روز گذشته یعقوب امیری مدیر سابق مالی شهرداری رشت متهم به تخلفات گسترده شد که طی گفتگویی به این ابهامات پاسخ داد.

حرف تازه – روز گذشته یعقوب امیری مدیر سابق مالی شهرداری رشت متهم به تخلفات گسترده شد که با توجه به شهرت وی به سلامت و برای صحت این موضوع تماسی با وی گرفتیم و در مورد اتهامات جویا شدیم.

جناب امیری شما جز مدیران خوشنام، موفق و البته محبوب شهرداری رشت بوده اید اما مدتی است خبری از شما نیست سال ۹۲ بحث معاونت مالی شما مطرح بود و سال ۹۶ هم بحث سرپرستی اما اکنون کمتر کسی از محل خدمتی شما خبر دارد. اکنون در کدام بخش مشغول به کار هستید؟
امیری: بنام یزدان پاک.

نیاز می بینم در ابتدا نگرانی خودم را از وضعیت موجود و فضای بی اخلاقی حاکم در شهرداری رشت که محصول دخالت های نابجای بعضی از افراد تمامیت خواه بوده و ما را از فضای کار و تلاش دور کرده، اعلام کنم. متاسفانه امروز به جای آنکه در شهرداری که بیش از ۷۵ درصد بودجه اش تحقق پیدا نکرده و با حجمی از بدهکاریها و مشکلات عدیده روبرو هست، فضای کار و تلاش مضاعف حاکم باشد، این حواشی و عقبه سازی و شانتاژ و بی اخلاقی حاکم شده است.

تاسف دو چندان که دستگاه ها و افراد مسئول به جای تذکر در جهت اصلاح این فضا، با سکوت و بی تفاوتی عرصه را برای تاخت و تاز این بی هنران خالی کردند، اینچنین است که برخی از افراد در این فضای مه آلود عرض خود می برند و زحمت ما می دارند.
در خصوص اینکه بنده الان کجا هستم، باید عرض کنم؛ اصلا مهم نیست که بنده در مجموعه ای با بیش از ۲۲۰۰ پرسنل کجا هستم و به چه کاری مشغولم، مهم این است که آیا در شهرداری نظام شایسته سالاری حاکم است؟ آیا مدیریت منابع انسانی وجود دارد؟ آیا در این دستگاه، نیروی انسانی به عنوان سرمایه تلقی می شود؟ آیا از ظرفیت نیروی انسانی برای پیشبرد اهداف سازمانی استفاده می شود؟ مابه ازای حقوقی که سازمان به نیروی مستخدم خود پرداخت می کند و بهره ای که از او می برد، چیست؟ اگر در سازمان شهرداری برای این سوالها دغدغه باشد، اگر یک نیروی کم بضاعت بمانند بنده نادیده هم گرفته شود، خیلی جای نگرانی نیست.

مدیریت شهرداریها قطعا برای استفاده از نیروهای انسانی کاربلد و متخصص دغدغه دارند ، منتهی این فضا محصول دخالت های افراد تمامیت خواه و مداخله جوی در شهرداری است.

پس از مدتها که نام شما به عنوان یکی از دو گزینه مدیریت مالی مطرح شد شاهد اتفاقات عجیبی بوده ایم. مانند نامه رئیس شورا به دادستانی با ذکر نام شما برای اتخاذ ارشاد و یا مسائل طرح شده درباره ۷۷ فقره چک برگشتی! آنهم دقیقا در زمانی که اسم شما جز دو گزینه پیشنهادی مدیریت مالی است! ماجرای ۷۷ چگ برگشتی در سال های ۹۰ تا ۹۴ چیست؟

امیری: اینکه گفته شده در طی سالهای ۹۰ تا ۹۴ تعداد ۷۷ چک برگشتی وجود دارد که در سیستم مالی ثبت نشده، باید عرض کنم که؛ چون بنده در طی سالهای ۹۲ تا ۹۴ مدیر مالی شهرداری بودم، به این معنی نیست که این چکها به دستور بنده صادر و امضاء شده و در زمان مسئولیت بنده هم برگشت خورده باشد. دوره عمل بودجه ی شهرداریها برای اعمال هزینه تا ۱۵ اردیبهشت سال مالی بعد است و اسناد حسابداری صادره باید به تاریخ آخرین روز سال گذشته (سال مالی) تنظیم سند گردد و آنطور که به خاطر دارم بعد از آنکه از مدیریت مالی شهرداری به شهرداری منطقه دو بعنوان سرپرست رفتم، چیزی حدود ۳۰۰ سند و چند برابر این تعداد چک به تاریخ ۲۸ اسفند ۹۴ صادر شد و بنده از باب همکاری آنها را امضاء کردم، در حالی که اولویت بندی و برنامه ریزی پرداخت آنها در اختیار بنده نبود. مضافا اینکه بیش از ۹۰ درصد این چکهای برگشتی بابت کسورات تامین اجتماعی بوده، در هر حال موضوع چک های برگشتی و اینکه ثبت آن در سیستم حسابداری انجام نشده و انعکاس آن بعنوان تخلف عملکرد بنده و تعبیر شاه دزدی، گواه اوج کینه این جماعت بی هنر و بیخرد و بی تقواست که طرح اسم بنده به عنوان گزینه ی مدیریت مالی تا این اندازه آنها را به وحشت انداخته که چنین چیزهای بی اساسی را از آنها می شنویم.

عدم صدور چک در ماه های گذشته در شهرداری رشت به بهانه نداشتن دسته چک باعث تعجب مراجعین شده است! چرا این مجموعه در چند ماه گذشته نتوانسته است برای انجام امور مالی دسته چک تهیه کند؟

امیری بنده اعتقاد دارم این مشکل برمیگردد به عدم توانایی افرادی که مسئولیت قانونی به عهده شان است ، اما نه توان انجام کار را دارند و نه متاسفانه نظارت و کنترلی در سیستم وجود دارد که ضعف این افراد در سیستم برملا شود. من خواهش میکنم بررسی کنید شهرداری رشت دقیقا از کی دسته چک ندارد؟ یکماه؟ دو ماه؟ چند ماه ؟ آیا بعد از سال ۹۴ شهرداری رشت چک برگشتی نداشته است؟ تاریخ برگشت این چکها دقیقا کی بوده است؟

شهرداری رشت در چندین سال گذشته نه تنها چک برگشتی داشته بلکه به کرار حساب آن مسدود شده است اما در نامه ای که خطاب به سرپرست شهرداری رشت تهیه شده است فقط به چکهای برگشتی از سال ۹۰ تا ۹۴ اشاره شده است چه دلیلی برای آن متصور هستید؟

امیری: واقعا تهیه نامه خطاب به سرپرست شهرداری یعنی چه؟ سرپرست شهرداری چه دستوری باید به این نامه بدهد؟ باید به بانک مربوطه بنویسد ریاست محترم بانک لطفا همکاری بفرمایید؟! این نامه صرفا تهیه شد تا در فضای مجازی انعکاس پیدا کند! مگر در گذشته و حال حاضر چک شهرداری برگشت نخورده و نمی خورد؟ برای رفع سوء اثر چک، مدیر مالی چه وظیفه ای دارد؟ با شهردار مکاتبه کند و گزارش دهد که چک شهرداری برگشت خورده؟ دو تا نامه اینچنینی که در گذشته انجام دادند را ارایه کنند! مسئول صدور چک و رابط بانک حوزه مالی شهرداری هم می دانند که در این مواقع چه کاری باید انجام دهد، اما اینکه این نامه چرا تهیه می شود و چرا از آنها امضاء گرفته می شود، قابل بررسی است.

ممنون از توضیحات حضرتعالی اگر در پایان ناگفته ای مانده بفرمایید.

امیری: من خواهشم از حراست و بازرسی شهرداری رشت این است که به این موضوع ورود کنند تا پس از این کسی به خودش اجازه ندهد با رفتارهایی اینچنین آبروی خود، سازمان و سایر افراد را به خاطر جاه طلبی خود به خطر بیندازد.

  • منبع خبر : رشت گیلان