آشنایی با نروژ | حقایقی درباره شمالی ترین کشور اروپا

کشور نروژ یا اگر به طور رسمی بگوییم پادشاهی نروژ، کشور در شمال اروپا بوده که غربی ترین و شمالی ترین نواحی شبه جزیره اسکاندیناوی را به خود اختصاص داده است.

به گزارش حرف تازه، جزیره دور افتاده یان ماین (Jan Mayen) و مجمع الجزایر اسوالبارد (Svalbard) نیز بخشی از پادشاهی نروژ به شما می رود. همچنین جزیره های قطب جنوبی پیتر یک و جزیره بووت (Bouvet) بخشی از سرزمین های وابسته بوده و بخشی از پادشاهی نروژ به شمار نمی رود. کشور نروژ از طرف دیگر ادعا می کند که بخشی از قاره قطب جنوب به عنوان زمین ملکه مود بوده است. کشور نروژ در مجموع دارای مساحت بیش از ۳۸۵ هزار کیلومتر مربع بوده و جمعیتی بیش از ۵ میلیون نفر دارند. این کشور یک مرز شرقی بلند با کشور سوئد داشته و از جنوب با دانمارک هم مرز می باشد. کشور نروژ از سوی غرب و شمال دارای یک خط ساحلی گسترده بوده و رو به اقیانوس اطلس شمالی و دریای بارنت می باشد. با ما همراه باشید تا حقایقی از کشور نروژ را با یکدیگر بخوانیم.

آشنایی با نروژ

حقایقی از کشور نروژ و واقعیت های نواحی سردسیری

حقایقی از کشور نروژ و نواحی جغرافیایی آن

 1. نروژ در ابتدا نوردوگ (Nordweg) نامیده می شده که به معنی راه شمالی است.
 2. شیر به عنوان نماد ملی نروژ می باشد.
 3. پرچم نروژ قرمز بوده و با ستون های آبی و سفید رنگ تا بخش انتهای پرچم گسترش یافته است. این رنگ ها از اتحادیه های سیاسی گذشته نروژ با دانمارک در رنگ قرمز و سفید و اتحاد نروژ و سوئد در رنگ آبی می باشد.
 4. تنها آتشفشان فعال نروژ، بیرنبرگ (Beerenberg) بوده که ۲۲۲۷ متر الرتفاع داشته و در جزیره یان ماین واقع شده است.
 5. برش دهنده پنیر در سال ۱۹۲۵ در کشور نروژ توسط ثور بیورکلوند (Thor Bjørklund) اختراع گردید.
حقایقی از کشور نروژ و نواحی جغرافیایی آن

حقایقی از کشور نروژ درباره طبیعت این منطقه سردسیری

 1. تونل لیردال (Lærdal)، طولانی ترین تونل جاده ای جهان بوده که ۲۴.۵ کیلومتر طول دارد.
 2. درخت کریسمسی که در میدان ترافالگار لندن هر ساله از سال ۱۹۴۶ قرار می گیرد از نروژ آورده می شود.
 3. در صورتی که شما در نروژ یک تلویزیون خریداری می نمایید می بایست هزینه صدور مجوز سالانه آن را به ازای ۴۸۰ دلار آمریکا پرداخت نمایید.
 4. ایالت مینه سوتا پاستخت غیر رسمی نروژی های ایالات متحده می باشد. بیشتر نروژی ها نسبت به سایر ایالت ها در این منطقه زندگی می کنند.
 5. اسکی مدرن از قرن نوزدهم در منطقه تلمارک (Telemark) آغاز شده است. اما فسیل های باستانی در Rødøy و در منطقه نوردلند (Nordland) نشان می دهد که نروژی ها از ۴ هزار سال پیش اسکی می کرده اند. قدیمی ترین ساختارهای اسکی بازان کشف شده متعلق به ۲۳۰۰ سال پیش بوده و در فینمارک (Finnmark) در شمال نروژ واقع شده است.
حقایقی از کشور نروژ درباره طبیعت این منطقه سردسیری

حقایقی از کشور نروژ در مورد آنچه فقط در اینجا است

 1. نروژ بزرگترین صادرکننده ماهی سالمون در جهان می باشد.
 2. پیتزای یخ زده گراندیوزا (Grandiosa) نام غیر رسمی غذای ملی نروژ می باشد.
 3. کشور نروژ عضو رسمی اتحادیه اروپا نمی باشد و این تصمیم در سال ۱۹۹۴ از طریق رفراندوم گرفته شده است.
 4. گریمستاد (Grimstad) نام شهر هنریک ایبسن (Henrik Ibsen) نمایشنامه نویس و نابغه نروژی می باشد.
 5. تروندهایم یکی از اولین شهرهای جهان بود که سیستم رادیویی در آن راه اندازی گردید.
حقایقی از کشور نروژ در مورد آنچه فقط در اینجا است

حقایقی از کشور نروژ و شمال ترین شهر

 1. شهر کرکینز نروژ حتی از شرقی ترین شهر فنلاند به مرز روسیه نزدیک تر می باشد. این فاصله نزدیک به ۱۵ کیلومتر می باشد.
 2. ساگنیوردن (Sognefjorden) بزرگترین فلات یخی در نروژ و سومین فلات از نوع خود در سراسر جهان می باشد. این فلات یخی طولانی ترین بوده و ۲۰۵ کیلومتر از نروژ به درون اقیانوس کشیده شده است.
 3. همرفست (Hammerfest) خود را به عنوان شمالی ترین شهر اعلام کرده اما با این حال روستای نوردکاپ (Nordkapp) ادعا می کند که شمال ترین نقطه در اروپا است. در مدار جغرافیایی که این شهر قرار دارد خورشید از اواسط ماه می تا پایان ماه جولای هرگز به زیر خط افق نمی رود. اگرچه نوردکاپ ادعای تمایز می کند اما شمالی ترین نقطه در اروپا در واقع نیوسکلودن (Knivskjelodden) است. این شهر در ناحیه ۳ کیلومتری غرب نوردکاپ واقع شده اما ۱۴۵۷ متر شمالی تر از این روستا می باشد.
حقایقی از کشور نروژ و شمال ترین شهر

حقایقی از کشور نروژ درباره جزایر و فلات ها

 1. اگرچه اولین اشاره به جزیره اسلاوبارد (Svalbard) در حماسه ایسلندی در سال ۱۱۹۴ میلادی بوده است اما کشف رسمی این جزیره متعلق به ویلیام بارنتز (William Barents) کاشف هلندی بوده که دریای بارنتز نیز به اسم او نامگذاری شده است. نام نروژی اسلاوبارد از زبان Old Norse برای سواحل سرد آمده است. پیمان اسلاوبارد در سال ۱۹۰۲ حاکمیت این جزیره را به نروژ اعطا کرد.
 2. کشور نروژ به شدت تحت تاثیر تمدن غربی در طی دوره وایکینگ ها قرار گرفت. این دوره ای است که معمولا دزدان دریایی نوردیک در سال ۷۹۳ میلادی به غارت صومعه انگلیسی لیندزفار (Lindisfarne) اقدام می کردند.
 3. فلات نروژی هاردانیرویدا (Hardangervidda) بزرگترین فلات کوهستانی در اروپا بوده و می توان بزرگترین گله های گوزن های شمالی را در اینجا مشاهده کرد.
 4. نروژی ها در سال ۸۳۶ میلادی دوبلین در ایرلند را تاسیس کردند.
حقایقی از کشور نروژ درباره جزایر و فلات ها

حقایقی از کشور نروژ در مورد تاریخچه حکومت

 1. اریک رد (Erik the Red) در سال ۹۸۵ میلادی با ۲۵ کشتی، قاتلان را از نروژ و سپس ایسلند به مدت ۳ سال تبعید می کردند. ۱۴ عدد از این کشتی ها به گرینلند وارد شده و دو جامعه را تاسیس کردند.
 2. نروژ دارای بالاترین قیمت بنزین در جهان با ۹.۷۹ دلار در هر لیتر می باشد. این در حالی است که نروژ از جمله بزرگترین صادرکنندگان نفت به شما می رود.
 3. اولاو هرالدسون (Olav Haraldsson) اولین پادشاه مسیحی نروژ بود که توسط اتحادی از کشاورزان و زمین داران در استیکلاستاد (Stiklestad) کشته شد. این اولین نبرد بزرگ در نروژ به شمار می رفت. در دسامبر ۱۹۳۵، پسر اولاو به نام سوین (Sweyn) پادشاه شد و اولاو به عنوان جایگاهی مقدس به نام سنت اولاف (St. Olaf) و از جمله افراد ارزشمند نروژ قرار گرفت. سنت اولاف در نیداروس (Nidaros) واقع شده که همان تروندهایم (Trondheim) امروزی می باشد.
 4. در دوران سلطنت اولاو کایر (Olav Kyrre) صلح طلبی برقرار بوده و در این زمان نروژ کلیساهای چوبی خود را ساخت که همانند یک کوه رو به بالا بودند. این کلیساها با سرهایی از اژدها و اساطیر دیگر تزیین شده اند.
حقایقی از کشور نروژ در مورد تاریخچه حکومت

حقایقی از کشور نروز در مورد شاخص های جهانی

 1. یک سرشماری در ایالات متحده در سال ۱۹۱۰ نشان داد که ۸۰۰ هزار نفر از آمریکایی ها، نروژی بوده و یا بومیانی هستند که والدینی نروژی داشتند.
 2. ادوارد مانچ (Edvard Munch) یک نقاش و تصویرگر نروژی بود که برای نقاشی معروف او به نام جیغ در سال ۱۸۹۳ معروف گردید.
 3. بر اساس شاخص صلح جهانی در سال ۲۰۱۳، نروژ یکی از مسالمت آمیزترین کشورهای جهان بوده که رتبه یازدهم از مجموع ۱۶۲ کشور را داشته است.
 4. ستودنی ترین اقدام نروژی ها در طول جنگ جهانی دوم خرابکاری های اعضای مقاومت نظامی نروژی آموزش دیده اسکاتلند بود. آن ها با ایجاد خرابکاری در تولید آب سنگین در یوکان (Rjukan) در تلمارک (Telemark) و در فوریه ۱۹۴۳ توانستند این کار را انجام دهند. در صورتی که تولید آب سنگین متوقف نمی شد ممکن بود هیتلر بتواند به بمب اتمی دست پیدا کند.
حقایقی از کشور نروز در مورد شاخص های جهانی

 حقایقی از کشور نروژ درباره زبان و اقوام بومی

 1. نروژ یکی از بنیانگذاران سازمان ملل در سال ۱۹۴۵ و اولین کشور عضو آن بود. در آن زمان دبیر کل وزارت امور خارجه این کشور تریگولی (Trygve Lie) نام داشت.
 2. نروژ دارای دو زبان رسمی ریکسمال (Riksmål) و بوکمال (Bokmål) یا زبان کتابی می باشد. ریکسمال یک اصلاح از زبان قدیم نروژی بوده که به سلطه دانمارک و ناینورسک (Nynorsk) باز می گردد. این زبان در قرن نوزدهم توسعه یافته و بر پایه گویش های قدیمی اسکاندیناوی می باشد. بوکمال که زبان کتاب های نروژ است بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.
 3. قوم سامی (Sami) در حدود یک درصد از جمعیت کشور نروژ را تشکیل می دهند. این ها قومی باستانی با زبان و فرهنگ مخصوص به خود بوده و ۷ درصد از آن ها در دامداری های گوزن های شمالی مشغول به کار هستند. نیمی از جمعیت سامی های جهان که ۷۰ هزار نفر می باشند در کشور نروژ زندگی می کنند.
حقایقی از کشور نروژ درباره زبان و اقوام بومی
 1. ترولدهاگن (Troldhaugen) محل زندگی آهنگساز نروژی به نام ادوارد گریگ (Edvard Grieg) و همچنین دارای آکواریومی با بزرگترین مجموعه ماهیان دریایی در اروپا می باشد.
 2. در طول جنگ جهانی دوم، شهر معدنی نروژ به نام کرکنز (Kirkenes) بیشتر میزان حملات بمباران های هوایی را غیر از مالتا نسبت به سایر نقاط اروپا داشت.