آیا دور شدن از شبکه های اجتماعی برای ما مفید است؟

حضور در رسانه های اجتماعی و فعالیت در آن یکی از موضوعات پر رنگ و خوش رنگ و لعاب دنیای امروز است که در میان همه خانواده ها رد پای آن به چشم می خورد.

به گزارش حرف تازه، امروزه تقریبا همه افراد خواه به میل خودشان یا به دلیل مسائل شغلی و تحصیلی و غیره در این شبکه ها حضور داشته و به شکل های مختلف از پست کردن مطالب روز تا خواندن مطالب مورد علاقه خود، سرک کشیدن به صفحه و متن پروفایل دیگران یا یادگیری دانش جدید درگیر این فضا هستند.

شما چطور؟ آیا حضور قابل توجهی در شبکه های اجتماعی دارید؟ اگر این طور است به خاطر می آورید تا قبل از این که رسانه های اجتماعی ساعات زیادی از روز شما را اشغال کند چه می کردید؟

پر واضح است که در آن زمان، فرصت بیشتری را صرف مطالعه کتاب، ورزش یا حتی تماشای فیلم و گوش دادن به موسیقی می کردید و فشار زیادی برای همگام شدن با زندگی دیگران روی شما وجود نداشت.

به مرور ظهور شبکه های اجتماعی مختلف از جمله اینستاگرام، واتساپ، اسنپ چت و غیره حواس پرتی های گوناگون به زندگی آدم ها وارد کرده و تسلط زیادی روی زندگی آن ها پیدا کرد.

با شکل گیری شبکه های اجتماعی، افراد و سازمان ها نیز شرایطی ایجاد کردند که همه چیز و همه امور به صورت آنلاین قابل اشتراک گذاری شود. همین مسئله بستر لازم برای الگو برداری از همه افرادی که حرفی برای گفتن دارند (فارغ از این که چه می گویند) فراهم کرد.

در این که شبکه های اجتماعی فواید زیادی همچون آشنایی با افراد جدید و آگاهی و درگیر شدن با موضوعات مهم روز و جامعه به همراه دارد تردیدی نیست اما حضور در آن ها ممکن است عوارضی همچون افسردگی، انزوای اجتماعی و حتی مشکلات تصویر بدن را نیز به دنبال داشته باشد.

طبیعی است مشاهده زندگی جالب دیگران از یک سو و زیبا نبودن باطن زندگی خود از سوی دیگر هرگز احساس خوبی به افراد منتقل نمی کند، بی آن که بدانند این تصاویر خوش نقش و نگار تنها بخشی از حقیقت زندگی شخص مقابل می باشند.

واقعیت این است که دور شدن از رسانه های اجتماعی هرگز به کسی آسیب نرسانده، شاید با شنیدن این جمله ابروهای خود را بالا برده و فکر کنید گوینده آن کاملا دیوانه شده است.

احتمالا در پاسخ آن نیز خواهید گفت “پس چطور بفهمیم در اطراف ما چه اتفاقی می افتد؟” و جواب این سوال می تواند این باشد که “شاید واقعا نیازی به دانستن همه چیز نداشته باشیم!”.

آیا دور شدن از شبکه های اجتماعی برای ما مفید است؟ در ادامه قصد داریم به چند دلیل که دور شدن از شبکه های اجتماعی گاهی می تواند مفید باشد اشاره کنیم.

  1. باعث می شود احساس کنید زمان کافی ندارید

حتما برای شما این وضعیت پیش آمده که احساس کنید به هیچ وجه زمان کافی برای به پایان رساندن کاری که در نظر گرفته‌ اید وجود ندارد.

این مسئله تقریبا همیشه (و نه همیشه) به این دلیل رخ می دهد که زمان زیادی را صرف گوشی‌ های هوشمند خود کرده اید تا ببینید دوستان تان چه می کنند!

اگرچه این تقصیر شما نیست! اصولا برنامه های شبکه های اجتماعی به گونه ای طراحی شده اند که اعتیاد آور باشند.

  1. به شما یاد می دهد که بیشتر روی دیگران تمرکز کنید

رسانه‌ های اجتماعی مملو از افرادی هستند که درباره موفقیت‌ ها، سفرها و رویدادهای سرگرم‌ کننده‌ ای که در آن ها شرکت کرده‌ اند پست می‌ گذارند.

شما نمی توانید آن ها را سرزنش کنید زیرا همه ما علاقه داریم تنها اتفاقات خوبی را که در زندگی خود تجربه می کنیم به معرض نمایش بگذاریم اما زمانی که می بینیم دیگران این کار را انجام می دهند احساس حسادت یا نا امیدی می کنیم.

مطالعات ثابت کرده افرادی که بیشتر وقت خود را در رسانه های اجتماعی می گذرانند احتمالا از عزت نفس کمتر و اضطراب بیشتری برخوردار هستند.

پر واضح است زمانی که تنها واقعیت های زیبا اما فیلتر شده از زندگی افراد دیگر را می بینید، در حالی که در مورد خودتان به نظر می رسد هر روز فقط واقعیت های زشت تجربه می کنید، به شدت برای خود متاسف شوید.

  1. شما را از اهداف خود دور می کند

همان طور که رسانه های اجتماعی اطلاعات زیادی به سمت شما سرازیر می کنند (ترکیبی از اخبار جعلی، اخبار واقعی و موضوعات پیش پا افتاده ای که دیگران در مورد آن ها پست می گذارند) ناخودآگاه از آن چه باید روی آن تمرکز کنید منحرف می شوید.

اهداف شما در واقع اولویت های زندگی شما هستند و در این میان هر چیزی که زمان را از شما بگیرد، خواه رسانه های اجتماعی باشد یا نه، صرفا حواس پرتی است که هرگز به تحقق اهداف کمکی نخواهد کرد.

  1. مرزهای شما را از بین می برد

هر زمان که مطلبی در مورد خودتان پست می کنید خود را در معرض نظرات هر کسی که پروفایل شما را می بیند قرار می دهید.

به این ترتیب وقتی مدت زیادی در دنیای رسانه های اجتماعی بگذرانید فضاهای شخصی شما ممکن است مورد هجوم موارد منفی و سمی قرار بگیرد. این در حالی است که با فاصله گرفتن از رسانه های اجتماعی می توانید مرزهای سالم تری ایجاد کنید.

به یاد داشته باشید شما همیشه می توانید روی آن چه با دیگران به اشتراک می گذارید کنترل داشته باشید.

  1. فضای مجازی پیش فرض سبک معاشرت های شما شده است

بدون شک رسانه های اجتماعی به شما امکانات خوبی نظیر پیام رسانی، تماس ویدئویی و ملاقات با افراد جدید از طریق اینترنت می دهند اما به نظر می رسد این باور را نیز ایجاد کرده اند که دنیای مجازی برای حفظ روابط کافی می باشد.

حقیقت این است که هر رابطه ای به چیزی بیش از تماس ها و چت های گاه و بی گاه نیاز دارد. این روش تعاملات می تواند بسیار سطحی باشد و این پتانسیل را دارد که شما را از آن چیزی که تصور می کنید تنهاتر کند.

  1. باعث شده لذت اوقات خلوت خود را فراموش کنید

اگر اغلب اوقات احساس می‌ کنید باید اکانت شبکه‌ های اجتماعی خود را باز کنید تا ببینید دیگران مشغول چه کاری هستند، با خودتان در صلح نیستید.

این مسئله به خودی خود چندان ایرادی ندارد اما اگر باعث شود حواس تان از مراقبت خود در دنیای واقعی پرت شود می تواند به یک عادت نا سالم تبدیل شود.

انکار نمی کنیم استفاده از رسانه های اجتماعی برای به اشتراک گذاشتن ایده ها و افکار با عزیزان و بسیاری از موارد مثبت دیگر می تواند عالی باشد اما باید اعتراف کرد امروزه این دنیا بیشتر به یک حواس پرتی از مسائل واقعا مهم مانند بهره وری، روابط و سلامت روان تبدیل شده است.

برگرفته از: inspiringtips