بیمه کارگران
فاطمه شیرزاد (3)
شیرزاد در ادامه خواستار پرداخت حقوق عقب افتاده کارگران رفت و روب شد و گفت: بیمه کارکنان رفت و روب از اسفند پرداخت نشده و باید در این زمینه هرچه زود‌تر کاری انجام شود.

وی با بیان اینکه سازمان آتش نشانی یکی از سازمان‌های مهمی است که با بحران سروکار دارد گفت: بیمه کارکنان این سازمان به مشکل برخورده است که این موضوع نیاز به پیگیری شهرداری دارد.

بعد از صحبت‌های رئیس کمیسیون بهداشت و محیط زیست نوبت به بررسی بودجه سازمان فضای سبز و سیما ومنظر شهری شد.

بودجه ارائه شده این سازمان در بخش پارک‌ها و فضای سبز است.

توضیح درباره بودجه۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومانی
امیرحسن علوی (2)

در ادامه‌ی جلسه امیر حسین علوی رییس کمیسیون از محمد باقر بشردانش مدیر عامل سازمان سیما و منظر و فضای سبز شهری خواست تا در مورد بودجه ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان پیش بینی شده در بخش پارک‌ها و فضای سبز توضیح دهد.

بشردانش با بیان اینکه کارهای عمرانی سازمان صفر است گفت: این امر با توجه به سیاست ابلاغ شهرداری در خصوص عدم کارهای اجرایی در داخل سازمان و تاکید بر حالت نظارتی سازمان است.وی افزود: کارهای اجرایی باید به مناطق ارجاع شود و سازمان حالت نظارت داشته باشد.

بشردانش همچنین از پیش بینی ۱۳۰ میلیون تومان برای مطالعات بنیادی خبرداد.

در ادامه علوی این سوال را مطرح کرد که آیا تاکنون هیچ مطالعه‌ای برای احداث باغ گل انجام شده است؟

بشر دانش گفت اگر بودجه‌ای برای کار اختصاص پیدا کند ما از آن استقبال می‌کنیم. وی با اشاره به وجود زمینی در بلوار شهید افتخاری گفت: در صورت موافقت می‌توانیم بحث اولیه مطالعات گونه گیاهی و نوع تاسیسات این کار را در ۶ ماه اول سال انجام بدهیم.
بشر دانشوی با بیان اینکه ۳۳۰ تومان برای مطالعات کلی در نظر گرفته شده است که با پیشنهاد علوی و موافقت سایر اعضا این رقم به ۶۰۰ میلیون تومان افزایش پیدا کرد.

در ادامه شیرزاد خواستار توضیح بشر دانش در مورد پروژه آب خام و میزان پیشرفت کار شد.

بشردانش در اینباره توضیح داد:از ماه آبان پروژه مناقصه آب خام برگزار شد. بعد از انتخاب پیمانکار تجهیز کارگاه انجام شد اما تاکنون کار فقط ۲۰درصد پیشرفت کار داشتیم و درواقع فقط خریداری لوله انجام شده است.

شیرزاد با بیان اینکه تاکنون فقط منطقه سه در پارک ملت در حال زهکشی است در حالی که درختان ما در فضای سبز به دلیل نبود زهکشی مناسب در حال تخریب هستند این سوال را مطرح کرد که برای زهکشی پارک‌ها چه برنامه‌ای دارید؟

بشردانش گفت: برای اولین بار بودجه‌ای برای زهکشی پیش بینی شده است. وی میزان این بودجه را ۱۰۰ میلیون تومان عنوان کرد.

مدیر عامل سازمان سیما و منظر و فضای سبز شهری با بیان اینکه هر روز پیشنهادات جدیدی از مراکز علمی برای نگهداری فضای سبز مطرح می‌شود گفت: بودجه‌ای نیز برای استفاده از نظرات و مشاوره مراکز علمی در نظر گرفته‌ایم تا اگر نیاز به مشاوره تخصصی باشد در کوتاه‌ترین زمان ممکن بتوانیم از آن‌ها استفاده کنیم.

وی همچنین در مورد حق نظارت پارک‌ها گفت: حق نظارت سازمان ۴ درصد پیش بینی شده است.

مدیر عامل سازمان سیما و منظر و فضای سبز شهری افزود: در سال گذشته منطقه۱ و ۲ و۳ حق نظاره ده ماه را پرداخت کردند اما میزان پرداخت مناطق چهار و پنج شهری صفر بوده است.

کمبود پارک محله‌ای
نیکومنش مظفر
مظفر نیکومنش نیز در ادامه با بیان اینکه برخی از محلات حاشیه شهر با وجود جمعیت زیاد فاقد پارک هستند گفت:محلاتی مانند جماران، سلیمانداراب، شهدا و پاره بیجار با توجه به حجم جمعیت نیاز به پارک محله‌ای دارند.

وی همچنین احداث گلخانه را یکی از ضرورت‌های سازمان دانست و گفت: احداث گلخانه می‌تواند برای مصرف روزانه فضای سبز و همچنین یک درآمد پایداربرای شهرداری باشد.

وی با بیان اینکه سالانه میلیارد‌ها تومان صرف خریداری گل می‌شود گفت:با احداث یک گلخانه‌ای ۴ تا ۵ هکتاری می‌توانیم از صرف این هزینه جلوگیری کنیم.

وی همچنین خواستار توجه بیشتر در مورد نوع درختانی که در خیابان‌ها و حاشیه شهر کاشت می‌شود شد و گفت: با توجه به اینکه شهر رشت توریستی است نوع درخت درختی که کاشته می‌شود باید با اقلیم رشت سازگار باشد.

نیکومنش با اشاره به مازندران گفت: در اکثر خیابان‌های این استان درخت میوه کاشته شده است که می‌تواند مورد توجه ما نیز قرار بگیرد.

علوی نیز در ادامه با اشاره به زمین‌هایی انتهای جماران در حوزه مسکن مهر و زمین‌های شرکت سپیدرود در حمیدیان خواستار توجه شهرداری برای احداث پارک و زمین ورزشی شد.

نظری نیز در پیشنهاد به بشر دانش خواستار توجه به کیشستان پیربازار برای اجاره یا خرید یکی از گلخانه‌های موجود برای شروع به کار گلخانه شد.

در ادامه نیز بودجه سازمان زیباسازی مطرح شد. بعد از بررسی‌های ابتدایی تصمیم گرفته شد این بخش از بودجه سازمان سیما و منظر و فضای سبز شهری به جلسه بعدی منتقل شود.

گیل نگاه