دیوان عالی بریتانیا:

انتقال پناهندگان انگلیس به رواندا غیرقانونی است

دیوان عالی بریتانیا روز چهارشنبه طرح جنجالی اعزام پناهجویان به کشور رواندا را غیرقانونی اعلام کرد.

به گزارش حرف تازه به نقل از یورونیوز، پنج قاضی دیوان عالی بریتانیا به اتفاق آراء رای دادگاه استیناف مبنی بر غیرقانونی بودن اخراج آن دسته از پناهجویان که به طور غیرقانونی وارد این کشور شده‌اند تائید کردند. این تصمیم ضربه سختی به سیاست مهاجرتی دولت محافظه‌کار ریشی سوناک، نخست‌وزیر بریتانیا محسوب می‌شود.

انتقال پناهندگان انگلیس به رواندا غیرقانونی است

او بعدازظهر چهارشنبه در مجلس عوام بریتانیا در واکنش به تصمیم دیوان عالی گفت که لندن برای دستیابی به «معاهده جدیدی» با رواندا در زمینه پذیرش پناهجویان تلاش خواهد کرد.

رابرت رید، رئیس دیوان عالی بریتانیا در حکم تائید رای دادگاه استیناف تاکید کرده که تصمیم عالی‌ترین مرجع قضایی این کشور براساس ملاحظات حقوقی و غیرسیاسی اتخاذ شده است.

سخنگوی دولت رواندا گفته است که کشورش با تصمیم دیوان عالی بریتانیا که رواندا را «کشوری امن» برای پناهجویان و پناهندگان ندانسته مخالف است. دیوان عالی بریتانیا گفته است که پناهجویان پس از اعزام به رواندا ممکن است به کشورهایشان برگردانده شوند و به این ترتیب در معرض خطر «بدرفتاری» قرار خواهند گرفت.

دولت محافظه‌کار بریتانیا امیدوار بود تا با اجرای طرح اعزام پناهجویان غیرقانونی به رواندا بتواند به وعده خود مبنی بر «توقف» روند ورود قایق‌های حامل پناهجویان از کانال مانش عمل کند. بیش از ۲۷ هزار پناهجو از ابتدای سال جاری میلادی تاکنون از این مسیر دریایی خود را به بریتانیا رسانده‌اند. این رقم سال گذشته ۴۵ هزار پناهجو بود.

استارمر، رهبر حزب کارگر بریتانیا وعده داده بود که این حزب در صورت پیروزی در انتخابات پارلمانی آینده اجرای طرح اعزام پناهجویان به رواندا را متوقف خواهد کرد. او بنا به نظرسنجی‌ها بخت زیادی برای به دست گرفتن قدرت پس از انتخابات پارلمانی آینده دارد.

گروه‌های مدافع حقوق بشر از تصمیم روز چهارشنبه دیوان عالی بریتانیا استقبال کرده‌اند.