پنجاه و هشتمین جلسه علنی شورای شهر رشت با قرائت آیاتی چند از کلام الله مجید با قرائت برادر ساعد اصلانی، پخش سرود ملی و دعای فرج در عمارت حاج میرزا خلیل رفیع آغاز شد.

حرف تازه – پنجاه و هشتمین جلسه علنی شورای شهر رشت با قرائت آیاتی چند از کلام الله مجید با قرائت برادر ساعد اصلانی، پخش سرود ملی و دعای فرج در عمارت حاج میرزا خلیل رفیع آغاز شد.

۱۸:۵۵ حامد عبدالهی و رضا رسولی تنها غایبین جلسه هستند. گفتنیست حامد عبدالهی یکی از کاندیداهای تصدی بر شهرداری رشت است و می بایست به عنوان کاندیدا در صحن حاضر شود و دلیل عدم حضور وی در جلسه این است.

۱۹:۰۵ رضا ساغری به عنوان نخستین کاندیدای شهرداری گفت: در سال ۸۵ شورای دوم و سوم بیشترین تحولات را در شهر رشت ایجاد کرد. شهر ما امروز نیازمند مسایل زیربنایی است. بنده شاگرد بزرگان این جلسه هستم و می توانم ادعا کنم بنده در دوران تصدی بر شهرداری کارهای باقی مانده در شهر رشت را به پایان رسانده ام و برخی دیگر از کارها را نیز آغاز کرده ام.

وی با اشاره به لایه روبی رودخانه های شهر رشت، گفت: این دو رودخانه به طول ۳۵ کیلومتر برای اولین بار لایروبی شد. اما امروز نیاز به ساماندهی این دو رودخانه داریم.

۱۹:۱۴ رضا رسولی وارد صحن علنی شورا شد.

ساغری با اشاره به اینکه شهر رشت امروز غوطه ور است و هنوز غرق نشده است، یکی از برنامه های خود را بازگشت به ساماندهی رودخانه دانست و گفت: هزینه ساماندهی پروژه در دراز مدت ۲ هزار میلیارد تومان است و باید برای این موضوع باید یک مشاور پروژه بزرگ همانند خاتم الانبیا گرفته شود.

ما امروز در بن بست سرمایه گذاری ما هیچ چشم اندازی برای آینده نداریم. اصفهان چشم انداز ۱۴۰۰، چشم انداز بلند مدت و کوتاه مدت خود را دارد اما تا زمانی که چشم انداز برای شهر رشت مشخص نشود نمی توان پروژه ای را تعریف کرد که فردا از بین نرود.

شهردار اسبق رشت با اشاره به بدهی های شهرداری رشت گفت: شنیده ایم که شهر رشت ۷۰۰ الی ۸۰۰ میلیارد تومان بدهی دارد. ما باید با یک ممدیر مالی که در کسوت شهردار باشد این وضعیت را جمع آوری کنیم.

۱۹:۳۱ کاندیداهای ارائه کننده برنامه ۶ نفر خواهند بود و نام فاطمه مقیمی به جمع کاندیداهای نهایی اضافه نشده است.

۱۹:۴۲ فاطمه شیرزاد منشی جلسه با تشکر از رضا ساغری برای مدیریت زمان، گفت: بنده با صحبت های شما به آینده امیدوار شدم.

۱۹:۴۴ حجت جذب با سوال از ساغری عنوان کرد: شهرداری باید سه شیفت کار کند. شهرداری امروز حیاط خلوت بسیاری است آیا توانایی مقابله با این افراد را دارید؟

۱۹:۴۵ محمد حسن علیپور گفت: صحبت های شما بسیار خوب است اما ما در عمل صفر هستیم! آقای نصرتی به این شهر آمد و می خواست رشت را قزوین درست کند. اتاق شکوفایی اندیشه در رشت راه اندازی شد اما نه شکوفایی داشتیم و نه اندیشه.

۱۹:۵۳ فرهام زاهد با سوال از ساغری که عضو هیئت مدیره آب منطقه ای بوده است، گفت: شما با توجه به کمبود منابع برای شهر رشت چه کرده اید؟!

۱۹:۵۴ رضا رسولی با اشاره به اقدامات انجام شده در دوران شهرداری رضا ساغری، گفت: بنده ۲۰ سوال مشخص را طرح کرده ام و به نظر بنده بهتر آن است که دوستان پاسخ آن را بدهند. سوال بنده در حوزه ترافیکی از شما این است که چه برنامه ای دارید؟

۱۹:۵۶ بهراد ذاکری ساغری را شهرداری پرتلاش و موفق نامید و گفت: آیا شاخص فرهنگی خاصی را برای احرا مد نظر دارید؟

رضا ساغری در ادامه مدعی شد بنده برای عبادت به شهرداری می آید.

رزومه رضا ساغری

۲۰:۳۱ علی مبصر به عنوان جوانترین کاندیدای تصدی بر مسند شهرداری رشت برای ارائه برنامه وارد صحن علنی شورای شهر رشت رشت.

مبصر با بیان اینکه در هر جایگاهی که باشد قلبش برای شهر رشت می تپد، گفت: در حوزه نیروهای انسانی که با آن مواجه هستیم باید بگویم که ممکن است در ابتدای کار با برخی مشکلات مواحه باشیم که یکی از آنان برخی افرادی است که کارمند شهرداری رشت هستند. برنامه بنده برای مدیرانی است که در حال حاضر بنا بر جابجایی های صورت گرفته به عنوان کارشناس مشغول به فعالیت هستند و باید این نیروها چابک سازی شوند.

وی در خصوص حوزه درآمد شهرداری رشت گفت: شهری توانا خواهد بود که درصد مشارکت شهروندان از ۴% به ۱۰۰% افزایش یابد. پرداخت الکترونیک عوارض شهرداری یکی از مواردی است که باید مورد توجه قرار بگیرد.

این کاندیدای تصدی بر شهرداری رشت ادامه داد: ایجاد فضای VIP برای سرمایه گذاران و ایجاد پرونده و پیگیری امورات به صورت خاص و با سرعت زیاد برای سرمایه گذار فراهم شود. وی لزوم دریافت عوارض را مورد توجه دانست.

رزومه علی مبصر

۲۱:۰۶ محمدحسن علیپور پس از پایان ارائه برنامه علی مبصر از وی در خصوص چگونگی جلوگیری از بجاخواهی های آینده توسط وی پرسید.

۲۱:۰۷ محمدحسن عاقل منش از مبصر در خصوص برنامه وی برای ایجاد درآمد پایدار در شهر رشت پرسید.

۲۱:۰۸ بهراد ذاکری حضور علی مبصر به عنوان جوان ترین کاندیدای شهرداری رشت را یک فرصت برای شهر رشت دانست.

مبصر در پاسخ به سوال علیپور گفت: در هر خانواده ای ممکن است خطا رخ بدهد، تنها راه مقابله با این اتفاق صحبت، راهنمایی و مشورت راه برون رفت از این اتفاق است. کسی که شهردار می شود باید شهرداری را خانه خود بداند و تمامی مدیران را رصد کرده و آموزش لازم داده شود.

۲۱:۲۴ حامد عبدالهی به عنوان سومین کاندیدای تصدی بر شهرداری رشت برای ارائه برنامه وارد صحن شورا شد.

۲۱:۲۶ وی در ابتدای سخنان خود از تمام کسانی که به وی اعتماد کرده بودند و نکردند. عبدالهی همچنین با تشکر از رسولی بابت فرصتی ه در اختیار وی گذاشت از تمام کسانی که تا به امروز تححت فشار قرار گرفته اند و یا آسیبی دیده اند تا به امروز چنین رخ دهد عذرخواهی کرد.

وی ادامه داد: بنده به عنوان یک عضو کوچک شورا و از خانواده بزرگ شهرداری به این عرصه ورود کرده ام. ما میدانیم که شهرداری رشت در حوزه های مختلف دچار کاستی هایی است. شهرداری رشت ۳۵۸۷ پرسنل دارد. یکی از بزرگ ترین چالش هایی که در حوزه های منابع انسانی داریم وضعیت داریم تعدد نوع وضعیتی کارکنان شهرداری است و این موضوع سبب درخوری و کاهش علاقه آنان به آینده شده است.

عبدالهی تاکید کرد ۹۹۹ نیروی شهرداری وضعیت قراردادی دارند و ۴۹۰ نفر از آنان پرسنل با تحصیلات دانشگاهی بالا هستند. یکی از چالش های جدی شهرداری وارد شدن ۱۴۰ نفر به عنوان مشاور بوده اند و از این تعداد ۲۳ نفر علیه شهرداری رشت رای گرفته اند و بجای حفاظت از حقوق شهرداری این نهاد غیردولتی عمومی را محکوم کرده و وارد مجموعه شهرداری شده اند.

این کاندیدای تصدی بر شهرداری رشت به موضوع بدهی های شهرداری به صندوق بازنشستگی و تامین اجتماعی اشاره کرد و گفت: تعداد زیادی از کارکنان شهرداری پس از بازنشستگی با توجه به بدهی های شهرداری بلاتکلیف هستند. چالش جدی دیگر در شهرداری رشت انتصابات نامناسب و بنا بر سلایق رخ داده است. بخش عظیمی از انتصابات بنا بر ارتباطات با برخی اعضای شورا وجود داشته بجای شایسته سالاری از نوع روابطی که استفاده می شد، صورت گرفته است. پیشنهاد بنده این است که افراد بر اساس تحصیلات دانشاهی و توانایی ها افراد در سمت های خود حضور داشته باشند.

عبدالهی با اشاره به موضوع محیط زیستی در شهر رشت بر لزوم ساماندهی رودخانه های شهر رشت اشاره نمود و تاکید کرد: متاسفانه ما امروز در حال تولید روزانه ۸۰۰ تن زباله در سایت سراوان هستیم. ما تا زمانی که نتوانیم با آموزش، فرهنگ سازی و مشارکت مردم نمی توان بر این موضوع اثر گذاشت. این در حالی است که از ۸۰۰ تن زباله تولیدی ۱۵ تن آن برنج است. در شرایطی که چنین موضوعی در هیچ شهر دیگری دیده نمیشود.

وی با اشاره به بدهی های شهرداری رشت، گفت: شهر رشت دارای ظرفیت های بسیار خوبی است که متاسفانه از آن استفاده درستی صورت نمیگیرد. در بحث سراوان گازهای تولیدی از زباله ها، می تواند مورد استفاده قرار گیرد. زیرا گازی که برای تولید نوشابه از ترکیه وارد می شود در واقع همان گاز تصفیه شده از زباله هاست و این موضوع می تواند برای شهر رشت یک درآمد پایدار باشد.

عبداللهی ذر ادامه با اشاره به ظرفیت های گیلان گفت: از ظرفیت های دکتر نوبخت و نمایندگانمان می توانیم استفاده کنیم و اتفاقات خوبی را رقم بزنیم.

وی با اشاره به مشکلات شهرداری گفت: متاسفانه نارضایتی از سیستم اداری شهرداری باقی است و مردم ناراضی هستند و تنها راهی که برای امنیت وجود دارد این است که از شهرهای موفق این حوزه کمک بگیریم. متاسفانه با بی اعتمادی نتوانستیم رضایت را ایجاد کنیم. در این زمینه تا سال ۸۷ ما با ایجاد سراها پیشرو بودیم اما بعد از آن خیلی عقب افتادیم. فکر می کنم با هوشمندسازی سیستمی که شهرهای موفق انجام دادند خیلی از کارها نیاز به حضور افراد نخواهد بود.

این کاندیدای شهرداری در ادامه ابراز داشت: بحث ممیزی املاک را من خودم در منطقه ۵ تاثیرش را دیدم که توانستیم درآمد پایدار در شهر داشته باشیم. این مساله ای بود که در زمان شهرداری آقای خلیلی آغاز شد ولی ادامه پیدا نکرد.

وی با اشاره به پروژه های عمرانی نیز گفت: سوال تک تک مردم این است که در حوزه کارهای عمرانی چه کاری صورت گرفته است. متاسفانه در بحث پروژه های عمرانی کار ما نیمه تمام است. اولویت ما جمع آوری آب های سطحی، تهاترها، آسفالت و حوزه ترافیکی جدید است. ما نزدیک هفتاد درصد از تحقق بودجه عقب هستیم. فکر می کنم می توانیم از  ظرفیت قرارگاه خاتم الانبیاء استفاده کنیم که این امر می تواند خیلی از شک و شبهات را نیز از بین ببرد.  استفاده از ظرفیت خاتم می تواند کارها را به صورت کامل به پایان برساند و به ما تحویل دهد و با بسیاری از پیمانکاران متفاوت است.

عبداللهی در جمع بندی سخنان خود گفت: مشکل بزرگ ما در حوزه ورود سرمایه گذار است، بحث تسهیلات بانکی و فروش املاک همه به سرمایه گذاری برمی گردد. ما می توانیم باتوجه به جاذبه های گردشگری خودمان می توانیم استفاده کنیم. ما بحث شهرخلاق خوراک را داریم که جا دارد از خانم قدیمی برای جا انداختن موضوع نیز تشکر کنیم و در این زمینه نیز می توانیم برای حوزه گردشگری و سرمایه گذاری استفاده کنیم.

رزومه حامد عبدالهی

۲۲:۰۴ حجت جذب خطاب به حامد عبدالهی گفت: امروز صدا و تصویر شما ثبت و ضبط می شود. امروز شهرداری حیاط خلوت بسیاری از افراد شده است. چه توانایی و جرئتی برای جلوگیری از مسائل خاص پیرامون و درون شهرداری وجود دارد؟ این موضوع مربوط به تهاترهای خود به خودی، تاسیس دفاتر فنی توسط برخی افراد داخل شهرداری و حتی نفوذ برای تغییر خط برخی پروژه ها چه خواهید کرد؟

۲۲:۰۸ محمدحسن علیپور به عبدالهی گفت شما باید قول بدهید که جلوی فساد مالی در شهرداری را بگیرید.

۲۲:۰۹ محمدحسن عاقل منش نیز گفت: نکته ای که ما بنا به وجود شما در این جایگاه باید به آن اشاره کرد ارتباط شورا با شهرداری است. موضوعی که در طی سال های گذشته رخ داده عدم توجه شهردار به شورا بوده است.

۲۲:۱۳ فرهام زاهد گفت: حامد عبدالهی چه کاری را در شورا نمی توانست انجام دهد که می خواهد شهردار رشت شود؟ چه شده است که هم از چپ به شما حمله می شود و هم از راست؟ چگونه این موارد را میخواهید کنترل کنید؟

۲۲:۱۶ احمد رمضانپور نرگسی گفت: امروز کشور ما متاسفانه با فساد روبرو است. متاسفانه یکسری افراد محدود با آبروی بسیاری بازی کرده اند. به شما تبریک میگویم که به عنوان یک جوان ورود کرده اید. بی تقوایی هایی در فضای مجازی صورت گرفته است و امیدوارم در خصوص آن برای تنویر افکار عمومی توضیح بدهید. شهرداری امروز ورشکسته است و شما باید ماهانه ۱۶ میلیارد حقوق بدهید. بودجه شهرداری واقعی نیست و دلوت نیز کمکی نمیکند پس ما می بایست سرمایه گذار ورود بدهیم. شما چه مکانیزمی برای این موضوع دارید؟

۲۲:۲۴ رضا رسولی با تبریک به عبدالهی ابراز امیدواری کرد که در هر جایی که هست به رسم رفاقت موفق باشد. وی ادامه داد: ما امروز با یک فساد سازماندهی شده روبرو هستیم و چه برنامه ای برای استقرار یک سیستم سالم در شهرداری رشت دارید؟

۲۲:۲۵ بهراد ذاکری گفت: مهندس عبدالهی یکی از افرادی بود که در زمان تاخیر اجرای قانون شوراها جویای احوال ما بودید. سوال بنده این است که چه چیز در سایر کاندیداهای دیگر ندیدید که کاندید شدید؟

وی افزود: اگر ما بخواهیم زباله سوز فعلی اجرا شود می بایست شاهد بالا رفتن نرخ سرطان ریه در استان و شهر رشت باشیم. آقای عبدالهی شما در شورا به خودتان چه نمره ای می دهید؟ در بحث شهرخلاق خوراک عملکرد این حوزه را مثبت قلمداد کردید اما بنده در مدیریت شهر خلاق خوراک نظر مخالف با شما هستم. آیا شما معتقد به این میزان هزینه کرد هستید یا خیر و دستاوردهای شهر خلاق خوراک برای رشت را چه دیده اید؟

۲۲:۳۰ فاطمه شیرزاد گفت: به عنوان یک خواهر به شما عرض میکنم که شما توسط مردم انتخاب شده اید و می بایست به تک تک آرای خود می بایست پاسخگو باشید. بنده خواستار ادامه حضور شما در شورای شهر رشت هستم.

۲۲:۳۲ امیرحسین علوی گفت: به نظر بنده شما یکی از جدی ترین گزینه های شهرداری رشت هستید. به عنوان کسی که ۵ سال در شورای شهر رشت حضور دارد این حس را داشتم که برنامه شما تجمیع برنامه های جاری و گذشته است اما سوال بنده در مورد آینده شهر است که کمتر در برنامه جامع شما جا مانده است.

وی افزود: شما با تشکیل شرکت حجمی برای تجمیع پرسنل شهرداری موافق هستید؟ آیا شما مطلع هستید که ۶۰ نفر از پرسنل شهرداری برای تعیین وضعیت به دیوان عدالت اداری شکایت کرده اند. برخورد شما با این موضوع چگونه خواهد بود؟

رئیس شورا ادامه داد: در بحث ورود قرارگاه خاتم این است که شما در نطقی فرموده بودید که ما باید پیمانکاران بومی را وارد کنیم تا با ورود پیمانکاران عمده پیمانکار بومی آسیب نبیند.

۲۲:۴۵ حامد عبدالهی گفت: شاید برخی بگویند چون حامد عبدالهی فرزند شهید است از جایگاهش سواستفاده میکند. حامد عبدالهی خدا را با خود دارد. حامد عبدالهی یک فرد اجرایی است. بنده هیچ علاقه ای برای ثبت نام در انتخابات شورا نداشتم چون آدمی اجرایی هستم و اگر به بنده این افتخار داده شود که سکان شهرداری به دست بنده داده شود، این موضوع را با خود حل کرده ام که روزی ۱۶ ساعت برای کارم وقت بگذارم. بنده سعی کرده ام در هر جایگاهی که بوده ام نوع ارتباطم با مردم ارتباط خوب با مردم بوده است.

وی ادامه داد: بداخلاقی های بسیاری در ایام انتخابات رخ داد اما مردم به بنده اعتماد کردند تا در ۴-۵ روز بتوانم رای مردم شهرم را جلب کنم. آنهم در شرایطی که در هیچ لیست سیاسی ای حضور نداشتم. بنده در دوره قبل سرمایه گذار آورده ام. بنده شجاعت و عزم ان را دارم که مقابل فسادهای موجود بایستم و سعی میکنم افرادی را در سمت هایی بگذارم که شایسته آن باشند.

این کاندیدای تصدی بر شهرداری رشت افزود: بنده دلم برای شهرم و مجموعه شهرداری میسوزد. من دست پاکبانی را می بوسم که برای این شهر زحمت میکشد. بنده تصور میکنم که این قابلیت را داشته باشم که برای شهرم بتوانم کمک کنم.

وی افزود: در خصوص هزینه کرد شهر خلاق خوراک صحبت کرده ام. اعتقاد بنده بر این است که بخشی از این هزینه ها یا واقعی نبود و یا شاید ضرورتی برای آن وجود نداشته است.

عبدالهی ادامه داد: تا زمانی که اعتماد در شهر رشت وجود نداشته باشد هیچ اتفاقی رخ نخواهد داد. رشت شهر زندگی و فرصت های سرمایه گذاری است. ما باید این اعتماد را ایجاد کنیم.

۲۳:۱۵ با توجه به پایان سقف جلسه، ختم جلسه پنجاه و هشتم شورای شهر رشت توسط ریاست شورا اعلام شد.

  • منبع خبر : رشت 20