اهمیت استفاده از فیلم در کلاس مجازی

استفاده از فایل‌های ویدئویی و تصویری در آموزش قدمتی به‌اندازه‌ی آموزش دیجیتال یعنی حدودا ۵۰ سال دارد. با‌این‌حال، امروزه اهمیت استفاده از فیلم در کلاس مجازی به حداکثر خود رسیده است. تولید انبوهی از ویدئوهای آموزشی در هر زمینه‌ی آموزشی، اینترنت، دستگاه‌های دیجیتال و پلتفرم‌های آموزش آنلاین به استفاده‌ی هرچه بیشتر از این ابزار کمک کرده‌اند.

به گزارش حرف تازه، اما استفاده از فیلم در آموزش مجازی دقیقا چه مزایایی دارد؟ در این مقاله به این سوال پاسخ خواهیم داد. با ما همراه شده و با آگاهی از کارکرد و مزایای دقیق این نوع محتوا، استفاده بهینه و مناسب‌تری از آن داشته باشید.

افزایش جذابیت آموزش با استفاده از فیلم

به‌طورکلی، مسئله‌ی عدم جذابیت روش‌های آموزشی به‌خصوص در آموزش مجازی، یکی از معضلات مهم مدرسان و موسسات محسوب می‌شود. اتکا به ابزارهای سنتی و شناخته‌شده مانند متن و تصاویر نمی‌تواند جواب‌گوی نیاز آموزش مجازی امروزه باشد.

فراگیران شما هر روز با تعداد زیادی ویدئو در شبکه‌های مجازی، رسانه‌های ارتباط‌جمعی و اینترنت سروکار داشته و به‌طورخلاصه این نوع محتوا بخشی از زندگی‌شان شده است. حذف آن از آموزش می‌تواند سبب بی‌انگیزگی آن‌ها به شرکت در کلاس شود. به همین دلیل یکی از مهم‌ترین موارد اهمیت استفاده از فیلم در کلاس مجازی جذاب‌تر‌شدن محیط کلاس است.

برای این منظور بهتر است از ویدئوهایی با مشخصات و معیارهای زیر استفاده کنید:

 • اندازه‌ی زمانی مناسب و ترجیحا کوتاه‌مدت

 • پیچیدگی متوسط ازنظر بصری و روایت داستان

 • عناصر بصری متناسب با سن‌وسال و علاقه‌مندی‌های مخاطبان

 • حجم پایین در عین کیفیت صدا و تصویر بالا

کمک به خلاقیت فراگیران

کمک فایل‌های ویدئویی به خلاقیت و تقویت قوه‌ی تخیل انسان، نه‌فقط در برگزاری کلاس آنلاین بلکه در همه‌ی جنبه‌های زندگی اثبات شده است. به‌ویژه در آموزش به کودکان، آموزش زمینه‌های هنری و نیازمند تخیل، تصور سه‌بعدی و غیره، فایل‌های ویدئویی می‌توانند به کمک مدرسان بیایند.

در بسیاری مواقع، ذهن انسان به آنچه از فرهنگ، خانواده، منابع آموزشی سنتی مانند کتاب‌ها و تجربیاتش در سال‌های گذشته آموخته عادت کرده و نمی‌تواند از آن فراتر برود. فایل‌های ویدئویی به ذهن کمک می‌کنند که برای مدتی نیز مشاهده‌گر دنیایی دیگر، حتی ساختگی و غیرواقعی باشد و بتواند مرزهای از پیش تعیین‌شده‌اش را کنار بگذارد. مرزهایی که گاهی، سد راه یادگیری مطالب جدید هستند.

انتقال بهتر و سریع‌تر مطالب

افزایش جذابیت آموزش با استفاده از فیلم

یکی از مهم‌ترین موارد اهمیت استفاده از فیلم در کلاس مجازی کمک به انتقال سریع‌تر و بهتر مطالب است. انتقال و فراگیری مطلبی که به روش‌های شناخته‌شده مانند صحبت‌کردن مستقیم، نوشتن روی تخته‌ی وایت‌برد و فایل‌های متنی به زمان زیادی نیاز دارد، از طریق فیلم می‌تواند بسیار سریع‌تر باشد.

ازسوی‌دیگر، فیلم، یک محتوای چندبعدی و چندلایه است که می‌تواند به‌صورت هم‌زمان و همه‌جانبه‌ی مطلبی را منتقل کند. به همین دلیل، کیفیت انتقال بسیاری از مطالب به کمک فیلم به‌شدت بهبود می‌یابد. آموزش با استفاده از این محتوا به فراگیرانی که یادگیری کندتری داشته یا صرفا الگوهای یادگیری‌شان با شیوه‌ی آموزشی شما منطبق نیست، توصیه می‌شود. همچنین هرچه دشواری مطلب بیشتر باشد استفاده از فیلم در آموزش آن، مفیدتر خواهد بود.

به‌منظور تحقق کامل این هدف و دیگر مزایای استفاده از فیلم در کلاس مجازی، باید پلتفرم آموزش مجازی شما امکان استفاده حداکثری از این نوع محتوا را به شما بدهد. به‌عنوان مثال پلتفرم الوکام که یکی از سامانه‌های تخصصی آموزش مجازی ایرانی است امکاناتی نظیر موارد زیر را در اختیار شما قرار می‌دهد:

 • بارگذاری فایل‌های ویدئویی با سرعت و کیفیت مطلوب

 • پخش ویدئو بدون نیاز به بارگذاری آن

 • به‌اشتراک‌گذاری صفحه‌نمایش در حالت‌های مختلف مانند نمایش یک تب از گوگل کروم، یک نرم‌افزار یا کل صفحه‌نمایش

 • امکان چت متنی حین پخش فیلم

 • رابط کاربری بسیار ساده، جذاب و کاملا به زبان فارسی با قابلیت سفارشی‌سازی ازنظر برندینگ

 • استفاده از سرورهای اختصاصی و پهنای باند مناسب به‌منظور پخش فایل‌ها با حداقل قطعی و کاهش کیفیت

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این پلتفرم به وب‌سایت آن به آدرس alocom.co مراجعه کنید.

بهبود ارتباطات در آموزش مجازی

بهبود ارتباطات در آموزش مجازی

اهمیت استفاده از فیلم در کلاس مجازی زمانی بیشتر می‌شود که موضوع ارتباطات در این شیوه‌ی آموزشی، مطرح می‌شود. به‌طورکلی یکی از معضلات آموزش مجازی، کاهش تعاملات فراگیران و مدرس با یکدیگر است. به همین دلیل است که گاهی شاهد ترک کلاس بدون اطلاع مدرس از سوی فراگیران، سکوت‌های طولانی‌مدت، عدم مشارکت در بحث‌ها و خسته‌کنندگی بسیار زیاد کلاس برای فراگیران هستیم.

لازم به ذکر است که برای تحقق هدف بهبود ارتباطات با استفاده از فیلم در آموزش مجازی، باید چند معیار زیر را رعایت کنید:

 • زمان فیلم نباید بیش‌ازحد بوده و باید متناسب با کل زمان کلاس باشد

 • کیفیت فیلم باید به‌گونه‌ای باشد که تماشای بدون‌وقفه‌ و باکیفیت آن برای همه‌ی افراد میسر باشد.

 • زبان، لحن، پیچیدگی‌های فیلم باید برای همه‌ی افراد مناسب و قابل درک باشد.

استفاده از فیلم در کلاس می‌تواند به‌خوبی به تعامل بهتر و فعال‌تر همه‌ی افراد در کلاس کمک کند. دلیل این موضوع، پیش از هرچیز لزوم تماشای فیلم برای همه‌ی فراگیران و حاضران در کلاس است. درحقیقت، تماشای فیلم، یک فعالیت گروهی مشترک مانند انجام پروژه است که سبب می‌شود همه‌ی افراد با حداکثر تمرکز و حواس در آن شرکت کنند. در طول تماشای فیلم می‌توان مرتبا بحث و گفت‌و‌گوهایی به راه انداخت و یا توضیحات اضافه‌تری ارائه کرد. در پایان پخش فیلم هم می‌توان از فراگیران خواست که نظراتشان را به‌اشتراک گذاشته، هریک دیدگاه خود را در مورد آن بیان کرده یا بنویسند.

دیگر دلایل اهمیت استفاده از فیلم در کلاس مجازی

دیگر مزایای مهم استفاده از فایل‌های ویدئویی در آموزش مجازی را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:

 • تاثیرگذاری بیشتر محتوای آموزشی

 • افزایش زمان به‌خاطرسپاری مطالب

 • قابلیت به‌اشتراک‌گذاری بهتر

 • قابلیت مطالعه‌ی منابع آموزشی در خارج از کلاس

 • کاهش نیاز به منابع آموزشی فیزیکی مانند کتاب و جزوه

 • قابلیت جستجوی آسان در ویدئو

سخن آخر

آموزش مجازی فرصتی عالی برای استفاده از انواع محتوا در آموزش را پدید آورده است. فیلم و ویدئو در این شیوه‌ی آموزشی به‌وفور استفاده شده و مزایای متعددی دارد. در این مقاله، مهم‌ترین موارد اهمیت استفاده از فیلم در کلاس مجازی مانند افزایش جذابیت، بهبود سرعت یادگیری و تقویت قوه تخیل و خلاقیت را بررسی کردیم. همانطورکه گفتیم تحقق این اهداف نیازمند استفاده از پلتفرم‌های آموزش مجازی حرفه‌ای و با امکانات لازم است.