اقتصاد آلمان صعود کرد

آمارهای رسمی نشان داد که اقتصاد آلمان در سه ماهه دوم سال در مقایسه با برآوردهای اولیه از نرخ ثابت رشد اقتصادی، ۰.۱ درصد رشد داشته است.

به گزارش حرف تازه به نقل از ترکیش، گئورگ تیل، رئیس اداره آمار فدرال (دستاتیس) در بیانیه کتبی گفت: «با وجود شرایط دشوار در اقتصاد جهانی، اقتصاد آلمان در هر دو سه ماهه اول سال ۲۰۲۲ جایگاه خود را حفظ کرد».

اقتصاد عمدتا توسط مخارج مصرف نهایی خانوار و دولت حمایت می‌شود.

دستاتیس می‌گوید که مصرف‌کنندگان از فرصت کنونی برای سفر و بیرون رفتن بیشتر از خانه پس از برداشته شدن محدودیت‌های کووید-۱۹ با وجود افزایش قیمت‌ها و بحران انرژی استفاده کردند.

هزینه مصرف نهایی خانوارها در مجموع ۰.۸ درصد نسبت به سه ماهه اول افزایش یافته است، در حالی که دولت عمومی هزینه مصرف نهایی خود را ۲.۳ درصد افزایش داده است.

تشکیل سرمایه ثابت ناخالص در ماشین‌آلات و تجهیزات نیز در سه ماهه قبل (مثبت ۱.۱درصد) پس از تعدیل قیمت افزایش یافت و تشکیل سرمایه ثابت ناخالص در ساخت‌وساز پس از زمستان غیرمعمول خوب و معتدل کاهش قابل توجهی (منفی۳.۴درصد) داشت.

بانک مرکزی آلمان پیش از این اعلام کرد که احتمال رکود در اقتصاد آلمان در حال افزایش و تورم ممکن است در پاییز به ۱۰ درصد برسد.