بهنیا ثابت رفتار : در دهمین قسمت از مرور عملکرد اعضای شورای اسلامی شهر رشت در دوره چهارم عملکرد فاطمه شیرزاد را مرور خواهیم کرد. جهت مطالعه قسمت های قبلی می توانید روی هرکدام از اسامی کلیک کنید: قسمت اول :  رضا جمشیدی چناری قسمت دوم : فرانک پیشگر قسمت سوم :  محمود باقری خطیبانی قسمت چهارم : اسماعیل […]

بهنیا ثابت رفتار : در دهمین قسمت از مرور عملکرد اعضای شورای اسلامی شهر رشت در دوره چهارم عملکرد فاطمه شیرزاد را مرور خواهیم کرد. جهت مطالعه قسمت های قبلی می توانید روی هرکدام از اسامی کلیک کنید:

قسمت اول :  رضا جمشیدی چناری

قسمت دوم : فرانک پیشگر

قسمت سوم :  محمود باقری خطیبانی

قسمت چهارم : اسماعیل حاجی پور 

قسمت پنجم : فرهاد شوقی

قسمت ششم : محمدحسین واثق کارگرنیا 

قسمت هفتم : سید امیر حسین علوی 

قسمت هشتم : مسعود کاظمی

قسمت نهم : مجید رجبی ویسرودی

نفر دهم : فاطمه شیرزاد

“بانوی اخلاق” که به واسطه دو دهه اجرا در صدا و سیمای مرکز گیلان چهره آشنایی برای شهروندان رشتی به شمار می رفت با بیش از ۹۵۰۰ رای مطابق انتظار به شورای چهارم راه یافت.

فاطمه شیرزاد با سابقه گویندگی در رادیو، مدیرمسئولی فرزندان گیل، عضویت در خانه مطبوعات و همچنین سرای روزنامه نگاران به عنوان تنها عضو رسانه ای شورای چهارم شناخته می شود. او کارشناس زبان و ادبیات فارسی است و مدرسی فن بیان و گویندگی را هم در کارنامه خود پیش از عضویت در شورا ثبت کرده است.

حضور طولانی مدت او در صدا و سیما از یک سو و حمایت خانواده های شهدا، جانبازان و ایثارگران از سوی دیگر از مهم ترین عوامل موفقیت شیرزاد در انتخابات شورای اسلامی شهر رشت در سال ۹۲ بود.

همسر او هادی نهی قناد از چهره های شاخص صدا و سیمای مرکز گیلان، برادر دو شهید و یک جانباز است و مادر همسر او سیده فاطمه شاد سعادت از جایگاه بسیار ممتازی در میان خانواده شهدا و جامعه برخوردار است. او در زمان خلیلی به عنوان مشاور فرهنگی شهردار رشت منصوب شد. مادر شهیدان نهی قناد بارها توسط مسئولین و نمایندگان مورد تقدیر قرار گرفته است اما تقدیر او از احمدی نژاد شاید بیش از سایر موارد مورد توجه رسانه ها قرار گرفت. فرزند ارشد فاطمه شیرزاد، دانیال نهی قناد نیز در سال ۹۳ به عنوان مشاور جوان فرماندار رشت منصوب شد.

فاطمه شیرزاد از همان بدو ورود خود به شورا به عضویت در کمیسیون های محیط زیست و فرهنگی در آمد و با توجه به تجارب ارزنده خود به عنوان سخنگو و منشی اول به هیئت رئیسه سال اول شورا راه یافت. در سال دوم نیز حضور او در کمیسیون های محیط زیست و فرهنگی ادامه داشت اما این بار علاوه بر اینکه منشی کمیسیون فرهنگی بود، برای نایب رییسی کمسیون محیط زیست نیز انتخاب شد. در سال سوم باز هم شیرزاد در این دو کمیسیون حضور داشت اما این بار به عنوان رئیس کمیسیون بهداشت و محیط زیست و نایب رییس کمیسیون فرهنگی. با آنکه در کمیسیون برنامه و بودجه هم عضویت دارد آمار غیبت هایش بسیار ناچیز بوده است.

او بی تردید یکی از فعال ترین اعضای شورای اسلامی شهر رشت است تا جایی که بعضی اعضای پیشکسوت شورا نیز اذعان کرده اند که هرچقدر تلاش کنند نمی توانند همانند شیرزاد خود را به این تعداد از برنامه های حوزه مدیریت شهری برسانند. در واقع او تمام تمرکز و توان خود را برای حضوری تاثیر گذار در حوزه مدیریت شهری به کار بسته است که قابل تحسین است. همسر او هادی نهی قناد هم علی رغم مشغله های کاری فراوان، در اکثر همایش ها و افتتاحیه ها و اختتامیه ها شیرزاد را همراهی می کند و مشاوره های هوشمندانه ای به او می دهد و به هیچ وجه نمی توان نقش او را در مواضع به موقع و حضور پررنگ شیرزاد نادیده گرفت. شیرزاد از کنگره ۸ هزار شهید تا جشنواره های خیریه؛ از هفته سلامت تا افتتاحیه های طرح های عمرانی و همایش های گوناگون سعی در حضور داشته است.

برخی معتقدند شیرزاد پتانسیل حضور در در ادوار آتی انتخابات مجلس شورای اسلامی را دارد و می تواند در آینده ای نه چندان دور در لیست اصولگرایان برای مجلس قرار بگیرد؛ البته خودش تا کنون به طور رسمی در جایی این علاقمندی را نشان نداده است.

یکی از نکات جالبی که از شیرزاد در ذهن بسیاری از اهالی رسانه مانده است هدایای رد وبدل شده توسط شیرزاد است که مهم ترین آن بی تردید انگشتر فیروزه ای بود که سردار قاسم سلیمانی در دیدار با خانواده های شهدای مدافع حرم گیلان به فاطمه شیرزاد که عروس خانواده شهید پروری است اهدا کرد. شیرزاد در سفر هرمان جوزف پلگریم شهردار شوئبیش هال آلمان به رشت هدیه ای برای همسر او در نظر گرفت و اهدا کرد که آن هم در نوع خود جالب توجه بود.

او در انتخابات پیشین مجلس شورای اسلامی از حجت الاسلام محمد عباسی و سردار سید علی آقازاده حمایت کرد که به تعبیر بسیاری از افراد نشانگر قرابت نگاه او به جریان های اصولگرایی ساده زیست است. هرچند آقازاده مورد حمایت چهره هایی چون رفیعی نوده، کارگرنیا، شوقی، کاظمی و باقری بود شیرزاد نشان داد تفکرات سیاسی خود را به هیچ عنوان در تصمیمات شورایی خود دخیل نمی کند و به سیاسی کاری در شورا اعتقاد چندانی ندارد. او مدت ها است در شورا در طیف اکثریت و مقابل این افراد قرار دارد.

از لحاظ تفکرات سیاسی هرچند به چهره های اصولگرا نزدیکتر است اما بارها بر عدم اعتقادش به مرزبندی های فعلی سیاسی و ضرورت حمایت از افرادی که می توانند خدمت مفیدی به جامعه داشته باشند تاکید کرده است که نشان از نگاه فراجناحی و میانه روی او دارد.

شیرزاد از حامیان اصلی تفکر ثبات در راس مدیریت شهری در شورای چهارم بوده است؛ چه در زمانی که زمام امور شهرداری در دستان خلیلی بود و چه در زمانی که ثابت قدم روی کار آمد. او استیضاح و برکناری را آخرین راه حل می داند اما اگر در جایی از کار ضعف و اشکالی ببیند چشمش را به حقیقت نمی بندد. همین چند وقت پیش بود که به دلیل عدم پرداخت حقوق معوقه سبزپوشان و نارنجی پوشان شهرداری رشت برای شهردار ضرب الاجل تعیین کرد و پس از آن اولتیماتوم داد و صراحتا اعلام موضع کرد.

در محافل زیادی از او و هادی نهی قناد به عنوان زوجی نجیب یاد می کنند. شیرزاد بارها اثبات کرده است که منافع شخصی را به منافع شهر و جمع ترجیح نمی دهد و به عبارت دیگر اصلا و ابدا اهل معامله نیست. او علاوه بر آنکه چشم به منافع مادی نداشته است این روزها نشان داده است که هیچ اصراری به ریاست شورا نیز نداشته است و سعی کرده است گزینه ای را که به صلاح شهر می داند حمایت کند.

فاطمه شیرزاد در مقطعی با پاسخی سنگین، از حقوق بانوان در مقابل اظهارات عجیب و غریب قاضی پور دفاع کرد. پیام های تبریک او به کیمیا علیزاده و موارد مشابه همه و همه نشان از پیگیری و دغدغه مندی او نسبت به مسائل روز کشور به خصوص بانوان داشت.

شیرزاد با حضور در اقدامات فرهنگی و خیرخواهانه متعدد امروز به یکی از چهره هایی تبدیل شده است که مقبولیت بالایی در میان مردم دارد و این موضوع را با حضور در میان قشر ضعیف تر جامعه و هم صحبت شدن با این افراد به وضوح می توان مشاهده کرد.

حضور فاطمه شیرزاد و فرانک پیشگر را پس از دو دوره غیبت بانوان توانمند در شورای اسلامی شهر رشت باید به فال نیک گرفت.

در خصوص این یادداشت هرچقدر تلاش کردم تا نکات منفی عملکرد شیرزاد را نیز اشاره کنم به نتیجه خاصی نرسیدم. شاید مهم ترین انتقادی که به او می شود و البته شخصا خیلی به آن اعتقاد ندارم حمایت زیاد او از شهردار رشت است که در این خصوص نیز شاهد انتقادات او در مواردی که لازم بوده است بوده ایم. شیرزاد در ماه های اخیر حتی رابطه خود را با رسانه هایی که نسبت به او بداخلاقی هایی نیز داشته اند ترمیم کرده است.

photo_2016-09-01_23-06-59