عزت الله انتظامی معروف به آقای بازیگر بامداد روز جمعه 26 امرداد در بیمارستان باهنر تهران در سن 94 سالگی دار فانی را وداع گفت.

حرف تازه – عزت الله انتظامی معروف به آقای بازیگر بامداد روز جمعه ۲۶ امرداد در بیمارستان باهنر تهران دار فانی را وداع گفت.

به گزارش حرف تازه، این پیشکسوت مشهور سینمای ایران در سال ۱۳۰۳ در سنگلج تهران به دنیا آمد. او در رشته برق تحصیلات خود را ادامه داد و از سال ۱۳۲۶ وارد دنیای هنر شد. عزت الله انتظامی اندک درآمد خود را پس انداز کرد و راهی هانوفر آلمان شد تا آموزش سینما و تئاتر را در یک مدرسه شبانه ادامه دهد.

او سپس به ایران بازگشت و پیش پرده خوانی در تماشاخانه های لاله زار را آغاز کرد. همچنین به دوبلوری و کار در تلویزیون پرداخت و در طی این سالها ۵۶ فیلم سینمایی و بیش از ۷۰ کار تلویزیونی به عنوان بازیگر یا کارگردان از خود به یادگار گذاشت.

او در سال ۴۸ تحصیلات آکادمیک را در دانشکده هنرهای زیبا ادامه داد و پس از تحصیل، سالها به تدریس رشته تئاتر در همان دانشکده نیز پرداخت.

حاجی واشنگتن، گراند سینما، آقای هالو، پستچی، گاو، ناصر الدین شاه آکتور سینما، ستارخان، روز واقعه، هامون و چهل سالگی از جمله کارهای موفق و معروف انتظامی است. او با کارگردانان بزرگی چون داریوش مهرجویی، محسن مخملباف و علی حاتمی کار کرده است. نخستین نمایش حرفه ای او را “التیماتوم” می دانند که در سال ۱۳۲۰ به نویسندگی پرویز خطیبی و کارگردانی اصغر تفکری در تئاتر پارس لاله زار تهران اجرا شده است و از مشهور ترین آثار تلویزیونی او می توان به مجموعه هزار دستان اشاره کرد. 

عزت الله انتظامی برنده سیمرغ های بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد (۲ بار)، بهترین بازیگر نقش مکمل مرد و همچنین بهترین بازیگر مرد در بخش بین الملل در سال های ۶۷ و ۷۲، ۸۰ و ۸۲ بوده است و لوح تقدیر بهترین بازیگر مرد در سال های ۷۰ و ۸۵ را در جشنواره فیلم فجر به خود اختصاص داده است. او در جشنواره بین المللی شیکاگو در سال ۱۹۷۱ جایزه دوم بهترین بازیگر نقش اول مرد را نیز کسب کرده است. 

پسر او مجید انتظامی از آهنگسازان مطرح سینمای ایران است.

عزت الله انتظامی که در چند سال اخیر کسالت داشت در نهایت بامداد آدینه ۲۶ امرداد ۱۳۹۷ در بیمارستان باهنر تهران در سن ۹۴ سالگی درگذشت.

بسیاری از چهره های مطرح سینما و تلویزیون نسبت به این اتفاق در صفحات اینستاگرامی خود واکنش نشان دادند.

مراسم تشییع پیکر عزت الله انتظامی ساعت ۹:۳۰ روز یکشنبه از مقابل تالار وحدت برگزار خواهد شد. 

 

 

  • منبع خبر : اختصاصی حرف تازه