رفتن به بالا

حرف تازه

تعداد اخبار امروز : 6 خبر


  • جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷
  • الجمعة ۸ شوال ۱۴۳۹
  • 2018 Friday 22 June
یادداشتی از پویا طوفانی؛

فرهنگ سازی، نیاز اساسی یک جامعه مدرن

پویا طوفانی – هدف از این یادداشت، فرهنگ زندگی در جامعه کنونی و معضلاتی است که اکنون با آن دست و پنجه نرم می کنیم‌ و باور به تغییرات آنها داریم. به شخصه زمانی به کشورهای جهان سومی اعتقاد پیدا کردم که به جای استفاده از تابلوی از سرعت خود بکاهید مجبور به استفاده از […]

پویا طوفانی – هدف از این یادداشت، فرهنگ زندگی در جامعه کنونی و معضلاتی است که اکنون با آن دست و پنجه نرم می کنیم‌ و باور به تغییرات آنها داریم.
به شخصه زمانی به کشورهای جهان سومی اعتقاد پیدا کردم که به جای استفاده از تابلوی از سرعت خود بکاهید مجبور به استفاده از سرعت گیر در خیابان ها شدیم. شاید با خود بگویید که پیشرفته ترین کشورها هم از سرعت گیرها برای احتیاط و امنیت استفاده می کنند. بله؛ اما نقش ((فرهنگ در جامعه)) زمانی معنادار می شود که بالاجبار ارتفاع سرعت گیر ها را تاحدی بالا بردیم تا شاید رانندگان عزیزمان بخاطر خودروهایشان هم که شده کمی سرعت خود را پایین بیاورند.
اگر بخواهیم نیم نگاهی به فرهنگ کشورهای پیشرفته و توسعه یافته دنیا بیندازیم خواهیم دید که اکنون در چه جایگاهی قرار داریم.
برای مثال در حال حاضر ابرقدرت های‌ دنیا در حال تحقیق بر روی جایگزین کردن پلاستیک های بازیافتی به جای پلاستیک های زباله هستند و این در حالی است که دغدغه کشور ما صرفا آموزش و فرهنگ سازی نریختن زباله در طبیعت است.
کشوری مثل ژاپن که ظرفیت های مناسبی برای دفن زباله ندارند سیستمی راه اندازی کرده اند تا بتوانند این زباله ها را به خاکستر تبدیل کنند اما در کشور ما در طبیعت بکر و فوق العاده سراوان به حدی زباله تدفین شده که تا کیلومتر ها بوی تعفن، مردم آن منطقه را درگیر و باعث بیماریهای زیادی شده است.
بدون شڪ فرهنگ سازی مناسب در هر زمینه ای، نیاز به آموزش های پایه و اساسی دارد،همان طور ڪه بعد از سالها توانستیم فرهنگ استفاده از ڪمربند ایمنی را در ڪشور خودمان جای بیندازیم باید در زمینه های دیگر هم از ظرفیت آموزش برای فرهنگ سازی ها استفاده ڪنیم‌.
البته ناگفته نماند تمدن ڪهن و قدمت دار کشور بزرگ ما ایران، از دیرباز تاکنون حرف های زیادی برای گفتن دارد اما با این حال به مرور زمان برخی فرهنگ های اشتباه وارد جامعه شد که جبران کردن آن ها نیاز به زمان و آموزش هایی خاص دارد،آموزش ها و فرهنگ سازی هایی که باید از همان دوران کودکی برای آن برنامه ریزی شده و در راستای ترویج آن از هر فرصتی استفاده کرد، چرا که فرهنگ های یک جامعه نشان از ماهیت یک شخص،شهر و یا حتی یک کشور دارد.

از این رو هر گاه خواستید بی اعتنا از چراغ قرمز راهنمایی و رانندگی عبور کنید یادتان باشد که شما می توانید اولین الگو برای فرزندان آینده تان باشید.همین آموزش کوچک شما شاید بتواند پیشرفتی مهم در راستای حرکت به سوی یک جامعه مدرن باشد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

این روز را در تاریخ رشت ثبت کنید؛

۲۵ خرداد ۹۷، روز آزادی تماشای فوتبال با خانواده در کنار همشهریان + تصاویر

بهنیا ثابت رفتار - ۲۵ خرداد ۹۷ را باید در تاریخ رشت ثبت کرد؛ از آن روزهایی است که سالها بعد باید به تحلیل آن بنشینیم و از اثرات مطلوب اجتماعی و فرهنگی آن بنویسیم. روزی که مردان و زنان رشتی، کودکان و سالمندان، مسئولین سابق و فعلی، همه و همه با هر عقیده و سلیقه ای در پیاده راه مرکزی شهر کنار هم ایستادند و تیم ملی فوتبال کشورشان را تشویق کردند و از پیروزی دلچسب و دراماتیک ایران لذت بردند. در این روز بار دیگر جادوی مستطیل سبز اثر کرد و فوتبال عامل وحدت شد. این بار مردم رشت، نه برای بیان عقاید سیاسی خود بلکه برای یک رویداد ورزشی آمدند و اجتماع عظیمی را شکل دادند و به اثبات رساندند فوتبال نه تنها تهدید نیست بلکه یک فرصت بی مثال است. نشان دادند حضور مردان و زنان با فرهنگ رشتی در کنار یکدیگر در فضاهای ورزشی آسیب نیست و می تواند بر زخم کهنه فحاشی اقلیتی از جامعه در استادیوم های ورزشی مرهم باشد. ۲۵ خرداد ۹۷ روزی بود که آرزوی آزادی تماشای فوتبال با خانواده در فضای عمومی و در کنار همشهریان تحقق یافت و مادران و خواهران تک تک ما حق داشتند دلخوشی ساده فوتبال دیدن در فضایی عمومی و پرنشاط را تجربه کنند. روزی بود که اختلاف نظرهای سیاسی کنار گذاشته شد و مردم و مسئولین همه برای یک جشن ملی و غرور آفرین خود را آماده کردند.  شاید سال ها بعد زمانی که حضور خانواده های ما در استادیوم های فوتبال آزاد باشد از این روز بیشتر و به نیکی یاد شود و مردم ایران، رشت را یکی از پیشگامان فرهنگ سازی در جهت مهیا کردن فضای استادیوم های فوتبال برای ورود بانوان بنامند...    

آخرین اخبار