ارزان ترین کشورهای جهان برای مهاجرت

مهاجرت به قصد اقامت در کشوری دیگر، هزینه‌های مختلفی دارد. اما از لحاظ اقتصادی، ارزان ترین کشورهای جهان برای مهاجرت چه کشورهایی هستند؟

به گزارش حرف تازه، مهاجرت به کشوری دیگر، یک چالش اساسی و تغییر بزرگ در زندگی هر فرد است. حرکت در مسیری جدید که با هدف ایجاد تغییرات مثبت و دستیابی به شرایط بهتر در کشور مقصد انجام می‌گیرد. در سالیان اخیر افراد زیادی از کشورهای خاورمیانه و نیز ایران به قصد اقامت در کشورهای دیگر، ترک وطن کرده و از راه‌های مختلف بسوی این مناطق رهسپار شده‌اند.

با این وجود، مهاجرت به هر قیمتی اقدامی پر ریسک و عمدتاً دردسرساز است. برای اقامت در کشورهای دیگر بهترین مسیر، انجام اقدامات رسمی و دریافت اقامت قانونی است. فرایندی نسبتاً پیچیده و طولانی که قطعاً هزینه‌ها و مخارج مختلفی را برای متقاضیان به همراه دارد. با وجود تمام این مخارج، نتیجه‌ی دریافت اقامت قانونی، مهاجرت آسان به اروپا و سایر نقاط پر تقاضای جهان خواهد بود.

برای مهاجرت باید چه هزینه‌هایی را پرداخت؟ چه معیارها و شاخص‌هایی برای محاسبه‌ی مخارج مهاجرت و اقامت وجود دارد؟ و کم هزینه ترین کشورها برای اقامت، چه کشورهایی هستند؟ طبیعتاً این سئوالات و بسیاری از پرسش‌های از این دست، همگی پیرامون مهاجرت و اقدام به دریافت شهروندی کشوری دیگر شکل می‌گیرند. پس بی‌مناسبت نیست که پیش از معرفی ارزان ترین کشورها برای مهاجرت، شاخص‌ها و معیارهای اساسی و مهم در برآورد مخارج و امکانات یک کشور به قصد سکونت را بشناسیم. تا پایان این مقاله با الی گشت همراه باشید.

شاخص ها و معیارهای انتخاب ارزان ترین کشورهای جهان برای مهاجرت

دلیل اصلی مهاجرت، بهبود شرایط اقتصادی و زندگی در محیطی با شرایط اجتماعی بهتر و خدمات رفاهی مناسب است. در واقع هدف از مهاجرت، ارتقاء سطح کیفی و رفاهی زندگی است. برای رسیدن به این هدف باید تمامی جوانب و حواشی امر را در نظر گرفت. مهم‌ترین عامل در تعیین  و انتخاب مقصد، بررسی هزینه‌های مهاجرت و کیفیت شاخص‌های اساسی زندگی در مقصد است. هزینه‌های مهاجرت به دو بخش تقسیم می‌شود. بخش نخست مربوط به مخارج مراحل و فرایند اقدامات قانونی جهت دریافت مدارک لازم و هزینه‌های سفر است. بخش دوم نیز مربوط به مخارج زندگی و هزینه‌های مختلف در کشور مقصد است. ارزان ترین کشورها برای مهاجرت بر اساس هزینه‌های بخش دوم مورد بررسی قرار می‌گیرند.

طبیعی است که برای مهاجرت، مخارج اصلی زندگی در مقاصد احتمالی مورد بررسی قرار بگیرد. می‌توان هزینه‌های اساسی را مربوط به خوراک، پوشاک، مسکن، انرژی، حمل و نقل و خدمات درمانی، رفاهی و تفریحی دانست. این عوامل ارتباط مستقیمی با شرایط اقتصادی و سطح زندگی در کشور مقصد دارد. بنابر اعلام سازمان Go Rating Banks؛ هزینه‌های سالانه‌ی زندگی در هر کشور بر اساس این شاخص‌ها و بر حسب میانگین درآمد تعیین می‌شود: قدرت خرید، قیمت مصرف کننده، اجاره‌بها و مواد غذایی. شاخص‌های مهم و تأثیرگذار دیگری برای انتخاب ارزان ترین کشورها برای مهاجرت نقش دارند.

یکی از مهم‌ترین این ملاک‌ها، هزینه‌‌ی تحصیلات فرزندان و اعضای خانواده است. هزینه‌های درمان و بخش بهداشت و خدمات بیمه‌ای کشور مقصد، دیگر عامل حائز اهمیت است. مالیات بر درآمد نیز یکی از معیارهای اساسی در انتخاب کشور مناسب مهاجرت است. با در نظر گرفتن تمام این مشخصه‌ها، فهرست جالبی از ارزان ترین کشورها برای مهاجرت شکل می‌گیرد. دیدن نام برخی از کشورها در این لیست غافلگیر کننده و جالب توجه است. در ادامه نگاهی به برخی از این کشورها خواهیم داشت.

ارزان ترین کشورها برای مهاجرت - الی گشت

مهاجرت به ترکیه | ارزان ترین کشورها برای مهاجرت

اصلی‌ترین و بهترین روش برای مهاجرت به ترکیه و دریافت اقامت دائم ترکیه، خرید ملک است. علاوه بر خرید ملک، اقامت تحصیلی هم یکی از بهترین روش‌ها برای اخذ اقامت ترکیه است. دانشگاه‌های مهم ترکیه از طریق آزمون دانشجو می‌پذیرند. اما ورود به برخی از  دانشگاه‌ های ترکیه هم بدون آزمون امکان پذیر است.

گران ترین شهر ترکیه استانبول و ارزان ترین شهر این کشور شانلی‌اوفه است. با سرمایه‌گذاری ۲۵۰ هزار دلار در ترکیه می‌توان پس از سه ماه پاسپورت معتبر ترکیه را دریافت کرد. میانگین هزینه‌ی ماهیانه در این کشور ۳۵۰ تا ۴۰۰ دلار است. این باعث می‌شود تا ترکیه یکی از ارزان ترین کشورها برای مهاجرت باشد.

مهاجرت به ترکیه - الی گشت

مهاجرت به بلغارستان

بلغارستان یکی از زیباترین کشورهای منطقه بالکان در جنوب شرقی اروپا است. این کشور با قدمت در شمال ترکیه و غرب دریای سیاه قرار دارد. رشد منفی جمعیت در این کشور، سبب شده تا فرصت‌های خوبی برای مهاجرت در اختیار متقاضیان قرار بگیرد. سرمایه‌گذاری و اقامت تحصیلی، بهترین و اصلی‌ترین راه دریافت اقامت دائم بلغارستان است.

وارنا و صوفیه، شهرهای مهم بلغارستان هستند. واحد پول بلغارستان لو است که حدود دو لو معادل یک یورو می‌شود. هزینه‌ی ماهیانه در بلغارستان حدود ۶۰۰ و اجاره بها در این کشور حدود ۳۶۰ لو است. با احتساب درآمد میانگین حدود هزار لو در ماه می‌توان بلغارستان را یکی از ارزان ترین کشورها برای مهاجرت در نظر گرفت.

مهاجرت به بلغارستان - ارزان ترین کشورها برای مهاجرت - الی گشت

مهاجرت به مجارستان

مجارستان کشوری زیبا در اروپای مرکزی است که بدلیل ایجاد شرایطی مناسب برای أخذ اقامت آسان، مورد توجه بسیاری از متقاضیان مهاجرت قرار گرفته است. این کشور دارای دانشگاه‌های خوبی برای تحصیل است و علاوه بر آن، پردیس بسیاری از دانشگاه‌های معتبر جهان در شهرهای مختلف این کشور دایر است. در کنار اقامت تحصیلی، مجارستان شرایط مناسبی برای دریافت ویزای کاری دارد. همچنین با سرمایه‌گذاری مبلغ ۷۵ هزار یورو می‌توان اقامت دائم مجارستان را دریافت کرد. در کنار پایتخت این کشور، بوداپست، می‌توان از شهرهای میشکولتس، دبرتسن و سگد بعنوان شهرهای مهم مجارستان یاد کرد.

کشور مجارستان در منطقه‌ی کشورهای تحت پیمان شنگن قرار دارد. همین موضوع اهمیت ویژه‌ای به اقامت در این کشور می‌دهد. میانگین هزینه‌های زندگی در ماه حدود ۵۷۰ دلار مجارستان است. همچنین میانگین اجاره بها در این کشور حدود ۳۰۰ یورو عنوان شده است. با در نظر گرفتن امکانات و شرایط مناسب در کنار هزینه‌های زندگی، مجارستان یکی از بهترین گزینه‌ها در فهرست ارزان ترین کشورها برای مهاجرت است.

مهاجرت به مجارستان - الی گشت

مهاجرت به اسلوونی | ارزان ترین کشورها برای مهاجرت

اسلوونی کشوری جوان و تازه استقلال یافته در اروپای مرکزی است که در سال ۱۹۹۹ از یوگسلاوی مستقل شده است. شهرت اسلوونی طبیعت زیبا و حیرت‌انگیز آن است که گردشگران بسیاری را به این کشور می‌خواند. لیوبلیانا پایتخت اسلوونی است. اما بلِد مهم‌ترین شهر مهاجرپذیر این کشور است که حدود ۶۰ کیلومتر با پایتخت فاصله دارد. این شهر بدلیل زیبایی و جاذبه‌های طبیعی خود در کنار تنوع گونه‌های جانوری، مقصد گردشگری مهم و پرمخاطبی بحساب می‌آید. دلیل مهاجرت بالا به این شهر هم شرایط اقتصادی مناسب آن و محیط زیبای آن است.

میانگین ۶۰۰ یورو هزینه‌های ماهانه، ۳۵۰ یورو اجاره بها که با احتساب درآمد میانگین بیش از هزار یورو در ماه محاسبه شده است؛ اسلوونی را به یکی از ارزان ترین کشورها برای مهاجرت تبدیل کرده است.

مهاجرت به اسلوونی - الی گشت

مهاجرت به پرتغال

پرتغال از قدیمی‌ترین و زیباترین کشورهای قاره‌ی اروپا است. این کشور دیدنی در جنوب غربی اروپا واقع شده و از قدیمی‌ترین اعضای پیمان شنگن است. آب و هوای معتدل و مطبوع، سواحل زیبا، پیشینه‌ی غنی فرهنگی و سبک زندگی آرام، پرتغال را به یکی از بهترین کشورهای جهان تبدیل کرده است. بهترین راه برای مهاجرت به پرتغال و دریافت اقامت این کشور، اقامت تحصیلی است. کشور پرتغال دارای دانشگاه‌های قدیمی و معتبری است. بسیاری از مهاجران، شهر لیسبون، پایتخت این کشور را برای اقامت در نظر می‌گیرند. با این وجود نباید از شهر زیبای براگا هم غافل شد.

اجاره بها در شهرهای بزرگ پرتغال بطور میانگین حدود ۴۵۰ یورو و در براگا حدود ۳۰۰ یورو است. حدود صد یورو هزینه‌های ماهیانه در بخش خدمات است. میانگین در آمد حدود هزار یورو است. با در نظر گرفتن تمامی جوانب، پرتغال یکی از زیباترین کشورها برای اقامت و از بهترین گزینه‌های فهرست ارزان ترین کشورها برای مهاجرت به شمار می‌رود.

مهاجرت به پرتغال - ارزان ترین کشورها برای مهاجرت - الی گشت

مهاجرت به ایتالیا | ارزان ترین کشورها برای مهاجرت

کشور چکمه‌ای قاره‌ی اروپا یکی از زیباترین و محبوب‌ترین نقاط جهان و از پر بازدیدکننده ترین مقاصد گردشگری دنیا است. دانشگاه بولونیا قدیمی ترین دانشگاه جهان است و همچنان پذیرای دانشجویان در ایتالیا است. اقامت تحصیلی، یکی از جدیدترین راه‌ها برای دریافت آسان اقامت ایتالیا است. هزینه‌ی زندگی در تمامی مناطق ایتالیا یکسان نیست و زندگی در شهرهای بزرگ ایتالیا بسیار گران است. با این حال بخشی از نقاط ایتالیا جزء مقرون به صرفه ترین نقاط جهان برای مهاجرت هستند. خصوصا اگر به طبیعت و تاریخ غنی و منحصربفرد ایتالیا علاقمند باشند.

میانگین هزینه‌های ماهیانه حدود ۷۰۰ یورو و اجاره بهای آپارتمان ۵۰۰ یورو می‌باشد. مبلغ اجاره در مناطق خارج از مرکز شهر حدود ۴۰۰ یورو است. این هزینه‌ها با در آمد ماهیانه ۱۵۰۰ یورو، همخوانی دارد. یکی از زیباترین و بهترین نقاط برای اقامت در ایتالیا منطقه‌ی ابروزو است. منطقه‌ای در توسکانی با طبیعت شگفت انگیز و نزدیک فلورانس. در جستجوی ارزان ترین کشورها برای مهاجرت می‌توان روی اقامت در پسکارای ایتالیا حساب  ویژه‌ای باز کرد!

مهاجرت به ایتالیا - ارزان ترین کشورها برای مهاجرت - الی گشت

مهاجرت به فرانسه

فرانسه یکی از پنج کشور برتر اتحادیه‌ی اروپا در زمینه‌ی کیفیت زندگی و ارائه‌ی خدمات است. این کشور زیبا و قدیمی، برخلاف بسیاری از قدرت‌های اروپایی شرایط بسیار خوبی برای أخذ اقامت دارد. از راه‌های مختلفی می‌توان برای مهاجرت به فرانسه و دریافت اقامت دائم آن اقدام کرد. سریع‌ترین و مطمئن‌ترین راه، سرمایه‌گذاری است. با این حال، تأمین مبالغ بالای این موضوع برای بسیاری از متقاضیان امکان‌پذیر نیست.

بهترین راه برای دریافت اقامت دائم فرانسه، تحصیلات است. این کشور شرایط خوبی برای تحصیل ارزان دارد. پس از اخذ مدرک، با ورود به بازار کار این کشور می‌توان با پذیرش قوانین مهاجرتی، شهروند فرانسه شد. اگرچه پاریس بعنوان پایتخت فرانسه یکی از گران ترین شهرهای جهان است، مناطق زیبای متنوع و متعددی برای اقامت در فرانسه وجود دارد. میانگین هزینه‌های ماهیانه حدود هزار یورو با سطح درآمدی حدود ۱۶۰۰ یورو در ماه، فرانسه را به یکی از بهترین انتخاب‌ها در فهرست ارزان ترین کشورها برای مهاجرت تبدیل می‌کند.

مهاجرت به فرانسه - ارزان ترین کشورها برای مهاجرت - الی گشت

مهاجرت به آلمان | ارزان ترین کشورها برای مهاجرت

آلمان قدرتمندترین و مهم‌ترین کشور اتحادیه‌ی اروپا در زمینه‌های مختلف اقتصاد، صنعت و تکنولوژی است. کشور نظم و کیفیت که بسیاری از متخصصان و نخبگان کشورهای مختلف جهان را ترغیب به مهاجرت به این سرزمین می‌کند. برای مهاجرت به آلمان می‌توان از طریق تحصیلی و کاری اقدام کرد. آلمان جزء بهترین کشورهای دانشگاهی جهان است که متقاضیان اقامت در آلمان می‌توانند برای تحصیل و پژوهش به این کشور مهاجرت کنند. فرصت‌های شغلی مختلف در عرصه‌های علمی، فناوری، پزشکی و خدمات؛ زمینه‌ی بسیار خوبی برای مهاجرت به آلمان فراهم آورده است.

ثبات اقتصادی و نرخ پایین تورم، شرایط مطلوبی برای زندگی در آلمان ایجاد کرده است. میانگین هزینه‌های ماهیانه در آلمان حدود هزار یورو است. با در نظر گرفتن میانگین درآمد ماهیانه حدود ۲۵۰۰ یورو می‌توان آلمان را بهترین گزینه در میان ارزان ترین کشورها برای مهاجرت دانست.

مهاجرت به آلمان- ارزان ترین کشورها برای مهاجرت - الی گشت

مهاجرت به نیوزیلند

زلاند نو یا نیوزیلند، مجمع الجزایر دور افتاده در اقیانوس آرام و واقع در دو هزار کیلومتری استرالیا است. این کشور متشکل از هفتصد جزیره است که نژادهای آلمانی، هلندی، اتریشی، سوییسی، ایتالیایی و صرب بافت غالب جمعیتی آن‌را تشکیل می‌دهند. پایتخت این کشور، ولینگتون و بزرگترین شهر آن آوکلند است. هر دو این شهرها همواره در بین بهترین شهرهای جهان برای زندگی قرار دارند. نیوزلند پاک‌ترین کشور جهان در زمینه‌ی فساد اقتصادی است. این جزیره‌ی زیبا و منحصربفرد با طبیعت و گونه‌های جانوری خود، یکی از بهترین کشورهای جهان برای مهاجرت است.

میانگین هزینه‌های زندگی و خدمات در نیوزیلند حدود ۸۰۰ یورو است. میانگین اجاره بها در این کشور حدود ۷۵۰ یورو و در آمد ماهیانه در نیوزیلند حدود ۲۵۰۰ یورو است. با دقت در این ارقام می‌توان متوجه شد که دلیل انتخاب نیوزیلند بعنوان یکی از ارزان ترین کشورها برای مهاجرت چیست؟

مهاجرت به نیوزیلند - الی گشت

مهاجرت به مکزیک | ارزان ترین کشورها برای مهاجرت

مکزیک یکی از بهترین کشورهای در حال توسعه جهان است. کشوری با قدمت و دارای فرهنگی منحصربفرد و چند ملیتی که همسایگی آن با بزرگترین اقتصاد جهان، ایالات متحده آمریکا، شرایط ویژه‌ای برای آن ایجاد کرده است. مکزیک کشوری شاد و پویا است که طی سالیان اخیر مسیر پیشرفت را با شتاب قابل توجهی طی می‌کند. برای مهاجرت به مکزیک و دریافت اقامت دائم این کشور، شرایط بسیار آسان و مناسب است. از ابتدا می‌توان درخواست اقامت دائم مکزیک را ارسال نمود. شرایط برای اخذ پذیرش تحصیلی در مکزیک بسیار مناسب است. بویژه که برای تحصیل در مراکز علمی و آموزشی مکزیک نیاز به تسلط بر زبان اسپانیایی وجود ندارد.

نزدیکی به ایالات متحده، افراد زیادی را به سرمایه‌گذاری در مکزیک ترغیب می‌کند. بهترین راه برای اخذ اقامت دائم این کشور هم سرمایه گذاری در بخش‌های مختلف است. هزینه‌های ماهیانه در این کشور حدود ۵۰۰ دلار است. بسته به شهر و منطقه‌ی محل سکونت، میانگین اجاره در مکزیک از ۳۰۰ تا ۵۰۰ دلار متغیر است. درآمد ماهیانه این کشور حدود ۱۷۰۰ دلار است. با لحاظ کردن تمام این امکانات؛ می‌توان گفت مکزیک عضو جدید فهرست ارزان ترین کشورها برای مهاجرت است.

مهاجرت به مکزیک - ارزان ترین کشورها برای مهاجرت - الی گشت

سخن پایانی

در انتخاب و معرفی کشورهای این فهرست، عوامل مختلفی دخیل بوده‌اند. صِرفِ پایین بودن هزینه‌های زندگی در یک کشور، دلیل انتخاب آن برای مهاجرت نیست. بر اساس معیارهایی که به آن‌ها اشاره شد؛ فاکتورهایی همچون امنیت اجتماعی و سیاسی، ثبات و شکوفایی اقتصادی، خدمات رفاهی و درمانی و اشتغال از مهم‌ترین معیارها برای انتخاب مقصد مهاجرت هستند. در کنار این عوامل، در نظر گرفتن سطح در آمدها و مخارج؛ باعث می‌شود تا نام یک کشور در فهرست مقاصد به صرفه و مناسب مهاجرت قرار بگیرد. هر کشوری شهرهای گران و ارزان دارد که در این مورد باید نقطه‌ی تعادل و محل مناسب را پیدا کرد.

شرایط صدور ویزای اکثر کشورهای اروپایی مشابه است. اصلی‌ترین عوامل در صدور مجوز ورود عبارتند از: کشور محل اقامت فعلی، کشورهایی که قبلاً به آن‌ها سفر شده، مدت اقامت مورد نظر و حیطه‌ی کاری فرد متقاضی در مقصد. تمام این عوامل در کنار معیارهایی که پیشتر به آن‌ها اشاره شد؛ در انتخاب مقصد مهاجرت نقشی حیاتی دارند. در تکمیل این فهرست می‌توان به کشورهایی مانند فنلاند، نروژ، اسپانیا، کرواسی و یونان بعنوان برخی دیگر از بهترین و ارزان ترین کشورها برای مهاجرت اشاره کرد.

منبع: الی گشت