حرف تازه – در حالیکه چند ماه از آغاز به کار شورای پنجم رشت گذشته است کمیسیون برنامه بودجه و حقوقی شورای اسلامی شهر رشت به عنوان نهاد ناظر بر عملکرد شهرداری سکوت عجیبی را در خصوص برخی از شائبه های مطرح شده مربوط به دوران شهردار سابق در پیش گرفته است. پس از دوران […]

حرف تازه – در حالیکه چند ماه از آغاز به کار شورای پنجم رشت گذشته است کمیسیون برنامه بودجه و حقوقی شورای اسلامی شهر رشت به عنوان نهاد ناظر بر عملکرد شهرداری سکوت عجیبی را در خصوص برخی از شائبه های مطرح شده مربوط به دوران شهردار سابق در پیش گرفته است.

پس از دوران پرتنش شورای سوم رشت که در نهایت به انحلال شورا ختم شد؛ نوبت به شورای چهارم و دوره دیگری از مدیریت شهری رسید اما اعضای شورای چهارم نیز شائبه های فراوانی را در خصوص پروژه ها و برنامه های مختلفی نظیر پیاده راه، رسانه ها و… در زمان شهرداران وقت مطرح کرده اند و انتظار می رفت کمیسیون برنامه و بودجه شورای پنجم با همتی مضاعف نسبت به شفاف سازی این مسائل اقدام کند اما تا امروز عملا واکنش خاصی نسبت به این مسائل نشان نداده و فشار چندانی برای شفاف سازی مسائل مالی گذشته اعمال نکرده است تا مردم از جزییات این مسائل آگاه شوند.

مشخص نیست آیا با گذشت حدود شش ماه از فعالیت شورای پنجم، هنوز هم کمیسیون برنامه بودجه و در راس آن فرهام زاهد از مسائلی نظیر نامه منتسب به شهردار سابق در خصوص انتخاب گزینشی ۱۷ رسانه بی خبر است یا ترجیح داده است که فعلا در این خصوص به دلایل مختلف صحبت نکند؟ این نامه در کوران رقابت های انتخاباتی شورا مکاتبه شد و بر اساس آن بنا بود تا زمان تهیه و ابلاغ دستور العمل مدیریت منابع مالی بخش رسانه روابط عمومی ۱۷ رسانه زیر نظر فردی خارج از حوزه روابط عمومی، که به صورت اتفاقی علاوه بر مسئولیتش در شهرداری کاندیدای شورا هم بوده است، فعالیت کنند! و عملا این رسانه ها بدون نظر روابط عمومی شهرداری، مستقیما با دستور شهردار وقت با ساز و کاری عجیب به رسالت رسانه ای خود می پرداختند! عجیب آن که مصاحبه های اخیر فرهام زاهد مورد توجه برخی از همین رسانه های محبوب ثابت قدم نیز قرار گرفته است که به نظر می رسد به جای آن که ریشه مشکلات حل شود زاهد خواسته یا ناخواسته در زمین برخی از همان ها توپ زده است!

اسناد موجود نشان می دهد در میان این رسانه ها، برخی در همان ایام، مبالغ قابل توجهی از پول مردم را بابت انتشار مطالب مرتبط با گفتمان عقلانیت و توسعه شهری دریافت کرده اند؛ عنوانی که بیش از هرچیز نام یکی از لیست های انتخاباتی را به ذهن متبادر می کند که در آن مقطع زمانی به عنوان لیست ثابت قدم در میان مردم شناخته می شد. هرچند که ممکن است نه این فعالیت ساماندهی شده رسانه ای در ایام انتخابات ارتباطی به آن لیست داشته باشد و نه آن لیست، لیست حمایتی شهردار وقت بوده باشد و همه چیز یک اتفاق ساده و تشابه اتفاقی بوده باشد! هرچند کمتر شخصی چنین چیزی را می پذیرد اما باز هم باید گفت که قطعیتی وجود ندارد و شاید واقعا اشکالی در این روند وجود نداشته باشد. 

یا در خصوص پیاده راه که بارها صحبت هایی از هزینه کرد عجیب و غریب چند برابر پیش بینی مطرح شده است نیز شائبه های فراوانی وجود دارد که هنوز مطرح می شود اما پاسخ شفافی ارائه نمی شود. او هیچگاه در خصوص هزینه های پیاده راه رشت در بخش های مختلف از جمله هزینه آبنمای میدان شهرداری و نگهداری آن به طور شفاف گزارشی ارائه نکرده است. 

پارادوکس های فرهام زاهد عجیب ترین بخش ماجرا است. زاهد که ادعای اصلاح طلبی دارد طوری در مقابل شائبه های دوران ثابت قدم (حامی کاندیدای ریاست جمهوری اصولگرایان که البته شخص ثابت قدم را چندان هم نمی توان اصولگرا در نظر گرفت) سکوت کرده است که در مواردی اصلاح طلبان نیز پشت اصلاح طلبان دیگر تا این حد نمانده اند! هرچند اصولگرایی یا اصلاح طلبی نباید ارتباطی با نحوه برخورد با تخلفات احتمالی داشته باشد اما به نظر می رسد فرهام زاهد با سکوت خود تا همین جای کار شورای پنجم هم سهم بسزایی در کاهش فشارها بر ثابت قدم داشته است.

از سویی فرهام زاهد نگران ارتباط شهرداری با رسانه ها است اما از سوی دیگر از آن نامه معروف و پرداختی های جالب توجه شهردار سابق صحبت خاصی مطرح نمی کند! به نظر می رسد لازم است فرهام زاهد با شتاب بیشتری به پاسخگویی به این سوالات بپردازد تا در پایان دوره یک ساله ریاستش بر کمیسیون بودجه بتواند از این شفاف سازی ها به عنوان بخش مهمی از کارنامه یکساله کمیسیون بودجه شورا یاد کند.

فرهام زاهد نگران جذب غیرقانونی نیرو در شهرداری است اما تلاش چشمگیری در خصوص بررسی وضعیت افراد جذب شده در دوران گذشته را از خود نشان نمی دهد؛ دورانی که نیروهای رسمی و قراردادی شهرداری در شرایطی که شهرداری با پرداخت حقوق پرسنل خود نیز با مشکل مواجه بود به طور محسوسی افزایش یافت. 

اینها سوالاتی است که صحت و سقم بسیاری از آن ها و جزییاتشان را کمیسیون بودجه باید مشخص کند اما متاسفانه خبر چندانی از پیگیری چنین روندی در این کمیسیون نیست و زاهد در راس کمیسیونی که انتظار می رفت بیشترین حرف را در این دوره برای گفتن داشته باشد همچنان سکوت را برگزیده است.

فرهام زاهد که قرار بود در راس کمیسیون برنامه و بودجه و حقوقی به بررسی شائبه های مطرح شده بپردازد به همراه آن شهردار معزول در یکی از دیدار های سپیدرود به صورت کاملا اتفاقی در ورزشگاه حضور می یابد تا با ادامه سکوت زاهد احتمالا آب سردی بر پیکر برخی از افرادی ریخته شود که چشم امیدشان به فرهام زاهد و پیگیری های او در این کمیسیون بوده است.

هرچند دل نگرانی های فرهام زاهد جای تقدیر و تشکر دارد اما از او و به خصوص اتاق فکرش انتظار می رود کمی هم به ماه ها و سال های گذشته فلش بک بزنند و بر آنچه بر رشت و مردم صبورش گذشت نظری بیفکنند. قطعا بسیاری از مسائل و مشکلات به جا مانده امروز ریشه ای در گذشته دارد. ضمن آنکه بهتر است سریع تر گزارشی از عملکرد این کمیسیون در حدفاصل بازگشت عضو پر سفر شورا از ایتالیا تا امروز را ارائه کنند تا دستاوردهای این کمیسیون در ماه های اخیر نیز برای مردم شفاف سازی شود. 

در آینده سوالات بیشتری خواهیم پرسید…