11 گل 7 پاس گل

آرسنال اگر طارمی را نخرد پشیمان می شود

مهاجم ایرانی تیم پورتو همچنان در حال درخشش است تا شایعات درباره انتقال احتمالی‌اش در پنجره زمستانی افزایش یابد.

به گزارش حرف تازه به نقل از ورزش سه، دنی اوون در گزارشی که برای سایت HITC انگلیس نوشته با تیتری برگرفته از آمار این فصل مهدی طارمی در رقابت‌هایی که به میدان رفته، مدعی شده که سرمربی اسپانیایی آرسنال از عدم جذب مهاجم ایرانی پورتو پشیمان خواهد شد.

این خبرنگار در مقاله گزارشی خود برای این سایت با اشاره به عملکرد مهاجمان این فصل آرسنال مدعی شده که طارمی با توجه به عطش سیری‌ناپذیر خود در خط حمله، می‌تواند پازل خط هجومی توپچی‌ها را تکمیل کند.

شروع این گزارش با آماری از گابریل ژسوس و داروین نونز است.

احتمالاً تا به حال این آمار را دیده اید:گابریل ژسوس بازیکن آرسنال، علیرغم اینکه حدود ۴۰۰ دقیقه بیشتر از ملی‌پوش اروگوئه‌ای لیورپول بازی کرده اما کمتر از داروین نونز در این فصل گل زده است.

با این حال، آمار می‌تواند کمی گمراه‌کننده باشد. نونز به طور منظم‌تر از خرید تابستانی آرسنال راه گلزنی به رقبای لیورپول را پیدا کرده است. اما، از نظر استاندارد کلی عملکرد، شکی نیست که کدام بازیکن تأثیر بیشتری گذاشته است. نونز ممکن است در ۴ دیداری که از ابتدا در ترکیب اصلی بوده ۴ گل زده باشد. اما مهاجم سابق بنفیکا – که فقط دو سال پیش در سطح دوم اسپانیا بازی می‌کرد – همچنان در حال پیشرفت است.

در همین حال، گابریل ژسوس برای تیمی از آرسنال که در صدر جدول لیگ برتر قرار دارد، در فرم درخشانی قرار گرفته است. در واقع، او هر کاری انجام داده، اما گاهی اوقات گل می‌زند. هدایت خط حمله، به ارمغان آوردن بهترین‌ها برای هم‌تیمی‌های خود در حالی که ترس را در قلب مدافعان حریف با پاهای مسحور کننده خود و بی‌رحمی‌اش ایجاد می‌کند.

ژسوس مقابل داروین نونز

باز هم، نادیده گرفتن این واقعیت که در ۱۵ بازی، ژسوس فقط ۵ بار گل زده، نادیده گرفته می‌شود. برای اولین بار در دوران آرسنال، فرصت‌سوزی موقعیت گلزنی ژسوس مقابل دروازه روز یکشنبه در کانون توجه قرار گرفت. شاگردان میکل آرتتا در جریان تساوی ۱-۱ مقابل ساوتهمپتون در سنت ماری شاهد گلزنی گرانیت ژاکا بودند. ادی نکتیا، مدافع میانی آرسنال، در حدود ۱۸ ماه گذشته پیشرفت‌های زیادی داشته است، اما با یک گلزن اثبات شده در سطح برتر فاصله زیادی دارد. هیچ چیز نباید از شروعی فوق‌العاده برای فصل کم کند. اما واقعیت این است که آرسنال اکنون در پنج بازی اخیر خود فقط ۴ گل به ثمر رسانده است.

بنابراین، در حالی که ژسوس همچنان یک بازیکن تاثیرگذار محسوب می‌شود، در حالی که انکتیا یک انتخاب دوم مناسب است، سؤالاتی در مورد اینکه چرا آرسنال یک مهاجم گلزن جدی جذب نکرد، مورد توجه قرار گرفته است. یک گلزن قابل اعتمادتر از ژسوس که بدون شک بزرگترین ضعف را در تیم میکل آرتتا پر می‌کند. البته این به دلیل عدم تلاش باشگاه نیست. آرسنال تلاش کرد و نتوانست دوشان ولاهوویچ را جذب کند و توسط افرادی مانند آدام هلوژک رد شد.

یک فرصت از دست رفته؟

این خبرنگار در ادامه گزارش خود با اشاره به پیشنهادی که پیش از این برای جذب مهدی طارمی در پنجره تابستانی شکل گرفته بود پرداخته و با تیتر “فرصت از دست رفته” به آن اشاره کرده است.

دنی اوون با اشاره به گزارشی که پیش از این در CBS Sports منتشر شده، اینطور نوشته است: در ژانویه به آرسنال پیشنهاد شد تا مهدی طارمی از پورتو را به خدمت بگیرد. عملکرد فوق‌العاده مهاجم ایرانی ممکن است این سوال را ایجاد کند که چرا آن‌ها (آرسنال) چنین فرصتی را به طور کامل دنبال نکردند. تنها چهار بازیکن در این فصل در مرحله گروهی لیگ قهرمانان بیشتر از طارمی گل زده‌اند: کیلیان امباپه، ارلینگ هالند، محمد صلاح و رابرت لواندوفسکی!

مهاجم ۱۸۷ سانتی‌متری که سال گذشته به خاطر ضربه آکروباتیک به چلسی در لیگ قهرمانان نامزد جایزه پوشکاش شد در این فصل ۱۱ گل و ۷ پاس گل به نام خود ثبت کرده است.

در بخش دیگری از این گزارش، به اظهارات دومینگوس پاسینسیا بازیکن اسبق تیم ملی پرتغال و پورتو اشاره شده که تمجید جالبی از مهدی طارمی داشته است: “او بازیکنی است که به هیچ دفاعی مجال استراحت نمی‌دهد و تکاپوی او در زمین جالب توجه است. تا جایی که با این تلاش هرگز برای دستیابی به موقعیت تسلیم نمی‌شود و به تیم کمک زیادی می‌کند. اخیراً بازیکنی به اندازه او کامل ندیدم. تعهد دفاعی و شخصیت او نیز بسیار قوی است.”
این خبرنگار با اشاره به جذب احتمالی طارمی توسط آرسنال؛ این سوال را مطرح کرد که با توجه به کیفیت مهاجم ایرانی، آیا او در صورت حضور در ترکیب آرسنال قادر بود که تساوی ساوتهمپتون را به برد تبدیل کند؟ البته فقط می‌توانیم اینطور حدس بزنیم. اما با افت روند گلزنی تیم و کاهش توجه به ژسوس در خط حمله، غیبت مهاجمی مانند طارمی می‌تواند تمام پیشرفت‌هایی را که آرسنال تحت هدایت آرتتا داشته، تضعیف کند.

مهدی طارمی، اکنون خود را مهیای جام جهانی و حضور در ترکیب تیم ملی ایران برای رقابت با انگلیس می‌کند جایی که شاید با درخشش در جمع شاگردان کارلوس کی‌روش که تجربه حضور در لیگ انگلیس و نیمکت منچستریونایتد را دارد، از امیدواری بیشتری برای انتقال ویژه در پنجره زمستانی برخوردار خواهد بود. طارمی قطعا با توجه به اعتمادی که به کارلوس کی‌روش به او دارد و در انتقال خود به لیگ پرتغال در ابتدای مسیر نیز از آن بهره برد، بار دیگر احتمالا از تجربه و مشورت این مربی پرتغالی نیز استفاده خواهد کرد. این در حالیست که طی روزهای اخیر البته اخبار زیادی در خصوص درخواست تمدید قرارداد از سوی پورتو با این بازیکن منتشر شده است و باید دید تصمیم نهایی او چه خواهد بود.