دکتر رمضانپور اعلام کرد: این طرح برخلاف اصل، ۴۴، ۴۸، ۵۰ و ۱۰۰ قانون اساسی بوده و فاقد پیوست‌ های زیست محیطی، اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و امنیتی است که خبر از عدم بررسی های همه جانبه طرح مذکور دارد.

حرف تازه – دکتر احمد رمضانپور نرگسی با اشاره به این مطلب که پس از سالها مقاومت در برابر طرح غیرکارشناسی انتقال آب دریاچه کاسپین به فلات مرکزی متاسفانه در روزهای اخیر اخبار خوبی در این خصوص به گوش نمیرسد اظهار داشت: مجلس شورای اسلامی خانه ملت می باشد و باید در خصوص اتخاذ تصمیماتی با دامنه تاثیرگذاری و دربرگیری گسترده لزوما از مشورت افراد متخصص و کارشناس بهره جوید تا خدایی نکرده تبعات برخی تصمیمات عجولانه در آینده دامن گیر کشور و آحاد ملت نگردد.

نماینده ادوار شهر رشت در مجلس شورای اسلامی افزود: متاسفانه در سالهای اخیر سیاستگذاری غلط و سوء مدیریت در حوزه آب لطمات جبران ناپذیری را در این زمینه به چهارگوشه کشور وارد کرده است که در حال حاضر بسیاری از هم میهنان ما با آن دست به گریبان هستند لیکن مبادرت به انجام خطاهای گذشته و ادامه مسیر نادرست سابق میتواند فاجعه ای در ابعادی گسترده ایجاد کند.

منتخب اول شورای شهر رشت ادامه داد طبق نظر اکثر قریب به اتفاق کارشناسان زیست محیطی انتقال آب دریاچه کاسپین به خارج از حوزه دریاچه و کویر مرکزی، کاسپین را تبدیل به دریاچه مرده و شوره‌زار خواهد کرد و نمونه هایی همچون دریاچه های ارومیه، گتوند، هامون، زاینده رود، کارون و خشک شدن ۳۰۰ دشت از ۶۰۰ دشت کشور، تخلیه آبهای زیر زمینی، فروچاله‌ها و نوبیانزایی و غیره نتیجه پیش روی انجام این کار نادرست خواهد بود.

دکتر رمضانپور ادامه داد: این طرح برخلاف اصل، ۴۴، ۴۸، ۵۰ و ۱۰۰ قانون اساسی بوده و فاقد پیوست‌ های زیست محیطی، اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و امنیتی است که خبر از عدم بررسی های همه جانبه طرح مذکور دارد.

عضو ادوار مجلس شورای اسلامی با اشاره به سیل مخالفت و هشدارهای صاحب نظران حوزه محیط زیست در خصوص اجرای این طرح ابراز داشت: کاسپین یک دریاچه است و انتقال آب آن به خارج از حوزه به مرور زمان آن را خشک می‌کند چرا که این دریایچه خودکفا بوده و به آبهای آزاد دسترسی ندارد و هرگونه دست اندازی به آن ارومیه‌ دیگری را رقم خواهد زد.

وی افزود با توجه به این موضوع که استانهای شمالی ایران بیش از ۷ میلیون نفر جمعیت دارند که حداقل ۷۰درصد مردم آن کشاورز و ۲۰ هزار نفر صیاد نیز به طور مستقیم از دریاچه ارتزاق می کنند اجرای این طرح نادرست را آبستن مصائب گسترده اجتماعی دانست و بیان کرد انتقال آب دریاچه به کویر به مرور موجب نابودی کشاورزی، صیادی و گردشگری خواهد شد.

منتخب اول شورای شهر رشت اظهار داشت باید توجه داشت دریاچه خزر بین ۵ کشور دنیا مشترک بوده و شامل قراردادهای حفاظت آب دریاهای آزاد نمی‌شود به همین دلیل با کلید خوردن این طرح مناقشات سیاسی در مجامع بین المللی توسط کشورهای حاشیه علیه ایران شکل خواهد گرفت که با توجه به شرایط منطقه وقوع این امر به هیچ وجه در مصلحت کشور نمیباشد لذا از شورای محترم نگهبان انتظار می رود با توجه به مشکلات فوق الذکر و خیل دلایل دیگر کارشناسان امر مانع از اجرای این طرح غیرکارشناسی و بروز یک فاجعه بزرگ شوند.

احمد رمضانپور نرگسی      
عضو شورای اسلامی شهر رشت