رفتن به بالا

حرف تازه

تعداد اخبار امروز : 2 خبر


  • سه شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۶
  • الثلاثاء ۲۸ ربيع ثاني ۱۴۳۹
  • 2018 Tuesday 16 January
کواکبیان در مراسم بزرگداشت اولین سالگرد ارتحال هاشمی در رشت عنوان کرد؛

هاشمی بزرگتر از امیرکبیر و مظلوم تر از بهشتی/ شروع فتنه با آمدن احمدی نژاد بود

حرف تازه – مراسم بزرگداشت اولین سالگرد ارتحال آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی با سخنرانی مصطفی کواکبیان در رشت برگزار شد. مریم صابری – مصطفی کواکبیان نماینده مردم تهران و دبیر کل حزب مردمسالاری عصر امروز چهارشنبه ۲۰ دی در سالن انصاری مجتمع خاتم الانبیا حضور داشت. حضور او به دلیل مراسم بزرگداشت اولین سالگرد ارتحال آیت […]

حرف تازه – مراسم بزرگداشت اولین سالگرد ارتحال آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی با سخنرانی مصطفی کواکبیان در رشت برگزار شد.

مریم صابری – مصطفی کواکبیان نماینده مردم تهران و دبیر کل حزب مردمسالاری عصر امروز چهارشنبه ۲۰ دی در سالن انصاری مجتمع خاتم الانبیا حضور داشت. حضور او به دلیل مراسم بزرگداشت اولین سالگرد ارتحال آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی به میزبانی شورای هماهنگی جبهه اصلاحات و حزب مردم سالاری شعبه گیلان بود او در این مراسم با همان شور همیشگی خود در مورد آیت الله هاشمی و همچنین حوادث اخیر کشور به صحبت پرداخت.

در  مراسم بزرگداشت اولین سالگرد هاشمی در گیلان جمعی از مردم و مدیران دولتی و فعالان سیاسی استان حضور داشتند.  محمد صادق حسنی نماینده مردم رشت در مجلس٬ محمد احمدی‌پور معاون سیاسی امنیتی استاندار٬محمد احمدی فرماندار رشت٬ فیروز فاضلی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان ٬حسنی‌پور فرماندار رضوانشهر٬ یونس محمودی فرناندار املش٬ وارسته سرپرست فرمانداری رودسر٬ مسعود نصرتی شهردار رشت از جمله مدیران حاضر در این مراسم بودند.

هاشمی بزرگتر از امیرکبیر و مظلوم تر از بهشتی

مصطفی کواکبیان نماینده مردم تهران در مجلس و دبیرکل حزب مردمسالاری  در ابتدای صحبت های خود به  تاثر خود  از ارتحال هاشمی اشاره کرد و گفت: هنوز ارتحال او را باور نمی‌کنند.

او سپس اهمیت وجود تحزب در نگاه هاشمی اشاره کرد و گفت: ۲۰ روز قبل از روز اتحالبا آیت الله هاشمی دیپار داشتیم و ایشان در آن جلسه اعتقاد داشتند که تمام مسائل  کشور باید براساس حزب بچرخد. به خاطر من از روحانی حمایت کنید و بعد بررسی کنیم ببینیم که چزا وضعیت حزب در کشور اینگونه است.

کواکبیان سپس به مظلومیت آیت الله هاشمی رفسنجانی اشاره کرد و گفت: تهمت‌ها و زخم زبان‌ها قبل از پیروزی انقلاب برای ایشان وجود داشت با وجود وضیت اقتصای ایشان اینطور نشان دادند که اوبه دنبال سو استفاده از انقلاب است.  او افزود: هاشمی ذره‌ای از امکانات نظام را برای خودش و فرزندانش برنداشته بود.

کواکبیان با اشاره به مقایسه هاشمی با امیرکبیر و بهشتی گفت: هاشمی بزرگ‌تر از امیرکبیر و مظلوم‌تر بهشتی بود. او با بیان اینکه جوانان شناخت کمی از هاشمی دارند گفت: نباید فقط تمثیل شماتیک واری از او برای جوانان ارائه شود.

دبیر کل حزب مردمسالاری با اشاره به اتفاقات مجلس ششم گفت: او حتی از اصلاح طلبان زخم دید و در انتخابات مجلس کاری کردیم که او در رده سی‌ام جای گرفت. ‌

او ادامه داد: هاشمی با وجود داشتن مقام و قدرت به واسطه سعه صدر شنونده تهمت بود.

شروع فتنه با آمدن احمدی نژاد بود

کواکبیان با بیان اینکه فتنه ۸۸ از سال ۸۴ شروع شد گفت: فتنه از زمانی شروع شد که احمدی‌نژاد بر سر کار آمد در تمام دوره او روزی نبود که آن‌ها علیه هاشمی برنامه نداشته باشند و همیشه برنامه هاشمی زدایی از کشور را در برنامه داشتند.

کواکبیان با اشاره به اتفاقات مجلش هشتم بعد از حوادث سال ۸۸ گفت: کمیسیون ۵۰ نفره تنها هشت نفر با ترس و لرز در دیدار با هاشمی حضور دیدا کردند. ‌ برخی از اصولگرهای مجلس نیز رسما خواستار اعدام هاشمی در کنار خاتمی و میرحسین بودند. ‌

نماینده مجلس شورای اسلامی با یادآوری مناظرات انتخابات ۸۸ گفت: احمدی‌نژاد یادش نبود که با که متاظره داشت و فقط صحبت در مورد هاشمی و فرزندانش بود.

کواکبیان ادامه داد: اماحتی یک مورد هم نداشتم که او صحبتی علیه رهبری در جمع ما داشته باشد بلکه همیشه می‌گفت او عمود خیمه نظام است.

این نماینده مجلس با اشاره به ارائه آمار برخی مبنی بر حضور ۲۲ درصد اصلاح طلبان در اغتشاشات اخیر گفت: «تف بر شما» کدام اصلاح طلبی اغتشاش را محکوم نکرد. ‌

کواکبیان با بیان اینکه مظلومیت هاشمی بعد از مرگش ادامه دارد ‌با انتقاد از رویه صدا و سیما گفت: آیا صدا و سیما باید اینگونه مراسم اولین سالگرد آیت الله هاشمی را پوشش می‌داد؟ فقط ۱۵ ثانیه از مراسم سالگردی که معاون اول و نوه امان حصور داشتند پخش شد.

کار هاشمی کمتر از مدافعان حرم نبود

او با انتقادات از عدم برنامه سازمان تبلیغات اسلامی در شهرستان‌ها برای هاشمی گفت: کار هاشمی برای کشور کمتر از شهدای مدافع حرم نبود. ‌

کواکبیان با بیان اینکه هاشمی باید زنده بماند و حتما زنده می‌ماند گفت: چون امام فرمودند که هاشمی زنده است چون نهضت زنده است. ‌

او سپس با تاکید بر اینکه تفکر هاشمی باید زنده بماند تفکر او را اینگونه توصیف کرد: کشور با اختلاف و رانت خواری به پیشرفت نمی‌دهد و اینکه بدانیم خودمان را برای نظام بدانیم نه اینکه نظام را برای خود بدانیم و اگر تدبیر‌های هاشمی جدی گرفته می‌شپ بسیاری از مشکلات ما حل می‌شد.

این فعال سیاسی با بیان اینکه قوه قضاییه تازه به این فکر افتاده که با احمدی تژاد برخورد کند گفت: ما هشت سال در مجلس همین حرف‌ها را در مورد احمدی‌نژاد را تکرار می‌کردیم ومشکل موسسات مالی و اعتباری نیز در دوره او شروع شد اما کسی با آن‌ها بخورد نکرد.

کواکبیان با بیان اینکه دولت فعلی نیز دارای اشکالاتی است گفت: ممکن است که دولت روحانی کند حرکت کند اما در جاده حرکت می‌کند، اما دولت احمدی‌نژاد جاده را عوضی می‌رفت.

او سپس با اشاره به برخی مشکلات اقتصادی مانند بیکاری و فقر در کشور گفت: قطعا آمریکا و عربستان و منافقبن سو استغاده می‌کنند اما نباید همه تقصیر‌ها را گردن خارجی‌ها بندازیم. ‌ پس مسئولین چه کردند؟

کواکبیان با بیان اینکه کشور با شکاف نسلی، طبقاتی، جنسیتی و قومیتی روبرو است گفت: باید علت یابی کنیم تا بتوانیم مشکلات را حل کنیم.

او با بیان اینکه اگر به درد دل مردم نرسیم از یکجای دیگر سرباز می‌زند خطاب به شهردار رشت گفت: خوشبختانه شورای شهر تهران و مشهد در حال پیگیری هستند تا مکاتی برای تجمع قانونی مشخص کنند شما نیز جایی را مشخص کنید که مردم آزادانه تجمع کنند و مشکلات خودشان را بیان کنند.

گیل نگاه

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

روزگار سیاست بدون آیت الله

حرف تازه - در یک سال اخیر شاید شیخ حسن روحانی که در سال‌های اخیر پیوند سیاسی اش با آیت‌الله هاشمی رنگ و بویی متفاوت تر به خود گرفته بود، بیش از همه بار نبودن آیت الله را بر دوش خود احساس کرد. لیلا شریف نوشت: یکسال از رفتن «آیت الله سیاست» گذشت، یک سالی پرتلاطمی که در گوشه و کنار سیاست آن از انتخابات تا همین اعتراضات اخیر، سیاست پیشگان چپ و راست گاه و بیگاه از جای خالی آیت‌الله هاشمی رفسنجانی سخنی به میان آورد. در این میان شاید شیخ حسن روحانی که در سال‌های اخیر پیوند سیاسی اش با آیت‌الله رنگ و بویی متفاوت تر به خود گرفته بود، بیش از همه بار نبودن آیت الله هاشمی را بر دوش خود احساس کرد، چه آنکه پایه های حضور روحانی در پاستور مدیون مدد رسانی هاشمی رفسنجانی بود و هم او بود که در ۴ سال سخت دوره اول ریاست جمهوری همیشه پشت دولت روحانی ایستاد.  آیت الله در همان روزهای منتهی به انتخابات ۹۲ زمانی که پای حمایت از حسن روحانی به میان آمد، با صراحت گفته بود:« از همان ابتدا در مجمع تشخیص بحثمان این بود که آقای ناطق نوری نامزد شوند اما ایشان گفت نمی آیم. سپس به آقای روحانی پیشنهاد دادیم که نامزد شود.» شاید حسن روحانی در همان ۴ سال سکانداری دولت یازدهم، زمانی که در کارهایش به بن بست می رسید، بهترین مرجع برای مشکل را در هم کلامی با آیت الله هاشمی می دید، اما پس از فوت مرد اعتدالی سال‌های اخیر سیاست ایران، روحانی به خوبی درک کرد که دیگر چنین ملجاء و مأمنی برای او در عبور از بحران‌ها وجود ندارد و باید تنها مسیر ریاست بر پاستور را طی کند. ای کاش ها در نبود هاشمی «در روایت اسلامی داریم که وقتی عالم مومنی از دنیا می رود رخنه و روزنه ای به وجود می آید که چیزی نمی تواند جای آن را پر کند. جامعه این را در یک سال گذشته کاملا فهمید و خلاء حضور او احساس می شود.»، این گفته سیدرضا اکرمی رئیس شورای فرهنگی نهاد ریاست جمهوری و عضو جامعه روحانیت، روایتی است از «ای کاش‌هایی» در نبود آیت الله. شاید بیراه نباشد که برای درک بهتر این خلاء بر اتفاقاتی که در بازه زمانی یک سال گذشته و در نبود آیت ‌الله  کشور را درگیر خود کرد، مروری داشته باشیم. کارزار انتخاباتی روحانی در نبود آیت الله آخرین روز اردیبهشت ماه روزی بود که روحانی آن را در تقویم سیاسی خود به عنوان دومین برد انتخاباتیش علامت زد. بردی که اگر از انتخابات سال ۹۲ سخت تر نباشد، آسانتر هم نبود.  شیخ دیپلمات که در خرداد ۹۲ با حمایت تمام قد آیت الله هاشمی وارد گود رقابت شده بود، چند ماه مانده به انتخابات ۹۶ مهم ترین حامی خود را از دست داد.  در این هنگام بود که تکرار سخنانی که آیت الله جسته و گریخته در ماه های قبل فوتشان در رابطه با گزینه انتخاباتی سال ۹۶ زده بودند، ...

آخرین اخبار