مسیر صعود تیم های آسیایی به جام جهانی مشخص شد

افزایش سهمیه آسیا برای جام جهانی ۲۰۲۶ | ۸ سهمیه مستقیم و یک سهمیه پلی آف

کنفدراسیون فوتبال آسیا نحوه صعود ۸.۵ سهمیه این قاره برای جام جهانی را مشخص کرد.

به گزارش حرف تازه به نقل از AFC، کمیته اجرایی کنفدراسیون فوتبال آسیا فرمت انتخابی جام جهانی فوتبال ۲۰۲۶ و همچنین جام ملت‌های آسیا ۲۰۲۷ را اعلام کرد.

دور اول مقدماتی جام جهانی: ۲۲ تیم، رتبه‌های ۲۶ تا ۴۷ آسیا در رده بندی فیفا به صورت رفت و برگشت به مصاف هم می‌روند که در آن ۱۱ برنده به دور بعدی راه خواهند یافت.

دور دوم مقدماتی جام جهانی و انتخابی جام ملت‌ها: ۳۶ تیم (تیم‌های ۱ تا ۲۵ آسیا در رده‌بندی فیفا به علاوه ۱۱ برنده دور اول) به ۹ گروه چهار تیمی تقسیم می شوند که هر کدام به صورت رفت و برگشت به رقابت خواهند پرداخت. دو تیم برتر از هر گروه و در مجموع ۱۸ تیم به جام ملت‌های آسیا ۲۰۲۷ راه خواهند یافت.

۱۸ تیمی که به طور خودکار به جام ملت‌های آسیا ۲۰۲۷ راه پیدا می‌کنند، به سه گروه شش تیمی تقسیم می‌شوند که به صورت رفت و برگشت به رقابت می‌پردازند و دو تیم برتر هر گروه یعنی شش تیم در مجموع مستقیماً به جام جهانی فوتبال ۲۰۲۶ راه خواهند یافت.

دور نهایی انتخابی جام جهانی: با حضور تیم‌های سوم و چهارم گروه‌های قبل برگزار می‌شود. شش تیم در دو گروه سه تیمی قرار می‌گیرند و به صورت رفت و برگشت به رقابت می‌پردازند.

دو تیم اول از هر گروه به جام جهانی فوتبال ۲۰۲۶ صعود می‌کنند. تیم‌های دوم هر دو گروه در یک مسابقه برای تعیین سهمیه پلی‌آف بین قاره ای به رقابت خواهند پرداخت.

افزایش سهمیه آسیا برای جام جهانی ۲۰۲۶

به این ترتیب ۸.۵ سهمیه قاره آسیا برای جام جهانی مشخص می‌شود و ۶ تیم دیگر راه‌یافته به جام ملت‌های آسیا در رقابت‌های دیگری مشخص می‌شوند.