آماده‌باش کره جنوبی از ترس آزمایش اتمی احتمالی کره شمالی

مقامات سئول اعلام کردند، همزمان با اینکه احتمال می‌رود کره‌ شمالی هر لحظه هفتمین آزمایش اتمی‌اش را انجام دهد، دفتر ریاست جمهوری کره جنوبی در آماده‌باش ۲۴ ساعته درآمد.

به گزارش حرف تازه به نقل از خبرگزاری یونهاپ، گمان می‌رود که سری اخیر پرتاب‌های موشکی و دیگر اقدامات تحریک‌آمیز کره شمالی بخشی از آمادگی و تدارک پیونگ‌یانگ برای انجام هفتمین آزمایش اتمی باشند.

در همین رابطه یکی از مقامات ارشد دفتر یون سوک یول، رئیس جمهوری کره جنوبی به خبرنگاران گفت: از آنجایی که اقدامات تحریک‌آمیز کره شمالی مرتبا تکرار می‌شوند، ما نهایت تلاش خود را برای حفظ آمادگی با حس هوشیاری به کار می‌گیریم. این یک آماده‌باش ۲۴ ساعته است.

یکی دیگر از مقامات به خبرگزاری یونهاپ گفت: دفتر ریاست جمهوری کره جنوبی برنامه‌های مفصلی را برای پاسخ دادن به یک آزمایش اتمی کره شمالی در نظر گرفته است. همه به حالت آماده‌باش درآمده‌اند.

کره شمالی با انجام یک سری پرتاب‌های موشک بالستیک از جمله موشکی که بر فراز ژاپن پرواز کرد، در هفته‌های اخیر با به پرواز درآوردن جنگنده‌هایش و شلیک گلوله‌های توپخانه‌ای به طرف مناطق حائل دریایی در سواحل شرقی و غربی،‌ باعث تشدید تنش‌ها شده است.

یون سوک یول در تعطیلات آخر هفته اخیر هیچ برنامه عمومی نداشت اما گفته شده که گزارش‌هایی را درباره تحرکات کره شمالی دریافت کرده است.