فعال اصلاح طلب گفت: نارضایتی شدید اصلاح طلبان نسبت به عملکرد شورای نگهبان در انتخابات ریاست جمهوری و مجلس این بود که می گفتند «اجازه نمی دهند لیست یا نامزد قوی اصلاح طلبی داشته باشیم» اما در انتخابات شورای شهر دیگر کاملا توپ در زمین اصلاح طلبان بود و آنها درست عمل نکردند و نشان دادند که اعتراض شان به شورای نگهبان چندان موردی نداشت.

حرف تازه – اصلاح طلبان این روزها سردرگم هستند. در انتخابات مجلس لیست امید را به صحنه آوردند اما از ۱۶۸ نفری که در قالب این لیست به مجلس راه یافتند حدود ۱۰۰ پای کار ماندند و علی لاریجانی اصولگرا بر کرسی ریاست تکیه زد. در انتخابات ریاست جمهوری چاره ای جز حمایت از روحانی نداشتند و به جبر روزگار تن دادند اما در انتخابات شورای شهر گرچه از زیر سایه اعتدال بیرون آمدند و کرسی های پارلمان شهرهای بزرگ مثل تهران و مشهد را در اختیار گرفتند ولی در نهایت خروجی مطلوبی از خود به جای نگذاشتند. حالا سعید حجاریان تئوریسین جریان اصلاحات طرحی نو درانداخته تا اصلاح طلبان را از گوشه رینگ خارج کند. او عملا شرط گذاشته که اصلاح طلبان درصورتی وارد انتخابات مجلس می شوند که بتوانند لیست حداکثری ببندند و جالب آنکه خودش نیز چنین امکانی را رد کرده است. اصولگرایان نیز به این صحبت ها واکنش نشان دادند و مدعی شدند حجاریان با جنگ روانی می خواهد فرار به جلو کند. علی صوفی وزیر دولت اصلاحات و از فعالان سیاسی مطرح این جریان بر تحلیل اصولگرایان مهر تأیید می زند.

او می گوید : از یک طرف پیش بینی می شود که مشارکت مردم در انتخابات نسبت به گذشته کاهش چشمگیری پیدا کند که این مسئله تهدید جدی برای اصلاح طلبان است. جریان اصولگرا یک آرای سنتی دارد اما اصلاح طلبان چنین پایگاه رأیی ندارند و وقتی مردم پای صندوق های رأی بیایند به نفع اصلاح طلبان خواهد بود. در گذشته وقتی اصلاح طلبان استقبال مردم را می دیدند به کاندیداهای حداقلی نیز اکتفا می کردند و معتقد بودند «باید در انتخابات حضور داشت کما اینکه در انتخابات سال ۹۲ وقتی از حضور آقای خاتمی ممانعت و آقای هاشمی ردصلاحیت شد، آقای روحانی و آقای عارف در صحنه رقابت باقی ماندند و همین امر باعث شد اصلاح طلبان کنار نکشند و استراتژی کاندیدای واحد را در پیش گیرند چون خواست و فشار مردم این بود. 

صوفی می افزاید : مردم می خواستند اصلاح طلبان اشتباهات سال ۸۴ را تکرار نکنند و وقتی همه اصلاح طلبان روی حمایت از آقای روحانی اجماع کردند، مردم فوج فوج پای صندوق های رأی آمدند و به اصلاح طلبان رأی دادند، ولو اینکه کاندیدای نهایی اصلاح طلب نبود. در سال ۹۴ نیز همین شرایط پیش آمد، با ردصلاحیت های گسترده کاندیدایی برای ارائه لیست سراسری باقی نماند و در تهران هم پیش بینی نمی شد که اصلاح طلبان بتوانند لیست ۳۰ نفره بدهند، حتی اصلاح طلبان می خواستند به لیست ۱۵ نفره اکتفا کنند اما به هر حال با عدول از ضوابط اصلاح طلبی لیست ائتلافی بستند که چند چهره اصولگرا نیز در آن بودند. مردم نیز حمایت کردند و کل نفرات لیست را به مجلس فرستادند. انتخابات شورای شهر پنجم و انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶ نیز به همین ترتیب عمل شد اما بعد به علت عملکرد مأیوس کننده آقای روحانی در ایفای تعهدات و وعده های انتخاباتی اش، ریزش رأی شدیدی را شاهد بودیم عده ای تحت عنوان «پشیمانم» ظهور و بروز پیدا کردند و عده ای نیز در مقابل کمپین «پشیمان نیستم» را راه انداختند اما همان «پشیمان نیستم‌»ها معلوم نیست همچنان بر موضع قبل مانده باشند و به نظر می آید جمعی از آنها نیز پشیمان شده باشند و ریزش کرده باشند. در یک چنین شرایطی فقط می ماند اینکه ما هزینه عدول از ضوابط شاخص های اصلاح طلبی کاندیداها را بپذیریم. 

این فعال اصلاح طلب افزود: وقتی پیش بینی می شود مردم پای صندوق های رأی نمی خواهند بیایند دیگر عدول از شاخص های اصلاح طلبی معنا ندارد چون ممکن است همان لیست نیم بند هم رأی نیاورد بنابراین ما از هر دو طرف ضرر می کنیم. اگر چهره های شاخص اصلاحات تأیید صلاحیت شوند و اصلاح طلبان بتوانند لیست خالصی ببندند می توانند امیدوار باشند و به مردم بگویند «آن کاندیداهایی که قبلا معرفی کردیم، در یک شرایط سخت قرار داشتیم و حالا شرایط بهتر شده و ما چهره های شاخص اصلاح طلبی حداکثری معرفی می کنیم بنابراین مردم به پای صندوق های رأی بیایید تا با قرار چهره های شاخص اصلاح طلب در عرصه قدرت وضع کشور بهتر از گذشته شود». با این تحلیل حرف آقای حجاریان منطقی است.

صوفی بیان کرد: یعنی یکی از ضعف های اصلاح طلبان در برهه انتخابات در شورای شهر تجلی پیدا کرد که حتی جمع قابل توجهی از اصلاح طلبان معترض لیست بودند چون آنها که در لیست قرار گرفتند چهره های شاخص اصلاح طلبان نبودند در حالیکه همه هم تأیید صلاحیت شده بودند. این نقد وارد است و نگرانی هم وجود دارد که همین روند ادامه پیدا کند. یعنی در واقع ما روی دست شورای نگهبان بلند شدیم. نارضایتی شدید اصلاح طلبان نسبت به عملکرد شورای نگهبان در انتخابات ریاست جمهوری و مجلس این بود که می گفتند «اجازه نمی دهند لیست یا نامزد قوی اصلاح طلبی داشته باشیم» اما در انتخابات شورای شهر دیگر کاملا توپ در زمین اصلاح طلبان بود و آنها درست عمل نکردند و نشان دادند که آن اعتراض شان هم چندان موردی نداشت. یعنی ممکن بود، شورای نگهبان چهره های شاخص را تأیید کند اما اصلاح طلبان لیست حداکثری نبندند و لیست حداقلی تدوین کنند. این انتقاد درست و بجا است، باید تدبیر و حل شود. 

وی در پایان گفت : معتقدم تعبیر «فرار به جلو» چندان بی ربط نیست چون می بینیم مردم نسبت به عملکرد اصلاح طلبان بی اعتماد شدند و پیش بینی می شود که دیگر به کاندیداهای ما اقبالی نداشته باشند بنابراین شاید این طور تحلیل شود که آقای حجاریان با این پیش فرض که می داند در آینده دیگر اقبالی از طرف مردم بر اثر سرخوردگی به صندوق رأی وجود نخواهد داشت چنین صحبتی کرد. این تحلیل عقلی و منطقی است و می تواند مبنا داشته باشد.

  • منبع خبر : نامه نیوز