رفتن به بالا

حرف تازه

تعداد اخبار امروز : 1 خبر


  • جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷
  • الجمعة ۱۰ رمضان ۱۴۳۹
  • 2018 Friday 25 May
یادداشتی از محمدرسول محمدپور؛

میز خدمت، مصداقی ملموس برای حضوری مؤثر

محمدرسول محمدپور – انگیزه ها و علل بروز انقلاب اسلامی ایران به وضوح مبرهن این موضوع است که فاصله طبقاتی نهادینه شده در بین لایه های جامعه و اشراف گرایی مسئولین رفته رفته باعث ایجاد فاصله در بین دربار پهلوی و مردم جامعه گردید و عمق این فاصله به جایی رسید که دیگر هیچ یک […]

محمدرسول محمدپور – انگیزه ها و علل بروز انقلاب اسلامی ایران به وضوح مبرهن این موضوع است که فاصله طبقاتی نهادینه شده در بین لایه های جامعه و اشراف گرایی مسئولین رفته رفته باعث ایجاد فاصله در بین دربار پهلوی و مردم جامعه گردید و عمق این فاصله به جایی رسید که دیگر هیچ یک از طرفین خبر از حال دیگری نداشتند.

تنیدن در زندگی مادی و مستیِ حاصل از قدرت و ثروت منحصر شده در میان بخش اندکی از جامعه و عدم فراموشی وظیفه اصلی حاکمان در رفع امور و حل مشکلات مردم باعث ظهور ارتش مستضعفان در پس رهنمودها و روشنگریهای امام امت سیلی خروشان شد و جرثومه فساد پهلوی را به امید برقراری نظامی بر پایه شریعت با حفظ حقوق برابر برای همه افراد جامعه برای همیشه به تاریخ سپرد.در این برهه روحانیت که از جایگاه ویژه ای در بین مردم برخوردار بودند به عنوان منادیان آزادی از تبعیض طاغوت با “حضور” خود در بین مردم موفق به سازماندهی مبارزات گسترده در سطح کشور شدند که این مبارزات در نهایت منجر به پیروزی نهایی در بهمن ماه سال ۵۷ گردید.
میل به ساده زیستی مسئولین و شوق ناشی از همدلی آنها با اقشار جامعه در بین مردم پس از علتی برای بروز انقلابی بزرگ و کم نظیر باز هم در تاریخ ایران حادثه ساز شد و این بار دلیلی برای مقاومت در برابر یورش و تجاوز حکومت بعث عراق گردید.
جنگی نابرابر که به گواه مستندات موجود نیمی از قدرتهای جهان در مقابل ایران از ارتش صدام حسین حمایتهای لجستیکی و اطلاعاتی میکردند و در خلال آن به هر گونه جنایتی مرتکب شدند با رشادت و ایثار فرماندهان جوان ایران که همواره در خط مقدم نبرد حضور داشتند به مقاومتی کم نظیر در تاریخ بدل شد که خاطرات رشادتهای آن در طی سالیان در داستانهای حماسی قابل نقل است.
حضور مسئولین در بین مردم و زندگی همگون و هم سنگ در کنار اقشار مختلف جامعه فی النفسه باعث ایجاد وحدت و همدلی در کشور خواهد شد.
تجربه سالیان اخیر نشان میدهد که هرگاه مردم تنها حضور مسئولین و مدیران را در کنار خود احساس کردند میزان مشارکتها با آمارهای خیره کننده ای ارتقا یافته و موضوع مذکور با همت مردم به بهترین شکل به سرانجام رسیده و در این بین مدیران تنها نقش هماهنگ کننده را ایفا کرده اند.
در جامعه ای با مناسبتهای فرهنگی ایران و گرایش های عمیق اجتماعی،قومی و نژادی حضور مسئولین در بین مردم و بروز همدلی از سوی آنها بیش از هر نوع حمایت و کنش مادی ثمربخش خواهد بود و چه بسا این حضور میدانی است که باعث اشراف مدیران از نیازمندی های حوزه خدمت آنها خواهد شد.
در ماههای اخیر شاهد اجرای طرح “میز خدمت” از سوی شورای اسلامی شهر رشت در مساجد مختلف علی الخصوص در مناطق کم برخوردار با دعوت از مدیران اداراتی همچون شهرداری،آب و فاضلاب،برق و گاز به فراخور نیاز آن منطقه هستیم که به صورت جدی از سوی سید امیر حسین علوی، رئیس شورای پنجم در حال پیگیری است.
فارغ از قرابت حاصله بین اهالی این مناطق با رییس جوان شورای شهر و رفع نیاز این محلات در حد توان مدیران حاضر و شرایط موجود،مشاهده و لمس میدانی مشکلات شهروندان از سوی مدیران در اتخاذ سیاستهای راهبردی و کلان مربوط به این مناطق تاثیرات قابل توجهی خواهد داشت.
طبق آمار موجود در هفته های گذشته در اجرای طرح “میز خدمت” شاهد رفع بسیاری از امور خرد که عدم رسیدگی به آنها موجبات ایجاد معضلاتی را در محلات رشت فراهم کرده بود با حضور مسئولین مربوطه بودیم که این اتفاق میمون باعث رضایت شهروندان ساکن در محلات مورد ذکر شده است.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

یادداشتی از محمد رسول محمد پور:

علیپور صدایی از پس سالها خاموشی… / بدون ستاد، بدون تبلیغات

محمد رسول محمدپور - اولین باری که او را دیدم با جامه پاکبانی روی دستان نحیف هم لباسان خود در میان زمین و آسمان بود. چشمهایشان بیش و پیش از آواهای بریده بریده و غرق در لهجه های عمیق با آدمی سخن میگفت و هر چین و چروک صورتشان خبر از سنگینی و سختی روزگارانی که گذشت میداد... فارغ از تحلیل های موجود در مورد چرایی کسب آرا قابل توجه محمد حسن علیپور به عنوان یک پاکبان در انتخاباتی نه چندان پاک و آلوده به مؤلفه های مختلف برای پیروزی، حضور وی در شورای پنجم به عنوان یک پدیده قابل توجه و عملکرد او قابل بررسی دقیق تر است. عده ای این حضور را به نوعی دهن کجی شهروندان به عملکرد ناملموس نخبگان منتخب ادوار شورا و برخی نتیجه دلسوزی شهروندان برای یک پاکبان میدانند، طیفی حضور وی را نتیجه اعمال نظر دستگاههای مرتبط با قدرت حاضر در پشت پرده وادی سیاست و دیگرانی اتفاقی از روی اقبال و بدون برنامه ریزی قبلی... لیکن در این میان کسی به اراده و تاثیر دستهایی نحیف که مهد حضور این پدیده بود اشاره نمیکند گویی هنوز هم به اعجاز آنها اعتقادی نیست!!! دستهایی که با یک بررسی کوتاه میتوان به نقش آنها در تغییرات و اتفاقات بزرگ در تاریخ این کشور از بروز انقلاب تا پایداری در ۸ سال جنگی نابرابر پی برد. باید توجه داشت امروز علیپور نماینده ای مختص به طیفی است که انباشت مطالبات آنها در گذر دهه ها بوی کهنگی و رنگ ناامیدی گرفته است. نیازهای قشری خدوم که رفع آنها نه تنها وظیفه مسئولین بلکه تکلیفی فراموش شده بر دوش تک تک شهروندان این شهر بود و بی توجه از کنار آن رد شدیم غافل از اینکه این نگاه غیر مسئولانه با ساختار یک جامعه مدنی و اصول زندگی شهروندی در منافات است. از روز اول حضور وی در شورای پنجم بسیاری نقد بر عدم تناسب این عضو برخاسته از جامعه کارگری نسبت با سایر اعضای شورای شهر و اخلال در ضرب آهنگ هماهنگ عملکرد این شورا به علت حضور او داشتند و شاید عدم آشنایی او از ساختارهای سیاسی و مدیریتی و نوع ادبیات بکار گرفته از جانب وی در برخی موارد و در روزهای ابتدایی مزیدی بر علت شدت این نقود میشد ولی امروز شرایط با روزهای اول متفاوت است. پاکبان داستان ما رفته رفته به خوبی درک کرد که به کدام دلیل رخت نارنجی شریف خود را با جامه تمیز و اتو کشیده مدیران عوض کرده است و در این وادی برای رسیدن به حقوق هم صنف های خود هر از گاهی صدای بلند و جملات تند کارگشا خواهد بود. امروز به خوبی آموخته که ابتدا باید پرده ضخیمی که مقابل دیدگان بسیاری کشیده شده دریده شود تا چشمان حضرات با نور حقیقت کف جامعه آشنا گردد و گامی در راستای این حجم از اختلاف طبقاتی بردارند. او از همیشه در راستای مطالبات کارگری جدی تر است و با این روال از این پس در هر دوره از انتخابات ...

آخرین اخبار