رفتن به بالا

حرف تازه

تعداد اخبار امروز : 5 خبر


  • جمعه ۳ فروردین ۱۳۹۷
  • الجمعة ۶ رجب ۱۴۳۹
  • 2018 Friday 23 March

حرف تازه – غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی طی مصاحبه ای لاریجانی را یکی از بهترین گزینه ها برای ریاست جمهوری دانست. به گزارش حرف تازه به نقل از مثلث، غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی می‌گوید: «اگر آقای لاریجانی برای انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ خوب تعریف شود قطعا خیلی بهتر از آقای روحانی خواهد بود و خیلی از افرادی […]

حرف تازه – غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی طی مصاحبه ای لاریجانی را یکی از بهترین گزینه ها برای ریاست جمهوری دانست.

به گزارش حرف تازه به نقل از مثلث، غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی می‌گوید: «اگر آقای لاریجانی برای انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ خوب تعریف شود قطعا خیلی بهتر از آقای روحانی خواهد بود و خیلی از افرادی که اطراف آقای روحانی هستند بعدا لاریجانی را به آقای جهانگیری ‌ترجیح خواهند داد.»

اخیرا اصلاح‌طلبانی همچون محمدرضا خاتمی، عطریانفر و شکوری‌راد اظهار تمایل کردند که با آقای لاریجانی همکاری کنند و از صحبت‌های آنها این طور تحلیل می‌شود که برخی اصلاح‌طلبان علاقه‌مند هستند لاریجانی برای انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۱۴۰۰ وارد صحنه رقابت شود، به نظر شما چقدر این اظهار تمایل‌ها از جانب اصلاح‌طلبان برای همکاری با آقای لاریجانی واقعی است؟

من نمی‌دانم چقدر ظاهری و چقدر باطنی است ولی شناختی که از لاریجانی دارم، او یکی از ذخایر بزرگ انقلاب و نظام است. لاریجانی نسبت به دلسوزان نظام اعم از اصلاح‌طلبان و اصولگرایان، یک نوع نگاه منصفانه دارد که ما این نوع نگاه منصفانه را در کمتر کسی می‌بینیم. با همه این اوصاف من فکر می‌کنم آقای لاریجانی یکی از بهترین گزینه‌ها برای ریاست‌جمهوری است. البته کم‌لطفی آقای احمدی‌نژاد در مجلس نهم باعث شد، آقای لاریجانی از فضای انتخابات ریاست‌جمهوری فاصله بگیرد ولی قطعا یکی از گزینه‌های شایسته برای انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۱۴۰۰ خواهد بود. ارتباطش با رهبر معظم انقلاب، تعاملش با نمایندگان مجلس و دولت از جمله ویژگی‌هایی است که حکایت از آن می‌کند که او یکی از بهترین گزینه‌ها برای قرار گرفتن در جایگاه ریاست‌جمهوری است.

حزب کارگزاران مثل آقایان عطریانفر و قوچانی صحبت از رفتن به سمت راست میانه می‌کنند، یعنی خاستگاه سیاسی آقای روحانی و لاریجانی، چرا؟

یکی از ضعف‌های بزرگ اصلاح‌طلبان عدم قدرت چانه‌زنی با رده‌های بالای کشور است. این مشکل را کسی مثل آقای لاریجانی می‌تواند حل کند. اگر چنین رویکردی اصلاح‌طلبان پیش گرفتند، به نظرم درست آسیب‌شناسی کردند و ضعف‌شان را خوب تشخیص دادند و الان دارند اقدام می‌کنند.در انتخابات ریاست‌جمهوری شاهد بودیم آقای جهانگیری به میدان آمد و در نگاه مردم خوب توانست از پس مناظرات برآید.کسی منکر توانایی‌های آقای جهانگیری نمی‌شود اما خود آقای جهانگیری هم می‌داند آقای لاریجانی بهتر از او و با اشرافیت بیشتر می‌تواند عمل کند. در هر صورت هر دو سرمایه‌های خوب نظام جمهوری اسلامی ایران هستند.

وقتی صلاحیت آقای عارف از طرف شورای نگهبان برای ورود به انتخابات ریاست‌جمهوری تایید شد، چرا اصلاح‌طلبان با کاندیدای اختصاصی وارد میدان ۱۴۰۰ نشوند؟

قابل قیاس نیست. آقای عارف فعلا در آن سطح نیست چون این را در مجلس نشان داد.

آقای لاریجانی سال ۱۳۸۴ نیز در نهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری وارد شد و یک میلیون و ۴۰۰ هزار رای آورد، به نظر شما محبوبیت او نسبت به آن دوره افزایش پیدا کرده است یا کاهش؟

لاریجانی، لاریجانی سابق نیست. او امروز یک شخصیت سیاسی پخته، کارکشته و توانمند در حل مشکلات کشور است، پس گذشته برای امروز سند نمی‌شود. همان‌طور که روحانی، روحانی سابق و جهانگیری دیگر همان جهانگیری وزیر دولت اصلاحات نیست. یعنی نمی‌توان گفت یک نفر با گذشت ۱۵-۱۰سال هیچ تغییری نکرده است.

اصلاح‌طلبان سال ۹۲ گفتند هدف‌مان اجرا یا پیشبرد گفتمان اصلاح‌طلبی در حوزه قدرت است و مصداقش فرق نمی‌کند که اصلاح‌طلب باشد یا یک فرد غیر‌اصلاح‌طلب. سال ۹۶ هم به همین منوال طی شد و اصلاح‌طلبان به نفع آقای روحانی نیروها و ظرفیت‌های خود را وارد صحنه کردند، آیا این رویکرد در سال ۱۴۰۰ نیز ادامه خواهد داشت، یعنی پشت سر فردی از راست میانه مثل علی لاریجانی بروند با این نگاه که او بهتر می‌تواند گفتمان اصلاح‌طلبی را جلو ببرد؟

تا زمانی که اصلاحات به هر دلیل نمی‌تواند جای خودش را در کشور باز کند، نیروهای این جریان مجبورند پشت سر یک نفر با پرچم دیگری قرار گیرند. آن فرد در سال ۹۲ و ۹۶ روحانی بود و سال ۱۴۰۰ نیز اصلاح‌طلبان به سمت امثال آقای لاریجانی می‌روند.

به نظر شما اگر آقای لاریجانی رئیس‌جمهور شود بهتر از آقای روحانی می‌تواند فضای اصولگرایی و اصلاح‌طلبی را مدیریت کند؟

قطعا این طور است چون من آقای لاریجانی را می‌شناسم و به او اعتقاد دارم. البته هنوز آقای لاریجانی در این عرصه نیامده و این حرف‌ها حدس و گمان است.

این قابلیت را برآمده از نوع مدیریتش در مجلس می‌دانید؟

کسی که می‌تواند ۲۹۰ نماینده مجلس با افکار مختلف را مدیریت کند، قطعا کسی است که بسیار بسیار می‌تواند از این مسائل مفیدتر باشد. فقط کشورداری آقای لاریجانی را ببینیم، نظراتی که می‌دهد، مدیریتی که روی کارها انجام می‌دهد و… آقای روحانی برجام را به نام خودش تمام کرد اما برجام را مدیون آقای لاریجانی است.

برخی تحلیلگران سیاسی معتقدند این زرنگی آقای روحانی بود که آمد میان دو جریان سیاسی اصولگرا و اصلاح‌طلب ایستاد و توانست از هر دو پایگاه اجتماعی آرایی را به سمت خودش متمایل کند.

خیر، هر دو جریان مجبور شدند که آقای روحانی را بالا بیاورند.

فکر می‌کنید آقای لاریجانی بتواند این جایگاه را کسب کند؟

بله. اگر آقای لاریجانی خوب تعریف شود قطعا خیلی بهتر از آقای روحانی خواهد بود و خیلی از افرادی که اطراف آقای روحانی هستند بعدا لاریجانی را به آقای جهانگیری ‌ترجیح خواهند داد.

کدام طیف از اصلاح‌طلبان چنین ‌ترجیحی خواهند داشت؟ کارگزاران یا حزب اتحاد ملت که شکل‌گرفته از نیروهای دو حزب منحل شده جبهه مشارکت و سازمان مجاهدین است؟

الان نمی‌توانم بگویم همه اصلاح‌طلبان، ولی فکر کنم به‌طور مشخص کارگزارانی‌ها با اولویت بیشتر چنین رویکردی دارند.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

افشاگری جدیدی از محمود باقری خطیبانی؛

آقای معاون! باور کنید آن چه دیده بودید با آن چه انجام شد کاملا متفاوت است

محمود باقری خطیبانی - معاون عمرانی و هماهنگی استاندار گیلان: تنها ۴۰ درصد طرح پیاده راه فرهنگی رشت اجرایی شده است / آنچه دیده بودیم با آنچه که انجام شد کاملا متفاوت است. شعبان پور هم چنین متذکر شد: مسئول ارشد استان هم از اجرای این پروژه رضایت ندارد و خواستار پیگیری برای تکمیل این پروژه است./ ایسنا ۱۵ اردیبهشت ۹۵ . این بخشی از مصاحبه آقای شعبان پور معاون عمرانی استانداری گیلان در اردیبهشت نود و پنج است و اتفاقا این مصاحبه به صورت دقیقی مبین مشکلاتی است که در اکثر پروژه هایی که در دوره آن معزول در شهر اجرا شده ، می باشد . من به عنوان عضو شورای چهارم رشت و به علت اطلاعاتی که در خصوص عملکرد آن معزول دارم چند نکته را برای اطلاع افکار عمومی اعلام می دارم: یکم / بدوا از آقای مهندس حامد عبدالهی و مهندس علوی از اعضای محترم شورای شهر رشت سپاسگزاری می نمایم که به صورت شفاف و صادقانه در خصوص برچیدن میله های بی قواره حد فاصل میدان فرهنگ تا حشمت اظهار نظر کردند . این انتظار وجود دارد دیگر اعضای شورا هم در باره اقدام قانونی و درست شهردار محترم رشت به ویژه آن عده از دوستان شورای چهارم که در شورای پنجم حضور دارند، موضع گیری کنند تا واقعیت های این پروژه برای مردم آشکارتر شود . دوم / روایت دکتر نصرتی شهردار کنونی رشت و مهندس حامد عبدالهی در خصوص طرح جامع ترافیک رشت کاملا درست و مستند  است و  اظهارات پراکنده دیگر ، از دقت های لازم حقوقی و فنی برخوردار نیست  و باید توصیه کنم که با فضا سازی رسانه ای تلاش نکنند واقعیات قلب شود و خودشان را تبرئه نمایند . سوم/ برای اطلاع معاون محترم عمرانی استانداری گیلان عرض می کنم که شهردار معزول رشت پروژه موزیکال آب نمای پارک ملت را  به رغم مخالفت سازمان بازرسی اجرایی کرده است و  چنان که جناب عالی در خصوص پیاده راه فرهنگی موضع گیری کرده اید ، چنین رویه ای به طور مکرر در رفتار اجرایی شهردار معزول ، مسبوق به سابقه است . چهارم/ پس از برچیدن میله های آهنی فرهنگ تا حشمت ، شهردار معزول رشت دو مصاحبه با سایت ها انجام داده است که هر آدم منصفی این مصاحبه ها را مطالعه می کند در می یابد که آن معزول دارای چه اغتشاش فکری عجیبی است و چنان که بارها عرض کرده ام باید تحت نظر قرار گیرد. با همین ذهن مغشوش در یک بازه دوساله بیش از چهار هزار حکم در شهرداری صادر کرد و مدیران را چرخشی تعویض می نمود. با همین ذهن مغشوش بود که می گفت پایین بودن وحشتناک کیفیت کارهایش به او ربطی ندارد  و مسئول کیفیت فعالیت هایی که انجام می دهد نیست ! با همین ذهن مغشوش بود که برای چهار هکتار پهنه کف سازی بیش از ۱۹ میلیارد هزینه کرد. با همین ذهن مغشوش بود که وقتی پیمانکارش نمونه های تست مقاومت ...

آخرین اخبار