رفتن به بالا

حرف تازه

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷
  • الخميس ۱۰ شعبان ۱۴۳۹
  • 2018 Thursday 26 April

فاطمه قدیمی * – با توجه به رشد جمعیت جهان، محدودیت منابع و از سوی دیگر رشد و توسعه علم و فناوری، خلاقیت به‌عنوان عنصری تحول‌آفرین و آرمان‌گرایانه در راستای پیشرفت جوامع بشری شناخته می‌شود. باید از عنصر خلاقیت به‌عنوان عامل برتری شهرها و کشورها بر یکدیگر یادکرد که می‌تواند زمینه‌ساز رشد و ظهور ظرفیت‌های نهفته […]

فاطمه قدیمی * – با توجه به رشد جمعیت جهان، محدودیت منابع و از سوی دیگر رشد و توسعه علم و فناوری، خلاقیت به‌عنوان عنصری تحول‌آفرین و آرمان‌گرایانه در راستای پیشرفت جوامع بشری شناخته می‌شود.

باید از عنصر خلاقیت به‌عنوان عامل برتری شهرها و کشورها بر یکدیگر یادکرد که می‌تواند زمینه‌ساز رشد و ظهور ظرفیت‌های نهفته در پهنه‌های مختلف جغرافیایی و رشد اقتصادی و فرهنگی باشد.

شهر خلاق، متشکل از طبقات و انسان‌های خلاق است که با ایده‌های نو و فرصت سازی از ظرفیت‌های موجود، راهگشای مشکلات امروز جوامع می‌شوند و در چنین شهرهایی، انسان‌ خلاق ضمن آن‌که فرصت تحقق ایده‌های منطبق با واقعیت خود را به دست می‌آورد مسئولیتی خطیر را نیز به دوش می‌کشد.

دیپلماسی مبتنی بر خلاقیت می‌تواند آینده جوامع را تحت تأثیر قرار دهد و پایه‌گذار بسیاری از سیاست‌ها و روابط بین کشورها باشد و حتی مانع از بسیاری از جنگ و کشتارها شود.

تعریف منافع مشترک بر پایه خلاقیت و ایجاد فرصت‌های مکمل بین جوامع، تبادل تجربیات خلاقانه شهرها و کشورها، تشکیل مجامع جهانی و تعریف ظرفیت‌های اقتصادی مشترک و نوآورانه و همچنین حفظ و ترویج و صدور فرهنگ‌های اصیل جوامع مختلف نمونه‌هایی از مواردی است که جایگاه خلاقیت را در آینده حیات بشر نشان می‌دهد؛ بنابراین با نگاهی خلاقانه می‌توان بسیاری از محدودیت‌ها را تبدیل به فرصت کرد و مانع از بروز بسیاری از نارسایی‌های اجتماعی، جنگ‌ها و تقابل‌های میان ملل مختلف شد.

خلاقیت امروزه دریچه‌های جدیدی را به روی انسان باز می‌کند. این خلاقیت می‌تواند در سبک زندگی افراد به کار گرفته شود و یا در کسب‌وکار و آموزش و فرهنگ‌سازی لحاظ شود. می‌تواند در سیاست‌گذاری شهری و یا ملی دیده شود و یا با تعامل و رسیدن به زبان و منافع مشترک میان ملل مختلف به کار گرفته شود؛ اما در همه حالات نمی‌توان از نقش بانوان در تحقق اهداف دیپلماسی مبتنی بر خلاقیت چشم پوشید. ضمن آن‌که اقلیم و همین‌طور سبک زندگی جوامع نیز در نحوه بروز این خلاقیت تأثیرگذار است.

با محدودیت منابع تجدید ناپذیر و منابعی که تجدید آن‌ها به میلیون‌ها سال زمان نیاز دارد بشر ناگزیر به سمت تکیه‌بر درآمدهای حاصل از تولید و یا ارائه خدمات خلاقانه سوق پیداکرده است. امروزه ابنیه تاریخی با معماری‌های خلاقانه، صنایع‌دستی منحصربه‌فرد هر خطه، خوراک‌های خلاقانه و نظایر آن، ظرفیت‌های کم‌نظیری را برای ایجاد درآمدهای پایدار، کارآفرینی، ایجاد اشتغال، جذب گردشگر، رونق صنعت گردشگری و به تحرک درآوردن چرخه اقتصادی در سطح محلی، ملی و حتی فراملی ایجاد نموده است و در تمام این موارد نقش بانوان در انتقال میراث‌های ارزشمند اجتماعی به ارث رسیده از گذشتگان به نسل آتی، کتمان ناپذیر است.

امروزه ایران اسلامی، دو شهر خلاق ثبت‌شده در شبکه جهانی شهرهای خلاق یونسکو دارد که ثبت اصفهان درزمینه صنایع‌دستی و ثبت رشت درزمینه خوراک‌شناسی بوده است و امیدواریم در آینده شهرهای بیشتری از ایران بتوانند به این شبکه بپیوندند. انتظار می‌رود در سیاست‌گذاری‌های کلان با توجه به جایگاه خلاقیت، برنامه‌ریزی‌های ویژه‌ای با در نظر گرفتن مقام بانوی ایرانی، برای شهرهای خلاق ایران صورت بگیرد چراکه درواقع این دو شهر نماینده ایران در شبکه جهانی شهرهای خلاق یونسکو هستند و می‌توانند در آینده اقتصادی شهرها و روابط بین‌الملل ایران به‌خوبی ایفای نقش کنند.

امید که با برنامه‌ریزی و پیگیری مسئولین مربوطه از نهادهای ذی‌ربط شاهد رشد و بالندگی بیش‌ازپیش ایران اسلامی باشیم و با تکیه‌بر ظرفیت‌های خلاقانه بومی و با اعتماد بیشتر به توانمندی‌های بانوان، در راستای رونق صنعت گردشگری و عرضه و صدور فرهنگ، گذشته و امروز درخشان مردمان این دیار، در راستای آینده بهتر جوامع تحت تأثیر زنان و دیپلماسی خلاقیت گام برداریم.


* مدیر برنامه های یونسکو در شهر خلاق رشت

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

نقش کلیدی مالک جوان سپیدرود در حفظ سهمیه لیگ برتری؛

سپیدرود در لیگ برتر ماندنی شد؛ خبری کوتاه از موفقیتی که بسیار سخت به دست آمد

حرف تازه - سپیدرود با همه فراز و نشیب ها، سرانجام در پایان هفته بیست و نهم لیگ برتر بقای خود را در این مسابقات تضمین کرد اما در این اتفاق نباید نقش مالکیت باشگاه را نادیده گرفت. سرخپوشان رشتی که از ابتدای فصل با مشکلات شدید مالی و مدیریتی دست به گریبان بودند در پایان نیم فصل اول مسابقات تنها ۱۲ امتیاز از ۱۵ بازی کسب کرده بودند که اگر همان روند امتیاز گیری در نیم فصل دوم نیز ادامه داشت امروز سپیدرود نیز همچنان به طور جدی در منطقه سقوط قرار می گرفت. مدیریت ابتدای فصل سپیدرود با عدم پرداخت مطالبات بازیکنان و کسب نتایج بسیار ضعیف باعث شد سپیدرود در شرایط بحرانی قرار بگیرد و ۵ هفته پایانی نیم فصل اول ۵ شکست پیاپی را تجربه کند. پس از آن هم وارد یک دوره مدیریتی کوتاه مدت شد که حواشی خاص خود را به همراه داشت. اما در ادامه دکتر تن زاده مالکیت این تیم را بر عهده گرفت و بدهی های قبلی سپیدرود را نیز متقبل شد. تن زاده در سخت ترین روزها دست این تیم را گرفت و هزینه های سنگین تیم داری را پذیرفت و تماشاگران را از نگرانی های همیشگی نجات داد. تن زاده یکی از ارکان اصلی موفقیت و تغییر روند سپیدرود بود و البته غیرت بازیکنان، همراهی هواداران و تدابیر کادر فنی نیز هریک به سهم خود نقشی مهم ایفا می کرد اما اگر جواد تن زاده مالکیت تیم را نداشت شاید علی کریمی هم به این تیم نمی آمد و شاید بازیکنان نیز به دلیل با مشکلات مالی بیشتر نمی توانستند با تمرکز مناسبی وارد زمین مسابقه شوند. مالک جوان و رشتی سپیدرود در برابر جریان سازی، اتهامات و کارشکنی های ناجوانمردانه سکوت کرد تا برای دفاع از خود، تیم را بیش از پیش وارد حاشیه نکند و همین تصمیمات و شیوه مدیریتی او باعث شد سپیدرود، اولین فصل حضور در لیگ برتر را با موفقیت به پایان برساند. پرداخت مطالبات و انجام تعهدات مالی، اسکان در هتل، توجه به ضرورت شرایط رفاهی پیش از هر مسابقه، برنامه ریزی های میان مدت و بلند مدت تنها بخشی از اقدامات تن زاده در این مدت کوتاه بود. بی تردید شهر رشت و هواداران وفادار گیلانی، تعصب و از خودگذشتگی تن زاده را از یاد نخواهد برد.

آخرین اخبار