محمدباقر قالیباف به زودی ریاست یکی از نهادهای مهم کشور را به عهده خواهد گرفت و معادلات دو انتخابات ۹۸ و ۱۴۰۰ تغییرات اساسی خواهد کرد.

حرف تازه – نامه‌نیوز نوشت: «شهردار سابق تهران به همین زودی‌ها به ریاست این نهاد خواهد رسید. گمانه‌زنی‌های در مورد انتصاب وی به عنوان ریاست این نهاد بلافاصله بعد از کنارگیری وی از انتخابات ۹۶ شروع شد.

از آن زمان تا کنون این اتفاق رخ نداده اما بر اساس اخبار موجود در نیمه نخست سال ۹۸ بالاخره حکم خود را می‌گیرد و رسماً رئیس این نهاد مهم می‌شود. این انتصاب را بی‌گمان باید یکی اثرگذارترین انتصاب‌های سال بعد دانست. خروج قالیباف از گردونه انتخابات ۹۸ و ۱۴۰۰ در شرایطی که سیدابراهیم رئیسی نیز به ریاست دستگاه قضا رسیده است، تغییرات مهمی در آرایش سیاسی ایجاد خواهد کرد.

در این میان البته اخبار حاکی از این بود که او خیلی قبل‌تر فعالیت‌های انتخاباتی خود را آغاز کرده و حتی با کمک تیم رسانه‌ای خود یکه‌تاز میدان اصولگرایی شده بود. حالا که او قرار است حکم ریاست این نهاد را دریافت کند بسیار بعید و دور از ذهن است که سودای ریاست قوه یا رئیس‌جمهوری داشته باشد.

او به پست مهمی می‌رسد و قاعدتاً باید تبدیل شدن به یک چهره پرنفوذ پشت پرده را به حضور مجدد در مناظرات انتخاباتی و دردسرهای رئیس‌جمهور یا رئیس مجلس شدن ترجیح دهد.

تکلیف قالیباف معلوم است اما باید دید که این انتصاب چه تغییری در معادلات اصولگرایان ایجاد می‌کند و چه کسی جایگزینش می‌شود. تا همین یکی دو ماه قبل گفته می‌شد سیدابراهیم رئیسی به پارلمان رفته تا جای علی لاریجانی را بگیرد و قالیباف برای کارزار ۱۴۰۰ مهیا می‌شود.

حال که رئیس جای آیت‌الله آملی لاریجانی را در قوه قضائیه گرفته و اصولگرایان ریاست ساز و کار ابداعی او یعنی شورای وحدت را به حداد عادل داده‌اند، می‌توان انتظار داشت که حداد عادل را سرلیست انتخاباتی خود در سال ۹۸ قرار دهند.

با توجه به سابقه حضور او در مجلس می‌توان این گمانه را منطقی خواند. خاصه این که تکلیف قالیباف هم ظرف همین بهار روشن می‌شود و می‌توان با خیال راحت او را فهرست رؤسای مجلس احتمالی خط زد.

خط خوردن اسم قالیباف از فهرست انتخابات ۹۸ معمای سختی طرح نمی‌کند. یا بهتر بگوییم حضور حداد عادل در رأس شورای وحدت و به عنوان جایگزین رئیسی این معما را حل می‌کند.

معمای اصلی اما این است که اگر قالیباف رئیس نهادی مهم شده و از گرفتن صندلی حسن روحانی صرف نظر کند، اصولگرایان برای به دست آوردن این کرسی چه گزینه‌هایی دارند؟
به نظر می‌رسد طیف تصمیم‌ساز شورای وحدت هیچ میلی به پشتیبانی از علی لاریجانی در صورت کاندیداتوری او ندارند و به احتمال زیاد شانس خود را با مهره‌ای تماماً اصولگرا انتخاب می‌کنند.

مهره‌ای که ظرفیت رقابت با لاریجانی را داشته باشد. برای این کار باید نقطه چالشی در کارنامه نداشته باشد تا تجربه قالیباف و گازانبر تکرار نشود. همچنین باید توانایی جذب طبقه کارگر را داشته باشد.

با در نظر گرفتن این مسائل باید گفت چه کسی بهتر از پرویز فتاح؟ او همیشه یکی از دانه‌های تسبیح اصولگرایی بود و نامش را شنیده‌ایم اما تحولات اخیر و انتصاب قالیباف موجب می‌شود که جدی‌تر از قبل به این گزینه فکر شود. در روزهای آتی قطعاً خبرهای بیشتری در مورد فتاح شنیده خواهد شد.»