کنفرانس شکایات؛

آلمان با پرداخت عایدی مادم العمر به ۶۵۰۰ بازمانده هولوکاست موافقت کرد

براساس یک پژوهش که در ماه‌های نخستین سال ۲۰۲۱ انجام شد، بیش از نیمی از بازماندگان هولوکاست که در اسرائیل زندگی می‌کنند به کمک‌های غذایی نیاز دارند.

حرف تازه – آلمان با پرداخت غرامت  و عایدی مادام العمر به حدود ۶۵۰۰ بازمانده دیگر هولوکاست موافقت کرد. این افراد بسیار مسن، اشخاصی هستند که در زمان محاصره لنینگراد (سنت پترزبورگ فعلی) در جریان هجوم ارتش آلمان نازی به شوروی در این شهر مصیبت زده حضور داشتند یا در زمان اشغال فرانسه و رومانی در این دو کشور زندگی می‌کردند.

به گزارش حرف تازه به نقل از یورونیوز، کنفرانس شکایات مادی یهودیان علیه آلمان (معروف به کنفرانس شکایات) که مسئولیت مذاکره با دولت فدرال برای پرداخت خسارات به بازماندگان سیاست یهودزدایی از اروپا در دوره حکومت هیتلر را بر عهده دارد، روز چهارشنبه اعلام کرد به بازماندگان واجد شرایط مادام العمر ماهی ۳۷۵ یورو (۴۴۳ دلار) پرداخت خواهد شد.

به گفته این نهاد، تنها قربانیانی می‌توانند مشمول دریافت غرامت شوند که دست‌کم ۳ ماه در زمان محاصره لنینگراد، اشغال رمانی از سوی ارتش رایش سوم (اول آوریل ۱۹۴۱ تا ۳۱ اوت ۱۹۴۴) و یا مخفیانه در فرانسه اشغالی زندگی کرده باشند.

براساس بیانیه کنفرانس شکایات افرادی که در بازه‌های زمانی یاد شده کودک بوده‌اند (متولدان ۱۹۲۸ به بعد) تنها مشمول یک فقره پرداخت ۲۹۳۰ دلاری خواهند بود.

گیدئون تیلور، رئیس این نهاد می‌گوید پرداخت غرامت با توجه به اینکه بازماندگان پیر می‌شوند و هزینه‌های آن‌ها افزایش می‌یابد، بسیار مهم است. بیشتر بازماندگان هولوکاست هم‌اکنون ساکن اسرائیل هستند. تیلور می‌گوید پرداخت این غرامت سمبلیک، ۷۵ سال پس از نسل‌کشی یهودیان دست‌کم بخشی از حرمت و کرامت ربوده شده بازماندگان در جوانی را به آن‌ها باز می‌گرداند.

در جریان سال‌های حکمرانی حزب نازی در آلمان و جنگ جهانی دوم، سیاست اخراج یهودیان از اروپا اجرایی شد. در ابتدا یهودیان از جوامع کشورهای میزبان به حاشیه رانده و در گتوها اسکان داده می‌شدند. هیتلر از سال ۱۹۴۲ سیاست «راه حل نهایی» را با انتقال یهودیان به اردوگاه‌های کار اجباری و قتل عام این اقلیت مذهبی-نژادی در حمام‌های گاز آغاز کرد. براساس برآوردها ۶ میلیون یهودی ساکن اروپا در جریان اجرای این سیاست کشته شدند.

آلمان با پرداخت عایدی مادم العمر به ۶۵۰۰ بازمانده هولوکاست موافقت کرد

آلمان با پرداخت عایدی مادم العمر به ۶۵۰۰ بازمانده هولوکاست موافقت کرد