شهرداری رشت یکی از شهرداریهای معروف کشور در زمینه تغییر شهردار است که دود این تغییرات تاکنون فقط به چشم شهروندان رفت و این تغییرات پی در پی باعث شد تا از قافله سایر شهرهای در حال پیشرفت عقب بماند.

حسن سامری در یادداشتی نوشت: دکترمسعود نصرتی قزوینی نژاد که با ۱۱ رای به عنوان شصت و پنجمین شهردار رشت انتخاب شد استعفا داد. خبری که در رسانه ها و در بین مردم به سرعت پخش شد.

 شهرداری رشت یکی از شهرداریهای معروف کشور در زمینه تغییر شهردار است که دود این تغییرات تاکنون فقط به چشم شهروندان رفت و این تغییرات پی در پی باعث شد تا از قافله سایر شهرهای در حال پیشرفت عقب بماند.

حاشیه های شورای شهر رشت هم دست کمی از موضوع تغییرات پی در پی شهردار نداشته و شاید در بعضی موارد هم پیشی گرفت و نتیجه این شد که به دلیل اختلافات اعضای شورا با یکدیگر ،مردم این شهر از بدو  شروع بکار شورای شهر ،عملا نگران آینده باشند.

نتیجه اختلافات و حاشیه های شورای اسلامی شهر رشت ،انتخاب شهرداری غیر بومی از قزوین بود. شهرداری که بنا به ادعای سعید دقیقی عضو و دبیر شورای اسلامی شهر قزوین ، در دوره مدیریت خود در شهرداری این شهر حدود ۶٠۰ میلیارد تومان بدهی گذاشت که از این مبلغ ٢۵٠ میلیارد تومان بدهی به بانک شهر در قالب تسهیلات  و  ماهیانه ۷ میلیارد تومان پرداخت سود است. همچنین بنا به ادعای این مقام مسئول در سایت رسمی شورای اسلامی شهر قزوین ، نصرتی در طول ۱۰ سال در شهر قزوین ۲۹ عدد پروژه سرمایه گذاری تعریف کرد که تنها ۱۶ عدد از آن ها به اتمام رسیده  و سود آنچنانی از این پروژه ها عاید شهرداری نگردید  و منافع شهر و شهرداری در موقع عقد قرارداد به شکل خوبی دیده نشد.

دکتر مسعود نصرتی همان شهرداری است که علوی رییس شورای شهر رشت ، وی را مرهم زخم و دردهای گذشته این شهر نامید البته مرهمی که هنوز آثار آن حداقل برای مردم مشخص نیست! مرهمی که در نیمه راه سکان شهرداری را رها کرد و برای حضور در پستی بالاتر استعفا داد و وعده های خود را به فراموشی سپرد.

شهرداری که بنا به ادعای رییس شورای شهر ،شورای پنجم بالاترین سطح همکاری را با وی داشت و قرار بود قطار پروژه های عمرانی شهرداری رشت سریعتر حرکت کند اما ااین قطار حرکت خود را آغاز نکرده،ایستاد.

آنچه قصد دارم در این مطلب به آن بپردازم عدم پاسخگویی شفاف دکتر نصرتی به رسانه ها در طول دوران مدیریتش می باشد.همانطور که همه می دانیم انجام امور مربوط به خدمات شهری و مدیریت شهر به عهـــده شهرداریهاست و این نهاد بیشترین ارتباط مستقیم را با شهروندان دارد . بنابراین باید بیشتر از سایر نهادها و ادارات در مقابـــل رسانه‌ها و شهروندان پاسخگو باشد.

متاسفانه شاهد بودم اتاق شهـــــــردار رشت به دژ مستحکمی بدل شده است کـــه برای دیدار ایشان جهت طرح سوالات و انتقاد ،از هفت خوان رستم گذشت؟!

 در دومین نشست خبری وی هم که پس از ماهها انتظار برگزار شد تعدادی از سوالات را طرح کردم اما با واکنش عجیب دکتر مسعود نصرتی ،شهردار قزوینی رشت روبرو شدم. جوابهایی مبهم که در بعضی از آنها حتی زیر حرف خود زد و مطالب گذشته خود را تکذیب کرد؟

بزرگنمایی دستاوردهای دکتر نصرتی هم از سوی برخی رسانه ها ی همراه وی، در بین مردم شهر جایگاهی نداشت . زیرا در طول دوران مدیریت وی دیدند که عملا پروژه های عمرانی شهر رشت متوقف شده است . حتی در محافل عمومی این شائبه وجود داشت پروژه هایی هم که توسط دکتر نصرتی افتتاح شد از دستاوردهای شهردار سابق این شهر بوده است!

در این وضعیت جای خالی پاسخ شفاف و روشن به مشکلات خالی بوده و عدم شفافیت در ارتباط و سخن گفتن مسئولین با مردم در یک نظام شفاف، موجب تشویش اذهان عمومی می شود.

آیا عدم پاسخگویی دکتر مسعود نصرتی ، حاشیه امنی برای مدیران شهرداری رشت فراهم نمی کند تا با خیال راحت در اتاق‌های خود نشسته، تصمیم‌های مورد نظرشان را گرفته و اجرا کنند؟ شهردار رشت  چرا از پاسخ شفاف به سوالات شهروندان  و رسانه ها امتناع می کند؟ سوالاتی که پاسخهای متناقض آن از سوی شهردار ،تاکنون خبرنگاران را قانع نکرد؟! سوالاتی نظیر اینکه :

 ۱-    آیا خارج از چارت سازمانی و با سفارش اعضای شورای شهر نیرو جذب کردید؟ 

۲- معیار انتخاب افراد به‌عنوان مسئول ارتباط با رسانه‌ها در حوزه شهردارچیست؟ آیا با فشار  اعضای شورای شهر نسبت به انتخاب مسئول این حوزه که سابقه ای در رسانه نداشته‌اند اقدام کردید؟ 

۳- چرا مدیر ارتباط با رسانه‌ها در حوزه شهردار سلیقه ای عمل می کند؟ 

۴- چرا در دوران مدیریت شما ،صحبتی از بدهکاران دانه درشت و مطالبات میلیاردی شهرداری نکردید؟ مطالبات بروز شهرداری رشت چه میزان است؟ 

۵-آخرین اقدام شهرداری در خصوص شعارنویسی روی دیوارهای ساختمان میراثی شهرداری چه بود؟ 

۶- زمان،تعداد و میزان هر بدهی شهرداری را به تفکیک اعلام کنید؟! 

۷- آیا انتخاب مشاورین شما بر اساس فشار برخی افراد بوده است یا خیر؟ اگر نیاز به مشاور داشتید چرا مشاورین شهرداری را عزل کردید و مجددا بیش از ۳۵ قرارداد بستید؟ 

۸-چرا لیست مشاورین،میزان و مدک تحصیلات و نوع مشاوره ای که می دهند اعلام نمی شود؟ 

۹- آیا حضور یک زن و شوهر در دو معاونت حساس شهرداری رشت به سفارش اعضای شورای شهر بوده است یا خیر؟ 

۱۰- آیا داستان استعفای پیامکی خانم مهناز استقامتی بدون حضور در شهرداری صحت دارد یا خیر؟ 

۱۱ – آیا انتصاب آقای نظری به‌عنوان مدیرعامل سازمان میادین و ساماندهی مشاغل شهری به سفارش یکی از اعضای شورای شهر رشت صحت دارد یا خیر؟ 

۱۲-آیا میزبانی افطاری معروف شما در ماه مبارک رمضان به دعوت یک رسانه بوده یا یک دوست؟ 

۱۳- چرا اصرار به ارسال محرمانه لیست بدهکاران شهرداری به شورا را دارید ؟ و … 

۱۴- آیا صاحب رستوران طرف قرارداد شهرداری رشت از دوستان یا نزدیکان شهردار رشت می باشد؟ آیا این قرارداد بصورت ترک تشریفات انجام شده است؟ و …

شهردار رشت باید همکاری تنگاتنگی با رسانه‌ها داشته باشد و قبل از استعفا به سوالات پاسخ می داد تا علاوه بر جریان آزاد اطلاعات، امکان رصد فعالیت و عملکرد این نهاد توسط رسانه‌ها و به تبع آن شهروندان به وجود آید .

بنابراین حضور رسانه‌های مستقل در عرصه بررسی واقع گرایانه عملکرد این نهاد بیش از پیش ضروری به نظر می رسد و مدیران شهرداری مجاب به پاسخگویی در زمینه دستاوردها و عملکرد خود بوده و در نتیجه کارآیی سیستم مدیریتی شهرداری افزایش می یابد. چه بسا عدم حضور رسانه ها زمینه ساز بروز مشکلات بسیاری ناشی از عدم پاسخگویی مدیران ارشد شهرداری می شود.

بی شک اگر حوزه ارتباط با رسانه ها از روابط عمومی شهرداری رشت جدا نمی شد و دفتر ارتباط با رسانه های حوزه شهردار ، وظیفه ذاتی خود را به صورت صحیح و به دور از انتخابهای گزینشی انجام می داد پاسخ سوالات رسانه ها به شکل شایسته تری ارائه می شد .

حالا توپ در زمین اعضای شورای اسلامی شهر رشت قرار دارد . آیا اعضای شواری اسلامی شهر رشت تاکنون توانستند در مقابل اعتماد مردم به تعهدات خود، در انتخاب شهردار عمل کنند ؟ آیا اعضای شورای اسلامی شهر رشت بجای شهردار جواب سوالات بدون پاسخ رسانه ها را خواهند داد؟

بدون شک اگر اعضای شورای اسلامی شهر رشت در انتخابشصت و ششمین شهردار رشت به درستی عمل نکنند مُهر استیضاح مردم را در کارنامه خود ثبت  خواهند کرد.

به امید روزی که نقد پذیری و پاسخگو بودن را سرلوحه فعالیت‌هایمان قرار دهیم و شهرداری رشت سعی در ارتباط بهتر و بیشتر با رسانه‌ها داشته باشد.

  • نویسنده : حسن سامری
  • منبع خبر : اسرار امروز