رفتن به بالا

حرف تازه

تعداد اخبار امروز : 1 خبر


  • جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷
  • الجمعة ۱۰ رمضان ۱۴۳۹
  • 2018 Friday 25 May

حرف تازه – جشنواره گل گاوزبان رودسر برگزار و در آن با اشاره به سهم ۶۵ درصدی استان گیلان در تولید گل گاوزبان کشور برضرورت پیگیری ثبت ملی و برندسازی این محصول به نام رودسر تأکید شد. جشنواره ملی گل گاوزبان یعدازظهر پنجشنبه درمجتمع پردیس همت زیاز بخش رحیم آباد شهرستان رودسر  با حضور مسئولان […]

حرف تازه – جشنواره گل گاوزبان رودسر برگزار و در آن با اشاره به سهم ۶۵ درصدی استان گیلان در تولید گل گاوزبان کشور برضرورت پیگیری ثبت ملی و برندسازی این محصول به نام رودسر تأکید شد.

جشنواره ملی گل گاوزبان یعدازظهر پنجشنبه درمجتمع پردیس همت زیاز بخش رحیم آباد شهرستان رودسر  با حضور مسئولان و مردم برگزار شد. 

نماینده رودسر و املش در مجلس شورای اسلامی در این جشنوراه با اشاره به وسعت و ظرفیت بخش رحیم آباد برضرورت شهرستان شدن این بخش تأکید کرد و گفت: تمام تلاش را برای محقق شدن این موضوع بکارگیر می گیریم.

اسدالله عباسی به ظرفیت این منطقه در زمینه تولید گل گاوزبان اشاره کرد و از جهاد کشاورزی استان خواست با بررسی همه جانبه مشخص کنند که سطح زیر کشت محصول گل گاوزبان رحیم آباد رودسر در مقایسه با سایر نقاط کشور به چه میزان است.

به گفته این مسئول بعداز بررسی های انجام شده و جمع آوری اطلاعات دقیق در صورت بیشتر بودن سطح زیر کشت لازم است در زمینه ثبت ملی این محصول به نام رودسر اقدام شود.

۷۲۲ هکتار سطح زیر کشت گل گاوزبان در گیلان

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان در این جشنواره از پرداخت یارانه ، تامین ماشین آلات و صدور مجوز برای ایجاد کارخانه های فرآوری گل گاوزبان به شکل کوچک و صنعتی خبرداد و اظهار کرد: گل  گاوزبان دارای خاصیت دارویی است و در ایران در بیش از ۱۷ هزار و ۷۰ هکتار از اراضی کشاورزی کشت می شود.

علیرضا شعبان نژاد با بیان اینکه در استان گیلان بیش از پنج تن گل گاوزبان تولید می شود افزود: این از جمله محصولاتی است که جنبه صادراتی داشته و مورد استقبال کشورها قرار می گیرد.

وی با بیان اینکه در استان گیلان ۷۲۲ هکتار از اراضی کشاورزی زیر کشت گل گاوزبان می رود، تصریح کرد: سه هزار و ۲۵۰ تن محصول تر و  ۳۲۵تن محصول خشک گل گاوزبان در استان گیلان تولید می شود.

 رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان با اشاره به اینکه براساس این آمار گیلان ۴۰ درصد سطح زیر کشت و ۶۵ درصد تولید کشور را دارد ٬ یادآور شد: برای توسعه هرچه بیشتر این محصول داوریی تلاش می کنیم.

وی به برداشت سنتی این محصول اشاره و تصریح کرد : ماشین آلاتی طراحی شده که در صورت آزمایش موفقیت آمیز آن آمادگی برای صدور مجوز و تسهیلات صنایع جانبی راه اندازی آن وجود دارد.

ظرفیت منطقه اشکورات رودسر در تولید فندق و گل گاوزبان

مسئول  فرآوری و پژوهش صنعت و معدن گیلان نیز در ادامه این جشنواره با بیان اینکه این استان در همه زمینه ها در سطح کشور حرفی برای گفتن دارد، اظهار کرد: اداره کل صنعت ٬ معدن و تجارت گیلان در زمینه توسعه و ارتقا و برندسازی این محصولات به نام گیلان تلاش می کند.

مقدسی افزود: تلاش می شود تا سه محصول زیتون ٬ برنج و چای را ثبت ملی کنیم.

 وی با بیان اینکه اشکورات منطقه ای است که از مواهب الهی بسیار زیادی از جمله فندق  و گل گاوزبان برخوردار است ٬ تصریح کرد: موضوع ثبت ملی فندق در حال انجام است و در زمینه گل گاوزبان نیز در حال پیگیری است.

راه اندازی دبیرخانه دائمی جشنواره گل گاوزبان در رودسر

سرپرست فرمانداری رودسر نیز در ادامه این جشنواره از راه اندازی دبیرخانه دائمی گل گاوزبان در این شهرستان خبر داد و گفت: تولید فندق و گل گاوزبان دو شاخص مهم بخش رحیم آیاد رودسر است که باید از پتانسیل آنها استفاده لازم شود.

علی وارسته با بیان اینکه تولید گل گاوزبان نقش اساسی در معیشت خانواده های این منطقه دارد ٬ تصریح کرد: هدف از برگزاری این جشنواره ایجاد شور و نشاط اجتماعی و همچنین معرفی این پتانسیل است.

به گفته این مسئول با توجه به ظرفیت تولید گل گاوزبان در منطقه اشکورات رودسر باید برای ثبت ملی این محصول و برندسازی آن اقدامات لازم ضرورت گیرد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

یادداشتی از محمد رسول محمد پور:

علیپور صدایی از پس سالها خاموشی… / بدون ستاد، بدون تبلیغات

محمد رسول محمدپور - اولین باری که او را دیدم با جامه پاکبانی روی دستان نحیف هم لباسان خود در میان زمین و آسمان بود. چشمهایشان بیش و پیش از آواهای بریده بریده و غرق در لهجه های عمیق با آدمی سخن میگفت و هر چین و چروک صورتشان خبر از سنگینی و سختی روزگارانی که گذشت میداد... فارغ از تحلیل های موجود در مورد چرایی کسب آرا قابل توجه محمد حسن علیپور به عنوان یک پاکبان در انتخاباتی نه چندان پاک و آلوده به مؤلفه های مختلف برای پیروزی، حضور وی در شورای پنجم به عنوان یک پدیده قابل توجه و عملکرد او قابل بررسی دقیق تر است. عده ای این حضور را به نوعی دهن کجی شهروندان به عملکرد ناملموس نخبگان منتخب ادوار شورا و برخی نتیجه دلسوزی شهروندان برای یک پاکبان میدانند، طیفی حضور وی را نتیجه اعمال نظر دستگاههای مرتبط با قدرت حاضر در پشت پرده وادی سیاست و دیگرانی اتفاقی از روی اقبال و بدون برنامه ریزی قبلی... لیکن در این میان کسی به اراده و تاثیر دستهایی نحیف که مهد حضور این پدیده بود اشاره نمیکند گویی هنوز هم به اعجاز آنها اعتقادی نیست!!! دستهایی که با یک بررسی کوتاه میتوان به نقش آنها در تغییرات و اتفاقات بزرگ در تاریخ این کشور از بروز انقلاب تا پایداری در ۸ سال جنگی نابرابر پی برد. باید توجه داشت امروز علیپور نماینده ای مختص به طیفی است که انباشت مطالبات آنها در گذر دهه ها بوی کهنگی و رنگ ناامیدی گرفته است. نیازهای قشری خدوم که رفع آنها نه تنها وظیفه مسئولین بلکه تکلیفی فراموش شده بر دوش تک تک شهروندان این شهر بود و بی توجه از کنار آن رد شدیم غافل از اینکه این نگاه غیر مسئولانه با ساختار یک جامعه مدنی و اصول زندگی شهروندی در منافات است. از روز اول حضور وی در شورای پنجم بسیاری نقد بر عدم تناسب این عضو برخاسته از جامعه کارگری نسبت با سایر اعضای شورای شهر و اخلال در ضرب آهنگ هماهنگ عملکرد این شورا به علت حضور او داشتند و شاید عدم آشنایی او از ساختارهای سیاسی و مدیریتی و نوع ادبیات بکار گرفته از جانب وی در برخی موارد و در روزهای ابتدایی مزیدی بر علت شدت این نقود میشد ولی امروز شرایط با روزهای اول متفاوت است. پاکبان داستان ما رفته رفته به خوبی درک کرد که به کدام دلیل رخت نارنجی شریف خود را با جامه تمیز و اتو کشیده مدیران عوض کرده است و در این وادی برای رسیدن به حقوق هم صنف های خود هر از گاهی صدای بلند و جملات تند کارگشا خواهد بود. امروز به خوبی آموخته که ابتدا باید پرده ضخیمی که مقابل دیدگان بسیاری کشیده شده دریده شود تا چشمان حضرات با نور حقیقت کف جامعه آشنا گردد و گامی در راستای این حجم از اختلاف طبقاتی بردارند. او از همیشه در راستای مطالبات کارگری جدی تر است و با این روال از این پس در هر دوره از انتخابات ...

آخرین اخبار