آخرین وضعیت توله یوزپلنگ های ایران | با وزن گیری مناسب به ۶۲۰ گرم رسیدند

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان گفت: وزن‌گیری توله یوزپلنگ‌های آسیایی «ایران» در پارک ملی توران مناسب است و اکنون وزنی در حدود ۶۲۰ گرم دارند.

به گزارش حرف تازه به نقل از ایرنا، بهرامعلی ظاهری  روز پنجشنبه به رسانه ها گفت: به دلیل اینکه مادر توله را برای شیردهی نپذیرفت، پس از تغذیه با شیر آغوز (شیر اولیه مادر)، دو توله یوزپلنگ در شرایط ایزوله تحت نظارت شبانه روزی تیمی از دامپزشکان و یوزبانان مجرب در حال شیردهی دستی، نگهداری می‌شوند.

آخرین وضعیت توله یوزپلنگ های ایران

وی تاکید کرد: با گذشت دو هفته از به دنیا آمدن توله یوزپلنگ‌های آسیایی در پارک ملی توران شاهرود در شرق استان سمنان، وضعیت جسمانی این دو قلاده یوز و مادر آن‌ها مطلوب ارزیابی شده است.

وی افزود: وزن گیری دو توله یوز با این شرایط شیردهی به استاندارد ۳۰ تا ۴۰ گرم در روز رسیده است و هم اکنون هر یک از توله‌ها ۶۲۰ گرم هستند.

به گفته مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان، این روند نگهداری تا ۳۵ روز پس از تولد ادامه دارد و پس از آن جدا کردن توله‌ها از شیر و غذادهی به آن‌ها آغاز می‌شود.

ظاهری درباره وضعیت جسمانی «فیروز» و «ایران» پدر و مادر این دو توله یوز که هم اکنون با شماره یک و ۲ نام گذاری شده اند، گفت: فیروز در محدوده یک هکتاری سایت و ایران در محدوده پنج هکتاری سایت و دور از هم نگهداری می‌شوند تا «ایران» به شرایط جسمانی قبل از بارداری بازگردد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان افزود: مشاهدات نشان می‌دهد ایران توانایی شکار طبیعی در محیط را به دست آورده و وضعیت جسمانی وی مطلوب است.

سه توله از یوزپلنگ های مرکز تکثیر یوز ایرانی در منطقه حفاظت شده توران شاهرود در شرق استان سمنان به نام های «ایران» و «فیروز» یکشنبه یازدهم اردیبهشت ۱۴۰۱ به دنیا آمدند. ابتدا گفته شد هر سه ماده هستند، مدتی بعد یکی از توله ها به دلیل آنچه نارسایی در شکل گیری ریه آن گفته شد جان باخت و سپس مشخص شد توله ها نر هستند.

کمتر از ۲۰ قلاده یوز در هفت استان سمنان، کرمان، یزد خراسان‌های رضوی، شمالی و جنوبی به عنوان زیستگاه های اصلی یوز تا به امروز مشاهده ‌شده است.