بسیار گفته می شود که فساد مالی و اقتصادی فراگیر و عمیق و نهادینه شده است و امکان مقابله با آن وجود ندارد. وادادگی در مقابله با فساد، نوعی مشوق فساد و تهدید حاکمیت و نابودی عدالت و حقوق مردم است ؛ بنابراین، وقتی دادستان شجاع لاهیجان بی توجه به مقام و موقعیت اشخاص به فساد و فاسدان می تازد و از اینده خطرناکی که گیلان و گیلانی را تهدید می کند سخن به میان می آورد به این معنی است که صدای عدالت زنده، رسا و محکم و جذاب است و استقبال گسترده مردم از مواضع آقای رحمانی را در همین راستا ارزیابی می کنم.

محمود باقری خطیبانی: بدوا شهادت مظلومانه ایت الله بهشتی و یاران با وفایش و هفته قوه قضاییه را به ملت بزرگ ایران ، مدیران ، قضات و کارکنان شریف دستگاه عدلیه تبریک عرض می کنم و از خدای مهربان ، توفیقات این عزیزان را در دفاع از مرزهای قانون و عدالت و پاسداری از حقوق ملت آرزومندم.

یک / قوه قضاییه به عنوان یکی از ارکان نظام جمهوری اسلامی، نقشی بی بدیل در پاسداری از ارزش ها، کرامت انسانی و آزادی های مشروع شهروندان و مبارزه با فقر و فساد و تبعیض دارد و تحقق این هدف جز با وجود قضات شریف و پاکدامن و شجاع و قانونمدار میسر و شدنی نیست .

دو/ از دیدگاه اسلام، منصب قضاوت، ظریف ترین، حسّاس ترین و مهم ترین و در عین حال از خطرناک ترین جایگاه های اجتماعی در جامعه است. در یک نگرش، اسلام قاضی را نماینده خداوند در زمین و با فضیلت ترین انسان ها می داند، ولی در نگرشی دیگر، بدترینِ انسان ها بر کره خاکی به شمار می آورد. از همین روست که حضرت علی امیرمؤمنان علیه السلام در تعبیری زیبا و متین، خطاب به شریح قاضی می فرماید: «ای شریح! مجلس قضاوت، جایگاهی است که یا پیامبران و جانشینان به حق ایشان در آن قرار می گیرند، و یا سیه رویان و بدبختان بر آن تکیه می زنند». بر این پایه، فاصله میان قاضی شایسته و قاضی زشت کار، فاصله میان بالاترین درجات بهشت و پایین ترین درکات دوزخ دردناک است.

سه/ در هفته گذشته فیلمی از سخنرانی اقای رحمانی دادستان شجاع و عدالت خواه لاهیجان در باره زمین خواری به طور وسیعی در شبکه های مجازی منتشر شد و اتفاقا مورد استقبال گسترده افکار عمومی قرار گرفت. نگارنده به عنوان کسی که دل در گرو اسلام و انقلاب دارد و دفاع از حقوق ملت و زدودن زنگار فساد از چهره نظام را وظیفه خود می داند با شنیدن سخنان ضد فساد دادستان محترم لاهیجان به خود بالیدم که فرزندان امام و رهبری در قوه قضاییه همانند رزمندگان بی ادعا و ایثار گر، در نبرد با هیولای فساد ، مصصم و اراده اهنینی دارند و برای برچیدن رانت و فساد و تبعیص و تحقق عدالت هراسی به خود راه نمی دهند .

چهار / بسیار گفته می شود که فساد مالی و اقتصادی فراگیر و عمیق و نهادینه شده است و امکان مقابله با آن وجود ندارد.  وادادگی در مقابله با فساد، نوعی مشوق فساد و تهدید حاکمیت و نابودی عدالت و حقوق مردم است ؛ بنابراین، وقتی دادستان شجاع لاهیجان بی توجه به مقام و موقعیت اشخاص به فساد و فاسدان می تازد و از اینده خطرناکی که گیلان و گیلانی را تهدید می کند سخن به میان می اورد به این معنی است که صدای عدالت زنده ، رسا و محکم و جذاب است و استقبال گسترده مردم از مواضع اقای رحمانی را در همین راستا ارزیابی می کنم .

پنج/ خاضعانه از رسانه های جمعی ، صدا و سیما، امامان جمعه و روحانیان ، شخصیت های مورد اعتماد مردم و سازمان های مردم نهاد می خواهم از دستگاه قضایی در امر مبارزه با فساد حمایت کنند و هشدارهای دادستان محترم لاهیجان را جدی بگیرند . هم چنین انتظار دارم که دستگاه قضایی برنامه جامع مبارزه  با فساد مالی و اداری تدوین و اجرایی نماید .

این یاد داشت را با کلامی از شهید مظلوم دکتر بهشتی به پایان می برم که فرمود:

ما در زیر بار سختی ها و مشکلات و دشواری ها قد خم نمی کنیم. ما راست قامتان جاودانه تاریخ خواهیم ماند.

تنها موقعی سرپا نیستیم که یا کشته شویم، و یا زخم بخوریم و به خاک بیفتیم و الا هیچ قدرتی پشت ما را نمی تواند خم کند