رفتن به بالا

حرف تازه

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • دوشنبه ۳ مهر ۱۳۹۶
  • الإثنين ۴ محرم ۱۴۳۹
  • 2017 Monday 25 September

سحر اخوان* – محله ها و مناطق حاشیه شهر که از لحاظ بصری تنوع چندانی نیز ندارند هم فرصت های خوبی برای تجربه خلق فعالیت های هنری هستند. رنگ ها به شهر جان می دهند، هر کجای دنیا که باشید از این که صبح وقتی منزل تان را برای رسیدن به محل کار ترک می […]

سحر اخوان* – محله ها و مناطق حاشیه شهر که از لحاظ بصری تنوع چندانی نیز ندارند هم فرصت های خوبی برای تجربه خلق فعالیت های هنری هستند.

رنگ ها به شهر جان می دهند، هر کجای دنیا که باشید از این که صبح وقتی منزل تان را برای رسیدن به محل کار ترک می کنید، اگر شاهد بازی رنگ ها و نور باشید مطمئنا لذت خواهید برد و همین شادمانی ها و لذت های کوچک در فضای شهری است که می تواند به شهروندان روحیه و اراده شروع یک روز زیبا را دهد. علاوه بر کارهایی که شهرداری ها به عنوان مدیریت اصلی شهر بر اساس برنامه های از پیش تدوین شده انجام می دهند، گاهی یک شهروند علاقه مند و خلاق به صورت فردی یا در قالب گروه هنری نیز می تواند بنا به نیاز روز، کمبود ها و امکانات موجود به آفرینش هنری در شهر بپردازد و نقشی در زیباسازی شهر داشته باشد.

یکی از کارهایی که از دست خیلی از ما به عنوان شهروندان معمولی اما مسئول بر می آید ایجاد فضاهای رنگی در معابر و گذرگاه هاست. به عنوان مثال در این جا به خطوط عابر پیاده اشاره می کنیم. خطوط سفیدی که شاید مردم کمتر به آن توجه کنند. اما خطوط عابرپیاده متفاوت با طرح ها و رنگ های مختلف می تواند به شاد شدن شهر کمک کند، اگرچه نباید فراموش کرد که اصول و ضابطه های شهری، مباحث کلی زیباسازی شهری و قوانین و مقررات را نباید زیرپا گذاشت اما می توان برای ایجاد تنوع، زیبایی های بصری و حتی جلب توجه افراد به گذرگاه ها با همکاری و هماهنگی نهادهای مربوط به صورت فردی یا گروهی اقدام به اجرای پروژه های هنری در گذرگاه ها کرد. مخصوصا این کار را می توانید جلوی درب مدارس و مهدکودک ها، پارک ها و بیمارستان ها انجام دهید.

(پیاده راه جلوی مدرسه)

همچنین فضای چهارراه ها، نقاط مکث شهری، ایستگاه های اتوبوس و تاکسی از دیگر مناطقی است که می توان پروژه هایی این چنینی را در آن اجرا کرد. حتی تجربه نشان داده است که این گذرگاه های رنگی می تواند تا حد زیادی توجه رانندگان را به رعایت حقوق عابران پیاده جلب کند و تا حدودی خطرات ناشی از تصادفات رانندگی با عابر پیاده را کاهش دهد.

(خط عابر پیاده در مادرید)

محله ها و مناطق حاشیه شهر که از لحاظ بصری تنوع چندانی نیز ندارند هم فرصت های خوبی برای تجربه خلق این فعالیت های هنری هستند.

اگر بخواهید که اطلاعات بیشتری از این نوع پروژه ها داشته باشید و تجربه های ایرانی و غیر ایرانی آن را ببینید با یک سرچ ساده در موتورهای جستجوگر می توانید تجربه های حرفه ای و نیمه حرفه ای گروه های هنری را در سراسر جهان ببینید.

در مورد انجام این نوع پروژه ها توجه به دو نکته ضروری است، نکته اول اینکه تمامی اقدامات باید با همکاری سازمان های مربوطه انجام شود تا از لحاظ قانونی و در حین انجام پروژه مشکلی ایجاد نشود و دوم این که نوع رنگ و کیفیت طرح اجرایی باید متناسب با شرایط آب و هوایی آن شهر باشد تا زود خراب و مخدوش نشود که این خود می تواند باعث ایجاد تصاویر ناخوشایند در سطح شهر شود.

 

(پروژه گذرگاه با طرح درخت در مادرید )

 

(عابر پیاده در سیاتل)

یادمان باشد که ما در شهرهای مان برای شاد بودن نیاز به رنگ های بیشتری داریم.

*دانشجوی دکتری مدیریت و برنامه ریزی فرهنگی

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

یادداشتی از سارنگ حسن پور؛

جوانگرایی و نسل بازنشسته ای که قصد خداحافظی ندارد!

سارنگ حسن پور - خبر کوتاه و بود و بهت برانگیز! دوباره خبر را مرور میکنم : “با تصویب نمایندگان مجلس، مقامات از شمول قانون ممنوعیت به ‌کارگیری بازنشستگان مستثنی شدند” (اینجا) با خود می اندیشم در سالی که همه از مقام معظم رهبری تا ریاست جمهور و همه افرادی که خودشان را صاحبنظر در کشور میدانند از لزوم جوانگرایی در سطوح مدیریتی کشور و ضرورت بکار گیری و اشتغال جوانان و بالا رفتن سن مدیریتی کشور سخن میگویند؛ اینگونه مصوبات از نمایندگان مجلس شورای اسلامی را با چه معیار و ملاکی باید پذیرفت؟ در کشوری که نرخ جمعیت بیکار و فارغ التحصیلان دانشگاهها و نیروی آماده به کارش دائما در حال افزایش است آیا لازم است که برای مقامات که البته هنوز وسعت واژه اش را نمیدانیم ولی احتمال میدهیم تا سطوح میانی و مدیران کل استانی نیز تسری یابد از افراد بازنشسته استفاده شود؟ پذیرفتنش منطقی نیست که در طول ۳۹سال بعد از گذشت انقلاب هنوز هم به همان نسل اول انقلاب دل خوش کرده ایم و هنوز هم آنان را وارثان بلاتغییر انقلاب و کشور میدانیم و قصدی برای منتقل نمودن تجربیات کشورداری برای نسل بعدی نداریم و حتی برای ادامه حضور بازنشستگان قانون تصویب میکنیم و از نمایندگان مجلس علی الخصوص نمایندگان لیست امید که خودشان با همت و حمایت و حضور همین جوانان پرشور و با انگیزه و آگاه توانستند به کرسی های بهارستان دست بیابند؛ بعید است که به این مصوبه رای مثبت داده باشند که اگر اینگونه باشد باعث تاسف است. نتایج از این دست مصوبات اشتباه و کارشناسی نشده در میان مدت و در وضعیت فعلی چه بسا در کوتاه مدت، باعث عدم بکارگیری و اشتغال جوانان و بالا رفتن سن ازدواج و افزایش آمار طلاق و ایجاد فضای یاس و دلمردگی و سایر آسیبهای اجتماعی در حوزه جوانان که خواهد بود. بهتر است کمی جدی تر به مسائل نگاه کنیم و مسائلی که با تدبیر قابل حل هستند قبل از آنکه به بحران تبدیل بشوند ؛ فکر اساسی برایشان بشود. حرف تازه: انتشار یادداشت های دریافتی الزاما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت انجام رسالت مطبوعاتی و آشنایی مخاطبان با فضای روز جامعه منتشر می شود. منبع : گیل نگاه  

آخرین اخبار