رفتن به بالا

حرف تازه

تعداد اخبار امروز : 1 خبر


  • جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷
  • الجمعة ۱۰ رمضان ۱۴۳۹
  • 2018 Friday 25 May

حرف تازه – کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر رشت به ریاست محمدحسن عاقل منش با توجه به حجم عظیم کارهای عقب مانده در حوزه فرهنگی از همان روزهای آغازین شورای پنجم با انبوهی از مطالبات و نیازمندی های رشت مواجه بود. عاقل منش به پشتوانه تجربه دو دوره حضور در شورای اسلامی شهر رشت، برای […]

حرف تازه – کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر رشت به ریاست محمدحسن عاقل منش با توجه به حجم عظیم کارهای عقب مانده در حوزه فرهنگی از همان روزهای آغازین شورای پنجم با انبوهی از مطالبات و نیازمندی های رشت مواجه بود. عاقل منش به پشتوانه تجربه دو دوره حضور در شورای اسلامی شهر رشت، برای سومین بار به پارلمان شهری راه یافت و ریاست کمیسیون فرهنگی را بر عهده گرفت.

مشکلات مالی گسترده در مجموعه شهرداری و شهر رشت سبب شد تا تمامی اعضای شورا به دنبال راهکاری برای رونق اقتصادی باشند و خیلی زود مساله رونق صنعت گردشگری به عنوان راه نجات رشت مطرح شد و رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورا نیز بارها در مصاحبه های خود از ضرورت تبدیل شدن رشت به مقصد گردشگری ۲۰۲۰ سخن گفت.

با وجود آن که رشت از عدم تکمیل شبکه معابر و ترافیک سنگین و همچنین عدم توجه جدی به سیمای شهری رنج می برد اما باید بپذیریم که این شهر نه شهری صنعتی است و نه کشاورزی به تنهایی می تواند پاسخگوی نیازهای روز جامعه شهری رشت و کسب درآمد های پایدار باشد اما وجود جاذبه های طبیعی، تاریخی و فرهنگی، برندهایی چون شهر خلاق، شهر حلال، شبکه شهرهای راه ابریشم و همچنین ظرفیت حضور سالانه ۳۶ میلیون مسافر در استان و سایر مواهب خدادادی و یا داشته های میراثی سبب می شود تا گردشگری به عنوان یکی از مهم ترین صنایعی یاد شود که در آینده می تواند اقتصاد رشت و گیلان را دستخوش تحولاتی شگرف نماید.

با گذشت حدود ۸ ماه از آغاز به کار شورای پنجم و فعالیت کمیسیون فرهنگی و نیز حضور شهردار جدید عملا شاهد خروجی ملموسی در حوزه گردشگری علی رغم تاکیدهای فراوان، در کمیسیون فرهنگی، شهرداری و به طور کلی مجموعه مدیریت شهری رشت نبوده ایم. شاید بزرگترین دستاورد مدیریت شهری در این مدت تبلیغات نسبتا وسیع رسانه ای برای مقصد گردشگری شدن رشت و وعده راه اندازی چند موزه در ساختمان تاریخی میرزا خلیل رفیع و چند نقطه دیگر بوده است.

نگاهی به تجارب سایر شهرها نشان می دهد که شهرهایی چون اصفهان، شیراز، یزد، کرمان، جهرم و همدان به دلیل آن که هدف جذب گردشگر و رونق صنعت گردشگری را دنبال می کنند نسبت به راه اندازی کمیسیون تخصصی گردشگری در شورا اقدام کرده اند و یا تبریز نیز اقدام به راه اندازی سازمان توسعه گردشگری نموده است. در شهر رشت نیز نمی توان از کمیسیون فرهنگی با این حجم از کارهای عقب مانده انتظار داشت به صورت منسجم و هفتگی به امورات مربوط به حوزه گردشگری بپردازد و به همین دلیل ضرورت راه اندازی کمیسیون مستقل گردشگری احساس می شود.

از رئیس کمیسیون فرهنگی شورا و سایر اعضا و مسئولین انتظار می رود به برخی اظهار نظرهای غیر کارشناسی در حوزه گردشگری توجه نکرده و با در نظر گرفتن تجارب شهرهای مطرح کشور در حوزه گردشگری و نظرات فعالین و متخصصین حوزه گردشگری نسبت به ایجاد ساختاری مستقل در حوزه گردشگری اقدام نموده و با راه اندازی کمیسیون گردشگری گام نخست را در جهت مقصد گردشگری شدن رشت محکم بردارند.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

یادداشتی از محمد رسول محمد پور:

علیپور صدایی از پس سالها خاموشی… / بدون ستاد، بدون تبلیغات

محمد رسول محمدپور - اولین باری که او را دیدم با جامه پاکبانی روی دستان نحیف هم لباسان خود در میان زمین و آسمان بود. چشمهایشان بیش و پیش از آواهای بریده بریده و غرق در لهجه های عمیق با آدمی سخن میگفت و هر چین و چروک صورتشان خبر از سنگینی و سختی روزگارانی که گذشت میداد... فارغ از تحلیل های موجود در مورد چرایی کسب آرا قابل توجه محمد حسن علیپور به عنوان یک پاکبان در انتخاباتی نه چندان پاک و آلوده به مؤلفه های مختلف برای پیروزی، حضور وی در شورای پنجم به عنوان یک پدیده قابل توجه و عملکرد او قابل بررسی دقیق تر است. عده ای این حضور را به نوعی دهن کجی شهروندان به عملکرد ناملموس نخبگان منتخب ادوار شورا و برخی نتیجه دلسوزی شهروندان برای یک پاکبان میدانند، طیفی حضور وی را نتیجه اعمال نظر دستگاههای مرتبط با قدرت حاضر در پشت پرده وادی سیاست و دیگرانی اتفاقی از روی اقبال و بدون برنامه ریزی قبلی... لیکن در این میان کسی به اراده و تاثیر دستهایی نحیف که مهد حضور این پدیده بود اشاره نمیکند گویی هنوز هم به اعجاز آنها اعتقادی نیست!!! دستهایی که با یک بررسی کوتاه میتوان به نقش آنها در تغییرات و اتفاقات بزرگ در تاریخ این کشور از بروز انقلاب تا پایداری در ۸ سال جنگی نابرابر پی برد. باید توجه داشت امروز علیپور نماینده ای مختص به طیفی است که انباشت مطالبات آنها در گذر دهه ها بوی کهنگی و رنگ ناامیدی گرفته است. نیازهای قشری خدوم که رفع آنها نه تنها وظیفه مسئولین بلکه تکلیفی فراموش شده بر دوش تک تک شهروندان این شهر بود و بی توجه از کنار آن رد شدیم غافل از اینکه این نگاه غیر مسئولانه با ساختار یک جامعه مدنی و اصول زندگی شهروندی در منافات است. از روز اول حضور وی در شورای پنجم بسیاری نقد بر عدم تناسب این عضو برخاسته از جامعه کارگری نسبت با سایر اعضای شورای شهر و اخلال در ضرب آهنگ هماهنگ عملکرد این شورا به علت حضور او داشتند و شاید عدم آشنایی او از ساختارهای سیاسی و مدیریتی و نوع ادبیات بکار گرفته از جانب وی در برخی موارد و در روزهای ابتدایی مزیدی بر علت شدت این نقود میشد ولی امروز شرایط با روزهای اول متفاوت است. پاکبان داستان ما رفته رفته به خوبی درک کرد که به کدام دلیل رخت نارنجی شریف خود را با جامه تمیز و اتو کشیده مدیران عوض کرده است و در این وادی برای رسیدن به حقوق هم صنف های خود هر از گاهی صدای بلند و جملات تند کارگشا خواهد بود. امروز به خوبی آموخته که ابتدا باید پرده ضخیمی که مقابل دیدگان بسیاری کشیده شده دریده شود تا چشمان حضرات با نور حقیقت کف جامعه آشنا گردد و گامی در راستای این حجم از اختلاف طبقاتی بردارند. او از همیشه در راستای مطالبات کارگری جدی تر است و با این روال از این پس در هر دوره از انتخابات ...

آخرین اخبار