حرف تازه – سی و ششمین جلسه کمیسیون فرهنگی، اجتماعی شورای اسلامی شهر رشت عصر روز گذشته به ریاست محمد حسن عاقل منش در تالار شورا برگزار شد. گرامیداشت ایام هفته توسط رئیس کمیسیون محمد حسن عاقل منش در ابتدای جلسه ضمن گرامیداشت سالروز تاسیس جهادسازندگی در سال ۱۳۵۸ به فرمان امام خمینی(ره) اظهار کرد: […]

حرف تازه – سی و ششمین جلسه کمیسیون فرهنگی، اجتماعی شورای اسلامی شهر رشت عصر روز گذشته به ریاست محمد حسن عاقل منش در تالار شورا برگزار شد.

گرامیداشت ایام هفته توسط رئیس کمیسیون
محمد حسن عاقل منش در ابتدای جلسه ضمن گرامیداشت سالروز تاسیس جهادسازندگی در سال ۱۳۵۸ به فرمان امام خمینی(ره) اظهار کرد: جهادسازندگی تحول عظیمی در حوزه خدمت رسانی به مناطق محروم و روستاییان ایجاد کرد.
وی با اشاره به اینکه جهادسازندگی اقدامات ارزشمندی را در حوزه های آب رسانی،برق رسانی و احداث خانه بهداشت در روستاها و نقاط محروم انجام داد بیان کرد: در دوران دفاع مقدس نیز جهادگران بی سنگر نقش موثری ایفا کردند.
رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر رشت با تاکید بر حفظ روحیه جهادی در خدمت رسانی به مردم مطرح کرد: جهادگران می توانند با تجربیات خود تحریم ها،مشکلات و فشارهای اقتصادی را مرتفع کنند.
عاقل منش همچنین در ادامه سالروز شهادت دکتر علی شریعتی،شهادت دکتر چمران و روز بسیج اساتید را گرامی داشت.
وی با اشاره به ۳۱ خرداد سالروز زلزله رودبار اظهار کرد: باید در مقاوم سازی و استانداردسازی خانه ها دقت کنیم و ایمن سازی ساختمان ها جدی گرفته شود.

بررسی بخشی از تعرفه بهای خدمات سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری رشت

عاقل منش با اشاره به اینکه شهرداری با ارائه خدمات متنوع رایگان به مردم انتظارات را افزایش داده است گفت: اکنون سازمان فرهنگی،ورزشی و شهرداری در محاصره اقتصادی قرار دارد و از یک طرف باید نرخ عادلانه ای برای بهای خدمات مصوب کنیم تا شهروندان نیز راضی باشند.
رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر رشت خواستار تجهیز و بازسازی امکانات ورزشی و تفریحی در پارک های رشت شد.

احمد رمضانپور نرگسی،عضو کمیسیون فرهنگی شورای شهر رشت در این جلسه اظهار داشت: یکی از وظایف مهم شهرداری خدمت رسانی است.
وی با اشاره به اینکه سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری نباید به صورت انتفاعی عمل کند گفت: قابل قبول نیست قسمتی از پارک که متعلق به مردم است دیوار کشیده شود و در اختیار بخش خصوصی قرار گیرد.

علیرضا حسنی، رئیس سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری رشت در این جلسه اظهار کرد: تلاش ما این است فضاهای خاص ورزشی را گسترش دهیم و این فضاها را به صورت رایگان در اختیار مردم دهیم.
وی افزود: ناچاریم به علت تورم و افزایش هزینه نگهداری و تجهیز اماکن ورزشی در برخی از قسمت ها وجه دریافت کنیم.
حسنی خاطرنشان کرد: در سال ۹۵ و ۹۶ بهای خدمات ۱۹ آیتم فرهنگی و ورزشی افزایش نیافت.

شیرزاد : منابع مالی سازمانها تخصیص پیدا نکرده است

فاطمه شیرزاد نیز با اشاره به اینکه در محلات کوتاهی هایی صورت گرفته است گفت: در خصوص زمین های ورزشی کوچک مقیاس هرچه داریم از گذشته بوده است و حتی در دوره چهارم نیز در زمینه احداث زمین ورزشی در محلات موفق عمل نکرده ایم و سازمان فرهنگی بهتر است شناسایی این زمین ها در محلات را در دستور کار قرار دهد.
نایب رئیس کمیسیون فرهنگی همچنین بابت برگزاری محافل انس با قرآن از سازمان فرهنگی قدردانی کرد و افزود: متاسفانه منابع مالی سازمانها به موقع تخصیص پیدا نکرده است و حتی در ماه مبارک رمضان هم سازمان فرهنگی با دست خالی برنامه ها را برگزار کرد.
وی خاطر نشان کرد: نمی دانیم مشکل از کجاست. شهردار می گوید دستور را داده ام. امیدوارم پاسخ قانع کننده ای به بنده داده شود.
فاطمه شیرزاد بخشی از موضوع تعرفه ها به سالن ورزشی برمی گردد که سالن باقرآباد هم متاسفانه تعطیل شده است. اگر مالکی پیدا شده چرا در گذشته نبود و تا آنجا که می دانم ملک شهرداری بوده است.
وی خواستار جایگزینی ملک جایگزین برای بانوان شد و گفت: در سالن حجاب منظریه هم افزایش تعرفه نداشته باشیم.
نایب رئیس کمیسیون فرهنگی شورا از اقدامات مثبت سازمان فرهنگی قدردانی کرد و در بخش دیگری از سخنانش در خصوص هتل کوشیار تصریح کرد: این موضوع باید تعیین تکلیف شود و از آن درامدزایی شود. همیشه سازمان ها پسماند و فرهنگی در انتها حقوق ها را دریافت می کنند.

تاکید بر درامدزایی از هتل کوشیار
شیرزاد افزود: تاکنون کمک های شایانی به حوزه ورزش شده است و فکر می کنم زمان آن رسیده است سرمایه شهرمان را افزایش دهیم.
وی همچنین خواستار ساماندهی گاری ها شد و گفت: با توجه به نزدیکی اجلاس شهرهای خلاق که در آذر ماه برگزار می شود باید سیمای شهری را در هسته مرکزی برای ورود میهمانان خارجی ارتقا دهیم تا از برند شهرخلاق استفاده بیشتری ببریم.
فاطمه شیرزاد در پایان بار دیگر بر تعیین وضعیت هتل کوشیار تاکید کرد.

۴ میلیارد تومان جهت ایجاد اماکن ورزشی در نظر گرفته شده

علی مقصودی نیز طی سخنانی خواستار در نظر گرفتن تمهیدات لازم از سوی اداره کل ورزش و جوانان شد و گفت: همان اداره با حداقل تجهیزات خودش درامد بیشتری احصا می کند. مبالغ تعیین شده از سوی شهرداری مبالغ کمتری است.
معاون خدمات شهر شهرداری رشت افزود: مبلغ ۴ میلیارد تومان جهت ایجاد اماکن ورزشی در نظر گرفته شده است که ۲ میلیارد تومان برای مسکن مهر و ۲ میلیارد در کمیته اولویت بندی حوزه معاونت خدمات شهری این تعهد را برای خودش ایجاد کرده که زمین های ورزشی در اقصی نقاط شهر ایجاد کند.
مقصودی با بیان اینکه ساخت زمین های ورزشی هزینه چندانی ندارد و زمان مناسب در سال جاری داریم گفت: در سال جاری اتفاقات خوبی در این حوزه خواهد افتاد.
وی افزود: بخشی از بودجه سازمان فرهنگی بر اساس مباحثی است که باید درامدزایی کند. امروز شهرداری رشت سرویس بهداشتی داریم که به دلیل پرداخت نشدن بدهی ها برق ندارد. سازمان فرهنگی هم چنین هزینه هایی دارد که در سانس های مختلف سالن ها رایگان استفاده می شود.

عاقل منش : پرداخت شهرداری به سازمانها به صورت منظم انجام نمی شود

محمدحسن عاقل منش درادامه جلسه با بیان اینکه بارها موضوع را پیگیری کرده ام و به شهردار نیز گفته ام تصریح کرد: پرداخت ها به موقع انجام نمی شود. باید مبالغی به سازمان فرهنگی پرداخت شود. برنامه ها که به پایان می رسد بحث هزینه ها و جوایز و هدایا مطرح است. کارت برای مسابقه فوتبال اهدا می شود و شارژ نمی شود.

انتقاد علیپور از بدعهدی شهردار در مقابل پاکبانان
محمدحسن علیپور نیز به بدعهدی شهردار اشاره کرد و گفت: محفل انس با قرآن برای پاکبانان برگزار نشد و شهردار باید در این خصوص پاسخگو باشد. این نخستین بار نیست که وعده های شهردار به کارگران محقق نمی شود. جشن روز کارگر و عدم برگزاری مراسم افطار پاکبانان نیز برگزار نشد.

قدیمی خواستار پیگیری مطالبات پیمانکاران حوزه روابط عمومی شد
فاطمه قدیمی نیز به پیمانکاران حوزه روابط عمومی اشاره کرد و گفت: انتظار داریم مطالبات این حوزه نیز پیگیری شود.

مدیر ارتباطات و امور بین الملل شهرداری رشت خاطر نشان کرد: در شهرداری در مقطعی قرارداد امضا شده گم شده است. چک صادر شده مفقود شده است. فردی سه سال است ۲۰ میلیون بابت ساخت کلیپ طلب دارد و هنوز نگرفته است. به همین دلیل ما مجبوریم مدام پیمانکاران را عوض کنیم. بارها این مسائل را پیگیری کرده ایم. 

شیرزاد: درامدهای شهرداری چه می شود؟ / شهرداری به هیچ حوزه ای پولی نمی دهد
فاطمه شیرزاد خاطر نشان کرد: شهردار به هیچ حوزه ای پولی نمی دهد. برای درمانگاه هموفیلی ۲ ماه است تذکر داده ام. پول ها پرداخت نمی شود. نمی دانم چرا چارچوب بودجه اجرایی نمی شود. درامدهای شهرداری چه می شود؟

عاقل منش: پرداخت های شهرداری به حوزه های مختلف هیچ نظمی ندارد/ چاره ای جز دعوت از شهردار نداریم
محمد حسن عاقل منش نیز بیان کرد: به نظر می رسد چاره ای جز دعوت از شهردار و سوال در این خصوص نداریم. باید جلسه ویژه ای بگذاریم تا تخصیص اعتبارات مشخص شود. اصلا نظمی ندارد و کاملا بی نظم است.
فاطمه شیرزاد خاطر نشان کرد: این ایراد است که برای انجام یک موضوع عضو شورا ۵۰ بار به مدیر یا شهردار تماس بگیرد.

رمضانپور نرگسی نیز اظهار داشت: بر اساس بودجه باید پرداخت ها صورت گیرد. ضمنا از سوی دیگر باید در ابتدای ماه حقوق ها را کنار بگذارید. در زمانی که من در شهرداری بودم پیمانکار تا نیمه ماه به شهرداری نمی آمد و ما تا ۱۵ هر ماه حقوق کارکنان را تامین می کردیم. ما باید چنین چیزی را از شهردار بخواهیم.

بسته شدن یک سرویس بهداشتی برای قطعی برق آبروریزی است
مقصودی نیز اظهار داشت: مسدودی حساب ها به شهرداری آسیب وارد کرد. می دانیم بسته شدن یک سرویس بهداشتی برای قطعی برق چه آبروریزی است.
عاقل منش با بیان اینکه محدودیت ها را می دانیم افزود: باید فکری به حال مشکلات شود و مصریم بحث عزیزان شرکتی و فضای سبز و پاکبان در اولویت باشند اما بعد از این موارد سازمان ها باید در نظر گرفته شود. سازمان در خط مقدم هستند و فعالیتشان به چشم می آید.

طلبکاران را به مرزی می رسانیم که با حکم جلب پولشان پرداخت شود
علیرضا حسنی با اشاره به هزینه هایی مثل سامانکده گفت: هزینه تاسیسات و پرسنل هم داریم. پرداخت ها به موقع انجام نمی شود و به مرزی می رسانیم که طلبکاران بروند حکم جلب بگیرند تا پولی پرداخت شود.
رئیس سازمان فرهنگی شهرداری رشت اظهار داشت: اگر ماهیانه ۱۵۰ میلیون تومان به سازمان پرداخت شود مشکلات را مرتفع می کنیم.
وی در بخش دیگری از سخنانش خاطر نشان کرد: ورزش جوانان نامش مشخص است. متولی اصلی هستند. سالن یادگار امام، سالن عضدی و … به بخش خصوصی واگذار شد. چرا مطالبات فقط از شهرداری است؟
حسنی با اعلام اینکه ساعات سالن ها به عادی، غیر پیک و پیک تقسیم می شود اظهار داشت: برای آقایان و بانوان ساعات مشخص شده است.
محمد حسن عاقل منش گفت: پیشنهاد می دهم ردیف ها بین ۱۰ تا ۱۵ درصد افزایش در نظر گرفته شود و بیش از آن نباشد.
محمد حسن علیپور با اشاره به مشکلات مالی شهرداری رشت بر ایجاد درامدهای پایدار شهرداری رشت به منظور رفع مشکلات تاکید کرد.
فاطمه قدیمی نیز اظهار داشت: اگر قرار است بر اساس استاندارهای جهانی گام برداریم باید به برخی مسائل توجه کنیم و میهمانان خارجی و داخلی هزینه های متفاوتی را بپردازند.