رفتن به بالا

حرف تازه

تعداد اخبار امروز : 1 خبر


  • جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷
  • الجمعة ۱۰ رمضان ۱۴۳۹
  • 2018 Friday 25 May

حرف تازه – مصطفی کواکبیان عضو کمیسیون امنیت ملی درباره تصمیم‌گیری در خصوص برجام گفت: معتقدم نباید بیش از حد منتظر کشورهای اروپایی بمانیم و ظرف یکی، دو هفته تکلیف‌مان را مشخص کنیم. مصطفی کواکبیان عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی درباره حضور ایران در برجام می‌گوید:  اگر امریکایی‌ها فکر کردند […]

حرف تازه – مصطفی کواکبیان عضو کمیسیون امنیت ملی درباره تصمیم‌گیری در خصوص برجام گفت: معتقدم نباید بیش از حد منتظر کشورهای اروپایی بمانیم و ظرف یکی، دو هفته تکلیف‌مان را مشخص کنیم.

مصطفی کواکبیان عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی درباره حضور ایران در برجام می‌گوید:  اگر امریکایی‌ها فکر کردند که ما با این فشارها بار دیگر وارد مذاکره شده و تغییری در توافق ایجاد می‌کنیم، اشتباه کرده‌اند. ضمن آنکه این واقعیتی است که ما می‌توانیم با حق تحفظ به این کنوانسیون‌ها بپیوندیم و به عنوان مثال در بحث مبارزه با تروریسم قطعا ما گروه‌هایی همچون حزب‌الله و حماس را گروه تروریستی نمی‌دانیم.

در روزهای گذشته کلیات ۲ لایحه از لوایح سه‌گانه مربوط به مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم به تصویب مجلس رسید. آیا در شرایطی که امریکا از برجام خارج شده و این توافق در شرایط مساعدی نیست، آیا این لوایح می‌تواند به پیشبرد برنامه‌های بانکی ما کمک کند؟

نکته حائز اهمیت این است که این لوایح ارتباطی به برجام ندارد و صرفا مربوط به سیستم بانکی کشورمان است. اولین لایحه که همان لایحه موسوم به «پالرمو» بود که باوجود تصویب مجلس هم‌اکنون در شورای نگهبان درحال بررسی است و در هفته جاری نیز کلیات دو لایحه مربوط به پولشویی و تامین مالی تروریسم به تصویب رسید و لایحه اصلی که احتمالا هفته آینده در دستورکار صحن قرار می‌گیرد، مربوط به پیوستن به کنوانسیون مبارزه با تروریسم است.

از ابتدای هفته روزنامه کیهان تبلیغاتی منفی علیه این لوایح را کلید زد و در گزارش اصلی خود با مقایسه این لوایح به موضوع برجام، این‌طور نوشت که اگر نمایندگان این لوایح را تصویب کنند، مرتکب خیانت شده‌اند که البته کلیات دو لایحه به تصویب رسید. علت چه بود؟

این تفکر اشتباهی است. اتفاقا ما همچنان درمورد برجام هم فکر می‌کنیم که دستاوردهای خوبی داشته و می‌تواند دستاوردهای خوب دیگری نیز داشته باشد و ما هم نمی‌خواهیم از این توافق خارج شویم اما اگر آنها بخواهند شرط و شروطی جدید بگذارند، طبیعتا می‌گوییم ما نمی‌مانیم. بنابراین اگر امریکایی‌ها فکر کردند که ما با این فشارها بار دیگر وارد مذاکره شده و تغییری در توافق ایجاد می‌کنیم، اشتباه کرده‌اند. ضمن آنکه این واقعیتی است که ما می‌توانیم با حق تحفظ به این کنوانسیون‌ها بپیوندیم و به عنوان مثال در بحث مبارزه با تروریسم قطعا ما گروه‌هایی همچون حزب‌الله و حماس را گروه تروریستی نمی‌دانیم.

با این وجود این مصوبات چه کمکی به نظام بانکی ما می‌کند؟

این لوایح به‌نوعی به بحث FATF مربوط است که چندی پیش به این گروه توافق مالی پیوستیم و این لوایح کمک خواهد کرد که بتوانیم با کشورهای دیگر به‌خصوص با اتحادیه اروپا تعاملی بهتر داشته باشیم. FATF می‌گوید باید بحث پولشویی و همچنین تامین مالی تروریسم یا جرایم سازمان‌یافته را مشخص و شفاف کنیم. بنابر این معتقدم این لوایح نه استعماری است، نه ترکمانچای. هم‌اکنون ۱۸۸ کشور از ۱۹۳ کشور دنیا این قوانین را تصویب کرده و به رسمیت می‌شناسند و صرفا چند کشور خاص حاضر به پذیرش این اسناد بین‌المللی نیستند و طبیعتا ما جایی در کنار این کشورها نداریم.

نظرتان درباره تصمیم اخیر ترامپ درمورد خروج امریکا از برجام چیست؟

اگر قرار به تداوم تحریم‌ها باشد، بود و نبود امریکا فرقی ایجاد نخواهد کرد. همانطور که پیش‌تر هم گفته بودم ما پوسته برجام را نمی‌خواهیم. بنابراین برای ما رفع تحریم‌ها اهمیت دارد، نه حضور یا عدم حضور امریکا. با این حال توصیه ما به ترامپ این است که اگر با این اقدامات به‌دنبال این است که ما را دوباره به میز مذاکره مجدد بکشاند، حتما اشتباه می‌کند.

باوجود خروج امریکا از برجام، شاهد حمایت تمام‌عیار اتحادیه اروپا و دیگر طرفین توافق بودیم که نشان‌دهنده تغییر جایگاه بین‌المللی ایران است. آیا پیوستن به این کنوانسیون‌ها نیز می‌تواند در این راستا مثمرثمر باشد؟

مطمئنا! هم‌اکنون درحالی ادامه حضورمان در برجام را مشروط به تضامین اروپایی‌ها کرده‌ایم که اساسا اگر اتحادیه اروپا بخواهد با ما تعامل اقتصادی داشته باشد، باید این اسناد را تصویب کنیم.

آیا در شرایط فعلی و باتوجه به بازگشت تحریم‌های امریکا، می‌توان به دریافت این تضامین از کشورهای اروپایی خوشبین بود؟

شخصا به طورکلی انسان بدبینی نیستم اما به هر حال درمورد کشورهای اروپایی‌ها باید توجه داشته باشیم که آنها نیز در این مدت صرفا منتظر امریکایی‌ها بودند و در این مدت کار جدی صورت نگرفت. بنابراین معتقدم نباید بیش از حد منتظر کشورهای اروپایی بمانیم و ظرف یکی، دو هفته تکلیف‌مان را مشخص کنیم.

خانه ملت

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

یادداشتی از محمد رسول محمد پور:

علیپور صدایی از پس سالها خاموشی… / بدون ستاد، بدون تبلیغات

محمد رسول محمدپور - اولین باری که او را دیدم با جامه پاکبانی روی دستان نحیف هم لباسان خود در میان زمین و آسمان بود. چشمهایشان بیش و پیش از آواهای بریده بریده و غرق در لهجه های عمیق با آدمی سخن میگفت و هر چین و چروک صورتشان خبر از سنگینی و سختی روزگارانی که گذشت میداد... فارغ از تحلیل های موجود در مورد چرایی کسب آرا قابل توجه محمد حسن علیپور به عنوان یک پاکبان در انتخاباتی نه چندان پاک و آلوده به مؤلفه های مختلف برای پیروزی، حضور وی در شورای پنجم به عنوان یک پدیده قابل توجه و عملکرد او قابل بررسی دقیق تر است. عده ای این حضور را به نوعی دهن کجی شهروندان به عملکرد ناملموس نخبگان منتخب ادوار شورا و برخی نتیجه دلسوزی شهروندان برای یک پاکبان میدانند، طیفی حضور وی را نتیجه اعمال نظر دستگاههای مرتبط با قدرت حاضر در پشت پرده وادی سیاست و دیگرانی اتفاقی از روی اقبال و بدون برنامه ریزی قبلی... لیکن در این میان کسی به اراده و تاثیر دستهایی نحیف که مهد حضور این پدیده بود اشاره نمیکند گویی هنوز هم به اعجاز آنها اعتقادی نیست!!! دستهایی که با یک بررسی کوتاه میتوان به نقش آنها در تغییرات و اتفاقات بزرگ در تاریخ این کشور از بروز انقلاب تا پایداری در ۸ سال جنگی نابرابر پی برد. باید توجه داشت امروز علیپور نماینده ای مختص به طیفی است که انباشت مطالبات آنها در گذر دهه ها بوی کهنگی و رنگ ناامیدی گرفته است. نیازهای قشری خدوم که رفع آنها نه تنها وظیفه مسئولین بلکه تکلیفی فراموش شده بر دوش تک تک شهروندان این شهر بود و بی توجه از کنار آن رد شدیم غافل از اینکه این نگاه غیر مسئولانه با ساختار یک جامعه مدنی و اصول زندگی شهروندی در منافات است. از روز اول حضور وی در شورای پنجم بسیاری نقد بر عدم تناسب این عضو برخاسته از جامعه کارگری نسبت با سایر اعضای شورای شهر و اخلال در ضرب آهنگ هماهنگ عملکرد این شورا به علت حضور او داشتند و شاید عدم آشنایی او از ساختارهای سیاسی و مدیریتی و نوع ادبیات بکار گرفته از جانب وی در برخی موارد و در روزهای ابتدایی مزیدی بر علت شدت این نقود میشد ولی امروز شرایط با روزهای اول متفاوت است. پاکبان داستان ما رفته رفته به خوبی درک کرد که به کدام دلیل رخت نارنجی شریف خود را با جامه تمیز و اتو کشیده مدیران عوض کرده است و در این وادی برای رسیدن به حقوق هم صنف های خود هر از گاهی صدای بلند و جملات تند کارگشا خواهد بود. امروز به خوبی آموخته که ابتدا باید پرده ضخیمی که مقابل دیدگان بسیاری کشیده شده دریده شود تا چشمان حضرات با نور حقیقت کف جامعه آشنا گردد و گامی در راستای این حجم از اختلاف طبقاتی بردارند. او از همیشه در راستای مطالبات کارگری جدی تر است و با این روال از این پس در هر دوره از انتخابات ...

آخرین اخبار