در پی انصراف سبلان خودرو از تحویل اتوبوس به شهرداری رشت به دلایلی چون نوسانات ارزی، شورای اسلامی شهر رشت خرید اتوبوس از شرکتی دیگر را در دستور کار قرار داد و نحوه قطع همکاری با سبلان خودرو و شرایط تضامین مربوطه و خسارات وارده را بررسی کرد.

حرف تازه – پنجاه و چهارمین جلسه شورای اسلامی شهررشت عصر امروز در عمارت میرزا خلیل رفیع برگزار شد.

در این جلسه که باز هم با حدود یک ساعت تاخیر برگزار شد و تنها ۴۵ دقیقه طول کشید رییس شورا در ابتدای جلسه با اشاره به اقدامات انجام شده در روزهای تعطیلات تابستانی شورا اعلام کرد: طی این مدت با تلاش اعضای شورا و نمایندگان مجلس قرارداد مطالعات فاز یک تراموای رشت امضا شد که طبق مذاکرات صورت گرفته ان شاء ا… در یک بازه زمانی ۴ ماهه بخش جامعی از مطالعات را تکمیل خواهیم کرد و امیدواریم طرح جامع ترافیک آماده شود و در بودجه سال آینده کشور دیده شود تا این عقب ماندگی ها را با سرعت بالا جبران کنیم.

سید امیر حسین علوی ترافیک را از مشکلات اساسی رشت دانست و گفت: متاسفانه به هر دلیلی که بوده تامین ناوگان اتوبوس به تعویق افتاده و از برنامه ریزی ها فاصله داریم.

وی با اشاره به مشکلات تالاب عینک اظهار داشت: هربار سرمایه گذاری در این خصوص مراجعه کرده ما مدیران شهری و استانی نتوانستیم مشکلات این تالاب که یک فرصت خدادادی است را رفع کنیم.

رییس شورا از استاندار خواست در بحث تالاب عینک همراهی و کمک کند تا مدیریت آن در اختیار مدیریت شهری قرار گیرد و توسط سرمایه گذار مشکلات تالاب رفع شود.

وی با اشاره به مبحث خرید تضمینی پساب برای جلوگیری از ورود آن به رودخانه ها، به پیگیری های صورت گرفته پرداخت و گفت: آبفا مکلف به تهیه بسته سرمایه گذاری مربوطه شد و ما در این قضیه جدی هستیم تا بخشی از مشکل را در این دوره از شورا ساماندهی کنیم.

علوی به مصوبه فروش پروژه تجاری گلسار پرداخت و تصریح کرد: اخباری رسیده که این مبلغ برای هزینه جاری مصرف شده است و از سرپرست شهرداری می خواهیم گزارشی در این خصوص ارائه کند.

وی همچنین نسبت به انتخاب شهردار پیش از پایان دوره سرپرستی علی بهارمست ابراز امیدواری کرد و گفت: امیدوارم به انتخاب درستی برسیم تا عقب ماندگی های شهر رفع شود و عقب ماندگی ها به پای شورا و نبودن شهردار در راس کار نوشته نشود.

در ادامه فاطمه شیرزاد، منشی و سخنگوی شورا، اسماعیل حاجی پور را به عنوان ناطق اول معرفی کرد و حاجی پور اعلام کرد که درخواست نطق نداده است.

بدین ترتیب بدون ناطق پیش از دستور شورا به بررسی دستور جلسه پرداخت.

خرید اتوبوس از زرین خودرو به جای سبلان خودرو

در پی انصراف سبلان خودرو از تحویل اتوبوس به شهرداری رشت به دلایلی چون نوسانات ارزی، شورای اسلامی شهر رشت خرید اتوبوس از شرکتی دیگر را در دستور کار قرار داد و نحوه قطع همکاری با سبلان خودرو و شرایط تضامین مربوطه و خسارات وارده را بررسی کرد.

رییس سازمان حمل و نقل بار و مسافر شهرداری رشت با حضور در جلسه علنی شورا به مبحث خرید ۱۹ دستگاه اتوبوس اشاره کرد و گفت: مصوبه خرید ۱۹ دستگاه را با پرداخت ودیعه از پست بانک در اختیار داشتیم که متاسفانه شرکت سبلان خودرو علی رغم وعده سه تا چهار ماهه برای تحویل اتوبوس ها با توجه به نوسانات ارز شرکت اعلام کرد که توانایی تحویل ندارد.

پیمان پارسا افزود: مذاکراتی با شرکت زرین خودرو داشتیم و متوجه شدیم اتوبوس های آماده تحویل دارند و تمامی استانداردهای مربوطه را نیز داراست و کمیته فنی تایید کرده است و به دلیل اینکه تسهیلات ۱۳ میلیاردی و ۴ درصدی را در اختیار داشته باشیم و تا پاییز به ۱۰۰ دستگاه اتوبوس در ناوگان حمل و نقل عمومی رشت برسیم لایحه ای را به شورا ارسال کردیم که با انتقال تسهیلات برای خرید از این شرکت از سوی شورا موافقت شود.

رییس سازمان حمل و نقل بار و مسافر شهرداری رشت در ادامه گفت: در مورد خسارت نیز با سبلان خودرو صحبت شده و در قرارداد هم قید شده و باید ۳۰ درصد به شهرداری رشت خسارت پرداخت نماید. ۶۰ درصد ضمانت نامه بانکی هم داریم. انتقال تسهیلات و اخذ ۵۰ درصد باقی مانده و اقامه دعوای حقوقی در دستور کار سازمان می باشد.

وی تصریح کرد: زرین خودرو که زیرمجموعه وزارت دفاع است ۴۰ دستگاه اتوبوس در اختیار داشت که با توجه به خرید شهرهای تبریز و زنجان همچنان ۱۹ دستگاه را می توانیم تامین کنیم.

علوی با اشاره به خسارت وارده با شهرداری خواستار ارائه توضیحاتی در خصوص نوع، ابعاد و قیمت اتوبوس ها و تکلیف ضمانت های سبلان خودرو شد.

رضا رسولی نیز اظهار داشت: نگرانی های فنی وجود دارد و ارائه توضیحات دقیق ضرورت دارد.

پیمان پارسا در خصوص اندازه و تعداد اتوبوس های زرین خورد توضیح داد: تعداد و ابعاد این اتوبوس ها با اتوبوس های سبلان خودرو برابری می کند. قیمت نهایی نیز هنوز تعیین نشده اما حدود ۶۰۰ میلیون تومان است که با توجه به افزایش قیمت ها نیمی از قیمت روز اتوبوس های دیگر است. در خصوص سبلان خودرو واحد حقوقی اقدامات لازم را انجام خواهد داد و اقامه دعوای حقوقی با آن شرکت با توجه به ضمانت نامه ۶۰ درصد انجام خواهد شد.

سید امیر شکوهی راد نیز در ادامه گفت: در بند ۷ اشاره شده که می توانیم ضمانت ها را اجرا بگذاریم و با شرکت دیگر قرارداد ببندیم. ضمانت پیش پرداخت و حسن انجام تعهدات داریم.

قائم مقام سازمان حمل و نقل بار و مسافر خاطر نشان کرد: آنچه در سال جاری از زرین خودرو دیدیم با ۲ سال قبل بسیار متفاوت بود. موتور و سایر قطعات به نحوی است که تعمیرکاران مسلط هستند و قطعات در شرایط تحریم قابل تامین است. جزییات مشخصات فنی هم در گزارش نوشته شده است.

پیمان پارسا در ادامه گفت: اتحادیه تا پایان مرداد فرصت داده بود و به همین دلیل زمان زیادی نداریم.

دوفوریت این لایحه به منظور خرید فوری ۱۹ دستگاه اتوبوس از زرین خودرو تصویب شد.

 

  • منبع خبر : اختصاصی حرف تازه