رفتن به بالا

حرف تازه

تعداد اخبار امروز : 1 خبر


  • جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷
  • الجمعة ۱۰ رمضان ۱۴۳۹
  • 2018 Friday 25 May

حرف تازه – علاوه بر لغو قرارداد بوئینگ با ایران، مقامات آمریکایی اعلام کرده‌اند مجوز‌های شرکت ایرباس برای فروش هواپیما به ایران نیز لغو خواهد شد.  شرکت هواپیماسازی بوئینگ اعلام کرد از تصمیم دولت آمریکا برای لغو قرارداد فروش هواپیما با ایران تبعیت می‌کند. به گزارش حرف تازه  به نقل از نیویورک‌تایمز، دنیس مولنبرگ، مدیر […]

حرف تازه – علاوه بر لغو قرارداد بوئینگ با ایران، مقامات آمریکایی اعلام کرده‌اند مجوز‌های شرکت ایرباس برای فروش هواپیما به ایران نیز لغو خواهد شد.

 شرکت هواپیماسازی بوئینگ اعلام کرد از تصمیم دولت آمریکا برای لغو قرارداد فروش هواپیما با ایران تبعیت می‌کند.
به گزارش حرف تازه  به نقل از نیویورک‌تایمز، دنیس مولنبرگ، مدیر عامل شرکت بوئینگ، اعلام کرد که این شرکت از تصمیم دولت ترامپ برای لغو مجوز‌های بوئینگ برای فروش ۲۰ میلیارد دلار هواپیما به ایران، تبعیت خواهد کرد.
 
مولنبرگ گفت: “ما به پیروی از رهنمود‌های دولت آمریکا، ادامه می‌دهیم”.
او گفته به دلیل وجود احتمال خروج آمریکا از توافق هسته‌ای، بوئینگ خود را به هیچگونه برنامه تولید هواپیما برای ایران متعهد نکرده بود.
اظهارات مدیر عامل بوئینگ در حالی مطرح شد که روز قبل، دولت آمریکا اعلام کرده بود که قرارداد ۲۰ میلیارد دلاری بوئینگ برای فروش هواپیما به ایران پس از خروج آمریکا از برجام، لغو خواهد شد.
سه شنبه گذشته، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، پس از مدت‌ها انتقاد از توافق هسته‌ای، از آن خارج شد و تحریم‌ها را علیه ایران دوباره برقرار کرد. در پی برقراری مجدد تحریم‌ها، قرارداد‌های تجاری با ایران نیز به خطر افتاد.
علاوه بر لغو قرارداد بوئینگ با ایران، مقامات آمریکایی اعلام کرده‌اند، مجوز‌های شرکت ایرباس برای فروش هواپیما به ایران نیز لغو خواهد شد.
پیش‌تر، استیون منوچین، وزیر خزانه‌داری آمریکا، روز سه شنبه با اشاره به بوئینگ و ایرباس گفته بود طبق برجام معافیت‌هایی برای فروش هواپیما، قطعات و خدمات وجود داشت، اما مجوز‌های موجود، لغو خواهند شد.
منوچین اعلام کرد: “مجوزها، لغو می‌شوند. هدف این است که تحریم‌های حداکثری علیه ایران، اعمال و حفظ شوند. در اینجا، هدف این است”.
به گفته نیویورک‌تایمز، لغو مجوز‌ها به این معناست که بوئینگ یک بازار پرسود را از دست می‌دهد. با این حال، ضرر بوئینگ از رقیبش ایرباس کمتر خواهد بود.
در سال ۲۰۱۶، بوئینگ موافقت کرد که ۸۰ جت مسافربری به ارزش ۱۷ میلیارد دلار، به شرکت ایران ایر بفروشد. با این حال، هرگز تولید این هواپیما‌ها را شروع نکرد. ایرباس سه هواپیما به ایران تحویل داد و یک سفارش ۱۹ میلیارد دلاری از ایران ایر برای ساخت ۱۰۰ هواپیمای جدید دریافت کرده بود.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

یادداشتی از محمد رسول محمد پور:

علیپور صدایی از پس سالها خاموشی… / بدون ستاد، بدون تبلیغات

محمد رسول محمدپور - اولین باری که او را دیدم با جامه پاکبانی روی دستان نحیف هم لباسان خود در میان زمین و آسمان بود. چشمهایشان بیش و پیش از آواهای بریده بریده و غرق در لهجه های عمیق با آدمی سخن میگفت و هر چین و چروک صورتشان خبر از سنگینی و سختی روزگارانی که گذشت میداد... فارغ از تحلیل های موجود در مورد چرایی کسب آرا قابل توجه محمد حسن علیپور به عنوان یک پاکبان در انتخاباتی نه چندان پاک و آلوده به مؤلفه های مختلف برای پیروزی، حضور وی در شورای پنجم به عنوان یک پدیده قابل توجه و عملکرد او قابل بررسی دقیق تر است. عده ای این حضور را به نوعی دهن کجی شهروندان به عملکرد ناملموس نخبگان منتخب ادوار شورا و برخی نتیجه دلسوزی شهروندان برای یک پاکبان میدانند، طیفی حضور وی را نتیجه اعمال نظر دستگاههای مرتبط با قدرت حاضر در پشت پرده وادی سیاست و دیگرانی اتفاقی از روی اقبال و بدون برنامه ریزی قبلی... لیکن در این میان کسی به اراده و تاثیر دستهایی نحیف که مهد حضور این پدیده بود اشاره نمیکند گویی هنوز هم به اعجاز آنها اعتقادی نیست!!! دستهایی که با یک بررسی کوتاه میتوان به نقش آنها در تغییرات و اتفاقات بزرگ در تاریخ این کشور از بروز انقلاب تا پایداری در ۸ سال جنگی نابرابر پی برد. باید توجه داشت امروز علیپور نماینده ای مختص به طیفی است که انباشت مطالبات آنها در گذر دهه ها بوی کهنگی و رنگ ناامیدی گرفته است. نیازهای قشری خدوم که رفع آنها نه تنها وظیفه مسئولین بلکه تکلیفی فراموش شده بر دوش تک تک شهروندان این شهر بود و بی توجه از کنار آن رد شدیم غافل از اینکه این نگاه غیر مسئولانه با ساختار یک جامعه مدنی و اصول زندگی شهروندی در منافات است. از روز اول حضور وی در شورای پنجم بسیاری نقد بر عدم تناسب این عضو برخاسته از جامعه کارگری نسبت با سایر اعضای شورای شهر و اخلال در ضرب آهنگ هماهنگ عملکرد این شورا به علت حضور او داشتند و شاید عدم آشنایی او از ساختارهای سیاسی و مدیریتی و نوع ادبیات بکار گرفته از جانب وی در برخی موارد و در روزهای ابتدایی مزیدی بر علت شدت این نقود میشد ولی امروز شرایط با روزهای اول متفاوت است. پاکبان داستان ما رفته رفته به خوبی درک کرد که به کدام دلیل رخت نارنجی شریف خود را با جامه تمیز و اتو کشیده مدیران عوض کرده است و در این وادی برای رسیدن به حقوق هم صنف های خود هر از گاهی صدای بلند و جملات تند کارگشا خواهد بود. امروز به خوبی آموخته که ابتدا باید پرده ضخیمی که مقابل دیدگان بسیاری کشیده شده دریده شود تا چشمان حضرات با نور حقیقت کف جامعه آشنا گردد و گامی در راستای این حجم از اختلاف طبقاتی بردارند. او از همیشه در راستای مطالبات کارگری جدی تر است و با این روال از این پس در هر دوره از انتخابات ...

آخرین اخبار