باران و رعد و برق در ۲۰ استان | افزایش ارتفاع موج به ۱.۵ متر در شمال

سازمان هواشناسی نسبت به بارش باران و رعد و برق در ۲۰ استان و افزایش ارتفاع موج به بیش از ۱.۵ متر در شمال کشور هشدار داد.

به گزارش حرف تازه به نقل از ایسنا ، سازمان هواشناسی با صدور هشدار زردرنگ آورده است: بارش باران، در نواحی گرمسیر رعدوبرق، وزش باد شدید موقت، در ارتفاعات و مناطق سردسیر بارش برف و کولاک پنج‌شنبه (۱۴ دی‌ماه) در سیستان و بلوچستان، هرمزگان، خراسان جنوبی، نیمه جنوبی خراسان رضوی، جنوب و ارتفاعات کرمان و نوار غربی آذربایجان غربی، جمعه (۱۵ دی‌ماه) در آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، کردستان، نیمه غربی کرمانشاه، زنجان و ارتفاعات قزوین و شنبه (۱۶ دی‌ماه) دراردبیل، گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کردستان، زنجان، البرز، قزوین و شمال استانهای همدان، مرکزی، تهران و سمنان پیش‌بینی می‌شود.

در این شرایط جوی احتمال اختلال در ناوگان حمل و نقل جاده‌ای، ریلی و هوایی، احتمال سقوط بهمن در ارتفاعات البرز و شمال‌غرب، احتمال مسدود شدن راه‌های ارتباطی روستایی در نواحی کوهستانی و مناطقی با اقلیم سرد، احتمال سیلابی شدن مسیل‌ها و طغیان رودخانه‌های فصلی در نیمه‌ی شرقی-جنوبی، احتمال آبگرفتگی معابر و احتمال آسیب به محصولات، ادوات و ماشین‌آلات کشاورزی وجود دارد.

به توصیه سازمان هواشناسی آمادگی راهداری جهت برف‌روبی در گردنه‌ها و مناطق سردسیر، پرهیز از سفرهای غیر ضروری، احتیاط در عبور از حاشیه رودخانه‌ها، اجتناب از فعالیت‌های کوه‌نوردی و جابجایی عشایر، محدودیت در فعالیت‌های عمرانی، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی و پاکسازی دهانه پل‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها، عدم دپوی محصولات کشاورزی در فضای باز و انتقال ادوات و ماشین‌آلات کشاورزی به مکان‌های مسقف مد نظر قرار  گیرد.

در این شرایط جوی احتمال خسارت به محصولات و ماشین‌آلات کشاورزی نیز وجود دارد بنابراین سازمان هواشناسی نسبت به  خودداری از انجام عملیات هرس به دلیل وقوع برف، کنترل دما و ذخیره‌سازی سوخت دوم در گلخانه‌ها، مرغداری‌ها، دامداری‌ها، واحدهای تولیدی با توجه به کاهش دما و وقوع برف در استان‌های شمال غربی، رنگ‌آمیزی تنه درختان برای جلوگیری از آفتاب سوختگی و بیماری شانکر باکتریایی، نگهداری از تاسیسات و عایق‌بندی لوله‌های آب جهت جلوگیری از ترکیدگی و یخزدگی لوله‌ها در باغات و واحدهای تولیدی، انجام یخ آب زمستانه در استان‌های شمال‌غربی جهت کنترل آفات و بیماری‌ها، تسریع در برداشت صیفی‌جات و محصولات گلخانه‌ای استان سیستان و بلوچستان و مرکبات باقیمانده در استان‌های ساحلی خزر، استفاده از نور مصنوعی در گلخانه‌ها در روزهای ابری، انجام کود سرک در مزارع غلات و کلزا در استان‌های ساحلی قبل از شروع بارش توصیه می‌کند.

سازمان هواشناسی با صدور هشدار زردرنگ دیگری آورده است: افزایش بیشینه سرعت وزش باد تا ۲۴ نات و افزایش بیشینه ارتفاع امواج تا ۱.۵ متر در مناطق ساحلی و بیش از ۱.۵ متر مناطق دور از سواحل طی چهارشنبه و پنج‌شنبه (۱۳ و ۱۴ دی‌ماه) در مناطق ساحلی و دور از ساحل استان مازندران و مناطق دور از ساحل استانهای گیلان و گلستان در دریای خزر پیش‌بینی می‌شود.

در این وضعیت جوی خطرغرق شدن شناگران و آسیب به تورهای صیادی، احتمال آسیب شناورهای سبک و تفریحی و اختلال در فعالیت‌های ساحلی و فراساحل وجود دارد و سازمان هواشناسی نسبت به  منع شنا و غواصی، منع فعالیت‌های شیلاتی، محدودیت در تردد شناورهای سبک و تفریحی،اتخاذ تمهیدات لازم جهت ورود و خروج کشتی‌ها به بنادر و فعالیت‌های پشتیبانی صنایع فراساحلی توصیه می‌کند.

به گزارش ایسنا هشدار زرد رنگ به معنای این است که پدیده‌ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می‌شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده‌ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می‌گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.