اعلام جزئیات پذیرش دانشجوی افغانستانی بر اساس سوابق تحصیلی در دانشگاه تهران

مدیرکل امور اعضای هیئت‌علمی و دانشجویان بین‌الملل معاونت بین‌الملل دانشگاه تهران درباره شیوه پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی داوطلبان افغانستانی گفت: برادران و خواهران افغانستانی که دارای معدل بالا و سوابق تحصیلی خوب باشند، می‌توانند بر اساس سوابق تحصیلی وارد مقطع کارشناسی دانشگاه تهران شوند. مراحل بررسی و پذیرش این داوطلبان با تصمیم شورای پذیرش دانشگاه تهران جلو می‌رود.

به گزارش حرف تازه به نقل از ایسنا، دکتر معصومه ملک با بیان اینکه ۴۷۰ دانشجوی افغانستانی در دانشگاه تهران مشغول به تحصیل هستند،در گردهمایی دانشجویان افغانستانی این مرکز آموزشی اظهار کرد: ۱۴۰ نفر از این گروه، دانشجویان دختر هستند.

وی درباره تسهیلات ویژه دانشگاه تهران برای دانشجویان افغانستانی، اظهار کرد: برآوردها نشان می‌دهد مجموع شهریه‌ای که دانشگاه تهران از هر دانشجوی افغانستانی دریافت می‌کند، کمتر از هزینه‌ای است که برای هر دانشجو در طول دوران تحصیل صرف می‌شود.

مدیرکل اعضای هیأت علمی و دانشجویان بین‌الملل دانشگاه تهران، ارائه بورس به دانشجویان افغانستانی به‌ویژه دانشجویان دختر را از اقدامات دانشگاه تهران در حمایت از دانشجویان افغانستانی برشمرد و گفت: بیش از ۵۰ درصد دانشجویان افغانستانی شاغل به تحصیل در دانشگاه تهران دارای بورس تحصیلی هستند که این بورس از ۲۰ تا ۸۰ درصد شهریه را شامل می‌شود.

بودجه دانشگاه تهران برای بورسیه دانشجویان افغانستانی ۵ برابر شد

دکتر ملک با بیان اینکه با تصویب شورای بین‌الملل، هیئت‌رئیسه و هیئت‌امنای دانشگاه تهران، بودجه دانشگاه تهران برای بورسیه دانشجویان افغانستانی ۵ برابر شده است، اظهار کرد: بر این اساس، در سال جاری به میزان بیشتری می‌توانیم از دانشجویان افغانستانی بویژه دانشجویان دختر حمایت کنیم. دانشجویانی که بورس می‌گیرند، یک سری تکالیف و وظایفی هم دارند و در دوره تحصیل نباید دچار افت تحصیلی شوند.

ساماندهی کانون فارغ‌التحصیلان بین‌الملل دانشگاه تهران

دکتر ملک با اشاره به ساماندهی کانون فارغ‌التحصیلان بین‌الملل دانشگاه تهران گفت: دانشجویان افغانستانی شاغل به تحصیل در دانشگاه تهران می‌توانند از طریق آشنایی با این فارغ‌التحصیلان که اکنون دارای شرکت‌ها و مؤسسات معتبر هستند، در کنار تحصیل به آینده شغلی خود نیز بیاندیشند.

مدیرکل اعضای هیأت علمی و دانشجویان بین‌الملل دانشگاه تهران درباره حمایت ویژه از دانشجویان نخبه افغانستانی اشاره کرد و گفت: دانشگاه تهران امسال به ۵ درصد دانشجویان بین‌الملل نخبه، بورس تحصیلی کامل می‌دهد. همزمان با آغاز بررسی اولیه پرونده‌ها، دو نفر اولی که این بورس شامل حالشان شده است، دو دانشجوی دختر افغانستانی هستند.

وی همچنین با اعلام اینکه شهریه دانشجویان افغانستانی در دانشگاه تهران یک‌چهارم شهریه سایر دانشجویان بین‌الملل دانشگاه تهران است، اظهار کرد: دانشگاه تهران دریافت شهریه دانشجویان افغانستانی را به ریال تبدیل کرده است. دانشجویان افغانستانی در حال حاضر شهریه‌ای معادل دانشجویان ایرانی پردیس‌های خودگردان دانشگاه تهران پرداخت می‌کنند.

درخواست داوطلبان افغانستانی  ۲۰ روزه بررسی می‌شود

مدیرکل اعضای هیأت علمی و دانشجویان بین‌الملل دانشگاه تهران در پایان گفت: شاید در گذشته تصمیم‌گیری درباره پرونده‌ها و درخواست‌های پذیرش دانشجو خیلی طولانی می‌شد اما در حال حاضر حداکثر تا ۲۰ روز از ارائه درخواست، موضوع توسط شورای پذیرش دانشگاه تهران تصمیم‌گیری می‌شود.

 در پایان این گردهمایی، اسرا حیدری دانشجوی کارشناسی ارشد دانشکده زبان‌ها و ادبیات خارجی، سارا صادقی دانشجوی کارشناسی ارشد دانشکده علوم و فنون نوین، سمیه حسامی دانشجوی دکتری دانشکده مدیریت، صدیقه رضایی دانشجوی کارشناسی ارشد دانشکده زبان‌ها و ادبیات خارجی، فاطمه کارند دانشجوی کارشناسی ارشد دانشکدگان فارابی و مومنه سادات حسینی دانشجوی دکتری دانشکدگان فارابی دانشگاه تهران به عنوان دانشجویان برتر دختر افغانستانی دانشگاه مورد تقدیر قرار گرفتند. دکتر سید محمد مقیمی، رئیس دانشگاه تهران؛دکتر سید محمد مرندی، معاون بین‌الملل این مرکز آموزشی؛ دکتر مهدی شهبازی، مشاور رئیس دانشگاه و رئیس مرکز حوزه ریاست و روابط عمومی؛ دکتر معصومه ملک، مدیرکل اعضای هیئت علمی و دانشجویان بین‌الملل دانشگاه تهران و دکتر لعبت زیردست، معاون این اداره کل، از این دانشجویان نمونه تقدیر کردند.