میشل پلاتینی، رئیس سابق یوفا به دلیل اتهامات مربوط به اهدای میزبانی جام جهانی 2022 به قطر بازداشت شد.

حرف تازه – میشل پلاتینی ۶۳ساله، اسطوره فوتبال فرانسه که از سال ۲۰۰۷ تا سال ۲۰۱۵ پست ریاست یوفا را به عهده داشت اما بعد از آن از سوی کمیته اخلاف فیفا به دلیل یک سری اتهامات از فعالیت در فوتبال منع شده بود، امروز به دلیل اتهامات مربوط به اهدای میزبانی جام جهانی ۲۰۲۲ به قطر بازداشت شد.

پلاتینی امروز صبح در ادامه تحقیقات درباره اهدای میزبانی جام جهانی به کشور قطر بازداشت شد. گفته می‌شود پلاتینی به مقر اداره مبارزه با فساد پلیس قضایی فرانسه منتقل شده است.

قطر در دسامبر ۲۰۱۰ به عنوان میزبان جام جهانی ۲۰۲۲ اعلام شد اما از همان زمان بحث‌های زیادی درباره مطلوبیت میزبانی جام جهانی در این کشور حاشیه خلیج فارس مطرح بود. اتهامات مربوط به فساد و رشوه‌گیری در فیفا شبهاتی را درباره اهدای میزبانی جام جهانی به این کشور بوجود آورده بود.

در بحبوحه شایعات درباره اینکه قطر میزبانی جام جهانی را خریده است، یک ایمیل از جک وارنر، نایب‌رئیس سابق فیفا منتشر شد که جنجال‌های بسیاری بوجود آورد و به این شایعات دامن زد. با این حال، تیم میزبانی قطر همه اتهامات را تکذیب کرده و مدعی شدند هیچ اقدام خلاف قانونی برای دریافت میزبانی جام جهانی انجام نداده‌اند.

پلاتینی در سال ۲۰۱۶ به عنوان یکی از نامزدهای اصلی برای جانشینی سپ بلاتر، رئیس سابق فیفا به حساب می‌آمد اما پیش از آنکه بتواند کرسی ریاست فیفا را بدست آورد از سوی کمیته اخلاق فیفا با تعلیقی چهارساله روبرو شد.

علت تعلیق پلاتینی از سوی کمیته اخلاق فیفا این بود که او به دستور سپ بلاتر مبلغ ۱٫۳۵ میلیون پوند دریافت کرده بود که مشخص نبود منبع هزینه این مبلغ کجا بوده است. پلاتینی تا امروز صبح که توسط پلیس فرانسه بازداشت شد، سه سال و نیم از دوران تعلیق چهار ساله خود را پشت سر گذاشته بود.

پلاتینی تا آخرین لحظه همه اتهامات وارد به خود را تکذیب کرده و حتی بر علیه کسانی که به ادعای او علیه‌اش شایعه سازی و تهمت‌زنی کرده بودند به دادگاه شکایت کرده و یک پروسه حقوقی آغاز کرده بود.

علاوه بر این، مسائلی درباره نحوه برخورد با کارگران مهاجر در قطر، میزبانی این کشور حاشیه خلیج فارس در جام جهانی ۲۰۲۲ را بیش از پیش زیر سوال برده است. گفته می‌شود در صورتی که شرایط فعلی ادامه داشته باشد تا پیش از آغاز رسمی جام جهانی در این کشور، چیزی در حدود ۴هزار کارگر پروژه‌های جام جهانی جان‌شان را از دست خواهند داد.

پلاتینی در دوران فوتبالی خود در فاصله  سالهای ۱۹۸۳ تا ۱۹۸۵ سه سال پیاپی توپ طلای فوتبال اروپا را به خود اختصاص داده بود. پلاتینی در باشگاه نانسی برای خود اسم و رسمی دست و پا کرد و سپس در باشگاه‌های سنت‌اتین و یوونتوس درخشید. پلاتینی با پیراهن تیم ملی فرانسه هم در سال ۱۹۸۴ قهرمان اروپا شده بود.

  • منبع خبر : ورزش سه