آنتالیا یا آلانیا ؟ | کدام بهتر است ؟

اگر به سفر به ترکیه فکر می کنید و گزینه های آلانیا یا آنتالیا را برای گردشگری انتخاب کرده اید، راهنمای مقایسه آنتالیا با آلانیا را از دست ندهید.

به گزارش حرف تازه، هر دو مقصد جاذبه ها و امکانات خاص و منحصر به فردی را به گردشگران ارائه می دهند. خبر بهتر این که حتی می‌ توانید از هر دو شهر در یک سفر یک روزه بازدید کنید.

اما کدام شهر برای گردشگری بهتر است؛ آلانیا یا آنتالیا؟ در این راهنما، با مقایسه آنتالیا و آلانیا بررسی خواهیم کرد که کدام مقصد از نظر سواحل جذاب، تاریخ، جاذبه ‌ها، غذا، مناسب بودن برای خانواده‌ ها، هتل ‌ها و تمام امکانات مدرنی که برای خوش‌ گذرانی در یک تعطیلات دلچسب به آن ها نیاز دارید، بهتر است.

آنتالیا یا آلانیا

مقایسه آنتالیا با آلانیا از لحاظ سواحل

آنتالیا و آلانیا هر دو در ریویرای ترکیه در بخشی از کشور که اغلب “ساحل فیروزه ای” نامیده می شود، واقع شده اند. این سواحل زیبا به آب های شفاف و آبی مدیترانه متصل می شوند و یکی از دلایل اصلی بازدید مسافران از آنتالیا یا آلانیا هستند.

با مقایسه آنتالیا و آنالیا متوجه خواهید شد که هر دو مقصد سواحل زیبایی در خارج از مرکز شهر دارند که به راحتی با وسایل نقلیه عمومی قابل دسترسی است. تقریباً همه سواحل به خوبی نگهداری می شوند و دارای امکانات عالی هستند. بیشتر سواحل صندلی‌ هایی برای اجاره، ناجیان غریق، و امکانات حمام با دوش و رختکن دارند. همچنین معمولا رستوران ها و بارهای ساحلی هم اطراف این سواحل زیبا وجود دارد.

مقایسه آنتالیا با آلانیا از لحاظ سواحل - الی گشت

از آنجا که آلانیا و آنتالیا هر دو در خارج از شهر دارای سواحل خیره کننده ای هستند، برای تعیین اینکه بین آلانیا و آنتالیا کدام شهر سواحل بهتری دارد، نگاهی به سواحل مرکز شهر خواهیم انداخت.

در آلانیا، معروف ترین ساحل واقع در شهر، ساحل کلئوپاترا است که به افتخار ملکه باستانی مصر که ظاهراً در اینجا شنا می کرده، نامگذاری شده است. این ساحل ماسه‌ای طلایی و عریض مملو از استراحتگاه ‌ها و پارک ‌های وسیع است.

ساحل کلئوپاترا اغلب به عنوان یکی از زیباترین سواحل ترکیه در نظر گرفته می شود و در فاصله چند قدمی مرکز شهر آلانیا قرار دارد. همچنین، به ساحل داملاتاش متصل است که یکی دیگر از سواحل زیبای این منطقه است.

شهر آنتالیا بیشتر به خاطر ساحل لارا که شن های سنگی تیره تری دارد مشهور است. این ساحل زیبا، همچنین دارای برخی استراحتگاه های ساحلی است که از بهترین های کشور به شمار می رود، اما ساحل معمولا بسیار شلوغ است و به اندازه ساحل کلئوپاترا وسعت ندارد.

ساحل کنیالتی هم یک ساحل بسیار محبوب در آنتالیا است که بسیار خانواده پسند است و امواج ملایمی دارد. تعداد زیادی صندلی آفتابگیر و بارهای ساحلی در نزدیکی این ساحل وجود دارد.

توجه به این نکته ضروری است که هر دو شهر از Side فاصله مساوی دارند که به خاطر ساحل و استراحتگاه های ساحلی در کلاس جهانی مشهور است.

برنده: هر دو آنتالیا و آلانیا سواحل بسیار خوبی در اطراف شهر دارند، اما از نظر سواحل مرکز شهر، ساحل کلئوپاترا آلانیا بهترین است، زیرا فضای زیادی برای بازدیدکنندگان دارد و دارای ماسه های طلایی نرم است.

مقایسه آنتالیا با آلانیا از نظر تاریخ

آنتالیا تاریخ گسترده ‌ای دارد و قدمت آن به ۲۰۰ سال قبل از میلاد می ‌رسد، زمانی که این شهر توسط سلسله آتالید پرگامون تأسیس شد. گفته می شود که شهر قدیمی و بندر باستانی تاریخی در ۱۵۰ سال قبل از میلاد ساخته شده اند. این بندر زمانی توسط پادشاه آتالوس دوم به عنوان پایگاهی برای ناوگان دریایی مورد استفاده قرار می گرفت.

مدت کوتاهی بعد، شهر توسط رومیان فتح شد که دروازه هادریان و چندین آبادی خارج از شهر را ایجاد کردند. رومی ‌ها چند قرن در این شهر اسکان داشتند، قبل از اینکه عثمانی ‌ها در سال ۱۳۱۹ قدرت را در دست بگیرند.

مقایسه آنتالیا با آلانیا از نظر تاریخ - الی گشت

بسیاری از دیدنی های تاریخی آنتالیا هنوز در شهر باقی مانده است، مانند شهر قدیمی، بندر رومی و برج Hidirlik. همچنین می ‌توانید خرابه ‌های ترمسوس را ببینید و نگاهی اجمالی به گذشته باستانی آن داشته باشید. در طی یک سفر یک روزه، می ‌توانید به شهر دمره، دروازه شهر باستانی میرا و مقبره‌ه ای صخره ‌ای لیسیان برسید.

آلانیا یک سایت میراث جهانی یونسکو است که تصور می شود از سال ۱۸۲۰ قبل از میلاد، پس از جنگ تروا، در آن زندگی جریان داشته است. بر اساس دست نوشته های مورخ هرودوت، مردم پس از جنگ به اینجا نقل مکان کردند و بسیاری از قبایل دور هم جمع شدند. سپس این قلعه ها را به عنوان دفاعی در برابر بیزانسی ها ساختند. بسیاری از این قلعه های باستانی را هنوز می توانید ببینید.

این شهر یک سکونتگاه مسیحی بوده تا اینکه در قرن سیزدهم توسط سلطان علاءالدین تصرف شد. این شهر در زمان حکومت علاءالدین رونق بیشتری داشت و بسیاری از قلعه ها و اسکله هایی که امروزه می بینید مربوط به زمان سلطنت او هستند.

پس از مرگ علاءالدین، سلف او آلانیا را به مصریان فروخت و آن را بخشی از قبرس می دانستند. حتی پس از تسخیر ترکیه توسط عثمانی ها، آلانیا تا سال ۱۸۷۱ بخشی از قبرس باقی ماند.

با مقایسه آنتالیا و آلانیا متوجه می شویم که هر دو تاریخ جذاب و منحصر به فردی دارند. می توانید چندین بقایای باستانی را در هر دو شهر مشاهده کنید و هر شهر چیزی متفاوت برای ارائه دارد.

برنده: مقایسه آنتالیا با آلانیا از منظر تاریخی، مثل مقایسه سیب و پرتقال است. وقتی صحبت جاذبه های تاریخی آلانیا و آنتالیا می شود، هر دو شهر برابر هستند.

مقایسه آنتالیا با آلانیا از نظر جاذبه های دیدنی

آنتالیا و آلانیا هر دو جاذبه های گردشگری بسیار خوبی دارند. چه به صورت خانوادگی سفر کنید و چه یک سفر ماجراجویی کوله پشتی را انتخاب کرده باشید، جاذبه های مناسب زیادی در هر دو منطقه پیدا خواهید کرد.

مقایسه آنتالیا با آلانیا - الی گشت

آنتالیا یک شهر بزرگ است، بسیار بزرگ تر از آلانیا، بنابراین جاذبه های بیشتری را در این شهر خواهید یافت. در حالی که آلانیا یک پارک آبی دارد، آنتالیا چندین پارک آبی دارد. اما چیزی که واقعا آنتالیا را از نظر جاذبه ‌های دیدنی عالی می ‌کند، آسان بودن سفرهای یک روزه است.

در یک سفر یک روزه در آنتالیا می توانید تقریباً بهترین مکان های ترکیه را کشف کنید. مانند پاموکاله، مقبره های صخره ای لیسیا، شهر باستانی پرگه و حتی تا فتحیه.

همچنین می توانید برای سفرهای پیاده روی و ماجراجویی از دره ها و کوه ها و پارک های ملی اطراف دیدن کنید. شهر قدیمی مملو از موزه ها و بناهای باستانی برای کاوش است. متوجه خواهید شد که می توانید یک هفته در آنتالیا بمانید و هنوز هم تمام جاذبه های این شهر را ندیده اید.

آلانیا جاذبه های کمی در مرکز شهر دارد. می توانید چندین جاذبه تاریخی مانند قلعه آلانیا، برج سرخ و موزه باستان شناسی آلانیا را بیابید. همچنین یک شبکه غارهای زیرزمینی برای کاوش وجود دارد، و اگر با بچه‌ ها سفر می ‌کنید، می توانید از Aquapark هم دیدن کنید.

در آلانیا تفریحات آبی بسیار پرطرفدار است. این شهر یک نقطه پرطرفدار برای غواصی است و سفرهای قایقی زیادی برای کاوش در خلیج‌ های اطراف پیدا خواهید کرد.

همچنین می ‌توانید به مکان ‌هایی مانند کوه ‌های توروس و دره کوپرولو که برای پیاده ‌روی و رفتینگ در آب ‌های خروشان عالی هستند، سفرهای یک روزه داشته باشید.

برنده: وقتی صحبت از مقایسه آنتالیا با آلانیا از نظر جاذبه های گردشگری می شود، آنتالیا یک سر و گردن بالاتر از آلانیا می ایستد.

مقایسه آنتالیا با آلانیا از نظر غذا

وقتی صحبت از غذا می شود، هر دو آنتالیا و آلانیا غذاهای عالی دارند. در آلانیا، غذاهای سنتی ترکی را در اکثر رستوران ها خواهید یافت که همیشه تازه تهیه می شوند. همچنین غرفه ‌های غذای خیابانی زیادی پیدا خواهید کرد که سیمیت، ذرت کبابی و آبمیوه ‌های تازه سرو می‌ کنند.

این ها غذاهای سنتی هستند که می توانید در سراسر کشور پیدا کنید. همچنین رستوران های زیادی خواهید یافت که غذاهای غربی را برای مسافرانی که دوست ندارند در مورد غذا ماجراجویی کنند، سرو می کنند.

برخی از غذاهای محلی آلانیا شامل گل‌ های کدو حلوایی شکم‌ پر است و همچنین تنوع ویژه‌ا ی از İçli Bazlama (Gozleme) دارند که شامل پیاز، پنیر دلمه، جعفری و فلفل سیاه در خمیر است.

مقایسه آنتالیا با آلانیا از نظر غذا - الی گشت

آنتالیا هم دارای تعداد زیادی رستوران با کیفیت بالا است که غذاهای ترکی تازه سرو می کنند. با این حال، آنتالیا غذاهای خاص و منحصر به فرد منطقه مانند بستنی سوخته، بستنی عدس و غذاهای بر پایه تاهین را هم دارد.

ترنج در اطراف آنتالیا کشت می شود و مردم محلی دوست دارند از مربای ترنج در کنار صبحانه ترکی خودشان استفاده کنند.

Hibeş در آنتالیا و آلانیا محبوب است. همچنین خواهید دید که از بادام در بسیاری از دسرهای هر دو شهر استفاده می شود. از آنجایی که هر دو منطقه آب و هوای مدیترانه ای و تاریخ مشابهی دارند، با مقایسه آنتالیا با آلانیا از لحاظ خورک، غذاهای مشابه یکدیگر بسیاری را خواهید یافت.

برنده: وقتی صحبت از غذا در آنتالیا یا آلانیا می شود، این دو شهر با هم برابر هستند.

مقایسه آنتالیا با آلانیا از نظر سفرهای خانوادگی

اگر خانوادگی به ترکیه سفر می کنید، حتما می خواهید جایی امن و پر از فعالیت های سرگرم کننده برای کودکان را انتخاب کنید. خوشبختانه، آنتالیا و آلانیا هر دو دارای جاذبه‌ های مناسب برای کودکان هستند و بازدید از هر دو شهر کاملا امن است.

آنتالیا بسیار امن است، اگرچه برخی از محله ‌های خارج از مرکز شهر در شب کمی نامرتب هستند. با این حال، خانواده ها احتمالاً از این مناطق اجتناب خواهند کرد. استراحتگاه ها معمولا در ساحل یا در مرکز شهر هستند که بخش امن شهر است.

مقایسه آنتالیا با آلانیا از نظر تاریخ - الی گشت

سواحل با امواج ملایم و ناجیان غریق مستقر در اکثر سواحل برای خانواده ‌ها مناسب هستند. اگر در کنار ساحل به دنبال جاذبه‌ های خانوادگی مناسب هستید، موزه اسباب ‌بازی آنتالیا، سندلند، و یکی از چندین پارک آبی و پارک موضوعی، مانند سرزمین افسانه‌ ها را انتخاب کنید.

محبوب ترین پارک های آبی آنتالیا پارک آکتور، پارک کارالی اوغلو و واترهیل هستند. اگر می خواهید برای مدتی از شهر خارج شوید، چندین آبشار زیبا در آنتالیا وجود دارد که می توانید به گشت و گذار در اطراف آن ها بپردازید.

آلانیا نیز منطقه ای امن برای بازدید است، اگرچه برخی از گردشگران می گویند که کیف قاپی در سواحل رایج است. این موضوع در آنتالیا نیز صادق است، بنابراین هنگام بازدید از ساحل همیشه مراقب وسایل خودتان باشید.

آلانیا همچنین امواج ملایم خوبی دارد و در سواحل ناجیان غریق را خواهید یافت. چند جاذبه خانوادگی مانند کاوش در غارها، پاراگلایدر (برای کودکان بزرگ تر) و چند نمایشگاه تفریحی وجود دارد. یک پارک آبی جذاب هم در آلانیا هم خواهید یافت.

در آلانیا استراحتگاه‌ های فوق ‌العاده و همه جانبه برای خانواده‌ها را خواهید یافت که دارای سرسره ‌های آبی و گزینه ‌های سرگرمی برای کودکان هستند.

برنده: با مقایسه آنتالیا با آلانیا متوجه خواهید شد که هر دو شهر خانواده پسند هستند و دارای استراحتگاه ها و جاذبه های عالی برای کسانی هستند که با کودکان سفر می کنند. آنتالیا چند جاذبه بیشتر برای انتخاب دارد، بنابراین به طور کلی آنتالیا برای خانواده ها بهتر از آلانیا است.

مقایسه آنتالیا با آلانیا از لحاظ هتل ها و استراحتگاه ها

هر دو شهر آنتالیا و آلانیا مسافران ساحلی را از سراسر جهان جذب می کنند و به همین دلیل، هیچ کمبودی در استراحتگاه های کلاس جهانی و هتل های ساحلی وجود ندارد.

استراحتگاه ‌های آنتالیا و آلانیا که عمدتاً در ساحل واقع شده ‌اند، استراحت‌ گاه ‌هایی با همه‌ امکانات و سطح بسیار بالا هستند که مناسب خانواده‌ ها طراحی شده و مملو از گزینه ‌های سرگرمی هستند.

آنتالیا با آلانیا از لحاظ هتل ها - الی گشت

در تابستان، هر دو منطقه فوق العاده محبوب هستند و بهترین هتل ها اغلب به طور کامل رزرو می شوند. با این حال، آنتالیا گزینه های بیشتری در مورد استراحتگاه های همه جانبه دارد، بنابراین اگر در لحظه آخر برنامه ریزی می کنید، ممکن است موفقیت بیشتری در یافتن مکان مناسب برای اقامت در آنتالیا در مقایسه با آلانیا داشته باشید.

آنتالیا دارای برخی از بهترین استراحتگاه های سطح بالا در کل ترکیه است، از جمله هتل هفت ستاره Saturn Palace Resort. استراحتگاه های آنتالیا اغلب برای جذب زوج ها و مسافران بزرگسال طراحی شده اند تا خانواده ها. استراحتگاه‌ های آلانیا معمولاً برای خانواده ‌ها طراحی می‌ شوند و سرسره‌ های آبی و کلوپ‌ های کودکان را ارائه می‌ دهند. البته می توانید استراحتگاه های مجلل و مخصوص بزرگسالان را هم در آلانیا پیدا کنید. بنابراین با مقایسه آنتالیا با آلانیا متوجه خواهید شد که در واقع مشکلی برای یافتن یک استراحتگاه مناسب در هیچکدام از این دو شهر نخواهید داشت.

برنده: وقتی صحبت از مقایسه آنتالیا با آلانیا از نظر استراحتگاه ها و هتل ها می شود، هر دو شهر با هم برابر هستند.