آنتالیا کارت چیست؟ | چگونه می توان تهیه کرد؟

آنتالیا شهرِ شگفتی‌ها و زیبایی‌ها، و آنتالیا کارت کلید و مجوّز تردد در این شهر است. این شهر توریستی بی‌نیاز از معرفی است و دوستداران سفر و جهانگردی همگی به نیکی از این نگین گردشگری کشور ترکیه یاد می‌کنند. طبیعت سِحر آمیز و ناب مدیترانه‌ای، مجموعه‌های به یادگار مانده از دوران تاریخی مختلف، دنیای مدرن و امکانات و خدمات فوق‌العاده‌ی رفاهی همگی در اوج کیفیت در این شهر کنار هم قرار گرفته است تا تنها یکبار سفر به این شهر کفایت کند تا آنتالیا یکی از مقاصد همیشگی گردشگران شود.

به گزارش حرف تازه به نقل از الی گشت، همگام با تمام زیبایی‌ها و امکانات تفریحی آنتالیا، این شهر دارای ناوگان حمل و نقل عمومی کارآمد و بزرگی است. با توجه به تنوع و گستردگی نقاط تفریحی، تاریخی و تجاری آنتالیا می‌توان ادعا کرد که بدون استفاده از وسایل نقلیه‌ی عمومی، هر گردشگری از لمس و درک کامل این شهر محروم خواهد شد. یکی از مهم‌ترین و بهترین ابزارها و خدمات برای تردد راحت و ارزان در آنتالیا، آنـتالیا کارت است. در این بخش با الی گشت همراه باشید تا ضمن آشنایی با این کـارت و نحوه‌ی تهیه‌ی آن، با وضعیت حمل و نقل عمومی در آنتالیا بیشتر آشنا شوید.

آنتالیا کارت چیست؟ آنتالیا کارت یک کارت اعتباری و به معنی دقیق‌تر، یک بلیط الکترونیکی ویژه‌ی استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی در این شهر است. این کارت در ابعاد و ظاهر کارت‌های بلیط الکترونیکی مترو و اتوبوسرانی تهران است و حمل آن بسیار راحت است. از آنجا که برخی از وسایل نقلیه‌ی عمومی آنتالیا وجه نقد نمی‌پذیرند؛ برای استفاده از آن‌ها داشتن آنـتالیا کارت الزامی است.

در چند سال گذشته،  کشورترکیه به طور گسترده زیرساخت های خود را بهبود بخشیده است و اکنون به گردشگران و افراد محلی اجازه می دهد تا از آخرین فناوری ها استفاده کنند. اگرچه سیستم های رفت و آمد کاملاً شبیه سایر شهرهای اروپا است، اما نکاتی برای دسترسی سریع تر و سفر راحت تر وجود دارد.

در آنتالیا زیرساخت کاملا مدرن است. مهم ترین نکته در مورد آنـتالیا کارت این است که این کارت آزادی زیادی برای حرکت در شهر و استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی برای شما فراهم می کند. می توانید با آنتالیـا کارت ارزان تر سفر کنید و ذهن خود را از نگرانی های غیر ضروری در مورد حمل و نقل رها کنید.

آنتالیا کارت - الی گشت

موارد استفاده و مزایا

همانطور که اشاره کردیم؛ آنتالیا کارت یک بلیط الکترونیکی برای استفاده از وسایل نقلیه‌ی عمومی آنتالیا است. پیش از اینکه موارد استفاده از این کارت اعتباری را توضیح دهیم؛ لازم است نگاهی کوتاه داشته باشیم به ناوگان حمل و نقل شهری آنتالیا.

اصلی‌ترین وسایل نقلیه‌ی سطح شهر

اصلی‌ترین وسایل نقلیه‌ی سطح شهرعبارتند از: تاکسی، اتوبوس، دُلموش و ترامووا. تاکسی‌های زرد رنگ آنتالیا در تمام نقاط این شهر به سادگی و به وفور در دسترس هستند. ناوگان تاکسیرانی این شهر با به خدمت گرفتن خودروهای لوکس و مدرن بهترین شرکت‌های خودروسازی جهان، سطح بالایی از راحتی و امنیت را برای مسافران تأمین کرده است. دسترسی فوری و آسان و انتخاب دلخواه مقصد در یک خودروی مجهز و عالی، وسوسه کننده است. اما در کنار مزایای استفاده از تاکسی باید هزینه‌های آن‌را هم در نظر داشته باشید. چرا که نرخ کرایه‌ی تاکسی آنتالیا بسیار بالا است. از طرفی عدم آگاهی اغلب مسافران از مسیرها و نیز عدم توجه آنان به تاکسی‌متر، معمولاً هزینه‌ای چندبرابر بیشتر از نرخ مصوّب بر مسافران تحمیل می‌کند! آنتالیا کارت برای استفاده از تاکسی، کاربرد ندارد.

اصلی‌ترین وسایل نقلیه‌ی سطح شهر - الی گشت

  • دُلموش

دُلموش یکی دیگر از وسایل حمل و نقل عمومی در آنتالیا است. خودرویی مشابه مینی‌بوس در کشور خودمان. سرعت پایین و سرویس‌دهی نسبتاً نامنظم در کنار کرایه‌ی نسبتاً بالا، این وسیله را در رده‌های بعدی اولویت قرار می‌دهد. اتوبوس و ترامووا اصلی‌ترین وسایل نقلیه‌ی عمومی آنتالیا هستند. ایستگاه‌های اتوبوس بسیاری در سطح شهر وجود دارد که با فاصله‌های زمانی کوتاه و منظم اتوبوس‌ها در ایستگاه حاضر می‌شوند. مسیر حرکت اتوبوس‌ها و ترامووا به شکلی است که تقریباً تمام مراکز و مناطق سیاحتی، تاریخی و تجاری شهر و نیز اماکن مهم مثل فرودگاه بین‌المللی را پوشش می‌دهند. هزینه‌ی جابجایی با اتوبوس و ترامووا بسیار ارزان است و تنها راه پرداخت کرایه استفاده از آنتالیا کارت است.

با تهیه و شارژ این کارت، ضمن صرفه‌جویی و کاهش مبلغ قابل توجهی از هزینه‌ها؛ می‌توانید براحتی در آنتالیا به سیر و سیاحت پرداخته و از سفر خود لذت ببرید.

دُلموش - الی گشت

انواع آنتالیا کارت

آنتالیا کارت در سه دسته‌بندی به متقاضیان ارائه می‌شود که هر یک از این گروه‌ها به قشر خاصی از جامعه تعلق می‌گیرد. انواع آنتـالیا کارت به شکل زیر است.

  • Full کارت

Full  کارت‌ها مخصوص گردشگران و مسافران هستند و قیمت آن ۱۱.۵ لیر است. خرید این کارت‌ها نیاز به هیچ مدرکی ندارد و با مراجعه به مراکز ارائه‌ی آنتالیا کارت، می‌توان آن‌ها را تهیه کرد.

  • Discounted کارت

Discounted کارت‌ها که هزینه‌ی کمتری نسبت به گروه قبل دارند، مخصوص بازنشستگان، فرهنگیان و دانشجویان است. برای تهیه‌ی آن‌ها نیاز به مدارک شناسایی و پر کردن فرم‌های مربوطه است.

  • Independent کارت

Independent کارت‌های این دسته هم مانند گروه قبلی به قشر خاصی تعلق گرفته و نظامیان، سالمندان، معلولین و از کار افتاده‌ها می‌توانند از آن‌ها استفاده نمایند.

انواع آنتالیا کارت - الی گشت

چگونه آنتالیا کارت تهیه کنیم؟

برای خرید و شارژ آنتالیا کارت می‌توانید به وبسایت آن مراجعه کرده و با توجه به نقشه‌ی معرفی مراکز خرید و شارژ آنتالیـا کارت، دستگاه‌ها و فروشگاه‌هایی که خدمات شارژ و فروش این کارت را ارائه می‌کنند پیدا کرده و اقدام به خرید یا شارژ آن نمایید. مهم‌ترین و بهترین راه‌های خرید آنـتالیا کارت به شرح زیر است:

  • دستگاه‌های ویژه‌ی فروش و شارژ در سطح شهر

  • نمایندگی‌های فروش در فروشگاه‌ها و مارکت ها

  • کیوسک‌ها

  • فرودگاه بین‌المللی آنتالیا

هنگام گمشدن و پیدا کردن آنتالیا کارت چکار کنیم؟

هنگام گمشدن و پیدا کردن آنتالیا کارت چکار کنیم؟ اگر آنتالیا کارت پیدا کردید، می توانید در هر یک از ایستگاه های اتوبوس به کارکنان امنیتی بدهید. اگر کارت خود را گم کردید، لطفا با شماره ۱۵۳ تماس بگیرید و مفقود شدن را گزارش دهید.

آنتالیا کارت - الی گشت

نکات پایانی

در زمان شیوع کرونا، ثبت یک کد با عنوان حِس کد،HES؛ بر روی این کارت‌ها الزامی شد. با توجه به کاهش محدودیت‌های کرونایی در حال حاضر نیاز به ثبت این کد نیست. چنانچه قصد ثبت این کد روی آنتالـیا کارت خود را داشتید؛ به آدرسی که در ادامه درج می‌شود مراجعه کنید. پس از ثبت اطلاعات خواسته شده در این سایت، با کلیک بر روی آیکون Define؛ حس کد برای کارت شما تعریف خواهد شد. https://hes.antalyakart.com.tr/

با استفاده از نرم‌افزار آنتالیا کارت، می‌توانید اطلاعات مختلفی مانند تاریخ‌های استفاده از کـارت، موجودی آن و مسیر و برنامه‌ی زمانی حرکت اتوبوس‌ها و ترامووا بدست آورید.