محمود باقری خطیبانی عضو سابق شورای اسلامی شهررشت با ارسال یادداشتی شش بندی به بررسی برخی از مسائل روز از دیدگاه خود پرداخت. متن یادداشت دریافتی بدین شرح است: غافل، تبارم می رسد برعاشقان پاکدل / ای شب پرست کوردل برپا مکن جنگی دگر ؟ تشییع پیکر پاک دو تن از شهدای مدافع حرم سردار […]

محمود باقری خطیبانی عضو سابق شورای اسلامی شهررشت با ارسال یادداشتی شش بندی به بررسی برخی از مسائل روز از دیدگاه خود پرداخت. متن یادداشت دریافتی بدین شرح است:

غافل، تبارم می رسد برعاشقان پاکدل / ای شب پرست کوردل برپا مکن جنگی دگر ؟
تشییع پیکر پاک دو تن از شهدای مدافع حرم سردار سرتیپ علیرضا نظری و بسیجی قهرمان بابک نوری هریس بود که در جریان آزادی منطقه عملیاتی البوکمال سوریه و پایان عصر سیاه جریان تکفیری داعش به شرف شهادت نایل آمدند. یاد این کبوتران خونین بال و همه شهدای مدافع حرم و شهدایی که در دفاع مقدس آسمانی شدند را گرامی می دارم و از خدای مهربان می خواهم توفیقمان دهد که راه عزت و سرافرازی این عزیزان را ادامه دهیم .
یکم / وقتی اربعین حسینی در کربلا بودم جسته و گریخته اخبار درگیری و آزاد سازی البوکمال و پایان سلطه وحشیانه تروریست های داعشی را دنبال می کردم و می دانم چه رنج ها کشیده شد و چه خون ها ریخته شد تا تکفیری ها از عراق و سوریه پاکسازی شوند و توطئه دشمنان به خودشان برگردد . آری من و تو، راحت خفتیم که سردمان نشود اما چه داغ ها که بر چه دل ها نشست!. کسانی بودند! که صدها کیلومتر زیر باران گلوله تا صبح مقاومت کردند و جان شیرینشان را فدای امنیت ملت و عظمت اسلام نمودند. چه نوعروسانی که بیوه گشتند. چه کودکان معصومی که یتیم شدند . چه چشمانی که منتظر بر در نشستند . چه پدر و مادرهایی که برای سلامتی فرزند خود دعا نمودند و صلوات نذر کردند … و اینها همه برای این است که ایران نشود سوریه و عراق و ناموسمان از تعرض دشمن ایمن بماند و کشورمان نشود جولانگاه تروریست های خارجی داعشی و خاکمان نشود پایگاه جنایتکاران غربی …
دوم/ مسابقات کشتی فرنگی قهرمانی کشورگروه ج کشور هفته قبل به میزبانی هیئت کشتی گیلان در رشت برگزار شد و مدیرکل ورزش و جوانان تا وقتی که نماینده فدراسیون کشتی در سیمای گیلان از او انتقاد نکرد ، به سالن نیامد و وقتی هم آمد همانند همیشه پریشان و پرگو ، گفت که من مدیرکل ورزش و جوانانم و تا آقای رسول خادم نیاید من طبق پروتکل نمی توانم بیایم و من دارای کرسی بین المللی هستم و … . واقعا متاسف شدم، کجاست میهمان نوازی گیلانی ها از این که سرنوشت این مردم دست چه افراد خودشیفته و مدعی افتاده است . فردی که تا دیروز در ستادهای احمدی نژاد و قالیباف دور دور می کرد و با واسطه بسیار و پشت در نشستن های فراوان دفاتر نمایندگان و … به موقعیتی رسیده ، این گونه مغرورانه سخن می گوید و …
سوم / اداره کل ورزش و جوانان به خاطر روحیه خودحق پنداری مدیرش ، در شرایط بی نظمی و آشفتگی قرار دارد و کلا درگیر حواشی است و فضای بی اخلاقی و اتهام زنی در محیط ورزش بیداد می کند . شخص مدیرکل تاکنون برای چند نفر از قهرمانان و بزرگان کشتی شکایت کرده است . اما گویی نهادهای نظارتی فقط ناظرند و صبرشان زیاد و کاری نمی کنند. ماده ۸۸ و واگذاری پروژه ها به حلقه وابسته، از مسایلی است که بایستی پی گیری شود که نمی شود . مسئولیت ها و پست ها و ریاست هیات ها متناسب با منافعی که برای مدیرکل دارد بین گروه های سیاسی و نمایندگان توزیع می شود. اداره کل ورزش و جوانان یک نهاد غیرسیاسی است اما ایشان اداره کل را هم سیاسی کرده است و در جریان انتخابات مجلس و شورا و ریاست جمهوری با تمام قدرت ورود کرد و در انتخابات ریاست جمهوری چه حرف های خطرناکی زد و تا آنجا که می دانم کسی هم پی گیری نکرد . همه دستگاه های نظارتی از حجم نابسامانی این اداره کل آگاهی دارند و این که برخورد نمی شود باعث سرخوردگی کارمندان و جامعه ورزشی شده است. اگر وضعیت موجود ادامه یابد اسیب های حوزه ورزش و جوانان بیشتر می شود . وزارت ورزش و مسئولین استان هم فعلا سکوت را جایز می دانند و نمایندگان هم فعلا کارهای مهم تری دارند و حوزه ورزش برایشان اهمیتی ندارد و …
چهارم / شهید مطهری به اعتبار اهمیت اصل امر به معروف و نهی از منکر ، پیشنهاد تشکیل یک سازمانی را به همین نام داده بود استاد در کتاب امر به معروف و نهی از منکر می فرماید :” زندگی دنیا اجتماعی است و در زندگی اجتماعی همبستگی و وحدت حکم فرماست ، کارهای خوب نیکوکاران در سعادت دیگران موثر است و کارهای بد بدکاران نیز در جامعه اثر می گذارد و به همین دلیل است که مسئولیت های مشترک نیز وجود دارد. افراد یک جامعه مانند اعضاء و جوارح بدن، کم و بیش جور یکدیگر را باید بکشند، اختلال یکی از آنها موجب زوال سلامت از عضوهای دیگر می گردد؛ مثلاً اگر کبد خوب کار نکند، ضرر آن به عضو های دیگر هم می رسد. به واسطه سرنوشت مشترک داشتن افراد اجتماع است که اگر یک نفر بخواهد گناهی مرتکب شود بر دیگران لازم است مانع او گردند. رسول اکرم (ص) تاثیر گناه فرد را بر جامعه ضمن مثلی بیان کرده اند که گروهی سوار کشتی بودند و کشتی در دریا حرکت می کرد؛ یکی از مسافران، در جایی که نشسته بود مشغول سوراخ کردن کشتی شد، دیگران به عذر اینکه جایگاه شخص خودش را سوراخ می کند متعرض او نشدند و کشتی غرق شد؛ ولی اگر دستش را گرفته و مانع کارش می شدند هم خود جان به سلامت می بردند و هم او را نجات می دادند . در دنیا خشک و تر با هم می سوزند و یا با هم از سوختن مصون می مانند. در جامعه که گروهی زندگی مشترک دارند و در آن، هم بد کار هست و هم نیکوکار، گاهی بدکاران از ثمره کار نیکوکاران منتفع می گردند و گاهی مردم بیگناه از صدمه گناهکاران آسیب می بینند.”
پنجم / من برای خودم وظیفه ای جز امر به معروف و نهی از منکر قایل نیستم و از همین منظر دیدگاه هایم را برای مردم می نویسم. مردم باید بدانند که حفظ یک مدیر بی کفایت و ناکارآمد و تنش آفرین و تضییع کننده حقوق عمومی و دارای سوابق ممتد توسط هرکسی باشد منکر است. مردم باید بدانند که حمایت از افرادی که صرفا گوش به فرمان دیگرانند، منکر است. مردم باید بدانند مدیری که قانون را دور می زند و برای خود و دیگران منافع می سازد ، نماد منکر است . مردم باید بدانند مدیری که برای حفظ خود به هر ذلتی تن می دهد و ساعت ۵ صبح درب خانه مسئول بالاتر می ماند و او را به استخر می برد مرتکب فعل منکر شده است. مثلا مدیری که رزومه جعل می کند و مدیر بالاتری که آن رزومه را بدون تحقیق می پذیرد، مرتکب فعل منکر شده است. مدیری که از امکانات بیت المال به رغم صراحت قانون ، سوء استفاده می کند، عین منکر است. مردم باید بدانند که بی توجهی به شایسته سالاری منکر است. مردم باید بدانند فراوانی بیکاری، دزدی، فساد اخلاق و … منکرند . مردم باید بدانند که آمار غیرواقعی از کارهای ناکرده منکر است . مردم باید بدانند فرصت سوزی و از ترس این و یا آن تصمیم نگرفتن، منکر است. مردم باید بدانند که تصمیم گیری بر مبنای رابطه و فامیل بازی و گروه گرایی و سرکوب قانون و ضابطه ، منکر است . مردم باید بدانند ظاهرسازی و سوء استفاده از مقدسات و دروغگویی و ریاکاری و … منکر است و … هزاران منکر دیگر !
ششم / این یادداشت را با بخش دیگری از فرمایشات شهید مطهری در باب امر به معرف و و نهی از منکر به پایان می برم و امیدوارم خداواند به همه ما به ویژه مسئولان ما قدرت درک اصل حیاتی امر به معروف و نهی از منکر را عنایت فرماید : ” قرآن کریم در مجموعه تعبیرات خود، پیامبران را مصلحان می خواند، چنانکه از زبان شعیب پیغمبر می گوید : «اِن اُرِیدُ اِلّا الاِ صلَاحَ مَا استَطَعتُ وَ مَا تَوفیقی اِلاَّ بِاللهِ عَلَیه تَوِکَلتُ وَ اِلَیهِ اُنیبُ ». جز اصلاح تا آخرین حد توانایی منظوری ندارم . موفقیتم جز به دست خدا نیست. تنها بر ذات مقدس او توکل می کنم و تنها به سوی او باز خواهم گشت . و برعکس ، ادعای اصلاح منافقین را به شدت تخطئه می کند :
«واِذا قیِلَ لَهُم لاتُفسِد وا فیِ الاَرضِ قَالوا اِنمّا نَحنُ مُصلِحونَ . الا اِنَهُم هُمُ المُفسِدونَ وَ لکِن لا یَشعُرونَ»
هرگاه به آنها گفته شود در زمین فساد مکنید، می گویند ما فقط اصلاح گرانیم. آگاه باشید که همین ها مفسدانند خود هم به دقت درک نمی کنند . اصلاح طلبی یک روحیه اسلامی است. هر مسلمانی به حکم اینکه مسلمان است خواه ناخواه اصلاح طلب و لااقل طرفدار اصلاح طلبی است زیرا اصلاح طلبی هم به عنوان یک شان پیامبری در قرآن مطرح است و هم مصداق امر به معروف و نهی از منکر است که از ارکان تعلیمات اجتماعی اسلام است.

حرف تازه – انتشار یادداشت های دریافتی الزاما به معنای تایید محتوای آن نیست و این حق برای کسانی که نامی از آنها برده شد محفوظ است تا جوابیه خود را از طریق همین رسانه منتشر نمایند.