تی تی خبر : پایگاه تحلیلی خبری شعاع مشرق میزبان یکی از کاندیداهای تحصیلکرده و متخصص دهمین انتخابات مجلس شورای اسلامی بود. این کاندیدای لشت نشایی تبار طبق وعده داده شده سر وقت در پایگاه تحلیلی خبری شعاع مشرق حضور یافت و با رویی گشاده به سوالات هیات تحریریه شعاع مشرق پاسخ داد. محمد صادق حسنی […]

تی تی خبر : پایگاه تحلیلی خبری شعاع مشرق میزبان یکی از کاندیداهای تحصیلکرده و متخصص دهمین انتخابات مجلس شورای اسلامی بود. این کاندیدای لشت نشایی تبار طبق وعده داده شده سر وقت در پایگاه تحلیلی خبری شعاع مشرق حضور یافت و با رویی گشاده به سوالات هیات تحریریه شعاع مشرق پاسخ داد.
محمد صادق حسنی از جمله افرادی است که دارای سوابق علمی و اجرایی بی نظیری است و با توجه به خصایص اخلاقی بی شک یکی از گزینه هایی است که در صورت شناخته شدن در بین عموم مردم برای نشستن بر کرسی مجلس با مشکلی مواجه نخواهد بود.

IMG_1646
این کاندیدای لشت نشایی مجلس نه تنها دارای مدرک دکتری در رشته اقتصاد است بلکه اینروزها به واسطه دغدغه های سیاسی در رشته علوم سیاسی نیز مشغول به تحصیل است تا بتواند با آشنایی کامل با مسائل مرتبط با حوزه فعالیت خود گام بردارد.

دکتر حسنی هم اکنون کارمند وزارت امور اقتصاد و دارایی است و مسئولیت ذیحسابی و مدیریت مالی سازمان توسعه صنایع معدنی ایران و همچنین سازمان ایران گردی و جهان گردی کل کشور را بر عهده دارد و در گذشته نیز ذیحسابی و مدیریت مالی چندین اداره کل در استان گیلان را بر عهده داشته است.
وی همچنین دارای کمربند مشکی دان ۵ کیوکوشین کای کاراته بوده و مسئولیت هایی از قبیل ریاست هیات کاراته استان گیلان را در کارنامه دارد.
مصاحبه این کاندیدای مجلس را در ادامه مشاهده می کنید:
آقای دکتر اهل کجا هستید؟
من متولد لشت نشاء هستم، اغراق کردن را دوست ندارم من در خانواده کشاورز متوسط رو به پایین با ۶ فرزند بزرگ شدم و حتی تا زمان کنکور حتی محل زندگی ما برق هم نداشت و از بسیاری از امکانات تحصیلی محروم بودیم.
برای انتخابات مجلس ثبت نام کردید؟
بله، بنده به واسطه مشغله های کاری در وزارتخانه در اولین روز ثبت نام یعنی ۲۸ آذر برای شرکت در دهمین دوره انتخابات مجلس ثبت نام نمودم.
شما که دکتری اقتصاد دارید دلیل ادامه تحصیل شما در رشته علوم سیاسی چه بوده است؟
به لطف خداوند من همواره متناسب با تخصص و اطلاعات خود مسئولیت ها را برعهده گرفتم. اگر به سوابق کاری بنده نگاه کنید متوجه خواهید شد که تمامی پست هایی که داشته ام با مدرک تحصیلی که دارم مرتبط است و معتقدم برای انجام هر کاری باید تحصیلات آکادمیک آن را نیز داشته باشم.

از عملکرد نمایندگان فعلی مجلس راضی هستید؟
اگر از عملکرد نمایندگان فعلی مجلس راضی بودم وارد عرصه انتخابات نمیشدم اگرچه همه نمایندگان ما افراد توانمندی هستند اما حق مردم رشت بیشتر است و حد این شهرستان بسیار بالاتر از جایگاه فعلی است که در آن قرار گرفته ایم.
مشکل را کجا می بینید؟
عدم هماهنگی بین نمایندگان یکی از مشکلاتی است که بسیار روشن است، باید بین نمایندگان یک استان وحدت باشد و باید به خاطر مردم و به نفع مردم از درگیری اجتناب کنند و در کنار هم کار کنند.
به نظر شما بزرگترین مشکل عدم توسعه نیافتگی استان گیلان چیست؟
یکی از مشکلاتی که در کشور وجود دارد نبود افراد متخصص در جایگاه ها و برنامه ها است. آمار نشان می دهد که مدرک تحصیلی و سن و فعالیت محوله به افراد هیچ تناسبی با هم ندارد و این یک معضل است که نباید به راحتی از کنار آن گذشت و باعث هدر رفت توانایی ها و تخصص نیروی انسانی می شود.
ابتدا باید مشکل بیکاری حل شود بعد به دنبال توسعه استان بود. پایان نامه من تاثیر بنگاه های زود بازده در حوزه جفرافیایی گیلان و مازنداران بود و معتقدم که برای برون رفت از معضل بیکاری در کوتاه مدت نیاز به کارخانجات کوچک و بنگاه های زود بازده داریم. برای صنایع بزرگ هم باید یک برنامه بلند مدت و سنجیده ارائه داد.

چه پتانسیل هایی در گیلان وجود دارد که می توان با مدیریت درست از آن ها بهره وری نمود؟
پتانسیل ها و ظرفیت های گیلان در هیچ کجای جهان نیست که در صورت مدیریت صحیح به راحتی می تواند به یک استان خودکفا با مردمی مرفه تبدیل شود. بنده قبلا صریحا عرض کردم اگر استان گیلان را به من بسپارند در مدت کوتاهی آن را با رعایت تمامی خطوط قرمز به یک استان با کیفیت بالای سطح زندگی تبدیل خواهم نمود.
امروز دریای خزر در حوزه گردشگری جز تلفات جانی هیچ سودی برای ما نداشته است. باید از این ظرفیت طبیعی به درستی بهره گرفت و با توجه به اینکه شهر رشت به عنوان شهر خلاق مطرح شد در این زمینه برنامه ریزی درست در حوزه گردشگری تاثیرات بسیار مناسبی خواهد داشت. با یک برنامه ریزی صحیح و استفاده از نعمات خدادادی مسیر جاده های گیلان پر از مسافر می شود و معضل بیکاری هم تا حدی حل خواهد شد.
عمده ترین مشکل کشاورزان را چه می دانید؟
من یک گیل مرد هستم و داخل روستا زندگی می کنم و درد و رنج روستا را با تمام وجودم درک کرده ام و فصل کاری را در گیلان میشناسم زندگی کشاورز و روستایی گیلانی تجربه خودم است و آن را در کتاب ها نخوانده ام.
نمی دانم مردم تا چه اندازه از زندگی در روستاها خبر دارند کشاورزی که سالها پای زمین خود کار کرد و برای تولید جان می دهد حقش است که بازنشسته شود. برای رفع این مشکل به یک برنامه اصولی نیازمندیم. چرا یک کشاورز نباید در شصت سالگی بازنشسته شود؟ مگر کشاورز در کشور کار و تولید نمی کند؟

واردات بی رویه برنج نیز از دیگر مشکلات عمده ای است که کشاورزان با آن مواجه هستند. وباید از این واردات بی رویه و بدون برنامه ممانعت به عمل آید.

عملکرد دولت یازدهم را چگونه ارزیابی می کنید؟

اداره کشور با توجه به کاهش قیمت نفت یک شاهکار است و با توجه به برجام و توافق های حاصله چنانچه اتفاق خاصی رخ ندهد به نحوی می توان به اقتصاد کشور امیدوار بود.
در پایان اگر صحبتی دارید بفرمایید.
حضور مردم در انتخابات در تعیین سرنوشت یک شهر، شهرستان و همچنین استان و کشور تاثیرگذار است. مردم باید برای تعیین سرنوشتشان پای صندوق ها حاضر شوند و در بین نامزد های انتخاباتی اصلح ترین فرد را انتخاب کنند.