حرف تازه – مشاور سابق مدیرکل ورزش و جوانان استان گیلان با ابراز گله فراوان از مسعود رهنما اذعان داشت که وی ورزش استان را رو به نابودی کشانده است. به گزارش حرف تازه، دی ماه سال ۹۶ که بیاید چهار سال آقای رهنما در اداره کل ورزش و جوانان استان گیلان تکمیل می شود، فرصتی […]

حرف تازه – مشاور سابق مدیرکل ورزش و جوانان استان گیلان با ابراز گله فراوان از مسعود رهنما اذعان داشت که وی ورزش استان را رو به نابودی کشانده است.

به گزارش حرف تازه، دی ماه سال ۹۶ که بیاید چهار سال آقای رهنما در اداره کل ورزش و جوانان استان گیلان تکمیل می شود، فرصتی بسیار زیاد که می شد نه تنها سهمیه المپیک گرفت، بلکه قهرمان المپیک نیز پرورش داد، اما این اتفاق نیفتاد. به هر حال میدان المپیک میعادگاه قهرمانان است و معیار توانایی هر کشوری را با میزان مدال و حضورش در این آوردگاه جهانی می سنجند. امتیازی که گیلان، مدتهای زیادی است از آن بی بهره است و امید بود با آمدن مسعود رهنما که به اصطلاح خاک خورده ورزش بود و بومی، این نقیصه در گیلان جبران شود اما ذهی خیال باطل. متاسفانه نوع کنش و واکنش آقای مدیرکل در این مدت باعث شد قهرمانان و ورزشکاران و سایر مدیران ورزش در برهه ای از زمان دوست و علاقمند و در برهه ای دیگر دشمن ورزش لقب بگیرند.

یکی از این دوستان که حتی عنوان مشاور آقای مدیرکل را نیز به خود اختصاص داد سید مصطفی رضازاده سرمربی سابق تیم های ملی موی تای و کیک بوکسینگ کشور است، ولی همین مشاور امروز معتقد است رهنما باعث نابودی ورزش گیلان شده است.
وی در گفتگویی اظهار داشت: من در مدیرکل شدن آقای رهنما خیلی نقش داشتم، تلاش زیادی کردم که ای کاش نمی کردم، وقتی جایگاه امروز ورزش گیلان را می بینم افسوس می خورم، افسوس فرصت طلایی که از دست رفت.
وی ضمن طرح پرسش هایی گفت: آیا در این مدت سهمیه المپیک گرفته ایم؟ آیا طلای جهانی داشته ایم؟ آیا غیر از سعید حسنی پور که طلای بازی های آسیایی را در رشته کاراته بدست آورد اتفاق مهم دیگری در این چهار سال در ورزش گیلان رخ داد؟ چرا چهار سال است مراسم تجلیل گرفته نمی شود؟ چرا از آرمین هادی پور نایب قهرمان جهان تقدیر نمی شود؟ چرا جز کاراته، رشته دیگری از موهبت پایگاه قهرمانی بهره مند نمی شود؟
اما از رضازاده خواستیم که خود پاسخ سئوالاتش را بدهد؛ وی در واکاوی اینکه چرا چهار سال است مراسم تجلیل گرفته نمی شود گفت: بخاطر اینکه کسی از رشته کاراته مدال خاصی نگرفت تا مرد سال ورزش گیلان شود، آرمین هادی پور از رشته تکواندو مدال های خوش رنگ بین المللی را یکی پس از دیگری کسب کرده و رقیبی ندارد؛
بخاطر اینکه دیگر خود آقای رهنما مربی سال نیست، عناوین و افتخاراتی که من به عنوان مربی کسب کرده ام قابل قیاس با دیگران نیست من در این سالها در سه رشته رزمی تکواندو و موی تای و کیک بوکسینگ قهرمانان جهانی و بین المللی تحویل کشور داده ام؛
بخاطر اینکه داور سال هم از کاراته نیست، بابک بردبار بالاترین مدارج بین المللی رشته بوکس را طی کرده است و در مهمترین میادین جهانی به عنوان داور حضور داشته است. به همین علت که رشته مورد علاقه آقای مدیرکل در مراسم بهترین های گیلان دست خالی است چهار سال است مراسم تجلیل از قهرمانان استان برگزار نمی شود؟
وی افزود: منکر توانایی ها و افتخاراتی که قهرمان ارزنده کاراته کشورمان سعید حسنی پور که از قضا خواهرزاده آقای رهنما است، نمی شوم، هرچقدر برایش مراسم تجلیل و کادو و جایزه گرفته شود حقش است اما می خواهم بگویم مگر افتخاراتی که آرمین هادی پور کسب کرده کمتر از سعید حسنی پور بوده است؟ هادی پور در این دو سه ساله ۱۸ مدال بین المللی بدست آورده که ۱۵ مدالش طلا بوده است، برای نخستین بار هم بعد از مرحوم نامجو مدال نقره جهان را برای گیلان به ارمغان آورده است، امید است با کمی حمایت مدال المپیک را نیز بعد از نامجو برای گیلان بدست می آورد.
وی افزود: متاسفانه ورزش کمی دچار بی تدبیری شده است، کاراته، سوم آسیا را کسب می کند شخص مدیرکل شدیدا پیگیر است تا استاندار پیام تبریک دهد اما هادی پور نقره جهان را کسب می کند باید با خواهش و التماس مدیرکل را پیگیر پیام تبریک استاندار کرد. آرمین هادی پور رنکینگ دوم جهان را داراست عنوانی که در کشور فقط فرزان عاشور زاده آن را دارد اما ما از کنار نام این قهرمان اسطوره ای کشورمان به سادگی می گذریم.
مربی آرمین هادی پور ادامه داد: خودم بعد از هر مدالی که آرمین کسب می کند برایش مراسم تجلیل می گیرم و در حد توانم کمک می کنم اما نمی دانم چرا وعده هایی که دیگران می دهند عملی نمی شود.
وی علت همه این اهمال کاری ها را در این دانست که مسعود رهنما نمی خواهد ورزشکار دیگری بزرگ شود.
وی اضافه کرد: افتخاراتی که جاسم ویشگاهی در کاراته کسب کرده است بسیار بیشتر و مهم تر از عناوین ادعایی مسعود رهنما و افتخارات سعید حسنی پور است اما چرا نامی از این ورزشکار پیشکسوت که سرمربی تیم ملی سوئد نیز شده است، برده نمی شود؟ این کارهاست که آدم را عصبانی می کند.
اما از آقای مشاور باید پرسید چرا مشاوره درست به رییس خود نمی دهد تا عملکرد راضی کننده ای از خود بجا بگذارد؟ وی در پاسخ گفت: مشاوری که حرفش خریدار ندارد به چه درد می خورد، مشاوره می دهیم اما آقای رهنما کار خودش را انجام می دهد، مثلا بر یکی غضب می کند، از ریاست هیات یا مدیریت بر می دارد، مشاوره ما هم دردی را دوا نمی کند، درحالیکه همگان به این دشمنی واقف شده اند ناگهان ورق برمی گردد و فرد مغضوب بنا به دلایلی نامعلوم یار غار مدیرکل می گردد و صاحب کرسی جدید در هیاتی دیگر می شود و این وسط فقط ما ادم بده داستان بوده ایم. برای نشان دادن این مهم در ورزش گیلان مثال فراوان وجود دارد.
به گوشه ای دیگر از انتقادات رضازاده توجه کنید:
ببینید الان کدام قهرمان اطراف آقای مدیرکل باقی مانده است، فردین معصومی، جاسم ویشگاهی، اصغر ابراهیمی، اصغر کاردوست، محمد رهبری، امین قاسمی پور، و خیلی های دیگر؛ همین قاسمی پور درست زمانی که درگیر مسابقات مقدماتی المپیک بود وی را در چالش ریاست هیات بوکس گرفتار کرد و متاسفانه نتوانست افتخار المپیکی شدن را بدست آورد.
باشگاه های فوتبال ما در چه حالی هستند، چرا تیمی مثل سپیدرود با آنهمه طرفدار نمی تواند یک مالک پیدا کند، چرا داماش به این روز افتاده است؟ چرا ملوان را رها کرده اند؟
در این ۴ سال کدام مجموعه ورزشی ساخته شد؟ کدام سالن را تجهیز کرده ایم؟
در واگذاری های سالن های ورزشی به بخش خصوصی چه اتفاق هایی افتاده است؟ آیا مزایده به معنای واقعی برگزار شده است؟
چرا یک سیاستمدار بزرگ نیامده از هیات کاراته استعفا داده است؟ مگر در هیات کاراته چه خبر است؟
اقای رهنما چه از جان ورزش می خواهید، کاراته هم از وقتی شما آمدید یک قهرمان تحویل کشور نداده است؟
ما که می دانیم چگونه عضو کمیته فنی فدراسیون جهانی کاراته شده اید،
خدا پدر بابایی را بیامرزد، با اینکه به بدترین مدیرکل ورزش و جوانان استان مشهور بود اما باز هر سال مراسم تجلیل را برپا می کرد ولی رهنما نه. حتی همان زمان بابایی که رهنما مسئول برگزاری مراسم تجلیل شده بود نام مرا از بین مربی ها خط زد و در زمره ورزشکاران قرار داد تا خودش بتواند عنوان بهترین مربی سال را کسب کند.
ای کاش به وی کمک نمی کردم تا مدیرکل شود، رهنما ورزش را نابود کرده است، اسطوره ای !!! که اسطوره کشی می کند، قهرمانان شهرش را نمی تواند ببیند، نخبه کشی می کند.
هیچ پرسیدید چرا تاکنون ۴ معاون ورزشی عوض کرده است؟
اگر تا الان سکوت کرده ام بخاطر برخی حرمت ها بوده است اما الان دیگر باید بخاطر ورزش حرف بزنم ورزش را با دوستی جدا می دانم.
آقای رهنما بیش از سه سال و نیم سال از مدیر کلی شان می گذرد و به اندازه کافی نیز از ایشان حمایت شده است، آیا وقتش نشده که یک نیروی جوانی بومی دیگر با یک تفکر جدید به میدان بیایید؟ آیا نباید به دیگر جوانان فرصت داد؟ به هر حال عمر مفید مدیریت ایشان تمام شده است و باید برای ورزش استان گیلان که به سمت افول می‌رود هر چه سریع تر چاره ای اندیشید. بنده و همه ورزشکاران و مسئولین در قبال جوانان آینده مسئول هستیم و منافع ورزش استان مهمتر از هر شخصی است حتی اگر رهنما باشد.
ما الان یک استخر شنا در استان نداریم و تنها استخر شنای رشت یعنی کوثر در مدت سه سال و نیم حضور آقای رهنما یک اجر روی اجرش گذارده نشده است.
زندگی من ورزش است من در باشگاهم از بس داد زده ام صدایم برای همیشه گرفته است، صبح تا شب با شاگردانم کار می کنم. دغدغه من ورزش است، با این صحبتها کیسه ای برای خود ندوخته ام. من ظرفیت هایی در کشور دارم که برای خودم استفاده نکرده ام اما برای رهنما و استان استفاده کرده ام.
ورزش استان را منطقه آزاد دارد جلو می برد با برگزاری مسابقات بزرگ با حمایت هایش از هیات ها و قهرمانان.
البته کلام آخر سید مصطفی رضازاده را به حساب این می گذاریم که همکاری های تنگانگی با منطقه آزاد انزلی دارد، با این حال منکر عملکرد قابل قبول این سازمان در زمینه ورزش نمی شویم به هر حال به لحاظ سخت افزاری و نرم افزاری این منطقه ظرفیت های مناسبی دارد.

علی ای حال شاید رضازاده حق داشته باشد، اما با یادآوری تسهیلات میلیاردی که برای تجهیز و توسعه باشگاه رزمی اش دریافت کرد گفتیم ممکن است دست از انتقاد بکشد، اما وی گفت: دریافت وام یک میلیارد تومانی با سود ۲۸ درصد یک خودکشی محض است، لازم نیست کسی سفارش کند، بانکها برای هر طرح بزرگی چنین تسهیلاتی می دهند و لازم به پادرمیانی و لابی کسی نیست. من یک باشگاه ورزشی بزرگ به نام عقاب المپیک دارم که در حال حاضر هشتصد نفر در آن مشغول ورزش هستند، بیش از دو هزار بیمه شده ورزشی نیز دارم که باعث شد فدراسیون پزشکی ورزشی در چندین نوبت از باشگاه من تقدیر کند، در سه رشته تکواندو و کیک بوکس و موی تای قهرمانان ملی پوش دارم، خودم هم سرمربی تیم ملی کیک بوکس بوده ام و مربی تیم ملی موی تای؛ بنابراین به اندازه کافی دلیل وجود دارد که به من چنین تسهیلاتی بدهند.
خلاصه که آقای مشاور هرچه داد از مدیر کل داشت در این گفتگو زد، تنها می توان به آغاز بکار دولت جدید چشم دوخت تا شاید دامنه تغییرات، اداره کل ورزش و جوانان استان گیلان را هم بگیرد.

منبع: خط اول

بازنشر گفتگوها و یادداشت ها الزاما به معنای تایید محتوای آن نیست و به منظور آشنایی مخاطبان با فضای روز جامعه منتشر می شود. حرف تازه آمادگی انتشار جوابیه مسعود رهنما مدیر کل ورزش و جوانان گیلان را از طریق همین رسانه دارد.