کنفدراسیون فوتبال آسیا(AFC) امروز اسامی 9 مهاجم سرشناس تاریخ جام ملت های آسیا را منتشر کرد که «علی دایی» در جمع این نامزدها دیده می شود.

حرف تازه – دایی که از ۱۴۹ بازی ملی توانسته با زدن ۱۰۹ گل آقای گلی فوتبال جهان را در اختیار بگیرد برای کسب بهترین مهاجم تاریخ قاره کهن از سوی کنفدراسیون فوتبال آسیا نامزد شده تا پس از رای گیری، صاحب این عنوان مهم مشخص شود.

کنفدراسیون فوتبال آسیا درباره دایی نوشت: هیچ بازیکن در تاریخ فوتبال جهان بیشتر از «علی دایی» گل نزده است. او در جام ملت های آسیا ۱۹۹۶ با زدن ۸ گل بهترین گلزن این رقابت ها شد. البته دایی در سال ۲۰۰۰ در جام ملت های آسیا به میزبانی لبنان ۲ گل دیگر زد و ۴ سال بعد در چین نیز ۳ گل به ثمر رساند.

اسامی ۸ رقیب دیگر دایی برای کسب عنوان بهترین مهاجم تاریخ آسیا به این شرح است:

یاسر القحطانی(عربستان)، علی مبخوت(امارات)، لی دونگ گوک(کره جنوبی)، جاسم الهویدی(کویت)، نائوهیرو تاکاهارا(ژاپن)، یونس محمود(عراق)، تیم کاهیل(استرالیا) و الکساندر گنریخ(ازبکستان).

علی دایی که نخستین تجربه سرمربیگری خود را در سال در سال ۱۳۸۵ با تیم سایپا آغاز کرد، در ۱۳۸۶ که به صورت همزمان بازیکن نیز بود، موفق شد عنوان قهرمانی را برای این تیم خودروساز در لیگ برتر فوتبال باشگاه های کشور کسب کند.

همچنین او در سال های ۱۹۹۶ و ۱۹۹۹ به ترتیب عنوان دوم و اول مرد سال فوتبال آسیا را کسب کرد.
هفدهمین دوره جام ملت های آسیا از ۱۵ دی ماه امسال به میزبانی امارات متحده عربی آغاز می شود و تیم ملی فوتبال ایران امیدوار است پس از ۴۳ سال عنوان قهرمانی این رقابت ها را بدست آورد.
عراق، یمن و ویتنام، تیم های هم گروه ایران در این دوره از رقابت ها هستند.

جهت رای دادن به علی دایی به اینجا مراجعه کنید.

  • منبع خبر : العالم