رفتن به بالا

حرف تازه

تعداد اخبار امروز : 2 خبر


  • سه شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۶
  • الثلاثاء ۲۸ ربيع ثاني ۱۴۳۹
  • 2018 Tuesday 16 January
دکتر نصرتی در دیدار با فرماندار رشت:

نباید حساب شهرداری به آسانی مسدود شود

حرف تازه – عصر دیروز نشست هم اندیشی شهردار رشت و مدیران شهرداری با سرپرست فرمانداری در دفتر فرماندار برگزار شد.  دکتر نصرتی در این جلسه با بیان اینکه حدود سه ماه از حضورم در شهرداری رشت می گذرد بیان کرد: در این مدت تلاش کردیم تا حقوق و پاداش معوقه را پرداخت کنیم و […]

حرف تازه – عصر دیروز نشست هم اندیشی شهردار رشت و مدیران شهرداری با سرپرست فرمانداری در دفتر فرماندار برگزار شد.
 دکتر نصرتی در این جلسه با بیان اینکه حدود سه ماه از حضورم در شهرداری رشت می گذرد بیان کرد: در این مدت تلاش کردیم تا حقوق و پاداش معوقه را پرداخت کنیم و حقوق و مزایای کارکنان را به روز رسانی کنیم.
 

دکتر نصرتی: شهرداری متولی زیرساخت مسکن مهر نیست اما ۲۹ میلیارد تومان هزینه کرده و ۵۰ میلیارد تومان تعهد ایجاد شده است

شهردار رشت با تاکید بر اینکه شهرداری دخالتی در ایجاد زیرساخت مسکن مهر ندارد و متولی این امر اداره کل راه و شهرسازی است گفت: ۲۹ میلیارد تومان از جانب شهرداری برای مسکن مهر رشت هزینه انجام شد و ۵۰ میلیارد تومان نیز تعهد ایجاد شده و در این زمینه نامه نگاری لازم به استاندار گیلان و مسئولان راه و شهرسازی نوشتیم تا برای پرداخت هزینه ها مهلت بگیریم.

وی با اشاره به معضل سراوان اظهار کرد: سال ها زباله در منطقه سراوان انباشته شده است و روزانه ۱۱۰۰ تن زباله در سراوان دفن می شود که ۶۰۰ تن متعلق به رشت و بقیه مربوط به شهرهای همجوار رشت است.

شهردار رشت با اشاره به اینکه هرموقع در رشت برف سنگین باریده است به بحران تبدیل شده است ابراز کرد: باید ببینیم سال های گذشته در حوزه بحران از جانب استان چه بودجه ای به شهرداری رشت اختصاص یافته است. در سوی مقابل بعضاً شهرداری در مواقع بحران محورهایی را بازگشایی می کند که در حوزه تعهداتش نیست و متعلق به راه و شهرسازی است و امتیاز خاصی هم در این زمینه به شهرداری تعلق نمی گیرد.

دکتر نصرتی با اشاره به قرار داد همسان سازی قبور گفت: در این قرارداد مقرر شد سنگ های مزار شهدا و شهدای مدافعین حرم عوض شود و به دو میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.

نباید به آسانی حساب شهرداری مسدود شود

وی با بیان اینکه شهرداری رشت در وضعیت مناسبی از نظر منابع مالی قرار ندارد اظهار داشت: لحظه به لحظه حساب ها مسدود می شود و انرژی می گذاریم تا حساب را مجدد باز کنیم.

شهردار رشت تاکید کرد: اگر به سازمان حساسی مانند آتش نشانی حقوق پرداخت نشود ممکن است در شهر بحران ایجاد شود و نباید به آسانی حساب شهرداری مسدود شود.

دکتر نصرتی پیشنهاد داد: شورای تامین استان می تواند مصوبه ای دهد که طلبکاران تنها ده درصد حساب شهرداری را بهره برداری کنند و اینگونه نباشد که حساب شهرداری مسدود شود.

شهردار رشت اذعان داشت: وقتی سرمایه گذار احساس نا امنی کند ورود نخواهد کرد و نباید اجازه دهیم سرمایه گذار احساس کند شرایط در شهر مهیا نیست اما وقتی شهرداری را با مشکلاتی مانند مسدود شدن حساب ها مواجه می کنند موجب از دست رفتن فرصت های سرمایه گذاری می شود.

 

علی مقصودی: زباله، معضل امروز رشت است

علی مقصودی، معاون خدمات شهری شهرداری رشت در این جلسه زباله را معضل امروز شهر رشت عنوان کرد و گفت: دفن زباله در سراوان مشکلات زیادی برای مردم سروان ایجاد کرده و باید استراتژی های دولتی در این زمینه مشخص شود.

وی اعلام کرد: جمع آوری و دفن زباله ۴۵ میلیارد تومان هزینه قطعی دارد و این در حالی است ۴۰ درصد رشت متعلق به سکونتگاه های غیر رسمی است.

مرتضی عاطفی : برای ساماندهی دستفروشان همه پای کار بیایند

مدیر شهرداری منطقه دو رشت نیز در این نشست دستفروشی و سد معبر را یک معضل اجتماعی در بافت مرکزی و بازار رشت عنوان کرد.

مرتضی عاطفی با بیان اینکه شهرداری تنها موظف به جمع آوری دستفروشان است و موظف به ساماندهی آن ها نیست گفت: برای ساماندهی دستفروشان ضروری است همه پای کار بیایند و حتی از ظرفیت تشکل های عمومی نیز بهره مند شویم.

 

فاطمه قدیمی: نحوه تخصیص اعتبار به شهرداری برای راه اندازی آکادمی خوراک مشخص شود

مدیر ارتباطات و امور بین الملل شهرداری رشت نیز در این جلسه اظهار کرد: نظر سنجی های انجام شده از ۱۲۰۰ مغازه اطراف پیاده راه و بازار رشت مبتنی بر این است بافت مرکزی به منطقه گردشگری تبدیل شود و شرایط برای توسعه فعالیت دستفروشان فراهم نشود.

فاطمه قدیمی با اشاره به ثبت رشت به عنوان شهر خلاق خوراک در بین ۲۵ شهر دنیا در یونسکو اظهار کرد: رسته های توسعه خوراک باید مد نظر قرار گیرد و مطابق قانون مدیریت شهری و بهداشت شناسنامه دار کردن گاری های شهری در دستور کار و مطالعات شهرداری قرار گرفته است.

مدیر ارتباطات و امور بین الملل شهرداری رشت با اشاره به اینکه در سال جاری با حمایت فرمانداری مصوبه ای پیرامون استفاده از منابع شهرستان برای ساخت آکادمی خوراک از فرمانداری دریافت کردیم یادآور شد: نحوه تخصیص اعتبار به شهرداری برای راه اندازی آکادمی خوراک مشخص شود.

قدیمی همچنین برگزاری مراسم شب های فرهنگی در برج میلاد تهران با مشارکت فرمانداری رشت را نمونه ای از همبستگی شهرستانی برای معرفی فرهنگ رشت عنوان کرد.

باید یک چارچوبی برای استفاده از امکانات شهرداری ها مشخص شود

سید محمد احمدی فرماندار رشت نیز پس از شنیدن سخنان شهردار و مدیران شهری گفت: بخش اعظم موضوعات مطرح شده را تجربه کرده ام و مهم ترین آن بستن حساب ها است و در شورای تامین نیز پیگیری خواهیم کرد.

فرماندار رشت در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر ایجاد فضای تعاملی، تصریح کرد: متاسفانه در شهرهای بزرگ در مقابل موضوعات حاد و یا بحران ها دنبال مقصر هستیم و دم دست ترین سازمان شهرداری است و به این دلیل است که متولی بسیاری از امور در شهرها شهرداری است.

سید محمد احمدی در خصوص سراوان نیز اظهار داشت: وظیفه داریم همگی با جدیت به این موضوع ورود کنیم و باید نشستی در این خصوص برگزار و تصمیم گیری شود.

احمدی افزود: شهرداری در سنوات گذشته به دولت تکیه چندانی نمی کرد و حتی در بسیاری از موارد امکانات خود را در اختیار دولت قرار می داد. هنوز هم به همین شکل است. اما باید یک چارچوبی برای استفاده از امکانات شهرداری ها مشخص شود.

تاکید فرماندار رشت بر ارتباط دوسویه شهرداری و فرمانداری

وی تصریح کرد: ارتباط دوسویه بین شهرداری و فرمانداری به نفع شهر است و می توانیم کارگروه های مربوطه را تشکیل دهیم.

سید محمد احمدی در بخش دیگری از اظهارات خود گفت: دکتر نصرتی در هر کجا که بوده است موفق و منشا خیر بوده است و دکتر سالاری استاندار گیلان هم نگاه حرفه ای و عمیق به مباحث اینچنینی دارد و این فرصتی برای همه ما است.

فرماندار رشت در پایان گفت: باید در کنار یکدیگر این مشکلات را رفع کنیم.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

روزگار سیاست بدون آیت الله

حرف تازه - در یک سال اخیر شاید شیخ حسن روحانی که در سال‌های اخیر پیوند سیاسی اش با آیت‌الله هاشمی رنگ و بویی متفاوت تر به خود گرفته بود، بیش از همه بار نبودن آیت الله را بر دوش خود احساس کرد. لیلا شریف نوشت: یکسال از رفتن «آیت الله سیاست» گذشت، یک سالی پرتلاطمی که در گوشه و کنار سیاست آن از انتخابات تا همین اعتراضات اخیر، سیاست پیشگان چپ و راست گاه و بیگاه از جای خالی آیت‌الله هاشمی رفسنجانی سخنی به میان آورد. در این میان شاید شیخ حسن روحانی که در سال‌های اخیر پیوند سیاسی اش با آیت‌الله رنگ و بویی متفاوت تر به خود گرفته بود، بیش از همه بار نبودن آیت الله هاشمی را بر دوش خود احساس کرد، چه آنکه پایه های حضور روحانی در پاستور مدیون مدد رسانی هاشمی رفسنجانی بود و هم او بود که در ۴ سال سخت دوره اول ریاست جمهوری همیشه پشت دولت روحانی ایستاد.  آیت الله در همان روزهای منتهی به انتخابات ۹۲ زمانی که پای حمایت از حسن روحانی به میان آمد، با صراحت گفته بود:« از همان ابتدا در مجمع تشخیص بحثمان این بود که آقای ناطق نوری نامزد شوند اما ایشان گفت نمی آیم. سپس به آقای روحانی پیشنهاد دادیم که نامزد شود.» شاید حسن روحانی در همان ۴ سال سکانداری دولت یازدهم، زمانی که در کارهایش به بن بست می رسید، بهترین مرجع برای مشکل را در هم کلامی با آیت الله هاشمی می دید، اما پس از فوت مرد اعتدالی سال‌های اخیر سیاست ایران، روحانی به خوبی درک کرد که دیگر چنین ملجاء و مأمنی برای او در عبور از بحران‌ها وجود ندارد و باید تنها مسیر ریاست بر پاستور را طی کند. ای کاش ها در نبود هاشمی «در روایت اسلامی داریم که وقتی عالم مومنی از دنیا می رود رخنه و روزنه ای به وجود می آید که چیزی نمی تواند جای آن را پر کند. جامعه این را در یک سال گذشته کاملا فهمید و خلاء حضور او احساس می شود.»، این گفته سیدرضا اکرمی رئیس شورای فرهنگی نهاد ریاست جمهوری و عضو جامعه روحانیت، روایتی است از «ای کاش‌هایی» در نبود آیت الله. شاید بیراه نباشد که برای درک بهتر این خلاء بر اتفاقاتی که در بازه زمانی یک سال گذشته و در نبود آیت ‌الله  کشور را درگیر خود کرد، مروری داشته باشیم. کارزار انتخاباتی روحانی در نبود آیت الله آخرین روز اردیبهشت ماه روزی بود که روحانی آن را در تقویم سیاسی خود به عنوان دومین برد انتخاباتیش علامت زد. بردی که اگر از انتخابات سال ۹۲ سخت تر نباشد، آسانتر هم نبود.  شیخ دیپلمات که در خرداد ۹۲ با حمایت تمام قد آیت الله هاشمی وارد گود رقابت شده بود، چند ماه مانده به انتخابات ۹۶ مهم ترین حامی خود را از دست داد.  در این هنگام بود که تکرار سخنانی که آیت الله جسته و گریخته در ماه های قبل فوتشان در رابطه با گزینه انتخاباتی سال ۹۶ زده بودند، ...

آخرین اخبار